■WS- H IMBTffiiMU I Ml hi SUM R m ttMNSMT SIH. I o 91 3 No. 39. 1897. T W E E -E N-V IJFT I O 8 T E J A A R. Q A N Gh UNIE-DAGEN. a VERKIEZING. Schutterij. is is i. leton-nummer 246. IL treden >0N, zer- u. er- teer uit! nde fobI inde mor liek Dcze CO Uli ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f j.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. s etc. o. franco edeelta B E K E N D M A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Sta ten dier provincie, van den 6 Mei 1897, no. 36, le afdeeling J, en op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Bij doze Courant behoort ale Bijblad Feuil- i geworden naar Kuyper’s hart, 1 cratische hart, zooals dr. Kuyper zal zeggen, j Waarschijnlijk vindt K. een De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt bekend, dat bij hem op Dinsdag den eersten Juni aanstaande, van des voormiddag» negen tot des namiddags vier uur, ten gemeen- tehuize aldaar, opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd voor de stemming van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Sneek. De tot invulling bestemde formulieren voor die opgaven, zijn ter Secretarie der gemeente, in de gewone kantooruren, gedurende veertien dagen, van af den löen dezer en op den dag der verkiezing, kosteloos verkrijgbaar. Sneek den 14 Moi 1897. De Burgemeester voornoemd, ALMA. lamer werd gebracht door de katholieken en stahcopje conservatief-liberalen, is nu een man BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, voor den prijs van 25 cents per stuk, afdrukken ver krijgbaar zijn van het aan den Gemeenteraad aangeboden Verslag van den toestand der ge meente over 1896. Sneek den 14 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de visscherij in de provincie Iriesland voor het jaar 1897 zal zijn geopend van Dinsdag den 1 Juni af, met uitzondering van de vis scherij met de zegen, die van Woensdag den 1 September af zal zijn geoorloofd. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden den 7 Mei 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 13 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester.* BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. B E K E N DMAKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1897 hun 25e jaar zullen zijn inge- La en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1872, om zich voor den Schutterlijken dienst'te doen inschrijven, waartoe ter Secreta rie dezer gemeente zal worden gevaceerd op WOENSDAG 19 MEI 1897. Verder wordt ter kennis van belanghebben den gebracht dat diegenen, welke vroeger in andere ge meenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zul len moeten lateu inschrijven, in het register, loopeade over een der jaren 1863 tot en met 1871, waartoe zij volgens hun ouderdom be lmoren dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te belmo ren, tot deze inschrijving verplicht is; dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het wer kelijk overbrengen van den zetel van hun ver mogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan dat zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn biunen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is dat de registers ter inschrijving vanaf 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend en Jat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Gemeentebestuur ambts halve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, ter wijl zij bovendien zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal blij ken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand zich tijdig van eene geboorteakte te voorzien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzeke ren, ten einde de inschrijving naar belmoren geschiede. Sneek den 23 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Met eenige belangstelling werd tegemoet ge zien wat de Stand, zou antwoorden op hetgeen dr. Schaepman heeft gezegd bij gelegenheid der R. K. Depulatenvergadering. De belangstel ling gold vooral de zeer duidelijke verklaringen over het behoud der plaatsvervanging, verkla ringen, waaruit blijkt, dat de roomsch-katho- lieke partij thans eenstemming is voor het be houd van dit stelsel en dr. Schaepman zijn verzet heeft opgegeven. De zeer stellige ver klaringen moesten leiden tot de opvatting, dat de leiders der anti-revolutionaire partij zich in deze hadden gevoegd naar de wenschen van hun vroegere en aanstaande partijgenooten, maar bevestiging van officieele of officieuse zijde was toch noodig. In de Stand, geschiedt dat thans op de vol gende wijze In de Utrechtsche resolution der Roomsche Deputatenvergadering is uitgesproken dat men wist, hoe de anti-revolutionaire partij haar overtuiging in zake den persoonlijken dienst plicht handhaaft, maar verstaat, o. i. de defi nitieve afdoening van het vraagstuk der leger- organisatie in de eerstkomende vierjarige perio de niet aan de orde kan komen. Niet anders is het door ons verstaan. Onzes erachtens is namelijk het vraagstuk het demo- kleine aderlating geen kwaad. I L’esprit hollandais travaille lentement. Dit conservatief als i ondervindt ook dr. Kuyper, waarom hij voor geknipt voor de nieuwe vertegenwoordiging. I Rome op de ree ten anker gaat liggen. De politiek bederft het karakter. - Een doorslaand