MEliWS-ABVERTEST1IBL4D HR III! GEHEE1ÜTE 111 MET IIIRMSSHEM SB. .t No. 46. 1897. T W E E -E N-V IJFT I Q ST E J A A R U A N <3-. iaar II Opkomst onder de Wapenen. CAUSERIE. Ko- W O K 1) 9 J L A I. i enz'. racht feeds AR- mijd re- Nati- ■binte* MeI st or- s.oo, 0 i ren iets moeten leeren, staan de liberalen over het algemeen dadelijk gereed om de grens te bepaleniets mag niet zijn zooveel men ver- 300 cht- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ff.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. we- een u ABVERTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer 71/> Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorw aarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. M. i. ,/l 6 'iie aj. man verklaarden, zou men 't niet mogen geloo- iren j Het cijfer wordt willekeurig genomen ,maar een cijfer nemen allen aan immers er moet een grens zijn. IBS De BURGEMEESTER van Sneek, Gezien de missive van den heer Commissaris der Koningin in Friesland van den 10 Mei 1897, le Afdeeling M en S no. 523, (Prov. blad no. 48), betreffende opkomst in werkelijken dienst van Verlofgangers der Nationale Militie 'is een liberaal beginsel. Wie daarom tegen leerplicht is moet de facto een illiberaal zijn. Deze redeneering, is logisch, maar of de praemisse, het uitgangspunt, zuiver logisch is, mag nog wel eens worden onderzocht, dunkt me. Reed? op den klank af zal men geneigd zijn, leerplicht te gaan zoeken in het woorden reek der kerkelijke partijen en niet in dat van de liberalen, die in de vrijheid opgaan. Doet het begrip leerplicht aan dat van vrij heid niet geweid aan Of hebben de libera len hier een achterdeurtje noodig, zooals dat bij liberalen wel meer pleegt voor te komen Een liberaal man heb ik eens in ernst hoortn vragen, wat vrijheid is. Zou de man, behoor lijk ontwikkeld, als ik hem schat, Multatuli’s definitie vrijheid is absentie van dwang niet hebben gelezen Of gaat het hem als zoovelen van zijn geestverwanten, de groote meerderheid in ons landje, die transigeeren met hun beginsel zoodra het met de praktijk in aanvaring komt Ik geloof van ja, d. w. z. naar mijn meening is een liberaal niet getrouw aan zijn beginsel, zooals wijlen onze voorvade ren, tot aan den bedelnap. Vooral op onder wijsgebied is deze lapsus een herhaaldelijk voorkomend verschijnsel. Mr. Pjjnappel’s op vatting komt mij voor zeer juist te zijn en ook deze opvatting vindt steun in de praktijk. Vooreerst worden tal van families bij invoering van leerplicht in de portemonnaie getroffen en sommigen zwaarder dan ze doorstaan kunnen. En tweedens zal men het stelsel niet kunnen doorvoeren, zonder hier en daar te stuiten op het schier onoverkomelijk bezwaar van plaats ruimte. In de steden is nu al onvoldoende ruimte voor de jeugd die zich aanbiedt. Ten derde, en ook dit bezwaar is klemmend, zul len de kerkdijken verlegen zitten met te kort aan ruimtewanneer zij zelf het niet ronde- Een van de aftredende Kamerleden voor de hoofdstad, Mr. Pijnappel, beeft zich tegen leer plicht verklaard. Leerplicht, aldus Mr. P., is synoniem met leerdwang. Voor de liberale partij „als zoodanig" zegt de kruidenier- kerkvoogd is mr. P. derhalve als oandidaat kiest, „Het geestelijk voedsel moet verstrekt wor- -1 men op het program van iedere fractie jen aaa ajjen met mondjesmaat", zoo zegt de dezer partij, wat dus zeggen wil dat leerplicht liberaal in doorsnee. Een fatsoenlijk beginsel - 1 dus, waartegen geen fatsoenlijk mensch iets kan man inbrengen. Maar fatsoenlijk of niet fatsoenlijk, j ik houd niet van dat geven en nemen. Wan neer men iets wenscht, wil, goed, ja, noodzake lijk acht, welnu laat men het dan wenschen, willen, goed en noodzakelijk achten, in zijn geheel. We hebben nu eenmaal genoeg van het halfslachtige liberalisme. Maar nog iets. Naar mijn bescheiden meening is juist het halfslachtige de voornaamste oorzaak van den wenschnaar wettelijke regeling van den leerplicht. Zoo is ’t met meer wettelijke regelin gen gesteld waarvan de biografie in ’t kort hierop neerkomt: Men heeft iets oorbaar of nuttig bevonden en besloot dus er toe over te gaan. Maar eenmaal bij de uitvoering