EEfflEWE II'll IMIMW SJEES. 1897. Vrijdag 9 Juli d. t. v. ak. ;ekocht 1 I) IÜ A A L. JE K IN I. BINNENLAND. j eu '0 a HEe Deze CO IRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, francc in te zenden. We zouden dan mogen spreken van het ideaal I van de(n) Nederlander. j Langs dien weg wandelde reeds meer dan ngeu isser lizen bei- steld mer. i 25 er je, Op- Pol s igings-, Brie- el, om ringen, u ver- iz. enz. zegel, ;ewich- iz. enz. De Nederlander van mr. Brooshooft oppert het denkbeeld van kervleugels van M. li. 1,25 r men ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. |jortie rust en voedsel zal krijgen; de nieuwe Te gemeenteraad periodiek aftreden, doet zich het zonderlinge geval voor, dat geen candidaat op de candidatenlijst is gebracht. Broek Sittard, waar drie leden van den 1 éen padvinder; de anti-clericale tekst: „hetge- den uitslag der verkiezingen loof blijve particuliere zaak,* heeft gediend bij alle nuances dezer partij, zoowel bij conserva- BEKEND MAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen nader ter kennis der ingezetenen, dat zoo noodig de stemming voor vijf leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben niet op Zaterdag 10 Juli e. k. doch op Sneek den 19 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Nog altijd is niet bekend voor welk district de heer Tak van Poortvliet zitting zal nemen, voor Beverwijk of Amsterdam. De Stand, ia van meening dat er tweeërlei reden kunnen zijn dat dit nog niet geschiedde. Of, dat men eerst zekerheid poogt te verkrij gen, dat de nieuwe keuze in Amsterdam IX niet een ondiiberaal in plaats van een demo- cratisch-liberaal naar de Kamer zal doen af vaardigen. Of wel, dat de ministerieele crisis op de mo gelijkheid wijst van een oplossing, die èn in Amsterdam èn in Beverwijk beide tot nieuwe keuze nopen zou. is ds. Bax, pred. te Zaandam, candidaat ge- voor het lidmaatschap der Tweede Ka- 7« W O JE IN O slechts de kieswet, de personeele belastingwet en de wet zoogenaamd tot regeling der ge meen tefinancien zijn ongetwijfeld toereikend om alle partijen de conservatiefste alleen uitgezonderd te doen hunkeren naar het einde van een regeering wier hoofddepartemeu- ten niets anders leveren dan broddelwerk. Wat toch is treuriger dan steeds nieuwe wetten te krijgen waarmee zoogoed als niemand tevreden is en die nog niet in werking zijn getreden of men begrijpt dat ze weder behooren te worden herzien Voor een cabinet d'affaires heeft men noo dig een samenwerking der partijen niet slechts in de kamer maar ook in het ministerie en het is beter alleen het weinige goede tot stand te brengen waarin de verschillende partijen in het kabinet tot een kader worden, dan al lerlei gebrekkigs aan te nemen dat afkomstig is uit de werkplaats van een kleurlooze wil- dengroep. In een Zondag te Leeuwarden gehouden vergadering van de Arbeiderspartij, waarbij on geveer 20 democratische werkiiedenvereenigin- gen uit liet district vertegenwoordigd waren, De regelings-commissie van het 24e Ned. Taal- en Letterkundig Congres verzoekt ons het volgende mede te deelen Belangrijke onderwerpen zullen op het con gres behandeld worden. Zoo zal prof. Kern uit Leiden, spreken over het gebruik der Nederlandsche Taal in Neder- iandsch Indiëprof. Paul Frédericq uit Gent, over de toekomst van den Nederlandse hen Stam; J, Vriesen.dorp, Amsterdam, over één tooneel voor Noord en Zuid dr. Laurillard, over woor den afkomstig van verouderde zaken dr. H. van der Linden over de Middeleeuwsche gilden in Noord- en Zuid-Nederland; J. Winkler Prins, Apeldoorn, over de litteraire kritiek der dag bladpers en het middel om de voor de littera tuur nadeelige gevolgen te keerendr. D. C. Nijhoff, Meersen, over Willem den Zwijger; prof. Jan te Winkel, over de taalkwestie in Zuid-Afrika en mevrouw Cornelia van Zanten, over de uitspraak van het Nederlandsen. Prof, te Winkel zal in plaats van prof. Spruit optreden voor de belangen onzer Zuid-Afrikaan- sche stamverwanten. Verder zullen nog als sprekers optreden, maar hebben hun onderwerp nog niet opgegeven, da heeren Jan van Rijswijck, Max Rooses, Pol de In het