a KI El HET mOBISSE» SEE. 5. J ar No. 82 T W E E-E N-V IJ F T I Q 8 T E J A A R Q AN Q. 1897. b, Loting voor de Nationals Militie. W O EN S Jt> A G 13 OCTOBER. f BINNENLAND. UIT DE PERS. 3 5 uit- Ebr- ijks oze net Deze CO VBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Aan het comité van de Noord-Friesche Lo- caal-spoorwegmaatschappij is door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid conces sie verleend tot den aanleg van een locaal- De minister van binnenlandsche zaken heeft de commissarissen der koningin in de verschil lende provinciën uitgenoodigd aan de schutterij- officieren mede te deelen, dat in hun tegenwoor dige uniformkleeding vooreerst geen verande ring zal komen. De schutterij kan dus rustig blijven. Bij de regeering worden, naar een paar on- bladen melden, voorbereidende maatregelen getroffen tot wettelijke voorziening tegen ver vuiling van de openbare wateren. De commissie uit de Tweede Kamer, be noemd tot onderzoek van de geldigheid der verkiezing te Sneek, heeft Zaterdag van 4—6 ure en des avonds van 8—12 ure zich met haar taak bezig gehouden. Zij werd bijge staan door den commiesgriffier der Kamer jhr. mr. van Weiler en een der ambtenaren van de griffie. A11VERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. i van zijn voormaligen ambtgenoot in den wind ge- slagen heett. De nieuwe wet heeft, naar hij voorts doet uitkomen, aan deze hoogere financiekunst der gemeentebesturen den genadeslag gegeven, daar men voortaan (altijd na 1891) geen inkomsten- B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de*eerste i K ALVERM A RK T dit jaar invalt op Maandag den '18 October e.k. Sneek den 1 October 189[jL;; Burgemeester en Wethouders voornoeuid, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het besluit van den heer Gommis- saiis der Koningin in Friesland van 8 Septem- ^,ber 1.1. Ie Afdeeling M/S no. 1004 (Provinciaal J~*llad fio. 89) Brengen ter openbare kennis, dat de loting van hen, die dit jaar voor de lichting der Na tionale Militie van 1898 dezer gemeente, zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Concert zaal alhier op MAANDAG den 18dcn OCTO- BIER e. k. des voormiddags ten 10 ure dat op Woensdag den 20sten October d. a. v. ter Gemeente-Secretarie door of vanwege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de ge tuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst, wegens broederdienst of als eenig wettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, 'de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werke- lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den ^dag, waarop de eerste zitting van den Militie- *|raad wordt ceopend, ter Secretarie vooruoemd jmoeten w< rde i ingeleverd. Sneek den 8 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. verschaft, in de waagschaal te stellen. In de Vragen des 'fijds heeft prof. Van Geer, naar aanleiding van het aangenomen ont werp, het beheer der gemeentefinancien ter sprake gebracht. Hij heeft zich bepaald tot een onderdeel der quaestie en wel tot de vraag of de wijze waarop volgens het bestaande recht de gemeentefinancien worden beheerd, vol doenden waarborg aanbiedt voor een richtig beheer, en, zoo dat niet het geval blijkt te zijn, welke weg dan moet worden ingeslagen om dat doel te bereiken. Prof. Van Geer deukt niet bijzonder gunstig over de wijze waarop het financieel beheer in de verschillende gemeenten wordt gevoerd. De gemeentewet legt de geheele macht nopens het financieel beheer, de begroeting, het invoe ren, wijzigen of afschaffen van plaatselijke be lastingen bij den Raad onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Alleen bij geschil of in buitengewone gevallen wordt de koninklijke goedkeuring ingeroepen. Als Raad en Gedepu teerde Staten het eeus zijn, dan kunnen zij de zaken met elkander juist zoo regelen als zij verkiezen. Volgens den hoogleeraar is hierin geen waarborg voor een richtig financieel be heer gelegen, wijl in de meeste gemeenten noch de speciaal daarvoor aangewezen wethouder, noch de financieele commissie als specialiteiten op dit gebied zijn te beschouwen. Ook bij de Gedeputeerde Staten heeft men den waarborg niet, die het rijk geeft, wijl het slechts van het toeval afhangt of onder hen een financieele des kundige