fork. JU. O. «Effil 11H HET 1MMBT Sfflffi. HSj «ar Bekendmaking hinderwet, ""'"y No. 77. HERHALINGSONDERWUS. 1897. adelaar jS T E K X> A. lig zich TER— moe- -,00, 41,00 UIT DE PERS. J kilo, oerd Schat ggen, zoekt] 3R voor la. UBE -- Deze CO UR AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.-—; franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. o 2 1 o; keur keur geh: ncien S 14a. L. ward; 41.50, -.00, SCHE- i bij af- jevens- 3/« breiding merkbaar. Hier te lande was kM. ipt. J’/.s 7/is STATE N-G E N E R A A L. De zitting der Staten-Generaal is Dinsdag te één uur door H. M. de Koningin-Regentes geopend met de navolgende TROONREDE: Mijne Heeren Bij den aanvang van dit zittingjaar is het bevredigend. In handel, scheepvaart en nijverheid is uit- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, i f60 f8 a 25 a 120, i De indruk, dien de troonrede op ’t Vadert. maakt, is gunstig. De hervormingsgezinden kunnen, naar ’t blad meent, tevreden zijn, al zouden zij misschien reeds dadelijk meer ver langd hebben, ’t Is echter iets anders de her vormingen kort te formuleeren dan ze in wets ontwerpen te belichamen en de ondervinding heeft geleerd dat een overladen meuu toch niet in éen zittingsjaar kan worden verorberd. De regeering heeft zich intusschen niet tot de 5/ /i KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier no. 2 der Bedrijfsbelasting dezer gemeente, dienst jaar 1897/98, door den Directour der Directe Belastingen te Leeuwarden gearresteerd den 21 September 1897, aan den Ontvanger der Rijks- i belastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek den 23 September 1897. De Burgemeester voornoemd, ALMA. m goed s. tal Wasch mij aangenaam U ter behartiging van ’s lands belangen op nieuw bijeen te zien. Worden mijne dierbaarste wenschen en die van het Nederlandsche volk vervuld, dan zal I vóór het einde van dit zittingjaar mijne bemin- I de dochter de regeering aanvaarden. i De algemeene toestand, zoowel in het derland als in de koloniën, is in menig opzicht Wacht, maar het verheugt zich dat andere ont werpen, reeds door de vorige regeering voor bereid, maar teruggenomen, blijkens de woor den van de troonrede, nader in behandeling zullen komen. Dat ze hier en daar gewijzigd worden is te verwachten. Omtrent den eigen arbeid der regeering wijst het Vad. op den persoonlijken dienstplicht, den leerplicht en de landbouwconcentratie. De eerste twee hervormingen zijn inderdaad die, waaromtrent alle liberalen het eens zijn en waarop reeds veel te lang is gewacht, en tegen de derde, waarop de landbouw zijn zinnen hoeft gezet, zal, naar ’t blad meent, wel geen groot bezwaar rijzen, al zullen sommigen misschien aanleiding vinden tegen al te hoog gespannen verwachtingen te waarschuwen. Het is goed gezien, dat de persoonlijke dienstplicht zal wor den voorgesteld als op zichzelf staande maat regel, ter voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrachten. Voor het oogonblik is dat de manier om er te komen. Na daarop nog op enkele wenschelijke ver beteringen te hebben gewezen o. a. de mid delbare meisjesscholen en te hebben doen uitkomen dat de ministers van koloniën en ma rine het soberst zijn in hun toezeggingen, wat op zichzelf niet te misbillijken is, daar de eer ste zich waarschijnlijk eerst nog wat moet orien- teereu en de laatste het opgevatte werk kalm voort kan zetten, komt het blad ten slotte tot de taak van den minister van financiën. Zij is weinig benijdenswaard bij de hooge eischen die de regeling der financieele verhouding van rijk en gemeente en de schatkist blijkt te stel len. De minister schijnt uit de invoerrechten nog wat meer te willen halen, maar het is wel waarschijnlijk dat invoering van het verhoogde effectenzegel en van de gewijzigde successiewet zullen worden bespöedigd. Het blad eindigt aldus„Het nieuwe zit tingjaar willen wij aanvangen met het vertrou wen dat de regeering steun moge vinden bij een krachtige meerderheid, die zal beseffen dat in de gegeven omstandigheden niet meer te verwachten was dan beloofd wordt en dat, wordt dit program afgewerkt, het staatsbestuur zeker in vooruitstrevende richting wordt geleid." De N. Rott. Ct. verheugt zich over de toe zegging van een