IBB- H Mfflm-M TOOR K M1W Bl W WMISSI® T KL M 1 w ÏG J Bekendmaking Hinderwet. No. 79 1897. lM. k30. 7< '7u Loting voor de Nationale Militia. a O C T O E JR. VERGADERING Wierstra, om trakte- Thuis. 42,00 kilo. 000, BINNENLAND. Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 256. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. DEN. 42,50 BEKENDMAKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de eerste AL VE f? M A JA JA T dit jaar invalt op Maandag den 18 October e.k. Sneek den 1 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENN EWITZ, Secretaris. bi] IA. pt. e van iddelde ■missie. s 12.50, -.00, ADVERTEN'PIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. IM. pt. 7,. De sergeant bij de jagers M., die een deta chement miliciens-grootverlofgangers naar Leeu warden moest geleiden, geraakte met den bur gemeester van een der omliggende gemeenten handgemeen bij het bespreken van de inkwar tiering. Hij is op hooger last geboeid naar Leeuwar den en van daar naar den Haag overgebracht en ter beschikking gesteld van den auditeur militair. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gele genheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Sneek den 1 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. 7. ISCHE \’EEK eut. Op de begrooting voor 1898 is een post ge bracht om het eiland Marken telefonisch met den vasten wal te verbinden. De nieuwe bur gemeester, de heer L. Nilant, heeft zich daar voor veel moeite gegeven. De heer Van Kol bracht Dinsdag in de Tweede Kamer den Atjeh-oorlog ter sprake, maar slechts terloops. Ook mevrouw Van Kol heeft er iets meer van gezegd, en wel in De 1 bed gehouden, zij zouden er zeker aan hebben deelgenomen. De heer Van Baerle wilde wel voor het voorstel stemmen, maar slechts om een nieuw gebed na het openen der vergadering voor te stellen, een denkbeeld, dat door den heer Melvil v. Lynden nader uitgewerkt werd en tot een gesplitste stemming leidde, die echter het doel niet deed bereiken, daar bij de eerste stemming met 21 tegen 9 stemmen besloten werd tot intrekking van het besluit van 1851. Daarmede is dus het ambtsgebed in Utrecht afgeschaft. "Si Een pontonnier uit Dordrecht was te Rot terdam uit met de vrouw van een vleeschhou- wer aldaar. Laatstgenoemde ging hen opspo ren en nam een zaag mede. Toen hij bet paar in de Zandstraat aantrof, heeft hij den pon tonnier met zijn wapen drie geweldige slagen op het hoofd toegebracht, zoodat het leven van den verwonde niet buiten gevaar is. De dader is gearresteerd. zaal alhier op MAANDAG den 18den OCTO BER e. k. des voormiddags ten 10 ure dat op Woensdag den 20sten October d. a. v. ter Gemeente-Secretarie door of vanwege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de ge tuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst, wegens broederdienst of als eenig wettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili- Vrouw. Zij deelt nl. mede dat haar echtgenoot in de Kamer spoedig dien oorlog ter sprake zal brengen en op het beëindigen er van zal aandringen. „Niet een plotseling en ondoor dacht afcommandeeren van den oorlog wil hij eischen, maar h’et samenstellen eener commis sie van mannen van verschillende richting, be kend als eerlijk en onpartijdig, om te beraad slagen over de beste wijze van doen in deze.® Mevrouw Van Kol wekt nu de Nederland- sche vrouwen op deze poging te steunen. Zij stelt voor op lijsten handteekeningen te verza melen onder dezen korten eisch„Wij, vrou wen van Nederland, wenschen een einde te zien gemaakt aan den Atjeh-oorlog 1“ kostje niet meer kon ophalen, en zag verge noegd toe naar den maaltijd van den armen natuurgenoot. Dit tooneel herhaalde zich en kele weken, tot men den ouden hond niet meer bespeurde. