e ra«S- MlWfflHLIII I'tllll III! «EflEEKTE EX HET jUROSMSSSIEIT SSEEL 1 w i Ai I DE GEWELDSTAAT. F No. 67. T W E E-E N-V IJFTIG8TE J A A Rd A N a. 1897. sa .7 ZATEHDAG L. XI. BINNENLAND. T !,50 den hevigen regen het programma eeuige wij- :eur :eur feh: .00, .00, t. Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 253. :ilo. rd ha len, '60 0 a a SN. 2,00 ,00, ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */4 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den uitgever. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, Carl ren met die van het andere en omdat de ge- weldstaat het wapen der uitbuiters is. Wie heden ten dage belang heeft bij den krijg, het zijn enkel de regeeringen en bepaalde lagen der bevoorrechte klasse. Regeeringen willen aan ’t roer blijven, regeeringen hebben geld noodig, regeeringen kweeken gaarne millionairs en ondernemen daartoe oorlogen! Bankiers kunnen door oorlogen enorme sommen verdienen, industrieelen hopen dat een glorierijke kamp van hun Staat de concurrentie van het buiten land zal vernietigen of bepaalde invoerrechten zal afschaffenleveranciers verwachten van den oorlog groote zaken, partijleiders hebben even eens hnn idealen, officieren willen vooruit. Zulke belanghebbenden dringen daarom op oor logvoeren aaneen deel der pers is hun gene gen, politici en journalisten brouwen idealisti sche frasen ter verheerlijking van den krijg, de gesuggereerde menigte bazelt van een publieke opinie®, het atavistisch moordinstinct ontwaakt, de chauvinistisch opgevoede jeugd verspreidt het gif en door de troepennatuur aangezet heft de „natie® haar oorlogsgebrul aan. Wat alzoo in de moderne maatschappij deu oorlog aankweekt, is de geweldstaat met zijn politieke- en economische eigenschappen, zijn heerschappij, zijn militarisme, zijn splijting in uitbuiters en uitgebuiten, zijn massale ellende op geestelijk en zedelijk gebied. Was er geen uitbuiting en geen heerschappelijke organisatie der volkeren, dan zou de oorlogsfurie verban nen zijn. Individuen en volkeren zouden in vreedzamen arbeid zich vereenigen, hun hoog ontwikkeld produktie-vermogen zou algemeene welvaart brengen en daar niemand meer legers van slaafsche vertegenwoordigers vond, doch in het veld alleen zou staan indien rooflust hem daartoe dreef, zoo zouden enkel narren een po ging doen, hun vreedzaam verworven goed in te ruilen tegen de moeite en de gevaren van den oorlog. hebben de Staten tegenstrijdige belangen? Om- i dat de uitbuiters van het eene volk concurree- gelijks, behalve des Zondags, zullen mogen uuguuoiuuu jesteit hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat de lange jacht slechts twee dagen j j week, namelijk Dinsdags en Zaterdags, zal stige indruk "mocht krijo-en II van - de volgende KENNISGE VING. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie Friesland, Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat, ingevolge besluit van Gedeputeerde Sta ten van 12 Augustus 1897, no. 48, le afdee- ling J, de opening van alle jachtbedrijven, ge noemd in art. 15 dier wet, zal plaats hebben op Zaterdag 18 September e. k., met zonsop gang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening wordt be paald op Zaterdag 2 October d. a. v., met zons opgang, een en ander echter onder bepaling 1 dat het jagen met geweer met of zonder staande honden of brakken en het schieten van waterwild slechts drie dagen der week zal zijn geoorloofd, n.l. Maandags, Dinsdags en Zater dags, uitgezonderd van Woensdag 20 October tot en met Vrijdag 12 November e. k., gedu- Geldige stemmen 3915. Gekozen Quarles v. 1 d- l' .etje I fetra i Naar het Hand, meldt, zal door den minis ter van binnenlandsche zaken waarschijnlijk de Armenwet het eerst aan de orde gesteld wor den. Vermoedelijk zal worden voorgesteld een staatscommissie te benoemen, die de gewichtige hervorming der Armenwet kan voorbereiden. inschrift„Ter nagedachtenis aan het verblijf' van czaar Peter den Groote te Zaandam.