’ork. mi e ■IÏS- HI ADTERTEWIE BLAB 11)011118 CHffl 1.1 HET ARRÜABISSEHEItT SMIL r., 4 JI]. Bi No. 61. T W E J£-E N-V IJFT I Q ST E J A A R Gt A. N Ci. 1897. DE GEWELDSTAAT. Me JAARMARKT of KERMIS Zxï TKU D .k (I a. v. V. Hl 5,50. bij de compositie van een schilderij de klein* keur keur goh: kilo, erd eha- gen, Tot van Deze CO UH ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ren. Het U. D. besluit zijn overzicht van de»i- EN. 34,50 3,00, f50 9 k 10 A 69, 16.00 -.00 li jobus d. Ier, d. M. i. JlB ADV EBTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorw aarden daaromtrent te vernemen by den uitgever. sevens. I „de I 1 het - K A BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de acien S 14a. r. vax leiden voor de gansche natuur, schuld er aan heeft dat deze onze nieuw-modische denkwijze opgang maakt, of ook misschien de militaire zijn hun zonder uitzondering door overheid en heeren afgenomen door oorlog, bedreiging of moreele pressie zoo b.v. de rechten der vrije Keus van woonplaats en beroep, en die van 4 yereeniging, van vergadering en het kiesrecht aan al deze rechten kleeft het bloed der strij- ders van 1792 on 1848 en de regeeringen we ten zeer goed dat aantasting van deze rechten, of van een er van, zou leiden tot verzet en burgeroorlog. Zoo is de rechtsorde de zuivere reproduktie van de bestaande machtsverhoudingen, waarom ze dan ook verandert van gedaante zoodra deze verhoudingen wijziging hebben ondergaande verzameling van staatswetten is daarom tot zekere hoogte een wapenstilstand van vijande lijke machten, een vorm dus van heerschappij en knechtschap en niet van de vrijheid; de waarachtige vrije mensch vraagt geen recht of verlof, omdat niets hem is verboden. Deze natuurlijke spanning tusschen overheid en onderdanen wordt erkend door den eerlij ken politicus Gumplowicz. „De strijd, het es- sentieele van den krijg zegt hij heeft in de heerschappij slechts de vorm van den krijg afgelegd en is latent geworden en deze latente toestand van den strijd is het, die tus schen heerschers en beheerschten een eeuwige f.spanning van krachten onderhoudt; de hoogste regeerkunst is tusschen deze krachten de rust en het evenwicht te bewaren/ Even als van twee elkaar vijandige machten de een zijn best doet om zijn tegenstander te overtreffen, was en is ook de overheid er op uit haar heer schappij, haar bevoegdheden en haar rechten uit te breiden ten koste der onderdanende gevolgen hiervan zijn ernstig. Möser zag het reeds, toen hij in 1772 deze stelling verkondigde: de tegenwoordige lust naar algemeene wetten en verordeningen is gevaarlijk voor de algemeene vrijheid.® Bij de behandeling van dit onderwerp zegt hij „De heeren van het departement generaal zou den gaarne alles terugvoeren en plaatsen op eenvoudiger grondstellingen vermoedelijk u fcjnet het doel de regeerkunst wat gemakkelij ker te maken en toch de eenige drijfveer der gansche machine te zijn. Voor de ijdelheid en het gemak dezer heeren niet verkeerd, en onze eeuw die zwanger gaat aan algemeene wetboe ken, werkt hun verwachtingen vrijwel in de hand. Metterdaad raken we langs dien weg - .steeds verder van het plan der natuur af, die haar rijkdom ontplooit in de menigvuldigheid, en we banen den weg voor het despotisme, dat alles wil dwingen naar weinig regels en daar mee den rijkdom der verscheidenheid verliest. Ik wil niet onderzoeken of de natuur der geleerden uitgaat naar deze lust tot eenvormig- ..heid, dan wel het rustig genot om algemeene J waarheden te ontdekken, daaruit wetten af te worden gebracht door het sterk spreken van De heer De Beaufort toch heeft zich steeds als de meest principieele drager der oud-liberale beginselen doen kennen en menig een zal zich met eenige bezorgdheid afvragen of hartelijke samenwerking van eenzelfde pro gram bij zoo heterogene elementen op den duur mogelijk is. Intusschen spreekt het van zelf, dat voorioopig overeenstemming moet zijn verkregen. Men weet trouwens, dat zoo de heer De Beaufort steeds huiverig zich toonde om met de theoriën der geavanceerden mede te gaan, hij voor practische sociale hervormin gen, waar die hem uitvoerbaar bleken, wel te vinden was. En dan kan bij misschien met zijn voorzichtige, ietwat sceptische natuur, de zeer nuttige rol van