NEW ES WfflSmUD WR DE IS n lek er tie ms, is boek- gba Nationale Militie. No. 76. IOL 1897. W O JE IN JL> A. «- BINNENLAND. Brand» tg. van J stuks nog en heef of iets i WIL. Hoemisl betaling einzand a 10 toi v. Ger- iholt Grietje Mar- luw en uwkjen ur van e keur 41.50, >.50 a Naar Let Vad. verneemt, is aan bet ministe rie van oorlog reeds een wetsontwerp tot in- Deze CO UR ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactia betreffende, franco in te zenden. ver- om- een Zondag werd in Den Haag een betooging gehouden, uitgaande van het Landelijk Comité. Het geldt de ondersteuning der bekende plan nen van staatspensioneering. Er waren een groot aantal belangstellenden uit alle deelen des lands bijeen, naar schatting 600 personen sterk. Het houden van een optocht met ba nieren was echter niet toegestaan. Van de lo den der Tweede Kamer waren alleen de hh. Troelstra en Van Kol aanwezig. Dr. A. Kuy- l”r' voering van persoonlijken dienstplicht in be- mdsina sas ‘per had sympathie betuigd, maar kon niet te- genwoordig zijn wegens den Zondag. Ook de 37,6 5‘71# 2 72 1'7.6 2 7, )AM. lept. 18 17.6 Waartoe de concurrentie drijft, aldus leest men in het Centrum, blijkt uit het volgende verhaal van een jongmenseb, die zich als be diende in een manufactuurwinkel aanbood. Hem werd nl. door het vrouwelijk hoofd der zaak de interessante vraag gedaan, of hij zich in staat gevoelde om vooral de jonge da mes en dienstmeisjes, die bij haar zeer veel in den winkel kwamen, prettig te behandelen en ze wat „aan te halen.* De candidaat-elleridder zeide toen, dat hij het beproeven zou, maar „of mevrouw in aanmer king wilde nemen dat hij geëngageerd was,“ en hij kreeg toen ten antwoord, dat mevrouw het allerellendigst vond om het te zeggen, maar dat zij liever een knappen jongen man in den winkel nam, die geen verkeering had. De „concurrentie* in de manufacturen eischt nu eenmaal dat als reclame-middel de bediening geschiedde door „mannelijke kellnerinnen,* zoo- als de dame ze noemde. De heer Menno Huizinga deed aan de gadering belangwekkende mededeelingen trent eene door hem gemaakte studie van stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat zich gereedelijk met een vertegenwoordiging van districtsbelangen laat vereenigen. Vrijdag overleed te Abbekerk de heer J. Zijp Kzn.lid der Tweede Kamer en der Prov. Staten, burgemeester vau Abbekerk. Reeds geruimen tijd was de heer Zijp lijden de aan nierziekte Woensdag, toen hij te Hoorn de vergadering presideerde der vereeniging tot onderlingen aankoop van veevoeder, werd hij ongesteld en moest naar huis gebracht worden. Algemeen wordt zijn overlijden diep betreurd, vooral onder de landbouwers, voor wier belan gen hij zich zoozeer interesseerde. Dat het den Minister van Waterstaat, den heer Lely, ernst is met de verdere ontwikke ling der Zuiderzee-plannen, blijkt uit ’t feit, dat hij den heer Behrens, ingenieur en secre taris der ontbonden Staatscommissie voor het onderzoek van het ontwerp tot droogmaking, hoeft opgedragen een memorie van toelichting op te maken voor een eventueel voorstel tot hei maken van den dam tot afsluiting der Zui derzee. heeren Heldt, Van Gilse, Kerdijk, Ketelaar, I en Nolting hadden gemeld verhinderd te zijn, welk bericht door de vergadering, vooral wat eerstgenoemde betreft, met teekenen van onte vredenheid werd begroet. De voorzitter, de heer V. T. M. Verdorst, De burgemeester van Rotterdam heeft als hoofd der politie én brandweer den eigenaar van den kleinen schouwburg aan den Coolsin- gel aldaar, welk gebouw uit een oogpunt van veiligheid bij een eventueele paniek in zeer on gunstige omstandigheden verkeert, aangezegd, dat het gebouw niet meer als schouwburgzaal geëxploiteerd mag worden. Alleen dan zal deze schouwburg weder be speeld mogen worden, wanneer door den eige naar worden aangebracht: een ijzeren brand- scherm, een brandmuur tusschen de zaal en het tooneel, een sproei- of waterscherm aan den tooneelzolder, klapstoelen in de zaal en ijzeren noodbalcons, terwijl tevens in de corri dors belangryke wijzigingen zullen moeten wor den aangebracht. Deze nieuwe voorwaarden zijn echter vau dien aard, dat het gebouw gesloopt zou moe ten worden om daaraan te kunnen voldoen. Anders zal het van bestemming moeten veran deren. Uit een weiland onder de gemeente Oegst- geest werden Donderdag tegen den avond ont vreemd 16 runderen. Zij werden na uit het weiland te zijn verwijderd door den vermoe- delijken dief toevertrouwd aan een paar