bewijs voor deze stelling geeft i I de geschiedenis onzer dagen. Om zijn invloed te doen gelden tegenover die van Bronsveld gaat f Kuyper een bondgenootschap aan met i Rome. Zonderlinger kan het haast niet, én omdat Rome puur conservatief is, én omdat de kiezers van ’93 begrepen dat een regeeren van Rome en Dordt uitloopt op vrome wenschen. Zoo b. v. was er toen een minister van finan- tiën, die met letterlijk niets doen zijn tijd sleet en een pensioen verdiende. En met de andere ministers was het evenzoo: men was blij toen de aftocht kon worden geblazen, niet omdat men zich voldaan voelde over het afgeleverde, maar wijl men door het lang stilzitten zich stijf voelde en ook wel fatsoenshalve zich een weinig er over begon te schamen. „Vaneen- gereten,® Honk het euphemistisch uit Schaep- man’s mond toen de alliantie als droog zand uitelkaar viel. Wie verwacht iets van dit tweetal? Alleen hij die zich kan laten voorstaan op zijn goed geloof. Dr, Kuyper moet dit zelf ook inzien en van zijn politiek dóórzicht hebben we te goeden dunk, om te mogen onderstellen dat hij zich, als dr. Schaepman, door de Jezuieten zou laten inpakken. Kuyper drong op naar Rome, om Bronsveld, die er beter bij paste, er van af te houden. Met de kleine radicale groep was voor Kuyper geen land te bezeilen; alleen staande had hij in isolement zijn kracht ver speeld. Het is dan ook aan geen redelijken twijfel onderhevig, dat Kuyper, toen hij bij het con servatisme aanklopte, een onderkomen zocht voor de anti-revolutionaire partij met tijoelijk opofferen van zijn democratische denkbeelden. Rome is voor hem en de zijnen een schuilplaats geworden. Groot zou de verlegenheid zijn wanneer deze twee voor den draad moesten komen. Rekenen we de sociaal-democrateu er af, dan blijft voor de democratie als pleitbezorger over de geavanceerd liberale fractie. Door haar toe nadering tot de oud-liberale partij kan deze fractie slechts met half zeil werken. Komt deze partij aan ’t roer, dan gaat de democratie laveerend iets vooruit. Blijft zé in de minder heid, dan doorleeft Nederland een periode van vierjarig nietsdoen; een tijd van beaucoup de bruit et peu de besogne, waarin bergen papier zullen volgepraat worden over protectie en nog eens protectie. Misschien vat men dan van armoed de schoolwet nog eens aan voor een kleine correctie. Het een en het ander zal bij eventueel ef- Ijjn. Zelfs baron van Dedem, die vier jaar ge- fekt pover en sjofel afloopen voor hen die ijden tegen den zin van Kuyper weer in de j het stuk ondernemen en voor de democratie, voor het zweetende volk, dat er, hoe beschei den ook, dupe van wordt. Toch kan zoo’n Het is niet moeilijk een reden op te géven voor de noodzakelijkheid van den strijd, al is Jie reden misschien niet voor alle betrokkenen dezelfde. In de Tweede Kamer zijn honderd groene zetels en op een paar na willen al de leden van nü niet ongaarne hun plaats behouden. Nu is het gemakkelijk te begrijpen dat het behoud der zetels, waar de werkliedenkiezers fcoowat allen zijn ingedeeld bij de bestaande Lesvtreenigingen, het best te bereiken valt, panneer ook de oude kiesvereenigingen behou- en bleven in hun onderlinge verhoudingen, la om het daarheen te leiden was eenige stuur manskunst geen overbodige weelde; immers, te inker- en rechterzijde dreigde de democratie aet splijting. De wig was er al in en de libe- ale- en anti-revolutionaire partijen begonnen il te scheuren. Waarbij nog kwam dat de inti-revolutionairen hun conservatieve fractie teheel zagen wegvallen, om zich te formceren ot een nieuwe partij, heel primitief, zooals de ;r< sterren zich vermenigvuldigen. Le liberale partij, die vroeger reeds een smal- eel moest loslaten dat zelfstandig in zee stak nder de radicale vlag, was op het punt voor Ie tweede keer te worden ontbonden; de ope- 'Atie zou, naar ’t zich liet aanzien, met veel tspanning en bloedverlies gepaard gaan, zoodat et leven van ’t oudje in groot gevaar verkeer de. Ja, met vrij groote zekerheid kon men vóórspellen dat ze ’t er niet weer boven op zou lalendaarom behoeft het niemand te verwon- leren, dat ze met stil genot gadesloeg hoe de pverzij zich er voor zette om de oude party leus weer in den strijd dienst te laten doen, tiu de oude banieren weer ontrold worden is net leven vau de oud-liberale kamerleden in hunstiger conditie geraakt. De democratie mag meestemmen ditmaal, maar van democratie zal ij deze verkiezing weinig of geen sprake zijn. \an te nemen dat men een intrige smeedde, jet deze onzalige begeerte bezield, dat het bij lleze eerste verkiezing, waaraan een groot deel Jan het democratische volk deelneemt, zou too- pen met de democratie als partij wel, maar als Beginsel zich niet te willen inlaten het zou te Lnteerend zijn. Toch is het denkbeeld zoo ge- peel in de lijn van de conservatieve wenschen, ,"at men Bronsveld en zijn kornuiten, die den - (toot hebben gegeven aan hetchassez! croiser! mag verdenken van politieke krijgslisten. Hoe het dan zij, of de beweegreden geweest is, ‘'pet behulp van de democratie de democratische leginselen zooveel doenlijk te eclipseeren, een Bit is ’t zeker, dat de regeering van het aan- aanCe vierjarig tijdperk zeer behoudend zal SI3WMB (DO3JB.AK a" i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1