8.1 IT ■WS- EIIffltHfflHU) IN» DE fflfflfl HI HET IMDISSMT SM. V Na 36 T W E E -E N-V IJ FTIQ 8 T J A A R Q A N O. 1897. OL I, I de Nil rerbiniT jbaa PARTIJHEERSCH APPIJ. het gevaar van bederf voor de beweging; cor- xvm. W O O A. O- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave uf redactie betreffende, franco in te zenden. iet Kt ai ruptie toch is het, iich door het bedreigen met benadeeling te laten bewegen tot het verlooche nen zijner overtuigingen. Tot illustratie van deze critiek een karakteristiek stukje, met dr. Bruno Wille als hoofdpersoon. Wij geven het woord aan dr. Wille Dat verwondert mij volstrekt niet, maar het ADV ER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen Ug den uitgever. Toen de kanselier Caprivi in den duitschen Rijksdag van de sociaal-democraten getuigde, dat ze met ijvar hun militie-piicht vervuld had den, zei Bebel: bewijst alleen dat de heeren van de rechter- ook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot bet doen van uitdee- lingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschul digd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uit keeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uit deelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvo rens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 16 en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöpe ratieve vereenigmgen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefe nen, onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennoot schappen op aandeelen en boekhouders van bier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeerin- gen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 16 of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47 5. Hij, die daartoe gehouden, üa- laat de verplichtigen na te komen bedoeld bij art. 15 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Art. 34 le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of be roep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. la, h en k, zijn gehouden onverminderd hunne verplichtin gen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te mel den, met opgaaf van hun naam, hunne woon plaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehou den zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te ver- toonen. Art. 47 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs, aan het bevoegd gezag een valschen naam, woon plaats, bedrijf of beroep op, of maken zij ge bruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Art. 12 2, 2e lid l°d. Biljet B wordt uit gereikt 1°. aan alle in het Rijk wonende aan wie biljet A wordt uitgereikt, voor zooverre d. zij den Ontvanger der Directe Belastin gen uiterlijk op 15 Mei hunnen weusch om een biljet B te ontvangen schriftelijk hebben kenbaar gemaakt. Sueek den 1 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. „In het jaar 1890 had ik met een paar vrien den een eigen uitgeverszaak georganiseerdin zijde en de regeering van de degelijkheid der dezen „vrijen boekhandel" heb ik mijn poezie- sociaal-democraten zich een geheel onjuiste voorstelling gevormd hebben. dat .de bereidwilligheid waarmee juist mijn partijgenooten zich hebben onderworpen aan dé voorschriften der discipline, gevolg is hier van, dat zij in en met Je discipline zijn opge groeid. De sociaal-democratie is dus in zeke ren zin een voorbereidende school voor den militairen slaat." Met- deze discipline hun partij te doordringen en te hervormen, was het doel der leiders van de sociaal-democratie toen de val der socialis tenwet hun weer vrijheid van beweging toe stond. Hiertegen verzetten zich de jong-socia- listen, die opkwamen voor het individu in de massa, totdat een openlijke breuk de onaf- hankelijken scheidde van de partijgenooten. Bij den aanvang der scheuring schreef het leidend partij-orgaan„Wie meent zich als franc-tireur te kunnen plaatsen boven den wil der partij, ga heen; dit weet elk onzer van den eersten tot den laatsten en daarom handelt ieder daarnaar.* Om deze woorden goed te begrijpen, dient men te bedenken, dat hij die „heengaat* zich berooft niet alleen van zijn invloed op de aan hangers der partij, maar ook van zijn eer. Zoo lezen we in het „Handboek van den de magoog* „Fatsoenlijke lieden, zijn vrienden zelfs en zijn strijdmakkers bij vroegere gele- ■f- genheden, zouden hem, zoo al beleefd en lank- r moedig, althans tegemoet voeren Gij maakt u schuldig aan een verkeerde handeling; onze vijanden levert gij wapenen, gij verdeelt ons. Zijn partij verdeelen d. i. de leiders beris pen en een strooming tekeer gaan die men voor verderfelijk houdt is evenwel een mis daad waarop de strop staat Er zijn gevallen waarin uitingen, hoewel van verstand en inzicht getuigende, zonder beraad worden gelijkgesteld met desertie. Ongevallige raadgevers worden meer verafschuwd dan vij anden men beschouwc ze als overloopers.