ontwerp op den dienstplicht, op de toezegging nopens de vereeuiging der landbouwbelangen en eveneens op den reeds zoo lang te vergeefs verbeiden leerplicht. Het blad noemt voorts de ontwerpen die verder worden aangekondigd en wijst er op dat zeer veel van het werk, door het vorig kabinet voor bereid, aldus tot zijn recht zal komen. No pens de toegezegde tariefswijziging waagt het blad de gissing dat hier gedoeld wordt op som mige weelde-artikelen. Het zwijgen over hot Zuiderzee-vraagstuk doet zien dat dit thans niet op den voorgrond wordt gesteld. Wat de werklieden-pensioenen betreft deelt de N. R. Ct. de meening van ’t Vad., dat het rapport der staatscommissie eerst wordt afgewacht. ’t Blad eindigt aldus „Ongetwijfeld kan de inhoud van deze Troon rede niet mager genoemd worden. Het aantal en vooral het gewicht der daarin aangekondig- I de wetsvoorstellen geven haar het karakter van een werkplan, dat niet voor afwerking in een de troonrede wordt aangekondigd, al kan daar- enkel jaar bestemd is. Dat de regeering de bij tegelijkertijd worden geconstateerd, dat het Hier te lande was de oogst van onderschei- j den gewassen gunstig. Door de heerschende ziekte onder het vee en de daaruit voortvloei ende belemmering van den veeuitvoer wordt nochtans groot nadeel geleden. Op Java heeft de suikerindustrie te kampen met moeilijkheden. De betrekkingen met de buitenlandsche mo gendheden blijven van den meest vriendschap- pelijken aard. Zee- en landmacht vervullen hare taak met ijver en opgewektheid. Aan den moed en vol harding van het Nederlandsch-Indische leger, door de vloot krachtdadig gesteund, breng ik warme hulde, de offers diep betreurende, die nog steeds gevergd worden om in Atjeh, ten bate van rust en vrede, onze macht duurzaam te vestigen. Gewichtige arbeid wacht U in dit zittingjaar. Een wetsontwerp tot afschaffing der dienstver- vanging bij de militie, als voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrachten, hoop ik u eerlang aan te bieden. Vereeniging van de zorg voor de landbouw belangen bij één departement van algemeen be stuur wordt U voorgesteld. Wetsontwerpen zullen U worden aangeboden tot betere bescherming en berechting van kin deren en jeugdige personen, tot regeling van den leerplicht en tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Weldra bereikt U voor Nederlandsch-Indie een ontwerp mijnwet, benevens een voorstel betreffende het uitvoerrecht op suiker. De ontwerpen betreffende het militair straf recht en de krijgstucht worden op nieuw inge diend. Wetsvoordrachten tot verbetering van maat schappelijke toestanden, met name betreffende de volkshuisvesting, den arbeid en het armwe zen, zijn in bewerking. Aan versterking der rijksinkomsten door wij ziging van het tarief van invoerrechten met be houd zijner bestaande grondslagen wijd ik mij ne aandacht. Op Uwen ijver en Uwe toewijding tot vol brenging der veelomvattende taak, die op U rust, blijf ik bij voortduring staat maken. Mogen Uwe werkzaamheden, onder Gods ze gen strekken tot welzijn van ons dierbaar va derland In naam der Koningin, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal te zijn ge opend. Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinderwet Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van de Firma STOCKMANN VIS SER Co.Fabrikanten te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het oprich ten van eene inrichting voor GLCCOSÈ-BE- 1 RE1DING uit zetmeel, gedreven door stoom, in het gebouw, plaatselijk gemerkt Wijk 14 no. lo, kadastraal bekend gemeente Sneek sec tie C, no. 1683, staande aan de Geeuw. Dat op Zaterdag den 9en October e. k.des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of sehriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der ge meente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen ne men. Sneek den 25 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat op School No. 3 gelegenheid zal worden gegeven lot het ontvangen van Ilerhalingsonderwijs. Dit onderwijs is bestemd voor leerlingen die de gewone lagere school hebben doorloopen, en bevat onder anderen ook het handteekenen en de nuttige handwerken voor meisjes. Zij die leerlingen op den cursus, die tot 1 April 1898 