MBS- 1MM» KB 8Ï SWSffl H BIT IWfflSSHST SML Paardenmarkt H - te Voorjaars-Paardenmarkt alhier zal gehouden worden op WOENSDAG den 2 JUNI e. k. Nationale Editie. 1897. 1 UNIE-DAGEN. k a 9. 29 3Ï JE I. ver- saaiatsuMiBW i dachtengang VI. - 0. BINNENLAND. De tentoonstelling te Dordrecht (opening 3 bespannen L I MA >onge- ddeel. munt 0, 0, 0 a J3ij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nnmmer 247. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ute dat aan dat onderzoek zullen behooren deel lijnde voor bliek N. 50 '0, et. et. r dan ir ar h: BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snoek maken bekend, dat de Sneek den 21 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. JNSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, ABVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. terwijl de tuinarchitect bezig is met het aan leggen der bloemperken. „Oud Dordt“ is al gedeeltelijk bevolkt, Bode ga en bijecknijp zijn .reeds geïnstalleerd, terwijl m de Kap van het stadhuis een paar zwaluwen hun nestje hebben gebouwd. Voor hen, die aan voorteekenen gelooven, is dit zeker een gelukkig verschijnsel. Vrijdag hield het Nederlandsch landbouwco- mité in Den Haag een openbare vergadering. De heer H. F. Bultman presideerde. Het voorstel van den heer Mansholt, ’t welk de wenschelijkheid uitsprak van een ministerie uitsluitend voor landbouw, werd met 22 tegen 18 stemmen verworpen. Met groote meerder heid, 34 tegen 4 stemmen, verklaarde zich het comité daarna voor de instelling van een mini sterie van landbouw, handel en nijverheid met een officieele vertegenwoordiging van den land bouw daarnevens. Het voorstel tot oprichting eener afdeeling aan een der ministerien verviel hiermede. Met 28 tegen 15 stemmen is aangenomen de stelling der commissie, dat het beffen van in voerrechten op granen den landbouw in het algemeen niet in gezonden toestand zal bren gen. De bouw, zoowel van expositie-lokalen als van feestzaal en oud-Dordt is geheel afgeloopen, de en 8 no. 485 (Prov. blad no. 46) Voor een volle zaal trad Maandagavond in de vergadering van de centrale vrijzinnige kies- vereenigiug te Groningen de minister Van Hou ten als spreker op. Omtrent het samengaan van de anti-revolu- tionairen en de katholieken liet de Spr. zich als volgt uit: Dr. Kuyper zei te Utrecht: er is al veel ge wonnen, wanneer Van Houten van zijne plaats verwijderd wordt. Ik wensch Kuyper en Schaepman van die plaats verwijderd te hou den. Voor dat doel moeten geschillen onder de liberalen wijken. Ik beschouw het bondge nootschap van anti-revolutionairen en katholie ken als noodlottig. Dergelijke twee-pausschap heeft of geen kracht, of een reactionaire kracht, die betreurenswaardige veranderingen zal bren gen. Hun vrijheid is veilig in onze hand, on ze vrijheid niet veilig in de hunne. Verder zei spreker, het wenschelijk te ach ten dat de minister ook Kamerlid zij. Een Kamerlidmaatschap geeft kracht aan een minis ter. Lijdt hij als minister échec, dan is hij nog niet buiten het politiek leven gesteld. K E N N I S G E V 1 N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zij aan onderstaande personen en hunne recht verkrijgenden, vergunning hebben verleend 1°. aa-t GERARD CORNS LIS van GOR- KUM, van beroep Fabrikant, wonende te Sneek, tot uitbreiding van zijne Oranjesnipper- en Ver ven fabiek 2°. aan ANDREAS FLACH, van beroep Steendrukker, wonende te Sneek, tot uitbreiding van zijne Steendrukkerij, en 3’. aan AUKE BECKERINGH LANK- HORST, van beroep Fabrikant, wonende te Sneek, tot uitbreiding van zijne Touwslagerij, allen door het plaatsen van een GASMOTOR. Sneek, den 22 