P! ■II EJ Kf IMDISSHW SMiK. MBS- B lillWfflIHLW IWU DE No. 58 T W E E -E A’-V IJ FT I G 8 T E J A A R Q A. N <3. ijgbaa 1897. 1OLr DE GEWELDSTAAT. 1 JAARMARKT of KERMIS WOENSDAG 21 JULI. i kracht a steeds AAR.. II. meer dezer attributen verleenen aan hun het vrije werk van de burgers, het resultaat anille het or- In eene vergadering der Radicale Vereeni- ging in district IX te Amsterdam is tot candi- daat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld mr. A. Kerdijk. M. li. I, 3.00. 0 a, 44 Isma, Eli. :Nij- a en ah tg. ju te BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op Vrijdag den 13den Augustus, des morgens acht uur, om te eindi gen op Vrijdag den 20sten Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat vóór den 22sten dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weg-geruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- gemeene Poiiüe-Verordening, waarbij is bepaald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets der gelijks op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan of daarop uitstal lingen van goederen hebben, dan overeenkom stig de aanwijzing van den Marktmeester of, Men schrijft aan de Tel. Het is goed dat de stemmingsdagen zijn ge ëindigd ot spoedig zullen eindigen niet alleen voor de kiezers, maar ook voor hunne vrouwen en meer in het bijzonder voor de vrouwen der arbeiders, of daggelderskiezers, die financieel de nadeelige gevolgen daarvan ondervinden. Ten platten lande toch, waar de gang naar het stembureau, ook al worden er rijtuigen dis ponibel gesteld, vaak 3 a 5 uur vordert, wordt het loon van den arbeider dikwijls met dat verzuim verminderd en moeder de vrouw ont vangt Zaterdags zooveel minder. Dat men dat in ieder geval, doch vooral bij bekrompen inkomsten, ongaarne ziet, spreekt vanzelf en van daar dat in eene gemeente bij Amsterdam verscheidene vrouwen de oproe- pingskaarten voor de verkiezing van een lid voor de provinciale Staten, bij afwezigheid van de mannen ontvangen, hadden vernietigd. Zij hadden echter niet gerekend op den ijver der verkiezings-agenten en nadat eerst de veld wachter als uitreiker der kaarten valschelijk was beschuldigd, kwam de zaak tot klaarheid, met het gevolg, dat extra rijtuigen op den stem dag de bedrogen kiezers eerst naar de secreta rie zullen brengen om nieuwe oproepingskaar- ten te vragen. De centrale „Vereeniging tot bevordering van den Nationalen Arbeid® in het district Win schoten heeft den heer B. L. Tijdens candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer. Door „Algemeen Belang® te Zuidbroek is de heer H. van Kol candidaat gesteld. De Hooge Raad heeft niet-ontvankelijk ver klaard 1. het cassatieberoep van burgemeester en wethouders van Avereest tegen de uitspraak van den kantonrechter te Ommen, waarbij ver nietigd is de beschikking van B. en W. tot niet plaatsing van den naam van een ingezete ne op de kiezerslijst. 2. dat van den gemeente-seeretaris van Eist, die zich in cassatie had voorzien tegen een von nis van den kantonrechter aldaar, bevestigende eene beslissing van het gemeentebestuur tot af wijzing van een verzoek om verbetering van de kiezerslijst, waarop de namen van verschillende personen in strijd met de wet zouden voorko men. Requirant had verzuimd zijn beroep aan Er is in het café „du Commerce® te Amster dam verschil ontstaan tusschen den eigenaar, den heer Vernimmen, en zijn personeel. Hij had vier kellners en stelde er een vijfde bij aau. Daartegen protesteerde de oudste bij monde der anderen en werd ontslagen. De drie overigen namen nu mede hun ontslag. Op een samen komst van kellner-personeel uit Amsterdam werd deze zaak besproken, ’t Bleek daaruit dat de kellners geen bezoldiging ontvingen, ja zelfs nog f 1.10 per week betaalden voor ’t verrichten van bezigheden, die feitelijk tot het. De tentoonstelling van vrouwenarbeid, die het volgend jaar gedurende de zomermaanden in Den Haag gehouden wordt, zal een geheel ander karakter dragen dan de tentoonstellingen gewoonlijk hebben, omdat deze in hoofdzaak geen reclame, maar studie van de maatschap* peljjke positie der vrouw beoogt. Telkens vormen zich nieuwe plaatselijke co mités, en de verschillende rubriek-commissies hebben succes bij haar pogen tot het samen brengen van volledige verzamelingen. De lig ging van het tentoonstellingsterrein zal zijn te genover het Hotel de la Promenade bij den Ouden Scheveningschen weg, en daarop zal, naar men mededeelt, een volgens de inzichten der regelingscommissie ingericht gebouw worden gezet, dat zoowel door doelmatige verdeeiing der expositielokalen en het bezit eener ruime gehoorzaal voor vergaderingen, muziekuitvoe ringen enz.