'ork MEIWS- II imiffllMUD ÏIIOU ill! 1.1'111111 n I» fflOfflSSffl SI M ffl. Loting voor de Nationale Militie, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Bekendmaking Hinderwet No. 81. T W E E-E N-V IJ F T I ST E J A A R G 1897. 9 OCTOBER. van verdeeldheid eerst als kanten. De granen, waarvan zij De melasse, doof 40,50 BINNENLAND. anti-revolutionairen en katholieken dien het niet door de liberalen Van elke scha- Deze CO UBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. hebben voor keur keur geh: f.71. 5.91. ).88. >.45. lige 1. '7 a 10 a 120, De Tweede Kamer besloot heden tot toela ting van den heer Geertsema als Kamerlid. De commissie voor onderzoek der geloofs brieven van den heer mr. van Gilse heeft de inlichtingen en stembriefjes van de verkiezing te Sneek ontvangen en haar onderzoek aange vangen. ADVERTENI'IEN van 1 tot 4 regels^ géwohe letteij 40 Ceilts. voor eiken regel meer 7*/4 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. IM. ct. ;S/i« 9/16 ii.oo, r -•oo, kilo.l >erdl Scha- ggen, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de eerste KALVERMARK 1? dit jaar invalt op Maandag den 18 October e.k. Sneek den 1 October 1897. Burgemeester en Wethouders toornoeuid, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. i i Hebben de adressanten wel op de gevolgen stemmen van hun voorstel gelet? I het te laat is. ditmaal die profetie niet vervuld worde 1“ Daar er enkele bladen onder de oppositie i de nog een bekend staatsman, die meer dan melasse, als dat goedkooper komt? twintig jaren lid van de Kamer is geweest: de 1 clericalen kunnen met een paar i' 13/l6 72 1 71 6 t den Sloot, i erger, I tra, d. tman. Irock, jonda fEN.p 41,50 -,00, Naar men verneemt, bestaat bij de Regee- ring het voornemen om den vroeger bestaand hebbenden vijfjarigen duur van militairen dienst plicht, die reeds herhaaldelijk met twee jaren verlengd is, en thans door de wet tijdelijk, na melijk tot 1 Mei 1898, op zeven jaren is be paald, andermaal na dien datum met twee ja ren te verlengen en op zeven te doen vaststel len, en wel gedurende drie jaren, dus tot 1901. Dit zou dan geschieden onafhankelijk van de in de Troonrede uitgesproken voornemens, tot afschaffing van de plaatsvervanging. Men mag dus eene indiening van de voor die verlenging noodig wetsvoordracht welhaast te gemoet zien. vacature en de samenstelling der Centrale Sec tie reeds afleidden dat de clericale meerderheid wel zou kunnen worden verkregen, acht de Stand, het noodig er op te wijzen dat dit een pure illusie is. Het staat 56 liberalen van alle gading tegenover 44 van de oppositie en een enkele stemming, door bijzondere omstandighe den veroorzaakt, verandert hieraan niets. De stembus-actie werkt altijd in de actie der Ka mer na. Eerst als het Kabinet niet meer door de 56 leden als hun kabinet beschouwd wordt, als Kabinet- en Kamermeerderheid niet op elkan der blijken te kloppen, kan men een geheele of gedeeltelijke crisis krijgen en men moet af- wachten hoe het loopen zal. Vooralsnog acht het blad het evenwel niet raadzaam op zulk een gebeurtelijkheid vooruit te loopen. Maandag is te Utrecht eehe vergadering ge houden van anti-revolutionairen, behoorende tot de groep-De Savornin Lehman. Het doel was het bespreken van de vraag, of voor die anti-revolutionairen, die zich niet bij de geor ganiseerde partij onder dr. Kuyper wenschen aan te sluiten, eigen organisatie gewenscht is. Verslaggevers werden niet toegelaten. Men wenschte de pers er voorloopig buiten te hou den. Die voorloopige toestand heeft evenwel niet lang geduurd. De a. r. Nederlander, het orgaan van den heer De Savornin Lohman,- bevat thans reeds eene mededeeliug omtrent die vergadering. De vraag, of men tot eene eigen organisatie zou overgaan, war,- naar de Ned. meent, na de houding, die de georganiseerde partij tijdens de verkiezingen tegenover de vrij-anti-revolutio- nairen heeft aangenomen, nauwelijks eene vraag meer. Opgeroepen ter vergadering wa ren „die anti-revolutionaren, die wel staan op den grondslag der anti-revolucionaire beginse len, neergelegd in het program van 1878, maar zich niet wenschen aan te sluiten bij de anti revolutionaire partij zooals die thans optreedt onder leiding van dr. Kuyper/ De vergade ring, die vrij talrijk bezocht was, besloot met unanieme stemmen tot het vormen vau eenei eigene organisatie. Hoewel niet een der aan wezigen eenig bezwaar opperde tegen het pro-' gram