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Door den kantonrechter te Haarlem is afge wezen een verzoek van een belanghebbende, om alsnog op de kiezerslijst te worden gebracht, hoewel hij verzuimd had vóór 15 Februari zich daartoe bij het gemeentebestuur aan te melden. De overwegingen, waarop de beslissing van den kantonrechter was gegrond, waren de vol gende Overwegende, dat feitelijk vaststaat, dat re- questrant de vereischten bezit om hét kiesrecht uit te oefenen, en dat hij niet op de kiezerslij sten is geplaatst, uitsluitend op grond dat hij niet vóór 15 Febr. heeft voldaan aan de krach tens art. 11 der kieswet door den burgemees ter van Haarlem gedane uitnoodiging; „Overwegende dat mitsdien naar aanleiding van het ingediende verzoekschrift slechts valt te beslissen of bedoelde termijn van 15 Febr. is fataal „Overwegende dienaangaande dat in het al- uitganjf? f' Onvoorwaardelijk mag elk vrijzinnige dit be- l amen, waar hij leeft en zich beweegt in een kring van medemenschen zonder gehinderd of belemmerd te worden in zijn allures. Anders wordt dit in de maatschappij, zooals de werkelijkheid ons deze te zien geeftdaarin vern-el)jiuen 7 toch werken op onrustbarende wijze allerlei in- vloeden en krachten op elk gebied des levens. Zoodra we de eenzaamheid der binnenkamer verlaten en ons neerlaten in den stroom, kab belen en klotsen en deinen de golven om ons en over ons heen. We worden geslingerd naar links en rechts en zijn op eeus besloten onze krachten in te spannen tot verzet tegen de be lagende -'machten ons lijf te behouden is nu de overwegende lust onzer zinnen. In die momenten gevoelen we behoefte het middel der vereeniging aan te grijpen. Hoe gevaarlijk ook, hoe kwaad zelfs en ontoerei kend voor wat we ons ten doel stellen, we kun nen er niet buiten zoolang we in de kokende deining ons bevinden reiken we de hand aan hen die met ons eenes geestes zijn. Zijn we de branding door, dan komt de tijd waarin we ons verpoozen en ons op den rug leggend lijde lijk verzetten tegen de met ons spelende gol ven. Ons geloof aan de eindelijke zegepraal der absolute vrijheid kunnen we niet missen we moeten daarom op onze hoede zijn zoolang we partijgenoot zijn, door ons vertrouwen ge heel te schenken aan de partij en haar kracht, een deel van dit heilig geloof in te boeten. Opgaan in een partij, partijganger te worden in den volsten zin, is daarom een zeker teeken dat de vrije zin heeft gesuccombeerd en op de ze liberale partijgangers wijzende heeft de re actionaire macht het volste recht met te zeggen In dit teeken zal ik overwinnen. brengen, ter openbare kennis, dat het onder zoek van de verlofgangers der militie te land irf deze gemeente zal plaats hebben op Maan- terreinen zijn aangelegd, het jonge gras kijkt düg den II Juni e. k., des voormiddags ten 10 verlangend naar een malsch regenbuitje uit, u*e Juni) spant alle krachten in teneinde een uit zondering te maken op het gebruik bij tentoon stellingen, om niet op tijd gereed te zijn. De gebouwen zijn al reeds sedert een week afge- I «childerd en gedecoreerd, de tafels met doek bespannen en met nummers -TT i wachten is nu Gelet op het besluit van den Commissaris der 1 rend comité heeft op nieuw aan een schrijven gericht met verzoek om vóór 1 Juni gereed te zijn. Het is niet bij toeval wanneer de reactio naire machten tegenover zich een verstrooide in zich-zelf verdeelde menigte ziet. De voor de vrijheid opkomende partijen hebben van af het moment harer geboorte de neiging geopenbaard om op zich-zelf te bouwen en elk haar eigen weg te gaan, niet zelden haar best doende om elkaar te ondermijnen. Waar dit verschijnsel voortkomt uit geaardheid, is