voorkomt. Wanbeheer kan niet uit blijven en hoe het er dikwijls mede gesteld is, bleek in de laatste jaren bij menig sterk spre kend, waarschuwend voorbeeld. Wanbeheer kan jaren lang verborgen blijven bij een soort gelijke regeling. Door eenige voorbeelden, ontleend aan het beheer der plaats zgner inwoning: Leiden, stelt de heer Van Geer een en ander nader in ’t licht. Niet dat aldaar het gemeentelijk be heer te wenschen overlaat vergeleken bij an dere groote gemeenten ’t staat boven elke verdenking van eerlijkheid en goede trouw maar omdat hij meer speciaal met dat beheer bekend is. K E N N I S G E V I N G. f BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken aan de ingezetenen be- kend, dat bet door hen vastgesteld Suppletoir- Kohier van Belasting op de binnen deze ge nt een te gehouden wordende Honden, dienst 1897, aan den Gemeente Ontvanger ter invor- deriug is ter hand gesteld en alzoo een ieder f verplicht is zijn aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Sneek den 11 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. regeling der financieele verhouding tusschen gebonden aan het zoogenaamden Benthamsche --y, -eener vaste som, evenredige heffing plaats vindt. Van de be- i zwaren, die tegen dit deel van het ontwerp hun verantwoording durfden te nemen werden aangevoerd (vooral door den tegenwoor- de hulp, die aan vele gemeenten zou worden j digen minister van binnenlandsche zaken), tn ma-kt de heer Van Geer melding, terwijl hij eidheens mededeelt dat de band, de gemeente besturen door het verbod aangelegd, door velen verkeerd werd geacht. Aan het betoog daarvoor in de Economist gevoerd door prof. Rahusen, brengt hij hulde, zonder echter de juistheid der gronden, waar op de bestrijding berust, te erkennen. Voor hem blijft de willekeur, die het progressiestel- sel met zich brengt, het alles overheerschende bezwaar. zou zijn voordragen zonder meestemmen, ter- i wijl het recht van amendement en controle aan den raad zou blijven. Een betere bezoldiging zou hiermede gepaard moeten gaan, maar deze uitgave zou, in ’t oog van den schrijver, licht te dragen zijn, tegenover de besparing, die het gevolg zou zjjn van een meer stabiel financieel beheer. Wat er zou moeten gebeuren als de raad, een andere koers uit willende, de wet houders aan den dijk zette en nieuwe koos, en of het de bedoeling is de oud-wethouders te pensioneeren, evenals zulks met de oud-minis- ters het geval is, meldt de hoogleeraar niet, j Dit zou voor de gemeente nog wel eens een I financieele landpost kunnen worden. Ook zou prof. v. G. het toezicht op de ge- meentebesturen willen onttrekken aan Gede puteerde Staten. Door de aanstelling van een provinciaal college, uitsluitend belast met het toezicht op de gemeente financiën, zou een goed toezicht kunnen worden verkregen. Dit college zou dan voor de gemeente zijn wat de rekenkamer is tegenover het rijksbestuur. De taak van dit college zou bestaan in de controle der gemeenlerekeningen, terwijl de begrootingen vooraf aan zijn goedkeuring zouden moeten worden onderworpen, zoomede alle verordenin gen van financieelen aard. Plannen van geld- leening zouden door algemeene regelen moeten gebonden zijn, die voor alle gemeenten in het rijk gelden, zoodat niet meer zou kunnen voor komen, dat een leening, die in de eene provin cie geen genade vindt, in de andere onvoor waardelijk wordt goedgekeurd. Een dergelijke regeling moge inbreuk ma ken op de autonomie der gemeentebesturen, zij zal, volgens prof. v. Geer, aan de burgerij de noodige waarborgen geven, dat geen hoo- ger offers worden gevergd dan noodig is en dat de beschikbare inkomsten overeenkomstig hun doel worden besteed. Het beheer zou voorts komen in handen van deskundige per sonen, en dan zullen verschijnselen, die zich nu telkens voordoen, verdwijnen, wanneer de oorzaak van het kwaad is opgeheven. „Moch ten deze gevolgen zich openbaren, dan al dus besluit de schrijver zijn artikel is de hervorming, hoe ingrijpend ook, volkomen ge wettigd.