Sociaal Weekblad gaat prof. T(reub) na. Hij verheugt zjch dat het land bewaard is voor overhaaste I i en ondoordachte proefnemingen op het glibbe rige terreiu van de protectie. Dit vraagstuk is nog niot rijp hier te lande en de vier vol gende jaren zullen ons gelegenheid geven het wat nader te bestudeeren. Veel duidelijker dan op het gebied der pro tectie heeft de stembus z. i. gesproken wat be treft het oud liberalisme. Het is bijna gehal veerd en wat het verloor kwam bijna uitslui tend de vooruitstrevende liberalen, de radica len en de parlementaire socialisten ten goede. En zoo zijn ’t was meer geluk dan wijsheid de sociale vraagstukken feitelijk nog op den voorgrond getreden, niettegenstaande de leuze „conservatief of hervormingsgezind14 op den achtergrond was gebracht. De heer T. hoopt dat de vooruitstrevenden, die de talrijkste compagnie hebben in het de mocratisch bataljon, thans zullen toonen dat de volkszaak hen dieper gaat dan het anti-calvi- nisme en dut zij met de linkerzijde, de mannen van dr. Kuyper, zullen samenwerken. De ver kiezingen hebben duidelijk gemaakt wat ge beuren moet. Geen protectionisme en geen wijziging in de schoolwetgeving in den geest der kerkelijken, maar wel de verwezenlijking van een aantal gewichtige sociaal-politieke wenschee, die door de beide genoemde groe pen gelijkelijk werden gekoesterd. Ongeveer in dezen geest laat ook de libera le Nedtrlander onder redactie van mr. P. Brooshooft zich uit. Hij wenscht mr. Tak van Poortvliet of laat diens gezondheidstoestand het niet toe den heer mr. II. Goeman Bor- gesius geroepen te zien tot het vormen van een kabinet met behulp der democratische ele menten in de anti-revolutiouaire partij. Wei gert dr. K., dan zou de democratisch liberale partij de taak liever neer moeten leggen dan het werk te aanvaarden met de conservatief- liberalen. Daarvoor loopen hun beginselen met die van de hh. Van Houten-De Beaufort te sterk uiteen. Het weekblad de Kroniek is mede van oor deel dat de jong-liberalen na de verkiezingen de sterkste partij zijn en de Kroon zal tot hen zich moeten wenden om een kabinet te maken. Zij moeten dan een compromis sluiten om te regeeren met de oud-liberalen of met de Kuy- perianen. De eerste combinatie zou afhanke lijk blijven van de hulp der radicalen. Maar deze kunnen, naar de Kroniek meent, wel ge acht worden nu niet vreemd en vijandig meer te staan tegenover de Unie-liberalen. Als de Unie-fractie de sociale wetgeving wil pousseeren, dan kunnen de eerstvolgende vier jaren uit een oogpunt van sociale politiek nog wel iets opleveren. Aan het eind van dezen termijn, als de onvermijdelijk te verwachten standjes komen, is er misschien een gunstig oogenblik voor de herziening van het kiesrecht- artikel der grondwet. Uit de arbeiders-kie- zers en niet-kiezers zou dan een sterke drang moeten komen, waarbij dan de vereeniging voor vrouwenkiesrecht zeker zou te hulp ko men. Het weekblad de Amsterdammer is daaren tegen van meening dat een cabinet d'affaires het eenig mogelijke is, hoewel het nog niet in ziet hoe het zal moeten worden samengesteld. In ieder geval zal een eind moeten gemaakt worden aan den toestand zooals het vorig ka binet dien heeft geschapen. De slechte wetten van het kabinet-Van Houten het blad noemt Lonfederatie zou dan goed maken, wat bedor ven werd door het conservatisme in zijn belem- - Bering van een radicale kiesrechtuitbreiding en lijn oprakelen van half gedoofde vonken. Het is een ideevoor velen, ja misschien pok voor den gelukkigen vinder, een ideaal. federatie tusschen de lin- clericale en anti-clericale tjeven ajs tg revolutionaire socialisten. Elk partijen; op deze lijdelijke verbintenis zou volOp zgn wg3 hebben deze fractiën geleeraard, gens hem een regeering kunnen gebouwd wor- 1 wat thans mr> Br doceert; süe Staat moet zich tegenover de godsdienstige sekten neutraal houdenin geen geval mag de Staat steun verleenen aan inrichtingen met religieuse ten- denzen.