van ’t besluit kwam men op zekere hoogte waar op men ’t niet oorbaar of nuttig meer vond en men hield op, overwoog, wilde de instelling niet als onhoudbaar prijsgeven en ’t gevolg was grenspalen bij de wet. Onder ’t schrijven bemerk ik mijn gebrek aan praktischen zin. Men kan immers van ’t goede te veel krijgen ook? Alleen maar komt me die wille keur in ’t vaststellen dergrens te hulp, waar ik zoek naar argumenten voor de stelling Het is echt liberaal aan ieder de vrijheid te laten om voor zich-zelf te bepalen wanneer hij genoeg heeft. De eene maag kan meer verdragen en heeft dus meer noodig dan de andere. Vandaar dat het gekibbel over den fatalen termijn een doel loos haspelen is; ieder heeft gelijk eu allen hebben ongelijk. Het eene kind is op 10-jari- gen leeftijd meer ontwikkeld dan een ander van 14 jaar. En niemand bezit de bevoegd heid om vast te stellen, wanneer een kind er genoeg van heeft. Alleen een kind kan dit bepalen. Dit zoo zijnde is wettelijke regeling van leerplicht geweld plegen aan de rechten der jeugd. Want leerplicht voorschrijven heeft als noodzakelijk gevolg dat men den tijd afba kent er moet een begin en een eindpunt zijn en nu is het een feit, dat er kinderen zijn die op 3, anderen die eerst op 5 of 6 jarigen leef tijd behoefte gevoelen aan schoolonderwijs. De meesten zijn na korten tijd reeds voldaan en zullen niet vragen om tot 15 jaar te mogen school gaan een ernstig feit dat alle ernstige liberalen tot nadenken moest stemmen en doen ▼ragen of de inrichting van ons onderwijs niet aan een fundamenteele hervorming dient onder worpen. Ik meen van ja, ten spijt van een drom van paedagogen. Want ik ben liberaal pur sang en verlang „als zoodanig* dat de kin deren naar school gelokt worden in plaats van onmogelijk verklaard, en terecht: leerplicht j p - jindt men op het program van iedere fractie jen aan allen met mondjesmaat", zoo zegt de ze, zooals nu vaak het geval is, er heen t t moeten drijven. Ik behoef zeker niet nader Iets leeren moeten de kinde- te verklaren waarom bewaarscholen afkeuring ren, maar zoodra gedecreteerd is dat de kinde- verdienen nit libera d oogpunt, al erken ik dat de liberalen er vaak toe gedwongen worden de lieve jeugd te bewaren voor christelijke be waarplaatsen, waar de weeke hersentjes wor den gedrukt met bijbelteksten en beschrijvin gen van hel en verdoemenis tot knarsetanden toe wat zoo licht aanleiding geeft tot dwang voorstellingen en monomanie op lateien leef- l tijd, als b.v. in de laatste dagen te constatee- ren viel uit de krantenberichten van een frater Olivier (Olijfboom), die van den kansel vertelde, dat onze lieve Heer zooveel brave menschen- kinderen heeft laten verbranden en stikken omdat er zooveel slechte menseden in de reld zijn, die natuurlijk niet komen in christelijke-liefdadigheidsbazaar. Tusschen twee haakjesAls 't waar was, dat onze lieve Heer op een of andere manier de slechten naderbij zocht te brengen tot de goedo werken, had hij wel een elimineren zet kunnen doen. Maar ’t is een pater, die ’t zegt, en paters verkee- ren te weinig in de wereld om over wereldsche zaken gezond te kunnen oordeelen; een bewijs als daarvoor nog bewijs noodig is hebben we in pater Ermann van Kat wijk, die Nederland platloopt om te vertel len dat de liberalen van God, eigendom, fa milie en het Koningschap niets willen weten. Donnerwetrerpotsbliiz Wat een kinder praat! Eu zoo’n man wordt uit zijncel gehaald om de Nederlandsche kiezers met raad en daad bij te staan! En dan nog een sprekend be wijs van geestelijke ongezondheid leveren de paters van Genderen, die met bedelen aan den kost moeten komen en toch kiezers meenden te zijn Wie stuurt die stumperts een grond wet Verbeeld je dat God in den staat kwam en wetten maakte, en de 12 apostelen van Gen deren kwamen Hem verklarenAanzie Heere onze armoed en wees ons genadig, die uw trouwe dienaren zijn zoolang we vertoeven bin nen de kloosterpoort; maar die, zoodra onze neusgaten de vrije lucht ruiken, meenen onder en boven de wet te zijn 1 Maar ik dwaal af. Eenmaal in gezelschap van paters weet men niet waar men toe komt. Apropos dan van leerplicht: nog