het een hopeloos ondernemen de libertairen in éen lichaam saam te smelten ook zou men door dringen of dwin gen deze geaardheid geweld aandoen, een pro ces dat op den duur ten gevolge zou hebben, dat de reactionairen versterkt werden ten koste van de vooruitstrevenden. Men zou door aldus te handelen de taktiek der Jezuïeten volgen, den vrijheidsboom zijn voedende sappen ont- trekken en zijn eigen graf delven. Zij, wien de vrijheid lief is, handelen onver antwoordelijk met het belemmeren van het vrij initiatief. Het is toch voor de vrijzinnigen een waar heid als een koe, dat de vrijheid doel is en hun tijdelijk vereenigen tot partij daartoe het middelde vrijheid is er niet om de partijen, maar omgekeerd staan de vrijzinnige partijen in dienst van de vrijheid; nog beter zou het zijn wanneer de partijen waren opgelost, geen enkele uitgezonderd; omdat haar bestaan de vrijheid in gevaar brengt. Een vereeniging, een bond, een partij, ontstaat waar macht ont wikkeld moet worden en dus in eendracht die macht wordt gevonden. Deze macht is als een tweesnijdend zwaard, ze bedreigt den tegenstander, maar brengt ook dengene in gevaar die het hanteert. Alle macht toch die in haar uitoefening de grenzen van a^.eigen bodem overgaat, is uit den booze naar de opvatting der vrijzinnigen, want ze tast de vrijheid van anderen aan. Iedere vereeniging waartoe we ons verbin den vraagt van ons een offer, hoe klein ook om op een gemeenschappelijke bazis te ope- reeren is ieder verplicht een deel van eigen overtuiging ten offer te brengen. Een partij is dus voor haar leden een kwaad en een vij and van de vrijheidde nadeelige invloed door haar uitgeoefend op hen die er zich toe verbonden, werkt ten slotte uit dat de geest drift verflauwt, het doel wordt veronachtzaamd en we ons geplaatst zien voor deze keus zich afscheiden om weer in freien, op eigen initia tief, het doel na te jagen, of zich blijvend te verbinden ten koste van zijn ideaal. Een partij als middel is dan ook op het ver volg van onze baan minder en minder bruik baar en naar gelang we vorderen is het uit f praktisch oogpunt noodzakelijk, het middel r langzamerhand te laten ontglippen om, bou wende op niets dan eigen kracht, voorwaarts te i gaan. Maar, zal men zeggen, deden de libertairen dan niet verstandiger het middel ter zijde te laten? Ligt het niet in de lijn van hun ge- een middel onaangeroerd te laten, wat ze bindt, en dus niet brengen kan aan het eindpunt, daarentegen in ’t gebruik ver- te. nemen alle binnen deze gemeente gevestigde j lammend en belemmerend werkt op den voor- Miliciens-V erlofgangers voor zoover zij vóór ’tón <ston April'jl. in het genot van onbepaald i verlof zijn gesteld, om het eveu tot welke lich- ting zij behooren dut de Verlofgangers, behoorende tot de lich ting van 1890, voor zooverre niet gepasporteerd, ook verplicht zijn, zich aan het voorschreven onderzoek te onderwerpen dat de Verlofganger bij het onderzoek moet j in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissa- ris kan worden opgelegd aan den Verlofganger: 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt; 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hier- voren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De Verlofgangers worden herinnerd, dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet ver schijnen. Sneek den 11 -Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. met nummers voorzien. Het op de huurders en het uitvoe- de inzenders, Koningin in deze Provincie van den 4 Mei 11. 1 die nog niet uitpakten, le Afd. M 3. ieter z, - [aan )ou- tske bert ilen l- J»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1