vee drijvers, om hen te vervoeren naar den stal van den veehouder D. aan de St. Aagstenstraat te Leiden, waarschijnlijk met het doel om ze ter markt van de hand te doen. Inmiddels had de eigenaar reeds terstond de berooving ontdekt, met het gevolg dat na on derzoek 14 beesten werden aangetroffen in de onrechtmatig hun aangewezen verblijfplaats. Een der runderen was bij ’t vervoer onder de tram geraakt van Rijnsburg naar Leiden, met Vrijdag had te ’s Gravenhage, onder voorzit terschap van mr. J. A. van Gilse, een alge- meene ledenvergadering plaats van de Neder- landsche vereeniging voor evenredige vertegen woordiging. Uit enkele mededeelingen bleek, dat op de statuten der vereeniging de Konink lijke goedkeuring verkregen is en dat zij door vrijwillige toetreding thans 50 leden telt, waar onder 3 kiesvereenigingen. De vergadering besloot dat de verkiezing van bestuursleden zal plaats hebben volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging van Hare en tevens dat gelegenheid zal worden gegeven tot schriftelijke stemming ook aan hen, die niet ter vergadering aan de stemming kun- deelnemen, waardoor de leden, wonende van vestiging der JNaardeStfitwrA thans ook meedeeltzijn uitSneek en Amsterdam district VI protesten ingezonden tegen de kamerverkiezingen. In Sneek is het bezwaar, dat een niet-kiezer aan de stemming heeft deelgenomen, en dat .omgekeerd iemand die wèl kiezer was, niet hoeft kunnen stemmen, omdat de burgemeester geweigerd heeft hem, overeenkomstig art. 55, 5e lid, een kaart uit te reiken. Dit zou twee stemmen verschil maken, en alzoo den uitslag beheerschen. Daarentegen rees in Amsterdam VI het be zwaar, dat het opmaken van den uitslag in een onderbureel onwettig was toegegaan, en dat hot hoofdstembureel, dit erkennende, toen wel de pakketten geopend, en een onwettig biljet er uit verwijderd heeft, maar onder verzuim van nieuwe opmaking van den uitslag, gelijk de kieswet gelast. Werking. Is het blad goed ingelicht, dan zal dit wetsontwerp van eenvoudigen aard zijn en niet omvatten een reorganisatie der levende strijdkrachten, maar alleen datgene wat met de alhier invoering van persoonlijken dienstplicht in on- - middellijk verband staat. Door de „Vereeniging tot behartiging van de belangen der Vrouw*, te Rotterdam gevestigd, zijn drie adressen verzonden een aan den Mi nister van Justitie, een aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en een aan den Minister van Waterstaat. In het adres van den Minister van Justitie wordt verzocht in de eerste plaatsbij de aanstaande wijzi ging en aanvulling der bepaling van het bur gerlijk wetboek omtrent vaderlijke macht en voogdij lste. de uitdrukking vaderlijke macht te vervangen door ouderlijke macht en aan beide echtelieden toe te kennen recht van beroep op de rechtbank, in geval van verschil of misbruik; 2de. art. 355 B. W. te laten vervallen, als zijnde in strijd met het moderne rechtsbegrip, overeenkomstig de moreele en intellectueele ontwikkeling van man en vrouw nen deelnemen, waardoor c 3de. al die artikelen te wijzigen, waarin bij buiten ’s Gravenhage, plaats de tegenwoordige wet de vrouw bij den man, vereeniging, hun stem voor de verkiezing zul- de moeder bij den vader ten achter staatlen kunnen uitbrengen, KENNISGE VING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gelet op art. 26 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad 4 April 1892 (Staatsblad no. 56) Brengt ter openbare kennis, dat het Register en de daaruit opgemaakte alphabetische naam lijst van de ingeschrevenen voor de lichting der Nationale Militie van 1898, vanaf den 22sten tot en met 30 September e. k. ter Secretarie "dezer gemeente voor elk ter lezing zijn neder- gelegd en dat togen register en lijst binnen den tijd der nederlegging bij den Commissaris der Koningin in deze Provincie op ongezegeld pa pier, bezwaren kunnen worden ingebracht en tegen bewijs van ontvang bij hem Burgemees ter ingeleverd. Sneek den 21 September 1897. De Burgemeester voornoemd, ALMA. 72), zooals die is gewijzigd bij de wet van I constateerde met voldoening dat er weder veel meer belangstelling voor deze zaak was ontstaan onder de arbeiders in Den Haag. Verschillende leden voerden het woord over het beginsel van staatspensioneering. De heer Boerkool wilde de oude arbeiders, na jaren zwoegens tot op het been afgekloven, of op het slagveld der industrie verminkt, even goed pen sionneren als de verminkte militairen. De heer Van der Goes wilde een