MELttS- El MliTEffl-8111) IM Di 8EKEÏÏE H HIT 1MDISSU SD. 5. No. 35 T W E E -E N-V IJFTI Q BT E J A A R Q A N Q. 1897 PARTIJHEERSCHAPP1J. Bekendmaking Hinderwet. Dl<A>K\VliT. Vergunningen. Schutter ij. Z A. T E II II Jk O 1 M E I. leton-mimmer 245. XVII. Het zal zich dan er voor wachten Dit woord, door Bebel uit- for- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Al) VER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer 71/i Cents. Bij abonnement is de prija belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. ders aan de woorden van in den 19-jarigen Berlijnschen student Messias der eeuw“ i «preker heel - gewoonweg dat de massa, die wan kindsbeen af was opgegroeid in den „af godendienst,voorloopig een dergelijk bindend roddel niet kon missen. Dan weer spraken i BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het Besluit van den Heer Commis saris der Koningin dezer Provincie van den 12 April 1897 {Provinciaal Blad no. 41), Brengen bij deze ter kennis der ingezetenen: 1°. Dat met de uitreiking van de beschrij- vingsbiljetten der belasting op Bedrijfs- en an dere Inkomsten, voor het dienstjaar 1897/98 op den 13 Mei a. s. en met de wederophaling der biljetten A en B twintig dagen daarna zal worden aangevangen dat met een en ander, behalve des Zondags, onafgebroken zal worden voortgegaan, en dat de aanslagsregeling, be doeld bij art. 19 7 der Wet, moet zijn afge- loopen den 1 October a. s. Voorts worden de ingezetenen hierbij indach tig gemaakt op de volgende bepalingen der Wet van 2 October 1893 {Staatsblad no. 149). Art. 15 2. Ieder die optreedt als bestuur der of beheerend vennoot van eene hier te lan de gevestigde vennootschap, onderlinge verze- kering-maatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een be drijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinderwet; Brengen bij deze ter openbare kennis dat ter Secretarie dier Gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijla gen van JOHANNES WIARDUS MEIJER, Fabrikant, wonende te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning tot uitbreiding van zijne Mineraal waterfabriek, door het plaat sen van een GASMOTOR in het gebouw, plaatselijk gemerkt Wijk IC, No. 6, kadastraal bekend Gemeente Sneek sectie B, no. 1008. Dat op Zaterdag den 15en Mei e. k. des mid dags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar ge legenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en de ze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der ge meente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen ne men. Sneek, den 1 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. zelden het cachet van bureaucratisme of papis me de partij zelf neemt de eigenschappen aan van Staat en Kerk. Eerste plicht der partij- onderdanen is, zich gedwee te laten leiden. Het program der partij, ook al is het hem niet ten volle duidelijk, moet hij geloovig aanvaarden als het dogma eener alleenzaligmakende, on feilbare kerk, en de besluiten der partij-conci- liën, ook al kan hij niet er mee instemmen, moet hij ten uitvoer brengen. Zoo schreef Auer, lid van het partij-bestuur der sociaal-democratie in Duitschland, eenige jaren geleden „ambtelijk* aan een der leden eener tegenstrevende afdeeling„Van kracht blijven de besluiten voor ieder lid, zoolang ze niet zijn ingetrokken, ook dan wanneer men ze persoonlijk afkeurt of valsch acht. doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Gemeentebestuur ambts halve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, ter wijl zij bovendien zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal blij ken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand zich tijdig van eene geboorteakte te voorzien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzeke ren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede. Sneek den 23 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter kennis van belanghebben den, dat de afschriften der Vergunningen voor den verkoop van sterkendrank in het klein, dienst 18971898, tegen betaling van het daar voor verschuldigde recht bij den Gemeente ontvanger verkrijgbaar zijn. Sneek den 28 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1897 hun 25e jaar zullen zijn inge treden en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1872, om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven, waartoe ter Secreta rie dezer gemeente zal worden gevaceerd op WOENSDAG 19 MEI 1897. Verder wordt ter kennis van belanghebben den gebracht dat diegenen, welke vroeger in andere ge meenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zul len moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1863 tot en met 1871, waartoe zij volgens hun ouderdom be- hooren dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te belmo ren, tot deze inschrijving verplicht is dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het wer kelijk overbreugen van den zetel van hun ver mogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan dat zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene i dienstdoende Schutterij aanwezig is; dat de registers ter inschrijving vanaf 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend en dat allen, die Bij deze Courant behoort ale Bijblad Feuil- tnn-mimmAv voorgangers van het martelaarschap van Fer dinand Lassalle, die zich-zelf