van 1878 als zoodanig, was toch de over- groote meerderheid van meening, dat het vor men van eigen organisatie ten gevolge moest hebben een nieuwe formuleering van de sinds 1878 beleden beginselen, omdat een program kan beschouwd worden als het eigendom te zijn eener partij. Het ontwerpen van zulk een program, met het doel om dit later aan de' kiesvereenigingen voor te leggen, is opgedra gen aan eene commissie. ncien :L. S 14a. IPENl PER- digen. franco Boek- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat aan JOUKE WIERSTRA, van beroep Goud en Zilversmid, wonende te Sneek, en zijne rechtvei krijgenden, vergunning is verleend tot het oprichten van eene GO UD- en AILVER- SMEDERIJ, in het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 873, staande aan het Grootzand, Wijk 11 no. 22. Sneek den 7 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. Gelet op het besluit van den heer Commis saris der Koningin in Friesland van 8 Septem- - ber 1.1. Ie Afdeeling M/S no. 1004 (Provinciaal blad no. 89) Brengen ter openbare kennis, dat de loting van hen, die dit jaar voor de lichting der Na tionale Militie van 1898 dezer gemeente, zijn ingeschreven, zal plaats hebben ia de Concert zaal alhier op MAANDAG den 18den OCTO BER e. k. des voormiddags ten 10 ure dat op Woensdag den 20sten October d.a.v. ter Gemeetite-Secretarie door of vanwege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de ge tuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst, wegens broederdienst of als eenig wettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werke- lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den foO fc*Mag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 8 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Uit de eerste ontmoeting tusschen regeering en Kamer valt nog weinig te voorspellen no pens de toekomst. De leden bepaalden zich tot enkele opmerkingen en alleen do sociaal democraten hebben zich min of meer in bebat begeven. Eerst de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting zullen meer licht brengen nopens de groepeering der partijen. De Haagsche correspondent van de Zutf. Ct. heeft er in zijn jongste brief op gewezen dat de positie van het tegenwoordig ministerie niet bijzonder sterk is en er allicht een kink in de kabel kan komen, vóórdat de vier jaren van de nu ingetreden periode om zijn. Ongetwijfeld zal er veel beleid noodig zijn om de klippen, waarop het gemakkelijk kan stranden, te ont zeilen. Treedt het niet flink hervormingsge zind op, dan zal het de vooruitstrevende vrien den tegen zich krijgen, en komt het voor den dag met ingrijpende hervormingen, dan is het nog zeer de vraag of daarvoor een meerderheid is te verkrijgen. De stemmingen, die reeds in de Kamer hebben plaats gehad, zijn, naar ’t hem voorkomt, geen gunstig voorteeken. Hij heeft daarbij minder het oog op de stemming over het adres van antwoord, toen zes leden van de uiterste linkerzijde socialisten en ra dicalen tegenstemden, dan wel op het opma ken van de voordracht voor voorzitter en op de keuze van voorzitters in de afdeelingen. De heer Gleichman werd als no. 1 voor het voor zitterschap gekozen met bijna algemeene stem men voor zijde en van van Te Klaaswaal is nog altijd verschil tuskcheö 1 raad en burgemeester. De gemeenteraad heeft nu besloten den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken den burgemeester D. Kluif» hoofd te willen gelasten, ten spoedigste den brief, welke door dezen wederrechtelijk wordt i achtergehouden, te willen overleggen aan den en in de eerste plaats uit het binnenland. Zij willen dus het buitenland beschermen ten kostd van het binnenland. En eindelijk, wat is in het algemeen beter dat men spiritus stookt uit melasse, dat is uit een anders vrij wel waardelooze grondstof', of J dat men spiritus maakt van granen, die zooveel nuttiger tot voeding van mensch en dier kun nen worden aangewend? Ons komt het voor, dat het verzoek van de Schiedamscho Kamer van Koophandel wel eeu aardige illustratie is van hetgeen ons te wach ten zou staan, wanneer elk bedrijf op bescher ming kwam aandringen, en bij zoodanigen aan drang steun bij de Regeering vond. Gélukkig, mogen wij wel zeggen, is bij dé jongste verkiezingen duidelijk gebleken dat dé meerderheid van ons volk van protectie niet gediend is! zake ingekomen schrifturen kennis kunnen ne- I regelhet men. Sneek den 9 