II Illi II II l!ll RMMffin SMI K. No. C3 T W E E-E N“V IJ F T I G 8T E J A A JEt Q 1897. N (i. DE GEWELDSTAAT. Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel. JAARMARKT of KERMIS Brandgevaar door Hooibroeien. 7 leton-nummer 252. VII. systematisch den Staat verheerlijken en de on- J,OO. I. BINNENLAND. reur keur geh: Aan de Tel. wordt uit Den Haag de volgen de verklaring gegeven van het bezoek van hel Kamerlid mr. Drucker in Den Haag tijdens de ministeriêele crisis en de voorbereiding van hei nieuwe Kabinet: f 53 8 a 0 a 03, 3.50, >.00, rilo. ?rd >ha- jen, EN •6,00 -,oo, Au- linne ip, z. antje r. ,nnes Anna ï- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco mij gerichte perswet tot keerzij hebben. Het volk kan niet vrij zijn dan ten koste van den individu. Want niet deze is bij die vrijheid hoofdzaak, maar het volk.* Alle brieven in te zenden. De BURGEMEESTER van Sneek brengt, naar aanleiding eener bij hem ontvangen mis sive van den heer Generaal-Majoor, Bevelheb ber in de 2e Militaire Afdeeling te Utrecht, ter kennis van belanghebbenden 1°. dat de Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel in den aanstaanden winter op denzelfden voet als in het vorige jaar zullen plaats hebben en eerst dan ter plaatse een aan vang nemen, wanneer de militieplichtigen zul len hebben geloot (tusschen 7 October en 7 November) 2°. dat jongelieden van den 16en tot en met den 20jarigen leeftijd .en zij, die voornemens zijn, zich als vrijwilliger voor het reservekader te verbinden, tot den leeftijd van 24 jdren, zich vóór den 8sten September e. k. ter Secretarie dezer gemeente tot deelneming aan bovenge noemde oefeningen kunnen aanmelden. Sneek den 6 Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, ALMA. de persvrijheid als volksvrijheid moet een tegen i iu^8t".eel,e ondernemingen worden gelokt, ter- wijl bij hun aankomst ter plaatse blgkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, en dat ze niet: volksvrijheid is niet mijn vrijheid en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op Vrijdag den 13den Augustus, des morgens acht uur, om te eindi gen op Vrijdag den 20sten Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat vóór den 22sten dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weg-geruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- gemeene Politie-Verordening, waarbij is bepaald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets der gelijks op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan of daarop uitstal lingen van goederen hebben, dan overeenkom stig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 20 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Sneek herinnert belanghebbenden aan art. 114 der Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente, waarbij is bepaald, dat wanneer hooi begint te broeien, de eigenaar daarvan terstond kennis moet ge ven aan de Politie en de door deze te bevelen maatregelen van veiligheid onverwijld moet opvolgen, en dat overtreding dezer bepaling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete vau ten hoogste vijf en twintig gulden. Voorts wordt in herinnering gebracht art. 158 van het wetboek van Strafrecht, houdende bepaling, dat hij, aan wiens schuld, waar onder te verstaan is verzuim, nalatigheid, on voorzichtigheid, gebrek aan voorzorg, achte loosheid enz., brand te wijten is, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen-ontstaatmet ge vangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, indien daardoor levensgevaar voor een ander ontstaat, en met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste één jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Sneek, 6 Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, ALMA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat hot le Suppletoir Kohier van den Hoofde- lijken Omslag, dienst 1897, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is, zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen dat een Afschrift van dit Kohier vanaf 7 de zer gedurende vijf maanden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, alle werk dagen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek, den 6 Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. missive van den Commissaris der Koningin in deze Provincie, betreffende het lokken van Ne ts v kennis van belanghebbenden dat het herhaaklelijk voorkomt, dat Neder- landsche Werklieden door berichten indenieuws- ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/. Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Sneek brengt, naar aanleiding van eene bij hem ontvangen derdanen behandelen als de domme schaakstuk ken der groote heeren. .Wij kennen, zegt K., de geringste bizonder- heden uit het leven van een koning en van een parlementslid; al hunne redevoeringen wor den voor ons bewaard, de goede en de slechte beide, door hen in de parlementen uitgesproken en die .inmiddels nooit eenigen invloed hebben gehad op de stemming van een medelid,* zoo- als een oud parlementslid ons stellig verzekerd heeft. De bezoeken der koningcn, de goede en de kwade luim van den staatsman, zijn in triges en zijn woordspelingen, al dit wordt aan de nakomelingschap met groote zorgzaamheid overgeleverd. Daarentegen hebben we verba zend veel moeite ons een goede voorstelling te vormen van het leven in een middeleeuwsche stad, het mechanisme van den enormen handel, die gedreven werd tusschen de hanzesteden, te leeren kennen of te weten te komen op welke wijze de stad Rouaan haar kathedraal heeft ge bouwd. Indien een geleerde zijn leven er aan heeft besteed om dit uit te vorschen, blijven zijn werken onbekend en de .parlementaire geschiedenis,* d. w. z. de valsche, wijl ze al- Jeen de éene zijde van het maatschappelijk