van alle eigendom had ontdaan, daarmee tot het volk was afgedaald i en spot, laster en vervolging vrijwillig zich had op den hals gehaald. Ook de hedendaagsche hoofden der partij. e«n Bebel, Liebknecht, Singer e. a. vinden bij de kiezersmassa een bijgeloovige vereering. Zooals o. a. nog bleek in den zomer van 1893 te Parijs. Toen was onder meer in de tijding- zaal van den Figaro een hoed te zien uit de fabriek van August Heine met het portret van den „beroemden volksman* Bebel, geborduur de pantoffels met ’t portret er op van Lieb knecht, „volkszeep* met Bebel of Singer, pij pen, sigarenkokers, felicitatiekaarten met de zelfde portretten er op. „Opdat de propaganda niet in ijver verflauwe bemerkte de Figaro zelfs niet bij de dronkaards, heeft een vin dingrijke socialistische glasblazer jeneverfles- schen in omloop gebracht met opschriften uit het evangelie der sociaal-democraten, de ge schriften van Marx. „Gij hebt de macht in handen indien ge eendrachtig zijt* en „prole tariërs van alle landen vereenigt u* An dere flesschen dragen in relief de afbeeldsels van Liebknecht of Bebel en daarboven twee ineengelegde handen Gemakkelijk valt het den leider, de zoo on derdanige massa te stellen in dienst van zijn persoonlijk voordeel of zijne eerzucht. Mate rieel hulpbehoevend, evenals dit oorspronkelijk het geval is met het proletariaat, is de massa gemakkelijk in deze richting te bewegen. Heeft de leider eenmaal den smaak van zijn begunstigde positie, dan tracht hij het terugzin ken in den proletarenstaat te ontkomen, door met bijzondere zorg zijn positie in ’t oog te houden. Natuurlijk brengt zijn belang mee zijn ambtgenooten in ’t gevlei te komen en krijgt de volksvertegenwoordiging, ten waie bijzonde re belangeloosheid voorzit, iets van het karak ter vau een broodwinning. Deze karaktertrek is misschien meer opmerkelijk bij de bour geoisie dan onder de zonen van ’t proletariaat, maar een onpartijdig waarnemer ontdekt ze toch wel. In den boezem der partij valt dit ’t moeilijkst, want de partijgenoot is gewoon lijk vooringenomen voor zijn leiders en in zijn ideale voorstelling verbeelden ze de organische, onafscheidelijke deelen der heilige zaak. Een 1 lasteraar dus, een misdadiger jegens de partij, Meermalen las men op hun banieren de woor- i die aldus wil critiseeren. En met reden, want den„De arbeiders vormen de rots waarop de de partij was gebroken wanneer zulke woor- kerk der toekomst zal gebouwd worden.* Open- den weerklank vonden in de harten van het lijk sprak een feestredenaar te Augsburg het I volk. Het zal zich dan er voor wachten om uit, dat de verlossing van bet volk was voor- zijn bevrijdiug toe te vertrouwen aan lieden behouden aan een man uit den stam van Juda, die als egoïsten uit alles munt weten te slaan, Te Bremen herinnerde een spreker zijn hoor- tot zelfs uit den strijd der vakvereenigingen, Heinrich Heine, die werkstakingen of zelfs uit omwentelingen. „Der „den Satte bat eben Zeit*. Dit woord, door Bebel zag. Te Hagen zei een 1 zijn met goederen gezegenden collega Vollmar naar het hoofd geslingerd, had hij gerust mo gen gebruiken als motto voor heel zijn parle ment. De heerschappij der leiders verleent hun niet i bevonden worden, zich alsdan niet te hebben Het stelsel van vertegenwoordigingen inzon derheid het centraliseerend parlementarisme, brengt met zich dat de volksvertegenwoordigers gevaar loopen heerschzuchtig te worden. Vau huis uit is de massa geneigd den gevierden leider als een soort „Heiland* te beschouwen, hem goddelijk te vereeren en dweepziek in hem te gelooven. Zoo werd Lassalle beschouwd als de „Mes sias* en de „onfeilbare* profeet van het prole tariaat. Een twintigtal jaren geleden gaf het or- gaan der vrijdenkers de „Neue-Social-democrat* de volgende godsdienstig geloovige beschouwin gen over Lassalle’s theorie Het socialisme dat in Lassalles leer en organisatie zijn juiste uitdrukking heeft gevonden, geldt voor ons als de godsdienst, welke de menschheid weer een groote schrede verder brengen zal op den weg van beschaving, ontwikkeling en geluk. Voor deze leer brengen wij alles ten offer; wij ver dedigen ze, zoo noodig, met ons bloed. En waarom zijn wij, volgelingen van Lassalle, be zield met een energie en een geestdrift, die grenst aan een gloeiend fanatisme P De oor zaak hiervan is dat de leer van Lassalle on feilbaar is en de aanhangers dier leer zich bij haar verkondiging voor onfeilbaar moeten ach tten in eigen persoon. De leer van Lassalle is de eenig ware leer ze is onfeilbaar en het ge loof aan haar is in staat bergen te verzetten. Zonder vast geloof in haar leer hadden de eer ste christenen geen bloed er voor over gehad zonder de onfeilbaarheid van dien godsdienst zou hij 't nooit zoover gebracht hebben. En zonder het vaste geloof aan Lassalles eenig ware Meer kan het socialisme niet wortel schieten onder de duitsche arbeiders opdat eens de boom der gelukzalige menschen er zijn voedsel uit trekke.* Na den dood van Lassalle zoo vertelt een ander blad hoopten veel arbeiders uit het Rijnland op de wederkomst van den Messias. Bij de herdenking van den sterfdag van Las salle waren allen in religieuse stemming. Op gewekt verdrongen zich de massa’s om de om floerste portretten van hun heer en heiland. SHEERER UMMM» fem f taf Q- IQ u J, OIJRAHT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1