® De steen is een geschenk der Zaandamsehe De burgemeester heette zijn czaarsche ma- dat hij op zijn tocht langs den Zaan een gun- i van het land. Hij beval Zaandam in Z. Majesteits voordurende welwillendheid aan. De czaar dankte den burgemeester voor zijn vriendelijke woorden en gaf zijn leedwezen te kennen over het ongunstige weer, dat hem echter niet had kunnen weerhouden, zijn twee de bezoek aan Zaandam te brengen. Toen begon de rijtoer. Het weer klaarde intnsschen op en de heer Grootes, als was hij czaar Peter in hoogst ei gen persoon, werd door de talrijke menigte lui de toegejuicht. Om twee uur begon de vloot-revue in den BinnenZaan. Wel hadden de pleiziervaartui- gen, die aan de Oostzijde in linie geankerd la gen, en vooral de versieringen door den stort regen min of meer geleden, maar toch leverde het op den schilderachtigen Zaan een vroolijk en opwekkend schouwspel op, dank zij het zonnetje, dat vriendelijk door de wolken kwam kijken. Om half drie begon de wimpeltocht naar den pelmolen De Grootvorst. De aan den eigelij- ken tocht deelnemende vaartuigen werden be geleid door een tweetal stoombooten, waarop de leden der commissie en genoodigden met hun dames en met de leden der Zaanlandsche zeil vereniging en hun dames. De czaar en zijn gevolg begaven zich te Zaandijk aan wal om zich in rijtuigen weer naar Zaandam te begeven, terwijl de vaartuigen weer langs denzelfden weg den teruchtocht on dernamen. Ondertusschen waren om kwart over twee ën een 2500-tal schoolkinderen in het Volks park bij elkaar gekomen. Vandaar begaven ze zich in optocht door de gemeente naar den Burcht, waar, opgeluisterd door de schutterij- kapel onder leiding van den heer D. van ’t Kaar, een groot kinderfeest plaats had. Dat de kleinen zich kostelijk vermaakten, spreekt wel vanzelf. De fakkeloptocht met historische voorstellingen, die Woendagsavond om half negen plaats had, gaf o.a. te zien de aankomst van czaar Peter als Pieterbaas. De czaar staat in de kleedij van een Hollandschen varensgezel op de plecht van een klein vaartuig in het vaartuigje be vonden zich behalve de schipper eenige Rus sische edellieden. Ten slotte werd in het Volkspark een con cert gegeven, terwijl in Café Suisse de vereeni- ging Vondel opvoerde het door den heer G. J. Honig vervaardigde gelegenheidsstukje „Pieter Michaeloff.® Met den trein van 1.15 kwamen in Zaandam aan, de gezant Struive uit Den Haag, consul- generaal W. Haehne uit Amsterdam en de v. heeren Polotgoff, bijzondere afgevaardigde van redactiën van dagbladen zijn verbonden, den czaar en ds. Gillot, beiden uit St. Peters- betrekkingen af te breken. I Bij een bezoek van de Russische afgevaar- len aan het czaar-Peterhuisje werd een ge denksteen van wit marmer onthuld, die is aan- De verdraagzaamheid die de leden der vrije maatschappij elkander onderling bewijzen, mag men bij de volkeren zonder Staat eveneens verwachten in hun onderlinge verhoudingen. Dit aan hen, die de geweldstaat beschouwen als de schuts tegen vijanden van buiten. Wat zou den leden eener vrije maatschappij aan- leiding kunnen zijn om huns gelijken den oorlog aan te doen? Zucht naar buit? Onbeschaaf de volkeren, wier arbeid niét productief genoeg is, ondernemen wel strooptochten. Doch men- schen die op geestelijk, zedelijk en economisch gebied een hoogen graad van ontwikkeling be reikt hebben, waarmee we rekening mogen hou den, gevoelen zeker geen neiging hun leven op het spel te zetten en medetnenschen om te bren gen om der wille van stoffelijke goederen, die ze gemakkelijker en veiliger langs vreedzamen weg kunnen verwerven. Tegen hun zin kun nen zij niet in den oorlog geraken, wijl geen heerschappij ze drijft. Reeds heden ten dage valt de oorlog zeer weinig moer in den smaak. Menig soldaat ging niet ten strijde indien hij niet werd gedwongen. Moesten, in plaats van staatkundige-onverschillige, onschuldige jon gelui uit het volk, zij den kogelregen in en de vermoeienissen doorstaan wier belangen bij den oorlog betrokken zijn, dan zou er waarschijn lijk geen oorlog meer worden verklaard. Oor logen zijn heden ten dage nog slechts mogelijk, omdat de oorlogszuchtigen vertegenwoordigers hunner belangen vinden, die gedwongen of vrij willig den wapendienst op