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinderwet Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier Gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van GEERT SEFFINGA, van beroep Bakker, wonende te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten van eene BAKKERIJ, in het gebouw, plaatselijk gemerkt wijk 15, no 109* kadastraal bekend Gemeente Sneek, sectie A, no. 1785. Dat op Zaterdag den 16en October e. k., des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en de ze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor ovengemeld tijdstip ter Secretarie der ge meente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen ne men. Sneek den 2 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Er is dezer dagen in de N. R. Ct. een po lemiek gevoerd over het al of niet schadelijke van het wielrijden voor dames. Prof. dr. H. Treub te Amsterdam heeft thans aan ’t blad als zijn gevoelen medegedeeld dat er, van pa thologische toestanden afgezien, geen enkele medische reden is, waarom de vrouw niet even goed zou fietsen als de man. Te Utrecht is het gebed voor den aanvang der raadszitting afgeschaft. De Voorzitter deed daartoe het voorstel. Uit de mededeelingen, daarbij gedaan, bleek, dat dit gebed gewoonlijk werd voorgedragen zonder dat een der leden daarbij tegenwoordig was. Alleen wijlen de de heer Van Weede van Dijkveld nam daar aan getrouw deel. Daar de Voorzitter sedert dien tijd alleen het gebed aanhoorde, dat de secretaris voordroeg, terwijl het gedruisch uit de anti-chambre in de raadszaal doordrong, had hij gemeend dit gebruik te kunnen laten vervallen. Het gebed was dan ook gedurende 2ll2 jaar niet voorgedragen. Daardoor bleef evenwel een raadsbesluit buiten uitvoering en B. en W. meenden dat het daarom beter was dit raadsbesluit ’t is van 1851 uitdruk kelijk in te trekken. Uit den aard der zaak lokte dit voorstel een uitvoerig debat uit. De heer Templeman van der Hoeven wees er op, dat alle raadsleden, ook zij, die een ambtsgebed wel waardeeren, aan den thans ontstanen toestand schuld had den, door niet aan dat gebed deel te nemen, wat aan de heeren De Ligt en Houtzagers de verklaring ontlokte, dat zij met het bestaan van het raadsbesluit onbekend waren ware het ge- Gelet op het besluit van den heer Commis- saiis der Koningin in Friesland van 8 Septem ber 1.1. Ie Afdeeling M/S no. 1004 (Provinciaal Brengen ter openbare kennis, dat de loting van hen, die dit jaar voor de lichting der Na tionale Militie van 1898 dezer gemeente, zijn Te Baarn heeft pen geval van bloedvergifti ging met doodelijken afloop plaats gehad. Een 23-jarig meisje had een puistje aan haar kin. Bij het potlooden der kachel krabde zij hier aan, met het gevolg dat haar hoofd opzecte en zij na een smartelijk lijden van 2 dagen is overleden. verschuldigd is, van het houden van belastbare honden zonder aangifte, en van het gebruik maken van een hond tot hooger belastbaar j einde dan waarop de ten kohiere gebrachte i aanslag of gedane aangifte recht geeft, zal pro- I cesverbaal worden opgemaakt invoege als bij art. 275 der gemeentewet is bepaald.® Sneek den 30 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. 1. 2. 3. 4. I den van K E N N I S G E VING. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van lerd: Sneek, 5cha- ïgen, f 5Q I blad no. 89) 9 i -r 15 van 1t: 1 ingeschreven, zal plaats hebben in de Concert- Men weet dat de toren te Rhenen, die on langs door den bliksem werd getroffen, niet van een afleider') was voorzien. Sedert is de vraag of bliksemafleiders al dan niet noodzake lijk of doeltreffend zijn, hier en daar in de pers behandeld ook naar aanleiding van de mede- deeling door den heer Weissman te Amsterdam gedaan, dat het nieuwe stedelijk museum aldaar niet van een afleider was voorzien. In het Hand, bespreekt prof. Maurits Snel len, hoofddirecteur van het Kon. Ned. Met. Instituut, deze vraag. Hij deelt mede dat hij in 1885, toen men zijn raad vroeg nopens de plaatsing van een bliksemafleider op den toren te Rhenen, heeft geantwoord „Ik kan niet nalaten u zeer sterk aan te ra den, alles wat in uw macht staat, in het werk te stellen, den toren van een bliksemafleider te voorzien. Het is onverantwoordelijk dit na te laten.