loopt, wenschen te plaatsen, moe- j ten zich, onder overlegging van het vaccine- j bewijs der leerlingen, aanmelden in het School gebouw, op Woensdag den 29 September e. k. ’s avonds van 7 tot 8 uur. Sneek den 23 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. ingrijpende vraagstukken, die bij verschillende «.uuv.e Tia«s- i der vermelde wetsontwerpen betrokken zijn, stukken, waarvan de oplossing wenschelijk is, wil aanvatten, geeft een bewijs voor haar her in bewerking zijn genomen. -2 sioneering van werklieden wordt gezwegen acht kracht om het blad zeer verklaarbaar, wijl eerst het rap- 1 verbonden, te overwinnen. Onze beste wen» port. der staatscommissie moest worden afge- sohen vergezellen haar bij den aanvang harer werkzaamheden!" De Tijd heeft natuurlijk met ergernis den dienstplicht als no. 1 van alle hervormingen hooren aankondigen. Voor den landbouw ver wacht zij weinig van de aangekondigde con centratie, terwijl de leerplicht voor haar onaan nemelijk is, omdat die plicht feitelijk beteekent de hatelijkste en onrechtvaardigste schooldwang. De overige ontwerpen begroet het blad met sympathie, al begrijpt het niet waar ’t geld van daan moet komen. Intusschen constateert het met genoegen dat de minister van financiën door tariefswijziging en niet door verdere op drijving der directe belastingen het gat wil stoppen. „De thans begonnen periode van wetgeven- den arbeid aldus besluit de Tijd zal hoogstwaarschijnlijk voor ons en onze vrienden een tijdperk blijken vol gevaar en vol strijd. Een tijdperk, waarin het beleid, de samenwer king van allen meer dan ooit noodig zijn om het vaderland te behoeden tegen onheilen voor het heden of voor de toekomst. Mogen allen zich daarvan diep doordrongen toonen in de kalmte, de voorzichtigheid, de christelijke lief de, de noodwendige voorwaarde voor elk vrucht baar werken van onze katholieke staatspartij in en buiten het parlement." Het Haagsche Dagblad ziet niet veel heil in de aangekondigde vereeniging der landbouwbe langen onder één hoofdOp deze wijze zal op de begrooting wel wat meer voor „de zorg voor de landbouwbelangen" worden uitgetrok ken, maar met meer traktementen aan ambte naren, meer papier en meer inkt zal de land bouw zich dan ook tevreden moeten stellen." Van de te verwachten wetsontwerpen heb ben in beginsel de invoering van den persoon lijken dienstplicht, de maatregelen ten opzichte van kinderen, de ongevallenverzekering, de In dische mijnwet, het meest de sympathie van het blad. „Al Heil!" roept het Utr. Dagbl. het Kabi net en zijn formeerder toe bij de volbrenging hunner schoone maar moeilijke taakhet so ciaal programma, waarmede het voor het voet licht is getreden. Aan het vuur der overtuigende rede van den eersten Minister acht het blad het toevertrouwd, dit program tot verwezenlijking te brengen. „Meer dan iemand anders is de heer Pier son thans de man van het oogenblik. De ver kiezingen alom in den lande hebben het uitge wezen men wil in socialen zin vooruitmaar men wil bedaard als onze Hollandsche volks aard is niet vooruit hollen, doch zien waar men zijn voet zet. Welnu: helder van hoofd en warm van hart is de heer Pierson zeker de man om vooruit te willen maar hij is ook weer te nuchter en te praktisch om dolle spron gen te doen. En hij heeft daarbij de gave, om door overreding zijn wil door te drijven. Voor waar een man onder wiens vlag men gaarne zou willen strijden." De Midd. Ct. had van deze Regeering niet anders verwacht dan de aangekondigde hoogst noodzakelijke regelingen en wanneer het haar gelakt die nuttige hervormingen tot stand te brengen, dan zal het blad dankbaar zijn. Het Hand, erkent, dat er veel belangrijks in I werkzaamheden van éen jaar bepaald, maar dadelijk te kennen gegeven dat andere vraag- ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/* Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. mms- b iDwmfflMw jmj be E31 I 'a 8 45 fa 5 45» 6 25* 7 20* 4 650 7- 77 7 20 8 Da 8 ia 815 ia 8 35 VAN VAN „de n het 5/s s ttvuavuciytï. ia, nu uauvaueu, geen een oewys voor naar Dat over de pen- j vormingsgezindheid en voor haar gevoel van de moeilijkheden, aan de oplossing te overwinnen. C i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1