den dwarskijker in het kabinet vervullen, wiens critisch oog de her vormingsgezinde elementen dwingt tot voort durende zelfbeproeving en behoedzame omzich tigheid. De beide militaire ministers begroet het Vad. mede met groote ingenomenheid. Van den mi nister van oorlog is bekend dat hij zich niet blind tuurt op de vestingbouwerij, maar ten volle overtuigd is dat versterking der levende strijdkrachten met invoering van persoonlijken dienstplicht een eisch des tijds is. Over het programma van het nieuwe kabi net zal het Vad. zich niet aan bespiegelingen wagen. Het wacht dat met vertrouwen af, overtuigd, dat het zal doen, wat in de politieke omstandigheden van het oogenblik kan gedaan wordep. Dat er geen nieuw landbouw- en arbeidsde- partement bij is gekomen, verheugt het blad, want van een nieuwe organisatie of een heir- leger nieuwe ambtenaren moeten onze land bouwers en onze arbeiders hetiniet hebben, maar van den ernstigen wil en met de kracht die ter beschikking der regeering staan, beide levensvoorwaarden te verbeteren. Ten slotte spreekt het blad den wensch uit dat de kamerleden, die ministers zijn gewor den, zich doordrongen mogen toonen van de zen eisch der parlementaire beginselen, dat het Kabinet zijn steunpunt moet vinden in de Ka mermeerderheid en daartoe in voortdurend contact moet kunnen staan met die meerder heid. „Speciaal zouden wij het gewenscht achten aldus eindigt het blad dat de formeer der van het Kabinet en de ministers van bin- nenlandsche zaken en van waterstaat, of al thans een van die beiden, lid bleven der Kamer, en daarvoor in den vollen zin des woords ook leiders der parlementaire meerderheid. En zoo er bezwaar voor overstelping van werkzaam heden wezen mocht, laten dan deze bewinds lieden ook eens den moed hebben tot invoe ring der nieuwigheid, om zich in ’t Parlement bij verdediging van wetsontwerpen te doen bij staan door ambtenaren, met speciale onderwer pen bijzonder vertrouwd.® Het Haagsche Dagblad is heel wat minder vriendelijk gestemd. Het is van meening, dat de nieuwe ministers geen schitterend aureool zullen vormen in het kroningsjaar om den troon en de invloed van de kroon met hun mede werking niet zal stijgen. Het blad vreest o. a. voor de benoemingen van binnenlandsche za- I ken en doet opmerken dat de heer Pierson wel een dankbetuiging zal erlangen van de ge- j meente-besturen van Wiesbaden, Brussel, enz. voor de nieuwe bezending Nederlanders, die. men daar kan verwachten. Hij toch wil de denkt hier aan zekere doctrine, die leert dat kip met de gouden eieren ter slachtbank voe- bij de compositie van een schilderij de klein ste partij met de grootste in evenwicht moet De rechten, waarvoor onderdanen opkomen, 1 volen de waarheid is en blijft dezehoe een vormiger de wetten en algemeene regelen wor den, des te despotischer, droger, en armzaliger wordt de Staat Een Staat, waarin ieder de meest volkomen vrijheid geniet en het al- j gemeen welzijn tracht te bevorderen zooveel in zijn vermogen is, is onbetwistbaar beter, ge lukkiger en heerlijker, dan een andere, waarin dit moet gekocht worden met een grootere op offering der individueele vrijheid.® Wat zou Möser wel zeggen van onze zucht naar centralisatie der Staatsmacht! „Heden zegt Peter Krapotkine is de staat er op uit, beslist in te grijpen in al onze handelingen van de wieg tot het graf houdt hij ons in zijn armen geklonken.® Inderdaad, nauwelijks geboren moet het kind, nauwelijks gestorven moet de overledene bij de regeering worden opgegeven de spruit wordt ingeënt met staatslympha, lichamelijk en gees telijk beide; het eene vóór, het andere in de school; de jongeling stelt zijn krachten ter be schikking van den Staat, hanteert desnoodig de wapenen in zijn dienst, moet zijn leven er voor veil hebben zelfs in werktuigelijke, blinde ge hoorzaamheid kan hij zijn brood verdienen dan vraagt de Staat een offer gevoelt hij be hoefte zich in natuurlijke liefde aan een vrouw te verbinden, dan wordt onderzocht of hij be hoorlijk door den Staat is gesanctionneerd en het paar blijft nauwelijks iets anders over dan staatsverlof te gaan vragenwil men veran deren van woonplaats, dan willen autoriteiten het weten, zoo niet eerst goed vinden wande lend over de straat worden we aan den Staat