* als door de inrichting van het ter rein rondom tot een gezellige plaats van samen- komst, aan het doei zal beantwoorden. Op dat terrein wil men o.a. trachten een duidelij ke voorstelling te geven van den aard van be drijf en bestaan der vrouwen in Indië, door een soort kampong te maken met Indische huisjes, waarin men vrouwen aan het werk zal zien, terwijl in een Indische gaarkeuken (warong) allerlei echt Indische spijzen zullen te krijgen zijn, door de vrouwen van het land bereid. Het stuk van ’t Vad., waarvan wij in een vorig nommer melding maakten, was geteekend T. v. P. en het lag voor de hand dat sommi gen bij deze initalen aan den oud^minister Tak van Poortvliet dachten. Het Rand. noemde- eenvoudig den naam. Het Vad. haast zich mede te deelen, dat deze onderstelling onjuist is. Het heeft aan de overeenstemming vau voorletters niet gedacht. De handeling van ’t Hand., dat niet vragenderwijs maar positief aanneemt, dat een niet volledig onderteekend artikel van een bepaald persoon afkomstig is, acht het blad intusschen niet correct. ings ear, I derdanen aan hen verschuldigd zijn, hun bizon- dere bescherming door het hoogste gezag, en I verder in het decorum, de ambtsdracht of uni- - form, den degen, de orde- en eereteekenen, I accasioneel ook het gezag aan hun woord, b. v. bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening vau het marktgeld. Sneek, 20 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders wornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. duën onderling. Maar Hugo de Groot, Hob- bes, Puflendorf, Rousseau, Siégès en Kant ver- I warren den Staalt zooals bij is, met den Staat zooals hij naar hun meening zijn moesthun definitie is niet realistisch maar idealistisch, getrouw leeraar der Staatswetenschap Om deze verdrag-theorie te weerleggen zijn niet veel woorden noodig. Wie van ons is op grond van een contract toegetreden als lid van den Staat Wien heeft men gevraagd of hij er toe overging? Wie is er die zijn staatsburgerlijke rechten en plich ten kan beschouwen als contractueel overeen gekomen Wie is in staat zich aan een der bestaande Staten als lid te onttrekken zonder daardoor te breken met heel de moderne wereld Indien deze verdrag-theorie houdbaar was, dan hadden zij, die als offers van den Staat L vielen op het slagveld, hun lot alleen aan zich zelf te wijten en dan ware een ieder gerech tigd zich door dergelijke voorvallen te laten waarschuwen en het sluiten van een Staats-ver- drag te weigeren. Maar zoo is het nietnauwelijks geboren, worden de onderdanen, nolens volens, zonder dat ocitvanhet voorleggen van een contract sprake is -geweest, behandeld als contractanten,en een he melsblauwe utopist hij die uit de verdrag-theo rie den eisch afleidde welaan dan, gij vrien den van de vrije overeenkomst, sluit een nieuw, een werkelijk verdrag, welks voordeelen u klaar voor oogen staan en dat aan uw ver- -wachtingen voldoetgaat een verdrag aan met uw medemenschen zonder u daartoe met ge kweld te laten dwingen komt overeen vrijwil lig en naar eigen inzichten. Indien gij zoo handelt is de vrije verstandsmensch geen pla tonisch droombeeld meer. Het autoritaire karakter van den nog ver van die ideale maatschappij verwijderden Staat blijkt reeds uit het feit, dat iedere regee- ^jing, ook die van een „Volks-Staat®, als b.v. in Zwitserland of in het hoofd van Liebknecht, werktuigen van dwang niet kan missen, ja, zelfs over een geheel arsenaal hiervan beschikt. We noemen als zoodanig het leger, de politie, de rechtbank, de geweren, sabels, knoets, knup- pels, ketens en kerkers. Opmerkelijk is hier bij, d; t veel regeeringen het gebruik dier werk tuigen, zelfs het bezit er van, als monopolie voor zich reserveeren onder het voorwend sel van „orde® en „vrede,® in werkelijkheid om de staatsburgers