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMABurgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. te leggen, dat het gevaar daarvan voor de bran derijen grootendeels wordt weggenomen**. Met andere woordenmen beklaagt zich, dat de concurrent goedkooper grondstof voor zijn fabrikaat gebruikt, en roept nu de hulp van „ulv u.v - - -«v—.v den Minister van Financiën in om hem dat te 6ent trek ik deze conclusie, dat het nieuwe beletten. Dat zou al een uiterste soort van ministerie van den beginne af zwak staat, in- protectie zijn! Ons dunkt, ’s Ministers aut- dien het niet door de liberalen Van elke scha- woord ligt voor de handr Waarde vrienden, 1 l keering krachtig wordt gesteund. Onlangs zei- zal hij zeggen, waarom gebruikt ge ook niet een Zij willen dat het stoken Van spiritus uit gemeenschappelijken vijand sluiten zij zich melasse zooveel mogelijk wordt tegengegaan; 1 en vergeten zij onderlinge vesten en Zij willen dus, dat de suikerraffinaderijen een te brengen, gedurende drie dagen onderlinge verschillen de liberalen daarente- 1 harer producten niet zullen kunnen verkoopenj evengemeld tijdstip ter Secretarie der ge- gen hebben een grootere meerderheid noodig, dè door hen verlangde bescherming zou dus' meente, in de gewone bureau-uren, van de ter want zij zijn individualistisch en zien in den l verleend worden ten koste van de suikerfabri- t gevaar van verdeeldheid eerst als j kanten. Moge de uitkomst leeren dat I Maar er is meer. De granen, waarvan zij I spiritus bereiden, komen grootendeels, zoo niet geheel, uit het buitenland. Dé melasse, doof waren die uit de stemming over de presidents- hunne concurrenten gébruikt, komt grootendeels Vflnaf.lirp on S3 nionaf ol 1 in rr ftonlrola Ston- I on in Jo ooneto nla if. nil Knl- ki n n nnlri Men leest in het Hbld.: Zooals wij hebben gemeld, heeft de Kamer van Koophandel te Schiedam zich o. a. tot den Minister van Financiën gewend met het ver zoek „om te overwegen, aan het stoken van spiritus uit beetwortelmelassen, waardoor een doodende concurrentie is ontstaan tegen de pro- i toch de anti-revolutionairen en katholieken ductie van spiritus uit granen gestookt, lasten reeds bij hun eerste optreden te kennen willen van zoodanigen aard en tot zoodanig bedrag op I geven: als er mochten zijn, die willen speculeeren op onze verdeeldheid, dan hebt gij het mis, want bij de stembus waren wij het ééns en wij zijn het ook thans nog ééns, nu wij in de opposi tie zijn. „Uit dit alles aldus besluit de corresp'on- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van in de toekomst zal zijn, maar blijkbaar hebben I Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinderwet Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij huu college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van JOOST van der FEER, Koop man, wonende te Sneek, strekkende tot het er langen van vergunning tot het oprichten van eene OLIEKOKERIJ, in een te stichten ge- filwuw op het terrein „de Aschbelt,** kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 1484. f Dat op Zaterdag den 23 October e. k., des v middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar Gelegenheid zal worden gegeven om tegen het clericalen kunnen met een UIT DE PERS. no. 2 wenschte daarop de linker een vooruitstrevend liberaal aan te wijzen voor no. 3 een anti-revolutipaair; Maar dat plan kwam niets, want’ eenige leden do linkerzijde ditmaal waren het geen socialisten, want deze waren allen absent gingen stemmen niet met de liberalen, maar met de clericalen, zoodat de clericale Candida- ten gekozen werden met 48 a 49 stemmen. De liberalen waren dus terstond verdeeldde ka tholieken en anti-revolutionairen stemmen als één man op Donner, daarna op Michiels, en zagen zeker tot hun eigen verbazing dat hun candidaten meer stemmen kregen dan iemand had kunnen vermoeden. Daaruit valt nu wel is waar nog niet af te leiden hoe het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en de- meerderheid wel regeeren, want tegenover den ze mondeling of schriftelijk toe te lichten en gemeenschappelijken vijand sluiten zij zich e>—u- dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren aanéén en vergeten zij onderlinge vesten en Zij willen dus, dat de suikerraffinaderijen hebben in l - I. I if >- i'l’1 111L i 515’ 6 25’ I 7 2<8 6 60 7- 77 7 20 8- >a8- a 8 15 a 8 3% a 8 45 iHR OI R VV' 1. VA»; VAM iL. ward; //I-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1