één groot ar gument is er mijns inziens aan te voeren voor het riehtige in mr. Pijnappel’s keuze vau standpunt. Wanneer men kinderen verplicht het geestelijke voedsel te gebruiken dat de staat ze aanbiedt, heeft de staat immers zijn recht verspeeld voor de spijs te laten betalen. Een liberaal, die deze waarheid verkracht, slaat z’n eigen ruiten in. van de lichtingen 1893, 1894 en 1895; ROEPT BIJ DEZE OP de in deze Gemeen te gevestigde Verlofgangers van de Militie te land, beboerende tot de hieronder vermelde lichtingen en Korpsen, om zich dit jaar op de hierna aangegeven tijdstippen, uiterlijk ’s na middags ten 4 ure, bij hun Korps in werkelij ken dienst te begeven, te weten A. de Verlof'g lingers der lichtingen 1893 en 1894, behoorende tot de 4e compagnie van het 3e bataljon van het regiment Grenadiers en Jagers */a gedeel te) op 28 Juni 1897 het 5e bataljon van het regiment Grenadiers en Jagers, bet 2e 3e en 4e bataljon van het 5e regement Infanterie, de le 2e en 3e com pagnie en ’/i der 4e compagnie van het 5e ba taljon van het 8e regement Infanterie op 4 Augustus 1897 het le, 2e, 3e en 4e bataljon van het 2e, 3e en 6e regement Infanterie op 24 Augustus 1897; het le, 2e en 4e bataljon van het regiment Grenadiers en Jagers, het le, 2e, 3e en 4e ba taljon van het le en 4e regiment Infanterie, het le bataljon van het 5e regiment Infanterie en het le, 2e, 3e en 4e bataljon van het 7e en 8e regiment Infanterie op 25 Augustus 1897. B. de Verlofgangers der lichting 1894, be hoorende tot de le, 3e en 5e batterij van het le regiment Veld-Artillerie op 23 Juni 1897; de 2e batterij van het korps Rijdende Artil lerie op 28 Juni 1897; het le peloton van de 2e compagnie van het korps Torpedisten (plaats van opkomstfort aan den hoek van Holland) en het 2e pelotou van de 2e compagnie van het korps Torpedis ten (plaats van opkomst den Helder) op 2 Juli 1897; de le, 5e en 6e batterij vau het 3e regiment Veld-Artillerie op 7 Juli 1897; de le, 4e, en 5e batterij van het 2e regiment Veld-Artillerie en korps Genietroepen (uitge zonderd de Vesting-Telegrafisten, die hebben, voldaan aan het bepaalde in den eersten vol zin van artikel 6 van het Kon. besluit van 29 Februari 1884, no. 13, de adspirant Vesling-Te* legrafisten en de overige Miliciens, ingedeeld bij de telegraaf-compagnie) op 21 Juli 1897; de 2e, 4e en 6e batterij van het eerste giment Veld-Artillerie op 29 Juli 1897; de 2e compagnie van het korps Pontonnier» op 3 Augustus 1897 de le en 2e compagnie Hospitaalsoldaten op 9 Augustus 1897 de 2e, 3e en 4e batterij van het 3e regiment Veld-Artillerie op 16 Augustus 1897; het le peloton van de le compagnie van het korps Torpedisten (plaats van opkomst Fort de Ruyter) en het 2e peloton van de le compag nie van het korps Torpedisten (plaats van op komst Hellevoetsluis) op 19 Augustus 1897; de le compagnie vau het korps Pontonniers op 23 Augustus 1897; de 3e compagnie Hospitaalsoldaten op 24 Augustus 1897 de le, 2e en 3e compagnie van het 3e ba taljon van het regiment Grenadiers en Jagers, het 5e bataljön van het le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 7e regiment Infanterie en de 2e, 3e en 6e batterij van het 2e regiment Veld-Artillerie op 25 Augustus 1897. C. de Verlofgangers der lichting 1895, be hoorende tot: de 5e, 6e en 9e compagnie van het eerste re giment Vesting-Artillerie op 8 Juni 1897; het korps Genietroepen (uitgezonderd de ven, dat ze, liever dan de kinderen naar de openbare school te zien gaan, ze in Gods vrije natuur laten ronddwalen. Dr. Kuyper beweert *dan ook, dat de liberalen de schoolkwestie weer oprakelden door den leerplicht op te nemen iu hun program. Een ander bezwaar tegen leerplicht is dat de liberalen uit praktisch oogpunt te cousekwente doorvoering niet aandurven. Het onderwijs is noodzakelijk, volgens hen ze willen de ouders verplichten van staats wege hun kinderen naar school te zenden. Maar tot hoelang? Wel, zegt de een, tot 12 jaareen ander maakt er 13 of 14 van. - - - p jr- roefd da te na te de te :e Op- tje de •wij ka ?aber, ike v. Koest dema Horst Vt. 1» SNEEKBR COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1