machteloos en onderdanig Lte maken en te doen blijven. Het heereehappelijk karakter van den Staat wordt gesteund door het aanzien dat hij aan ^ijn organen weet te geven. De zekere, winstgevende, machtige positie van I dehoogere Staats-beambten, de gehoorzaamheid F en den eerbied dien lagere beambten en ou de wederpartij (de evenbedoelde personen) te beteekenen. Geconcludeerd werd tot verwerping van het i cassatieberoep van een ingezetene van Groenlov, wiens verzoek om op de kiezerslijst geplaatst te worden, werd afgewezen op grond dat hij geen Nederlander was, zijnde zijne ouders tjjden» zijne geboorte in Amerika gevestigd. Uitspraak in deze 20 Juli. Voor den hovenier G. F. te Bergen-op-Zoom zal de gemeenteraadsvei kiezing nog een staart je hebben. Tegen hem is nl. proces verbaal opgemaakt, omdat hij op 12 Juni zijne stem heeft uitgebracht in het 2e stemdistrict, terwijl hij in het le district thuis behoorde. Later heeft hij zich begeven naar het le district en heeft daar nogmaals gestemd, nadat hij op de secretarie, onder voorgeven dat hij zijn oproe- pingskaart had verloren, eene nieuwe kaart had gevraagd en verkregen. Er bestaat een theorie, welke in den Staat den ambtseed of diensteed, toegekend deze het vrije werk van de burgers, het resultaat en i van een overeenkomst ziet tusschen de indivi- bezitters een ongewoon moreele autoriteit. ADV ER TENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent* voor eiken regel meer 7*/, Cents. Bij abonnement is de prij» belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den uitgever. Deze COURAN 7’ verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f L-— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave uf redactie betreffende, franco in te zenden. BINNENLAND. Thans worden er iets stelliger mededeelingen over de crisis gedaan. Volgens ’t Hand, heb ben de voorzitters der drie hoogste staatscolle- ges, door H. M. de Koningin geraadpleegd, ge adviseerd, dat een opdracht aan den minister Röell tot reconstructie van het tegenwoordige kabinet, in de gegeven omstanstandigheden het meest raadzaam is te achten. Aan de Arnh. Ct. schrijft men infusschen dat mr. Gleichman met de samenstelling van een nieuw ministerie belast is. Hierbij komt de godsdienst-autoriteit. Met bizoudere voorliefde toch leiden de regeeringen haar waardigheid af van het allerhoogst gezag, de godheid. Zoo zegt Stahl, een regeerings- „Vóór alles berust het aanzion van den Staat op de verordening Gods; zijn gansche wettelijke re geling wet, grondwet, overheid heeft daardoor bindende kracht. In ’t bizouder heeft de overheid haar aanzien en macht van God. Ze is van Gods genade. „Waar echter over heid is, die is van God verordineerd.® (Rom. 13). Wat zulk een overheid van Gods genade doet, rechtvaardigt zij gaarne met de opmerking, dat het geschiedt in opdracht en dienst van God. Zij oefent haar recht uit, zegt Stahl, niet enkel naar Gods „Ordnung,® evenals de ei genaar, de vader, maar ook voor Gods „Ordnung., Het is niet een bloot recht, een bezitting, maar een goddelijke zending Slechts als de „dienares van God® is de over heid de wreekster die straft den misdadiger. Daarom ook is de overheid bekleed met ma jesteit.® En hoe groote waarde de bekleeders dier majesteit toekennen aan hun heiliging door de godsdienst-autoriteit, ziet men aan de omstandigheid, dat alle vorsten in ’t verle den en heden zich bij voorkeur door kerkelijke grootheden lieten wijden, kronen, zalven of be vestigen. Zoo. b.v. wilde Frederik Wilhelm IV van Pruisen de Keizerskroon niet ontvan gen „uit de handen van het volk® en nam Wilhelm I de pruisische kroon van „de tafel Gods.® Ter bescherming van deze godsdien stige grondzuil hunner macht zjjn de regee ringen algemeen er op uit de kerken te steu nen en het volk godsdienstig op te leiden; her innerd zij slechts aan de in Oostenrijk en Prui sen bestaande strafwetten tegen de „Godslaste ring,® die alleen rationeel is uit dit oogpunt, dat de Staat een tak die hem helpt en steunt, de godsdienst-autoriteit, niet afgezaagd wil zien. 1 is A a» l ló- as* 1 6 16 1 I 6 de ille en, ad- rdt 192 er ra, >r- lei an m, 550 ?7 7 20 1 IU 35 45 SWEEKEK. COURA1V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1