herinnerd door den politie-agent op den hoek, een waarschuwend opschrift aan den muur, hier door een soldaat, daar door een rechterljjk beambteheeft men zich een overtuiging ge vormd en wil men deze uitspreken, dadelijk komt dan het strafwetboek opgedoken met zijn pijnlijke hoofdstukkenzoekt men door ver- eeniging met geestverwanten invloed uit te oefenen op den gang van zaken, dan houdt de overheid toeziend, waakzaam oog op de ver- eeniging. Kortom, in een overvloed van veror deningen en verbodsbepalingen worden we op gesloten daar achter staat met dreigend opge heven vinger de Staatsautoriteit. In sommige staten is deze staatszucht dermate ontwikkeld, dat men met den duitschen recruut mag zeg gen Eigenlijk is alles verboden, op enkele uit zonderingen na, die in ’t bizonder worden be volen. Het nieuwe kabinet is naar de opvatting van het Vaderland in overeenstemming met de eischen van het oogenblik. Gelijk het meer dan eens heeft betoogd, was een ministerie uit de beide fractiën der liberale partij, met het overwicht naar geavanceerde zijde, een politie ke noodzakelijkheid geworden. Stond dit een maal vast, dan mocht worden aangenomen, dat de heer Pierson, die een eerste plaats heeft ingenomen onder de ontwerpers van het mani fest der 83, de geschikte man was om de nood zakelijke combinatie tot stand te brengen. Te gen de hebbelijkheid van sommige geavan ceerden, om den heer Pierson een conserva tief te noemen, is het blad herhaaldelijk opge komen. De man, die in ’t geavanceerde ka- binet-Tak een gewichtige rol heeft vervuld die een belastinghervorming heeft tot stand ge bracht, waarop tal van voorgangers te vergeefs hun pogingen hebben beproefd eu welke zeer stellig aan een meer „geavanceerde® man niet zou zijn geluktdie ook meer dan eens be tuigd heeft, dat hij met het kiesreeht-ontwerp van den heer Tak ten volle medegingdie over hervorming van armenzorg reeds jaren geleden denkbeelden heeft verkondigd, waar toe vele geavanceerden eerst langzamerhand zijn bekeerd die in zijn oeconomische werken zich steeds vrij van vooroordeelen en voor nieuwe inzichten en opvattingen toegankelijk heeft getoond zulk een man van onbetwist bare superioriteit, wiens overwicht gevoelt wie het voorrecht heeft hem te kennen, als con servatief op zij te zetten, getuigt van een vlug heid en vaardigheid in ’t oordeelen, als ge meenlijk alleen het deel is van hen, die min der tijd hebben gehad voor veelzijdig weten schappelijk onderzoek. Bij de keuze zijner medewerkers heeft de heer Pierson insgelijks getoond dat hij er niet tegen op ziet aan mannen van beslist progres- sistische kleur belangrijke portefeuilles toe te vertrouwen. De keuze van de hh. Borgesius, Lely, en Cremers drukt een bepaald stempel op het kabinet, daar zij beteekenen de socia le hervormings-politiek in Nederland en een j politiek van beslisten vooruitgang in Indie. En hierbij past ook mr. Cort van der Linden, al had het Vad. hiervoor liever den heer Druc- I ker aangewezen gezien. Een wel wat overmatig sterk contrast vormt in ’t oog van ’t Vad. met dit vooruitstrevend gezelschap de heer De Beaufort. Het blad UIT DE PERS. I alhier dit jaar begint op Vrijdag den 13den I Augustus, des morgens acht uur, om te eindi- I het sujet. I gen op Vrijdag den 20sten Augustus d. a. v.~:-L 1 des morgens acht uur, en dat vóór den 22sten I I dier maand alle kramen, disscheii, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weg-geruimd. I Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- 1 gemeene Politie-Verordening, waarbij is bepaald: j dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets der gelijks op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan of daarop uitstal lingen van goederen hebben, dan overeenkom stig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en I na voldoening van het marktgeld. Sneek, 20 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. j gen op Vrijdag den 20sten Augustus d. stand, die dikwijls van honderd duizend men- seben oog en voet gericht houdt naar een punt, j de navolging van zijn voorbeeld heeft aanbe- i SI KER COURAI K35E 1 A j 6 50 7 77 7 20 8 8 815 8 35 845 '4 '2 4 I 8 8 16 VAN L. ward; S2Ö» 120* n na* nn rl a f- «aak

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1