*1 Om der wille van het „volk*, zoo is geroepen door elk dier afdeelingen van de anti-clericale partij behoort men den strijd over het geloof uit de staatkunde te we ren alsof men het clericalisms daarmee zou doen sterven aan atrophiel De nooden en behoeften van het volk zijn thans voorwerp van aanhoudende zorg gewor den voor alle partijenwanneer dan de lust om hierin voorziening te treffen in dezelfde mate is toegenomen, ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat nu de tijd is aangebroken, de welaangename tijd, waarin we het godsdien stig geloof het zwijgen opleggen kunnen. Ongetwijfeld is de tijd rijp er voor. Nie mand die u weerspreekt, wanneer ge wijst op de noodzakelijkheid van maatschappelijke her vormingen en men kan daarom mr. B. geluk kig prijzen, nu hij het denkbeeld oppert in een oogenblik dat de zaak meer dan ooit actueel is. Eén omstandigheid echter wijst er op dat het voorstel als kaf in den wind zal zijn. Immers het actueel belang van sociale hervormingen heeft niet kunnen beletten dat het clericale bloempje weer is ontloken. De clericale partij en ontwikkelden alle krachten bij den jongsten stembusstrijd, niét omdat de winst, in ’89 be haald door deze partijen, gevaar loopt van libe rale zij, maar omdat men hoopte bij de groote toename van plattelandskiezers nog eens zijn slag te zullen slaan. Bij het cleriealisme is de Kerk en haar belangen schering en inslag, zooals nu ten overvloede is gebleken. Daaraan is alle aandacht gewijd, daaraan is al ’t andere ondergeschikt en wordt desnoods alles opgeof ferd; en hoe actueel ook de voorstellen zijn door mr. B. gememoreerd, het cleriealisme be schouwt ze als bijzaak. De groote meerder heid van de nieuwgekozen afgevaardigden heeft zich uitgesproken voor maatschappelijk hervor men, en de Tijd verklaartdat de nieuwe regeering niet anders mag doen dan de zaken loopende houden, (sic.) UIT DE PERS. gens hem een i den van democratische richting, mits men van j weerszijden het woord er op gaf, naar toena dering te streven in de punten die ’t verschil van beginselen raken. Zoo b. v. noemt het blad o. a. de school- quaestie, die met eenigen goeden wil van libe- raie zij was op te lossenmen zou de anti revolutionairen maar wat toe hebben te geven, door wat meer subsidie aan de lagere scholen en finantieelen steun van staatswege te beloven voor particuliere inrichtingen van Middelbaar- en Hooger Onderwijs. Tegenover deze conces sie zou de bondgenoot zich bereidwillig toonen, door het verloren geraakte artikel van de af schaffing der plaatsvervanging weer op te dui kelen. Het ministerie zou dan bestaan uit liberale- en anti-revolutionaire „democraten,11 want dat ook de katholieke „democraten* zich zouden aansluiten schijnt de(n) Nederlander haast al te machtig. De bedoeling van mr. B. is zeker goed hij wenscht dat in de nieuwe Kamer niet meer het geloof, maar de sociale praktijk wig zal zijn die de honderd leden in tweeën splijt. De indeeling der partijen, zooals die bij den pas gevoerden strijd was, dunkt hem onpraktisch i.OO, en verouderd. Deze quaestie moet dus onaan geroerd blijven; hoofdzaak is nu maatschappe- ijk te hervormen, en daarbij kan men den njbel laten rusten. Guide links dus en guide rechts, wenscht de Nederlander, de partij van de linker-guide, die iet sterkst zal zijn, moet dan regeeren en zoo zou men het heerlijk schouwspel beleven van een regeering homogeen, hoewel uit verschil- iend materiaal bestaande, een ideaal van ouden datum, bestemd tot het geven van wetten voor iet „volk* een sinds lang erkende, algemeen gevoelde wenschelijkheid, waarvan de vervul ling na het oprakelen der strijdleuzen van vroe- {er zeer onwaarschijnlijk was geworden in de ze vierjarige periode. Met het oog op de aanstaande troonsbestij ging van de koningin zou het idee ook door len rechtervleugel lumineus worden gevonden en was er voor dagbladschrijvers overvloed van itof en lof voor de slotperiode der negentiende eeuw op wetgevend gebied hier te lande. Afgezien van de meerdere, nog niet opge- loemde voordeelen is de idee reeds daarom ran belang, dat het volk nu een behoorlijke 1'3 Sims- b ommiiHiw won is Z. V. ouds- r en chter s 6 50 7 - 77 7 2) 8 18 8 15 8 35 8 45 5 45’ 6 25* 7 20* I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1