zich nemen. En gelijk de geweldstaat den oorlog met zich brengt, zoo is weer de oorlog het bolwerk van den geweldstaat. De staatsburgers die bevreesd zijn voor een gewelddadigen aanval van binnen- of buitenlandsche vijanden, rekenen thans nog als volgens Mill de oude Grieken, Romeinen en Engelschen deden Om de medeleden der gemeenschap te beschermen tegen de roofzucht van tallooze gieren, heeft men een roofvogel van noode, die, sterker dan de overigen, deze weet in bedwang te houden. Zoolang deze ge zindheid nog blijft heerschen in onze maat schappij, zal een staand leger en, tengevolge van dien, een staatsregeering in wezen blijven. Een vereerder van den geweldstaat, Lasson, zegtOmdat elke Staat slechts eigen voordeel zoekt ook tegen den anderen, is tusschen Staten onderling de oorlog de natuurlijke toestand De oorlog is een fundamenteels instelling van den Staat en met dezen tegelijk in ’t leven geroepen.® Deze woorden, bedoelende den oorlog te ver ontschuldigen door den Staat, vormen een der zwaarste beschuldigingen tegen den geweldstaat, tenminste voor die allen wien de oorlog een gruwel is. „Wijl elke Staat slechts eigen voor- L deel zoekt tegen de anderen.® En waarom I De uitslag van de Dinsdag gehouden ver kiezingen voor een lid der Tweede Kamer in een vijftal districten, noodig geworden door de bevordering tot minister van de Kamerleden, die voor die districten zitting hadden, was als- volgt Amsterdam VI. Geldige stemmen 2364. Herstemming tusschen J. W. Geertsema (lib.) met 774 en mr. Th. Heemskerk (a.-r.) met 844 stemmen C. V. Gerritsen (rad.) verkreeg 679, A. L. van Hasselt (chr. hist.) 51 en mr. S. v. Houten (lib.) 16 stemmen. Delft. Geldige stemmen 1319. Gekozen mr. H. A. van der Velde (a.-r.) met 1195 stemmen. W. C. Cornelissen (r. k.) had 124 stemmen. Enschede. Geldige stemmen 7935. Herstem ming tusschen J. H. ter Veer (r. k.) die 3238 en H. H. van Kol (soc.-dem.) die 2589 stem men had. Mr. G. Jannink (lib.) verkreeg 1653, jhr. J. D. Six (chr. hist.) 199 en P. v. Vliet jr. (a.-r.) 256 stemmen. Zutfen. Geldige stemmen 5439. Gekozen mr. H. Goeman Borgesius (lib.) met 3365 stem men. Mr. Th. Heemskerk (a.-r.) verkreeg 2074 stemmen. Lochem. C. Lely (lib.) met 3558 stemmen. Ufford, (a. r.) had 357 stemmen. Deze CO LEANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franc# in te zenden. Volgens het Volksblad is door den hoofd commissaris van politie te Amsterdam een dag order uitgevaardigd, waarin aau alle ambtena ren of beambten der politie ten strengste wordt verboden, voortaan eenige inlichtingen aan de vertegenwoordigers der pers te geven. Ook zou hij den ambtenaren en beambten der politie, die in eenige betrekking staan met dagbladen of omgang hebben met personen, die aan i in hun eigen belang hebben aangeraden, die i burg. Ir; I digd Omtrent de Czaar-Peterfeesten te Zaandam d:-1, meldt men van daar, dat door den aanhouden- I gebracht in den zijmuur van den steenen man- 2 j waarmee in 1895 czaar Nicolaas II het ziging heeft ondergaan, terwijl ook het aantal huisje heeft doen omgeven. bezoekers daardoor maar klein, de feestvreugde 1 T zeer getemperd was. 1d --o. Om half twaalf arriveerde de czaar met ge- Russisch en in het Nederlandsch het volgende volg in kostbare costuums ten stadhuize, in een rijtuig, getrokken door vier schimmels en om- stuwd door herauten en de lijfwacht te paard. De vestibule van het stadhuis was met fraaie burgerij, dat door den burgemeester plechtig tel. De steen, die versierd is met de wapens van Rusland en van Zaandam, draagt in het - rende welken tijd genoemde jachtbedrijven da- bloemen en heesters versierd. worden uitgeoefend der week, namelijk Dinsdags mogen worden uitgeoefend. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden den 13 Augustus 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) Van IIARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 19 Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. o KER (OIRA’i I G I c if. 5 23» r20* 8 50 7 77 7 20 8 8 8 15 8 35 8 45 ■kje Ype ieu- r I 2°.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1