flink pensioen, zoodat de arbeider er voldoende onderhoud door zou verkrijgen als hij den voorgeschreven leeftijd heeft bereikt. Anders blijft hij half aan ’t werk en dat is nadeel voor de anderen. De heer Troelstra wees er op dat bij de sa menstelling van de staatscommissie, benoemd naar aanleiding van do motie-Heldt, het soci aaldemocratisch element geheel was voorbijge gaan. De fout zou kunnen worden goedge maakt door b.v. in de plaats van den heer mr. W. H. de Beaufort, die bedankt heeft, te be noemen de secretaris van ’t landelijk comité- den heer Levita. Hij bestreed voorts het denk beeld om e.en deel van ’t pensioen te doen be talen door de arbeiders zelfs. Ook de werk gevers moeten niet bijdragen de staat moet het doen en de staat kan het doen als hij de successie-belasting maar verhoogt en een pro gressieve inkomstenbelasting invoert. Ten slotte betrad ook de heer Van Kol nog de tribune om nagenoeg op dezelfde wijze als de vorige sprekers het recht te betoogen van de arbeiders op Staatspensionneering, daar zij alles in de maatschappij tot stand hebben ge bracht. Hij noemde het onwil van de regee- ring en de bezittende klasse om te weigeren wat de arbeiders vragen, en spoorde allen aan om propaganda te maken, terwijl hij den steun der vrouwen inriep, aan wie de toekomst be hoort. Een door den voorzitter voorgelezen, uitvoe rig gemotiveerde motie, er op aandringende dat de noodige maatregelen zullen worden ge nomen om aan invalide en oude arbeiders van staatswege voldoend pensioen te verzekeren waarin noch direct noch indirect door de ar beiders wordt bijgedragen, werd aangenomen en zal aan regeering en Tweede Kamer worden op gezonden. waaruit onder meer zal volgen a. dat de minderjarigen voor het sluiten van een huwelijk de toestemming van beide ouders zullen behoeven, terwijl bij verschil van mee- ning de rechter beslist b. dat de vrouw en ook de moeder lid van een familieraad zullen kunnen worden c. dat de vrouw niet meer onbevoegd zal zijn de voogdij of de toeziende voogdij waar te nemen, over andere dan haar eigen kinderen d. dat de vader het recht zal missen een bijzonderen raadsman aan de moeder-voogdes toe te voegen, tenzij gelijk recht aan de moe der ten opzichte van den vader-voogd worde toegekend e. dat bij het beheer der goederen van min derjarige kinderen en het vruchtgenot, na ont binding des huwelijks door echtscheiding of na scheiding van tafel en bed, rechtvaardigheid betracht zal worden in de tweede plaatsde herziening van het burgerlijk wetboek, wat betreft de rechten en verplichtingen der echtgenooten, het beheer der goederen, wettelijke gemeenschap, de ontbin ding des huwelijks enz. ernstig ter hand te ne men, en binnen een kort tijdsverloop een ont werp waarbij aan de vrouw gelijke rechten als aan den man zullen worden toegekend, aan de Staten-Generaal aan te bieden. In het adres aan den Minister van Binnen- landsche Zaken drukt de Vereeniging als haar wensch uit 1. dat alle rijks hoogere burgerscholen op gelijke voorwaarden voor jongens en meisjes toegankelijk zullen zijn 2. dat geen subsidie worde toegestaan aan gemeentelijke hoogere burgerscholen en gym nasia, die niet gelijkelijk voor jongens en meis jes toegankelijk zijn 3. dat de sedert 1885 ingetrokken en nog niet weer herstelde subsidies aan meisjesscho len wederom worden verleend 4. dat oen subsidie worde toegestaan voor al de bestaande en eventueel op te richten industrie, kook- en huishoudscholen. In het adres aan den Minister van Water staat wordt den Minister verzocht 1. zijne volle aandacht te schenken aan al de besluiten en bepalingen, waaruit de achter stellingen der vrouwen blijkt 2. wanneer er geen andere motieven aan ten grondslag liggen, dan gewoonte en conven tie of bescherming van den man, die bepalin gen, zoo mogelijk, door rechtvaardige te ver vangen en voortaan in elke oproeping van sol licitanten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegrafie, bij het vergelijkend examen aan mannelijke en vrouwelijke candi- daten gelijke kans van slagen te geven. ADVEBTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 77» Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. i steedi 15 >30 22 40; 24 4 19 33 45 i bij :ma. 650 7- 77 7 20 8- 30a 8- 45a 8 15. 55a I 10a 8 45 45 5 45* 30 6 25* 10 7 20*7 l’B XCbSe ti'/ïn Ir i ii rr To T»/vi- Ivlorl rmzvz-1 t r» rrnl i n l» 4- >lnn 6 7^^ «anoh rlia ia n-n wriarri nrrl Kr» rlrv rrnn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1