* Niet zelden ook wordt hem, die „heengaat", in zijn inkomen nadeel berokkend, voor zoover v namelijk dit inkomen afhankelijk is van de gunst der partijgenooten b. v. in hun hoe danigheid als koopman, herbergier, boekdruk ker of journalist. Zoo herinnert de uitzetting uit de partij aan zekere tuchtmiddelen waarvan de kerk zich be dient tegenover haar afvallige zonen. Het toe- JL passen van deze middelen is af te keuren, om- dat het de vrijheid van denken belemmert en den vrijen verstandsmensch hinderpalen stelt, i Waar zulke middelen gebruikt worden dreigt BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het Besluit van den Heer Commis saris der Koningin dezer Provincie van den 12 April 1897 (Provinciaal Blad no. 41), Brengen bij deze ter kennis der ingezetenen: l9. Dat met de uitreiking van de beschrij- vingsbiljetten der belasting op Bedrijfs- en an dere Inkomsten, voor het dienstjaar 1897/98 op den 13 Mei a. s. en met de wederophaling der biljetten A en B twintig dagen daarna zal worden aangevangen dat met een en ander, behalve des Zondags, onafgebroken zal worden voortgegaan, en dat de aanslagsregeling, be doeld bij art. 19 7 der Wet, moet zijn afge- loopen den 1 October a. s. Voorts worden de ingezetenen hierbij indach tig gemaakt op de volgende bepalingen der Wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149). Art. 15 2. Ieder die optreedt als bestuur der of beheerend vénnoot van eene hier te lan de gevestigde vennootschap, onderlinge verze- kering-maatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een be drijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maatschappen, als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 1 bedoelde commanditaire ven nootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennoot schappen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen, als En wie zich nu niet voegt naar deze grond stellingen van ondergeschiktheid en met ande ren, die voor onwaardig zijn verklaard om ver der deel uit te maken van deze organisatie, zich verbindt om tegen de aangewezen mach ten zich te verzetten,, verliest daarmee eo ipso ook het recht van gebruik der organen en voor- Geelen, welke den partij-leden verzekerd ztjn. Een dier organen is onze boekhandel en daar om was ons besluit voor ons zeer natuurlijk. Uit Uw schrijven blijkt ons, dat een verkla ring als deze niet geheel overbodig is. R. Fischer." Wel een merkwaardig stukje ter karakteri- seering van den partijgeest. De partij een heerschappelijke organisatie; de „aangehoori- gen* hebben zich aan den wil van het „ge heel" met „discipline" te „onderwerpen" en mo gen „heengaan", zoodra ze zich niet „schikken* naar de „grondstellingen der onderschikking". Vérder geldt de partij als een instelling die aan de lieve „aangehoorigen* zekere „voordee- len verzekert* en anderen, die wegens gebrek aan volgzaamheid bij het bestuur in ongenade zijn gevallen, deze voordeelen zonder meer onttrekt. Dat men door het gebruik maken van suiker klontjes en de zweep, huichelarij en slaafschheid aankweekt, schijnt deze „real* politikers te ont gaan. Ook kan het hun niet schelen een werkje te boycotten dat voorziet in een leemte der .partijliteratuur, enkel en alleen om in het vuur van hun ijver een hun niet welge vallig persoon af te straffen. i' bundel „kluizenaar en kameraad* doen ver- Ik geloof zelfs schijnen, alsook „de Jeugd," een geschrift tot onderhoud en leering voor de zonen en dochte- ren van het arbeidende volk.* Het geschrift voor de jeugd voorzag in een leemte, die vol gens verklaring van partijleiders en partijdagen ■bestond; door menschen als Liebknecht werd de uitgaaf gunstig beoordeeld en de volksboek- handel van de „Vörwarts" belastte zich tegen de gebruikelijke provisie met de exploitatie van deze boeken. Toen nu op den Erfurter partij dag tal van socialisten formeel als „lasteraars,* inderdaad echter wegens afwijkende meeningen, uit de sociaal-democratische partij waren uitge- stooten, protesteerde ik in een volksvergadering te Berlijn daartegen en in een resolutie sprak ik deze gedachte uitHet socialisme is een beweging en gemeenschap op geestelijk gebied, waarvan niemand kan worden verdrongen we gens verschillen van persoonlijken of taktischen schen aard daarom mag men de uitgesloten socialisten allen beschouwen als partijgenooten. Buitendien liet ik me de keus welgevallen als lid eener commissie tot voorbereiding van verdere stappen van protest. Dadelijk daarop werden door den boekhandel van de „Vörwarts* aan de uitgeversfirma mijn boeken teruggezonden met het volgende schrij ven „Bij besluit van ,het partij-bestuur worden de door dr. Bruno Wille uitgegeven, bij U ver schenen geschriften „de jeugd" en „kluizenaar en kameraad" door ons niet meer verkocht.* Op mijn verzoek aan het partijbestuur om mededeeling van de overwegingen die tot dit besluit hadden geleid, ontving ik van den se cretaris der partij ten antwoord Berlijn S. W. 6 Nov. 1891 Katzbachstraat 9. Den Heer Bruno Wille, Friedrichshagen. Eigenlijk bestaat voor ons geen aanleiding tot antwoord op Uw vraag van gisteren, daar wij voor onze besluiten slechts aan onze partij genooten antwoord en rekenschap verschuldigd zijn. En als zoodanig zult gij u, na Uw reso lutie in de „Ressource*-vergadering en als me delid in de „commissie van zeven", wel niet meer beschouwen. Onze partij is niet enkel een vage ideeën-gemeenschap, maar een zeer reëel lichaam met zoo en zooveel organen. En zoomin als het ons invalt iemand uit te sluiten uit het wolken-koekoeksheim eener „geestelijke beweging en gemeenschap," evenzeer heeft de partij er op te letten dat haar leden zich in quaesties van taktiek en discipline onderwer pen aan den wil van het geheel. i> j 1 j OEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1