«EMEKim B l!l I ilMMffll SBL a MEERS- B 1BÏB1HIIML.W TOOR M No. 40 w o je r\ «- UNIE-DAGEN. Nationals iilitie. 1897. U 19 31 E I. in. A. F BINNENLAND. ai d nde oor liek Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. El len BEKEND MA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat ter Secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, eene lijst vermeldende de inrich tingen van weldadigheid, tot genezing of ver pleging van zieken of gebrekkigen en de in richtingen tot algemeen nut, binnen deze ge meente, waarvoor geene belasting naar den laten, 2den en 3den grondslag der personeele belasting, wegens het gebruik van pereeelen of perceels gedeelte zal worden geheven. Sneek den 18 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. !i- e- Een belangrijk bericht en dat de voorstan ders der rechten van de vrouw ongetwijfeld zeer zal verheugen, brengt de N. B. Ct. De Raad van State zou zeer onlangs aan Hare Majesteit de Koningin-Regeutes hebben gead viseerd, de onbevoegdheid der vrouw om tot voogdes benoemd te worden, uit ons burgerlijk recht te doen verdwijnen, door intrekking van. het bepaalde sub 3 in artikel 435'van het Bur gerlijk Wétboek. Uit het Bat. Hand, blijkt, dat de firma G. Kolff Co. te Batavia den Deenschen schilder Hugo von Pedersen, medewerker aan de Ill. London News, een reis door Java laten doen van West naar Oost om teekeningen te maken voor een prachtwerk, uit te geven door ge noemde firma en de Erven F. Bohn te Haar lem. bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De Verlofgangers worden herinnerd, dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet ver- schijnen. Sneek den 11 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Dr. Cuypers is bevorderd tot commandeur den Nederlandschen Leeuw. Nog zij vermeld dat onderscheidene onzer In de ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den uitgever. van tijd tot tijd alleen te zijn. En die behoef te naar eenzaamheid is een kwelling, waaraan we verslaafd raakten en die ons ongelukkig maakt. „Mij dunkt**, zegt Coppee zoo terecht, „om geheel en al ongelukkig te zijn moet men niemand meer bezitten om lief te hebben. De Meimaand is tot dusver niet wat we er van verwachtten. De koude hagelkorrels, die neerkletteren op onze opdoemende idealen, heb ben neerslachtige stemming bewerktbij her haling brachten ze tot ons de boodschap, dat het leven zijn teleurstellingen heeft en dat men wel doet zich in oogenblikken van opge wekt leven voor de schrijnende ontgoocheling te vrijwaren, door de teleurstellingen niet uit het oog te verliezen. Hebben we daaraan wel gedacht, toen de de mocratie als een uit de wolken neerdalende heilige geest schier allen deed spreken met vu rige tongen in allerhande tongval van heer lijkheden die ons te wachten stonden Een iegelijk onderzoek» zich zelvewant de demo cratie verkeert thans algemeen in een toestand van neerslachtigheid. Men gevoelt dat vier jarea ons te wachten staan van koud conservatisme, waarin de rech ten van het volk worden doodgezwegenonder plichten en nog eens plichten zal men het doen bukken voor de rechten van de heeren. En het stomme volk, als opgegroeid in en met te leurstellingen, zal niet zwijgen, maar het zal ja en amen! zeggen op de sommaties der „chris telijke** aanvoerders. De vloek van het hedendaagsche christendom is, dat het zijn invloed misbruikt door de rech ten der kleenen te miskennen en de schare te misleiden. De Unie links en rechts kwam tot stand; op huwehjksche voorwaarden, onder voorbehoud van eigen inzichten op dit en dat punt en met het recht van ontbinding, hebben zelfs de aanhangers van den onverbreekbaren huwelijksband zich vereenigd tot een mariage de raison. Het „volk** tegen elkander op te zetten schijnt de bedoeling der „christelijke* heeren; ten minste die uitwerking moet het hebben, dat gevoelt ieder. Onder de leus van „God in den Staat* kun nen de meesters straks zich vermeien in ’t zoete niets-doen en leven als God in Frankrijk. Het domme volk laat zioh gewillig bij den neus nemen het applaudisseert met donderend ge weld en keert met leege handen en verteederd gemoed naar huis terug, niet beseffend zelfs met het flauwste besef dat men het in deze Uniedagen op listige wijze voert op zijpaden en blinde straten. Het volk applaudisseert donderend is het applaus op de zalig spre kende woorden van priesters en priesters- maats. Een volk dat zoo lichtvaardig zijn rechten verkoopt, verdient geen ander lot dan hem straks wacht. In de schoone Meimaand gaat het hart uit naar de verjongde natuur met haar frisch groen, haar openspringenda knoppen en haar vogelen- coucert. De lente met haar bekoorlijkheden in tooi en stem, spreekt ons van kracht en van schoonheid, van leven en hopeze voert ons terug naar de dagen onzer jeugd ze geeft ons dien heerlijken tijd van ons leven met zijn zor genvrij geweten nog eens te doorleven in vo gelvluchten voor onzen geest toovert zo het ouderlijk huis, de woonplaats onzer jeugd, de plokjes die we zoo bij voorkeur zochten, onze .^ouders en onze speelmakkers. Het hart gevoelt 'zich weer jong de liefde ontluikt weer in volle kracht en we roemen weer in het leven „Hoe schoon is bet leven hoe jammer dat het ons zoo snel voorbij vliegt.