.9 ■Éffl III fflT IRMOISSIBT SB. Yorl DMi. s I 0 ras- B WfflïfflHUI) WOU Of I eer® PARTIJHEERSCHAPPIJ. Schutterij. Bekendmaking Hinderwet 8 No. 33. 1897. T W E E -E N-V IJFTIGSTE JAARGANG. Z T E w I A. «- 24 I? JFi I I— XV. 4 (t 6.50 ',00, BINNENLAND. L20, it M. il. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ui redactie betreffende, franco in te zenden. Ancien tS 14. f00 1 i 67.71. 66.91. 49.88. 45.45. eaigo >PÜ ld. kander kunnen zij, de Staat kan het volk uit- 5. 1896. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*^ Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. (Öj ea van en en Te Amsterdam werd Zondag de algemeens vergadering van het Alg. Nederl. Werklieden verbond gehouden en zij werd geopend met een rede van den heer B. H. Heldt, waarin hij o. a. zeide, dat het verbond voorstander van al gemeen kiesrecht moest blijven, doch dat het onvoorzichtig zou zijn daarvan ditmaal een ver kiezingsleuze te maken. Men kieze dus voor standers van kiesrechluitbreiding, voorzoover daarbij andere belangen niet geschaad worden. De hoofdvoorwaarde bij dezen verkiezingsstrijd is juist en geheel weergegeven in het hervor mingsplan der Liberale Unie. Dus: de kies- rechtzaak bhjve, zoo sprak hij, bijzaak en mag geen onderwerp van verschil worden. Zoo be- l^isch staatswelzijn onderdrukken. ijStmnistische staatsknechten of, om den vroege- 811 terra Struiken, slechts openbare slaven ijn. Hoe de kudde van dezen communisten- EN, tal zal leven in ketenen en met bellen om, 16,50 iand- en spandiensten zal te verrichten hebben laar de luimen van de allerhoogste staatsma- keur keur lerinS buiten. Ohoroepen de sociaal-democraten en voe ren hiertegen aan„Het volk in den socialen Staat laat zich een heerschzuchtige uitbuitende regeering niet welgevallen.* De ontwikkeling van het volk onder sociaal democratische leiding wettigt echter niet een zoo hoogen dunk van het volk. Uit het ver leden ziekten meebrengend en van kindsbeen af gewend aan het juk van het tegenwoordige, is de groote massa zoo slaafsch, dat ze gaarne onder een nieuw juk kruipt, wanneer slechts „brood en spelen* en ander levensgenot haar toelacht. Onverbeterlijk is ze volstrekt niet. Alleen een opvoeding met reine middelen kan hier helpen, een onvermoeide aansporing van den zin naar onafhankelijkheid en verstandelijk zelfbestuur, dat hier en daar individueel, ja zwakjes zelfs in de massa doorschemert. Een onrein middel daarentegen is de wijze waarop de sociaal-democratische partij het volk op voedt. Een onrein middel in de handen van hen die tot vrijheid willen geraken is het stem biljet, tenminste zooals de duitsche sociaal-de- mocratie dit toepast. Het parlement is inder daad een inrichting tot steun der bevoorrechten, wier machtsverhoudingen hier uitdrukking vin den en wier onderscheiden belangen hier op vreedzame wijze worden saamgesmolten of ver effend. Ook kan het geval zich voordoen dat een bepaalde laag der arbeidende klasse, b. v. de industrieele werklieden, door groote machts ontwikkeling met behulp van ’t parlement aan bepaalde lagen der bevoorrechte klassen eenige voordeelen ontwringen, wat echter alleen mo gelijk is in geval voor enkele lagen daaruit wezenlijk voordeel voortspruit. Het wezen van den Staat toch is niet anders dan de alles om vattende heerschappij in de handen der gepri- vjligeerde klasse, die, wijl ze zich-zelf niet wil vermoorden, het privilege onaangetast zal be waren. Prof. Ludwig Gumplowitz, die den Staat even- zoo beoordeelt, kwam ook tot dezelfde gevolg trekking. Mochten de socialisten, die zich over geven aan de hoop dat de bevoorrechte klasse langs parlementairen weg er toe gebracht kan worden de economische uitbuiting aanmerkelijk te verzachten, eens luisteren naar de woorden van Gumplowitz „Indien waar was wat Lassalle de arbeider» wijs maakt, met te zeggen De groote asso ciatie van u, armen klassen dat is de Staat zoo zou het behooren tot de grootste won deren der wereld, dat het einddoel der commu nisten niet lang reeds bereikt is. Jade ver blinding van Lassalle ten opzichte van dit punt toont nog meer verblinding. Niet alleen houdt hij de groote associatie der arbeiders voor den Staat, ook waagt hij nog de bewering dat de Staat behoort aan de noodlijdende klassen van arbeidersniet aan ons hoogere standen be hoort de Staat, want uit hen bestaat hij. In dien dit werkelijk zoo was, indien de Staat be hoorde aan deze noodlijdende klassen, indien deze door Lassalle toegesproken massa de Staat was, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1897 hun 25e jaar zullen zijn inge treden en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1872, om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven, waartoe ter Secreta rie dezer gemeente zal worden gevaceerd op WOENSDAG 19 MEI 1897. Verder wordt ter kennis van belanghebben den gebracht dat diegenen, welke vroeger in andere ge meenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zul len moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1863 tot en met 1871, waartoe zij volgens hun ouderdom be hooren dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behoo ren, tot deze inschrijving verplicht is dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het wer kelijk overbrengen van den zetel van hun ver mogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan dat zij, die in meer dan eene gemeente hun esteit, blijft een geheim, verborgen tot aan de van het jubeljaar; immers in de oogen geh: er heeren Marx zou de openbaring hiervan intasie-socialisme zijn Wat voeren nu de sociaal-democraten aan om mlke schrikbeelden van grond te ontblooten _’qq’ Kautsky maakt er zich veel te gemakkelijk f met zijn eenvoudig verklaren „Noch van 3rdlitbuiten noch van onderdrukken kan sprake ffia-Wn in de staatshuishouding van het zegevierend gen,Uoletariaat. Niemand kan zich-zelf uitbuiten, ich-zelf onderdrukken. De arbeidersklasse leeft dan geen anderen meester boven zich dan 25 a ich-zelf.