® Hij wijst daarop nader aan, waarop zijn mee- ning, dat een afleider zeer doeltreffend is berust en besluit zijn artikel aldus „Mijn slotsom is dus dezein ’t algemeen is de aanleg van bliksemafleiders aanbevelens waard gebiedend noodzakelijk is het die voor zorg te nemen bij gebouwen die meer dan an dere blootstaan aan de kans om getroffen te worden, zooals torens en molens, en bij die waar vele personen samenkomen, o. a. kerken en scholen. Wie meer van de zaken betreffende bliksem afleiders weten wil, raadplege mijn werkje De blisemafleider, H. G. Bom, Amsterdam.® I tail en dienst of dien van broeders te verkrijgen, l„ de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werke- lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 28 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Men deelt aan de N. Rott. Ct. mede: Bijdrage tot de pychologie der dieren levert een hond van een bewoner der Keppelstraat te ’s Gravenhage. Op zekeren namiddag sleepte Zwart (aldus genoemd naar zijn kleur), kluifjes en brood op de mat bij de voordeur. Als men hem wilde beduiden, dat dit geen doen was voor een fatsoenlijken huishond, ging het beest boven zijn voorraad staan en bromde. Een der huisgenooten kwam op de gedachtehij wil dat eten buiten brengen. Men deed de deur open, en inderdaad. Zwart bracht het uit zijn 1 mond gespaarde eten op straat, en nu haalde hij er een ouden en blinden hond bij, die zijn I m enz. I onder- i van den Gemeenteraad van Sneek. op Zaterdag den 2 October 1897, des namiddags ten 61/2 ure. Mededeeling vaij ingekomen stukken enz. Voorstel inzake de scheepshelling. Adres omtrent de regeling der jaarwed- het onderwijzend personeel aan de O. L. Scholen. 5. Verzoek van M. mentsverhooging. 6. Alsvoren van onderwijzeressen in de hand- I werken aan School no. 3, om verhooging van salaris. 7. Alsvoren van de Agenten van Politie (dagdienst) om schoeisel. 0Q 8. Alsvoren van de Agenten van Politie t (nachtdienst) om overjassen. keur i den Hoofdelijken Omslag, dienst 1897, bij Ge- geh' deputeerde Staten ingediend. 2Q Akirnran fnrrnn Ivnf- hier van dien Omslag, dienst 1897. 9. Reclames tegen het Primitief Kohier van 10. Alsvoren tegen het le Suppletoir Ko- CK. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der I gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, i dat het door hen opgemaakt Suppletoir-Kohier van Belasting op de binnen deze gemeente ge- houden wordende Honden, dienstjaar 1897, van i den 2en October gedurende acht dagen ter Se- cretarie alhier voor een ieder ter inzage zal j liggen, binnen welken termijn belanghebbenden 6&O tegen hunne aanslagen op ongezegeld papier 7~ i bij hun College bezwaren kunnen inbrengen. Voorts worden de belastingschuldigen her innerd aan artikel 10 der Verordening op de J.Invordering van bovengenoemde belasting, lui dende als volgt „Van de aangifte in eene mindere klasse dan Een verschrikkelijk geval heeft zich op de kermis te Schijf bij Rozendaal (N.-B.) voorge daan. Een jonge man zocht twist met iemand, met wiens vrouw hij voor haar huwelijk geën gageerd was, en wilde hem met een mes te 1 lijf. De vrouw kwam tusschenbeide om haar man te beschermen en verweet den aanvaller zijne lage handelwijze. Deze werd hierdoor zoo woedend, dat hij de vrouw aanviel en haar met 22 if’ 7 20 8 >a 8 a 8 15 a 8 35 a 8 45 5 45* 1 6 25* 7 2Q* A* S a UIA 11U. UOJ j PUNTEN VAN BEHANDELING: Resumtie der Notulen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1