* En dan, wanneer onze herinnering zich ver levendigt en we voor ons de schimmen zien van dezen en dien een makker, een vriend, een vader, een moeder met wie we het levens genot plachten te deelen en die ons voor altijd "verlieten, dan stemt ons dat weemoedig te mid den van de opwekkingen tot leven en genieten. Want genieten doen we eerst recht wanneer we van ons genot kunnen meedeeien aan an deren, onze vertrouwden, die ons wederzijds van het hunne meegeven. In onze jeugd ver trouwen we zoo gauw, hebben we zoo spoedig onze vrienden, leven we in elke nieuwe omge ving intiem in zoo korten tijd. Hoe beschamend staan daartegenover de uit komsten onzer in jonge dagen zoo innig vast staande verwachtingen omtrent de toekomst. Op rijperen leeftijd knoopen we niet zoo schie lijk vriendschapsbanden en worden we niet zoo Imet vrienden omstuwd. De liefde bleet, maar I ze werd beredeneerd en de ervaring maakte het bloempje schuchter. Ze wist niet meer wien ze haar vertrouwen zou kunnen schenken, want ze was zoo herhaaldelijk reeds teleurge steld en bedrogen. En zooals de bloempjes in de Mei, sloeg ze bij de warme stralen der och tendzon de schutbladen open, om ze weer te sluiten bij de eerste gure vlaag die de zon achterhaalde en voorbijsnelde. En zoo regel matig ais de regelmatige onbestendigheid van deze Meimaand, was het openen en sluiten, hoop en teleurstelling, maar teleurstelling het meest. Totdat er een oogenblik kwam waarin we meenden dat het vertrouwen de wereld heeft verlaten, een oogenblik van diepe smart, amdat het ons op het het hart drukte: Er is geen vriendschap, geen liefde, geen genot in het leven. Het leven is een be goocheling, een illusie, een mystificatie, een roes in de dagen onzer jeugd, met de walgen de ontgoocheling als nasleep ervan op rijperen leeftijd. Dan eerst begrijpen we den man die zoo vurig en hopeloos verlangde naar het eeuwig groenen der „jungen Liebe*. we gezelschap misten, wordt het ons nu een behoefte Eergister, 16 Mei, heeft dr. P. J. H. Cuypers zijn 70en verjaardag gevierd. Van alle kanten zijn hem bewijzen van belangstelling toege stroomd en breed is de rij dergenen die hem met woord en daad huldigen. Was de dag van eergister in hoofdzaak aan de stille huiselijke herdenking gewijd, besloten met een gezellige samenkomst in het hotel l’Europe, gister had in ’t Rijksmuseum de meer openbare feestviering plaats. Bij monde van den heer Van Tienhoven, commissaris der koningin in Noordholland, werd aan dr. Cuypers in de groote hal van het Rijksmuseum een oorkonde aangeboden, bege leidende de aanbieding van een verzameling en beschrijving zijner kunstwerken, uit te ge- ven hem ter eere, tijdgenoot tot herinnering, I het nageslacht ter leering. Vele vereenigin- gen van kunst te Amsterdam, in Don Haag en 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het I Utrecht boden bem geschenken aan, alle afge- - I wisseld met gezang van het a capella koor van 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder Averkamp. geldige redenen, niet voorzien is van de hier- voren vermelde voorwerpen'; van 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij te leeren, dat men met zijn vertrouwen het onderzoek niet in voldoenden staat worden bladen den jubilaris hulde brengen. vsorzichtig zij in het schenken de maatschap pelijke toestanden hebben de harten met wan trouwen vervuld en daarom is het volk voor zichtig in het geven van zijn stem. De erva ring nu, die leert dat de wereld bedrogen wil zijn, heeft ook geleerd, dat men het met een bijbel onder den arm of een schuithoed op het hoofd in de wereld ver brengt. Men wint daar mee het vertrouwen en donderend applaus. Jezus dreef de kooplui den tempel uit, en na dien tijd heeft men het schoonmaken verzuimd; een flinke schoonmaak zou heilzaam zijnwant kooplui bedienen tegenwoordig de mis, het' avondmaal en de sacramenten der kerk koop lui bedienen het heilig woord kooplui bestij gen het preekgestoelte en den katheder koop lui maken verdachteen vuistslag ontstelt de gemoederen en het volk applaudisseert met donderend geweld. Ons volk is, zegt men, een handelsvolk. Het moest dus ’t klappen van de zweep ken nen. En toch zal het wel beetgenomen wor den door de nieuwe firma, die als manusje- van-alles zal zorgen voor God in den staatGod in de schoolvoor de groote dieven het geld, en voor de kleinen de doodstraf. Tot handhaving en bescherming dezer schoone instellingen worden opgeroepen de zonen des volks; vrijgesteld van de „nationale militie* zijn: de rijkelui-jongens en de priesters. (Alweer donderend applaus.) KENNISGEVING. INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 4 Mei 11. Je Afd. M en S no. 485 (Prov. blad no. 46) brengen ter openbare kennis, dat het onder zoek van de verlofgangers der militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op Maan dag den II Juni e. k., des voormiddags ten 10 ure dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers voor zoover zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lich ting zij behooren dat de Verlofgangers, behoorende tot de lich ting van 1890, voor zooverre niet gepasporteerd, ook verplicht zijn, zich aan het voorschreven onderzoek te onderwerpen; dat de Verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn i vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van 1 twee tot zes dagen door den Militie-Commissa- ris kan worden opgelegd aan den Verlofganger: 1". 2L, _._2„ o_ j onderzoek verschij'nt; Toch ligt de schuld niet geheel bij het volk, I Even als Onze maatschappij heeft het hare er toe bijge- in onze jeugd naargeestig werden, zoodrawe dragen, door op gevoelige wijze herhaaldelijk l ons rer- rz., S3 SBgSCTW i> >9 f 9 9 SVIJEki:» (OIRAA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1