® - - aanzien der plaatselijke belastingen, die aan de. rigen maatstaf. De gemeentebesturen worden i w rijk en gemeente werd vastgekuoopt, werd stelsel, waarbij, na aftrek door onderscheiden leden slechts aange nomen onder protest en omdat zij hot niet voor Al erkent de hoogleeraar dat het moeilijk is aan te wijzen, hoe hier verbetering is te ver krijgen zoowel in beheer als controle, toch geeft hij eenige middelen aan die hiertoe kun nen leiden. In de eerste plaats moeten alle uitgaven, die het gevolg zijn van rijkswetten, voor rekening van het rijk worden gebracht en in de eerste plaats alle uitgaven voor openbaar onderwijs, zoowel hooger, middelbaar als lager. Dan zul len niet alleen de regeling der bezoldigingen, maar ook de benoemingen onttrokken worden aan de wisselende inzichten van een wisselen den raad. Ook de regeling der pensioenen wenscht hij bij ’t rijk gebracht te zien. Voor de overblijvende gemeente-ambtenaren kan een algemeen geldende pensioenregeling worden vastgesteld, waarbij de pensioenen door het rijk worden voldaan, terwijl de bijdragen uit de ge meentekas aan de schatkist worden overgedra gen. De hoogleeraar voegt hier een beschou wing aan toe over de wensc'helijkheid om de gemeentelijke commission van toezicht op ’t onderwijs op te heffen, welke wij meenen te kunnen laten rusten, daar zij met zijn betoog zelf slechts in verwijderd verband staat. Door het geheele politiewezen bij ’t rijk te brengen, zal men de gemeentekas mede van een drukkende uitgave ontheffen. Is dit eenmaal geschied, dan zou men ver der door het personeel bij de gemeenten over te brengen, de moeilijkheid ontgaan, verbon den aan het voorstellen van plaatselijke inkom stenbelastingen. Vroeger of later moet het hier toch toe komen, trots de regeling van het nieuwe kiesrecht, ’t welk thans vaster dan ooit aan belasting is vastgeklonken. Zulk een re geling kan echter niet anders dan tijdelijk zijn, want steeds sterker zal de drang zich openba ren om het kiesrecht vrij te maken van eiken band met belastingbetaling, en is hij weggeno men, dan kan de overgang gemakkelijk plaats hebben. Vermogen- en bedrijfsbelasting om gezet in een algemeene rijksinkomstenbelas- ting, overgang van het personeel naar de ge meenten dit is waarlijk geen nieuwe oplossing. Er zal echter nog altijd genoeg voor de ge meenten overblijven, ’t welk een behoorlijk beheer en toezicht eischt. Het middel, ’t welk de schrijver hier aan de hand doet, is nieuw, te weten de aanstelling van zelfstandige wethouders, gekozen niet uit den raad maar zer j wel door den raad. Waar de raad de vrijheid j heeft de wethouders te kiezen buiten den raad, heeft hij ruimer keus en wordt de verkozene onafhankelijk van de periodieke volksstem- I ming. Meerdere zelfstandigheid zou daardoor worden bevorderd. Het dagelijksch bestuur zou staan tegenover den raad als het ministe- belasting meer zal mogen heffen naar willekeu- rie tegenover de vertegenwoordiging. Zijn taak spoorweg van Leeuwarden langs Jelsum, Corn- De nieuwe regeling der financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten heeft bij de opmaking der gemeentebegrootingen haar in vloed doen gevoelen. Menige gemeente is er door in beteren doen geraakt of heeft althans, -dank zij den nu te verkrijgen toeslag, de kans gezien de beide eindjes aaneen te knoopen. Het belangrijke financieele nadeel dat het fixeeren van het 4/5 van het personeel voor de grootere gemeenten heeft met zich gebracht, is nu voor een deel hersteld, terwijl de kleinere gemeenten door de gunstige bepalingen, bij F, amendement in de wet gebracht, uit de nij- "pende ellende zijn geraakt, waarin zij voor ’t meerendeel zijn gekomen of dreigden te ko men. De herziening der algemeene regelen ten Daarna komt hij tot de regeling der inkom stenbelasting of den hoofdelijken omslag, de hoogste financiekunst der gemeentebesturen, om een uitdrukking van prof. Buys te gebruiken. Uit hetgeen prof. Van Geer er over schrijft, blijkt, dat hij een groot tegenstander is van het beginsel van progressie, ’t welk bij deze belas ting in de meeste gemeenten wordt gehuldigd en wel omdat daarbij altijd willekeur voor komt. Bij progressie wordt gebroken met een I evenredige heffing, de eenige waarbij admini- stratieve willekeur is uitgesloten, gelijk de hoog- leeraar mede tracht te bewijzen met een be- toog van Lèon Say, daarbij de opmerking voe gende, dat de minister Pierson bij de samen stelling zijner belastingwetten dit advies o KERCOURAA Meehs- n mimmiiii im de 't c I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1