le ven op bet oog heeft, groeit en dijt uit, wordt verbreid en op school onderwezen Slaat een dagelijks verschijnende courant op. Haar kolommen zijn bijna geheel gevuld met regeeringsdaden en politiek geharrewar. Bij het lezen er van zou een chinees gaan geloo- ven, dat in Europa niets geschiedt zonder het bevel van een heer. Wij zien daarin niets, welks ontstaan of voortgang niet door ministerieelen invloed is gesteund of in de hand gewerkt. Niets, absoluut niets zult ge er in vinden Zelfs in de rubriek .verscheidenheden* worden hoofdzakelijk die gebeurtenissen vermeld waar bij de politiek betrokken werd. 350 millioen .Europeanen haten of minnen elkander, wer ken of leven van hun rente, lijden of genieten. Maar, hun leven, hun handelingen, (afgezien van literatuur, tooneel en sport) dit alles wordt door de bladen geignoreerd, wanneer de regeeringen er niet op een of andere wijze in gemoeid werden.* De opvoeding tot onderdanigheid heeft zich in den laatsten tijd meer gericht naar de bur gerlijke ontwikkeling en haar veel concessien toegestaan, maar dit liberaliseeren is enkel een uiterlijk vernis, zoo niet een verjongingskuur van de oude dril-methode. Met recht drijft Bakoe- mine den spot met den .vooruitgang van de kerk tot de school, van de monarchie naar de republiek, waar hij zegt,Op de banken de zer school bevinden zich niet alleen de kinde- zijn kan wie geen mond heeft? Alleen de eenling vermag mondig te zijn. Zoo wordt de vraag van drukpersvrijheid op den kop geplaatst derlandsche Werklieden naar Duilschland, door het als volksrecht te beschouwen. Zij is slechts een recht, of beter nog de macht van den eenling. Heeft een volk deze vrijheid, dan bladen of door daartoe uitgezonden Agenten, heb ik, ofschoon le midden van dit volk levend, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland, ten behoeve van wijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat - y Ml.HL UAVU HUUlllIll 'ÏVlUCUj CU vult het daarom geraden is, dat die Werklieden, al- l vorens op zulke berichten of voorspiegelingen der Agenten af te gaan, öf zelf of door tus- schenkomst van den Burgemeester hunner woon plaats zich tot den Nederlandschen Consul, in de streek, waar die ondernemingen zich bevin den, om inlichtingen wenden, omtrent de voor uitzichten en het bekomen van werk, de Ico nen en de huurprijzen der woningen aldaar. Sneek den 6 Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, alma. Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- ton-nummer 252. 1 ren j daarop zitten ook de eeuwig-onmondigen, de bekrompen scholieren, altijd te kortschietend voor hot doorstaan van een examen, niet in staat zich op te werken tot de wetenschap van den leeraar en zich te ontworstelen aan zijn tuchtroede het volk. De Staat heet dan niet meermonarchie, maar republiekhij is nog Krapotktne. schildert ons m zijn schets .de altyd de gtaatj d L een voogdl>hap) officieelj vrije overeenkomst*, hoe journalisten en historici fortneel ingeateld en gerepresenteerd door een minderheid van competente mannen. Deze .geniale, talentvolle, deugdzame* mannen zul len het gedrag van het groote, onverbeterlijke lummelachtige kind .Volk* bewaken en leiden. De schoolmeesters, de staatsbeambten noemen zich republikeinen, maar zijn niets minder dan voogden, herders; en het volk blijft wat het altijd geweest is, een kudde. En nu zult ge zien, wie geschoren wordtwant waar een kudde is, daar zijn onfeilbaar herders, die ze scheren en verteren.* Veel aanhangers van den Staat geven ge reedelijk toe, dat het wezen van den Staat de heerschappij is ze beweren echter dat deze heerschappij bevordelijk ja onontbeerlijk is voor het welzijn van den Staat. Tot .nut van ’t- algemeen Wat beduidt dit woord Nevel zonder gestalte, .Spook* zegt Stirner. Ieder geeft er zijn uitleg van, afhangende van zijn privaat voordeel of zijn klasscbelangen, zijn vooroordeelen en zijn dwalingen. Beteekent het een maximum van welvaart, samengesteld uit de hoeveelheden geluk van alle individu- eele leven der maatschappij Is het daarbij onverschillig hoe deze individuen hun aandeel afdragen aan de gemeenschap Hebben de democratische en communistische gelijkmakers het bij ’t juiste einde, wanneer ze zich beijveren dat geen der maatschappelijke lagen iets voor uit heeft op de andere Of is er niets in te brengen tegen die oligarchen, aristocraten en klasse-staaters, die het mathematische maxi mum van welvaart zoeken te bereiken door de begunstiging van een deel der maatschappij Of eindelijk heeft Stahl gelijk, waar hij meent dat .het leven en de welvaart van ’t algemeen is niet het leven en de welvaart der ge eamenlijke eenheden elk voor zich, maar dat van de gemeenschap, en dus van de leden in dividueel slechts in zooverre zij een zelfstandig individueel bestaan en lot hebben en een der gelijk doel najagen Is deze opvatting de juiste, dan heeft de idee dat de Staat het alge meen welzijn heeft te bevorderen zeer veel van haar bekoring verloren ze zou ons dan on verschillig laten, evenzeer als de bedelaar het nationaalvermogen koud laat. Juister is dan de opvatting van Max Stirner als hij zegt .Wat bekommer ik me om de algemee ne welvaart? Deze welvaart is niet mijn wel vaart, maar de uiterste graad van zelfmislei ding. Het algemeen welzijn kan luid jubelen terwijl ik gedwongen stil zitten moet, de Staat schitteren, terwijl ik ontbeer. Waarin anders ligt de dwaasheid der politiek-liberalen, dan hierindat zij het volk tegenover de regeering plaatsen en spreken van volksrechten? Het volk moet mondig zijn enz., als of mondig i a i a 45’ 25* 20’ 5 50 1 77 7 2) J - - 15 135 145 AEEKER CRLRA1T. nmis- Ei wimimw voor 111 muuouue vv eraneuen uoor oericnieu in ue meu ws-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1