* Daar hebben we ten derden male de bedrie- jeljjke grondgedachte der democratie. De fout it ’m hierin, dat men de democratische maat- chappij niet beschouwt als de georganiseerde om van op zich-zelf staande individuen, maar als eenheid, als één persoon. Natuurlijk dat niemand „zich-zelf* kan uitbuitenmaar el- gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is; dat de registers ter inschrijving vanaf 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door bet Gemeentebestuur ambts halve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, ter wijl zij bovendien zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal blij ken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand zich tijdig van eene geboorteakte te voorzien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzeke ren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede. Sneek den 23 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. zooals hij beweert dan was de sociale vraag reeds lang opgelost. Daarin ligt evenwel de fout en de onvergeeflijke dwaling 1 Dat alles is de Staat niet. De Staat is niet de massa, maar de beheerscbte massa, de Staat behoort niet haar toe, wanneer men van toebehooren spieken mag, de Staat wordt niet door een ver- eenigde wil bestierd, maar enkel door den wil eener heerschende minderheid en de totaal- kracht van den Staat moet aan dezen wil der minderheid gehoorzamen. Wie dit niet in ziet miskent geheel de natuur en het wezen van den Staat. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 24 April 1897, des namiddags ten 7 ure. 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Benoeming van een onderwijzeres aan School no. 3. 4. Benoeming van een Stembureau. Rekening van het O. B. Weeshuis, over Alsvoren van de Brandweer, over 1896. Alsvoren van de Armvoogdij, over 1896. Adres der Scherpsctiuttersvereeniging. Alsvoren van D. Volbeda. Alsvoren van W. Pelsma e. a. Af- en overschrijving begrooting 1896. Aanvraag om ontheffing van Gymnastiek onderwijs. 13. Aanwijzing Stemlokaal. 14. Advies vermindering huur der Buma- zathe. 15. Voorstel tot het aanleggen van een straat. 16. Aanbieding van een plan, nieuwe Vee markt. Wie het hierin met ons eens is dat iedere g leerschappij ook haar misbruiken met zich y rengt, zal ook de woorden van Duhring onder- „Marx theocratisch autoritair staats-commu- jstne is onrechtvaardig, immoreel en in strijd iet de vrjjheid. Gesteld dat alle bezitting in j et jubeljaar van Karl Marx kwam in de Ja röote kast van den Marxistischen Staat, dan ouden allen de voorschriften van Marx en zijn u eden hebben op te volgen; in eten en drinken, :ortom, in al wat zij uit de kast krijgen, zich lebben te schikken naar henook zouden zij y ip hun bevel in de staatskazerne van Karl larx zonder geld of ruil moeten dienen zonder erdienste. Te oordeelen naar het optreden van de 1,1 Brxistische pers en agitatie, zou gerechtigheid in waarheid wel het allerlaatste zijn waarnaar n dit Marxistisch-autoritair despotisme werd ge- raagd. Vierkant tegenovergesteld aan de vrije «matschappij, met name de meest willekeurige In despotische confiscatie der vrije individueele jeweging, zou het feit van louter brigandage Lar bureaucratisch, communisch believen de azis zijn van dit gebouw zonder steun of re el maat. Zoo b. v. zou de geestelijke produktie afhan- de goedkeuring van Marx en zijn lie- hoer Marx thans natuurlijk zijn V olgelingen zou zeker als opperste bij po- ^itie en censuur, ja als opperpriester, de kette- Vlien, éie hij nu alleen met zijn literaire mid den kan aanvallen, in naam van hei socialis- In lichame- jk en geestelijk opzicht zouden er slechts com- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek. Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinderwet Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie liggen twee bij hun college ontvangen verzoekschrif ten met bijlagen van a. LIJKLE JETZES BAKKER b. JAKOBUS TERWISSCHA van SCHEL- TINGA, beiden wonende te Sneek, strek kende tot het erlangen van vergunning tot uitbreiding Sub a van zijne Wblwevertf, door het plaat sen van een PETROLEUM-M O TOR; b van zijne Meelfabriek, door het plaat sen van een HEETE LUCHT-MOTOR. Dat op Zaterdag den 8en Mei e. k., des mid dags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar ge legenheid zal worden gegeven om tegen de ge dane verzoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengameld tijdstip ter Secretarie der ge meente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen ne men. Sneek don 24 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. C9J K3 ie i I s J. VA J. VA m Is wan ijk C“ -J OEEKER (OIIIAV PUNTEN VAN BEHANDELING:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1