mms- B MÏÏÏÏIE Dim TOOK BE ll'lillll Ell!i:I llimiSSIM SJEES. wen No. S3 luis, Loting voor de Nationale Militie. 1897. 16 OCTOIJ13K, heeft tegengewerkt. BEKENDMAKIN G. BINNENLAND. f - 8 Septeni- I 14,00 1. uittreksels-stamboeken of bewijzen van werke- de de heeren Van Bylandt, Van Dedem, Lob- »chen de twee sociaal-democraten, den vrijen Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. keur keur geh: o f I den ir, in Wij- k, 10 kilo. >erd 5c ha« ïgen, 4.00, -.00, f50 '7 a 10 a 000, LM. ct. 74 7.. ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. t. ?iers- l van Ireij- i Klaas Eelke 71# l7>« ST. ree.) de gezondere partijformatie, die het conserva? tief-liberalisme uit zucht tot zelfbehoud steeds vuile water, "afkomstig VioqtF fnrrnn rrnwnrtr b i mik 7a k F ST en Het hoofdbestuur van den bond Insulinde heeft een adres gericht aan de Regentes, waar» in zij H. M. in bet belang van duizenden we- duwen en weezen verzoeken de bevoegde auto riteiten te raadplegen, in hoeverre de oprich ting van een generaal weduwen- en wezen fonds, ten behoeve van militairen beneden den rang van officier, door bet rijk zou kunnen ge schieden. Zij wenschen de regeling daarvan, het vaststellen van het bedrag der stortingen en de uitkeering der pensioenen door het rijk te doen plaats vinden. Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 257. Het orgaan der anti-parlementaire socialisten steekt natuurlijk den draak met de koninklijke goedkeuring, welke op de statuten der parle mentairen verkregen is. Zoo smalend moge lijk laat bet blad zich hierover uit, maar wat het meest de aandacht trekt, is wel de volgen de „Voor sommige leden, zooals wij ze ook ge kend hebben in onze beweging, wordt ’t nu gevaarlijk. Vroeger kon men den Bond beste len zooveel als men wou, want de Bond had geen rechtspersoonlijkheid. Maar als dezulken het nu doen bij 'de S. D. A. P., dan zullen zulke personen in de kast gaan. Dus zij zul len daar op hun hoede moeten zijn, want die partij is niet vogelvrij voor de wet, zooals de onze.* Die opmerking is teekenend, zegt het Ruis- gezin, voor de eerlijkheid en de goede trouw onder de mannen van „onze beweging.* Geen wonder trouwens dat het onderscheid tusscheu het mijn en dijn allicht uit het oog wordt ver loren van degenen, die herhaaldelijk de leer hooren verkondigen, dat eigendom diefstal is. van Oisterwijk. Dit is een gevolg van het 'j van de fabrieken van wollen stoffen in Tilburg. Hij acht die ver ontreiniging te bedenkelijker, daar Tilburg zelf in 't bezit is van een uitgestrekte woestenij, waar dit vuil ten allen tijde kan worden ge borgen. Onder overlegging van een overdruk- je der artikelen, voorkomende in de Ingenieur, verzoekt hij de Kamer bet daarheen te leiden dat weldra, evenals in het buitenland, het ver ontreinigen der openbare wateren bij de wet wordt verboden, opdat aan den toestand van vervuiling, waarin niet alleen de omstreken van Tilburg verkeeren, maar onder welken het aan zienlijks! deel van Nederland gebukt gaat, een einde wordt gemaakt. laten, en erkenden, dat ook in het schrijven aan de kiesvereenigingen juist gesproken was. Iets waarop gewezen dient te worden, omdat BURGEMEESTER en WETHOUDERS der iu allerlei courantenberichten de voorstelling is gemeente Sneek maken bekend, dat de eerste Se*even> alsof het motief voor deze scheming T a eu Iiieuwe PartiJformatie uitsluitend te zoeken KAL V JW KMA KJK I? ware in ongezindheid om genoegen te nemen ’EN. 43,00 -,00, Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district Enkhuizen zijn op de officieele candidatenlijst geplaatst de hee ren C. V. Gerritsen (rad.), A. Kool (lib.), H. Raat (Kath.) en N. Sluis Pz. (anti-rev.) Het hoofdbestuur der Centrale Liberale kies- vereeniging in het district Enkhuizen heeft een schrijven gericht aan de Liberale Unie, met verzoek haar invloed aan te wenden bij den heer Gerritsen, om zijn candidatuur in te trekken, aangezien de candidaat der centrale, de heer A. Kool, zich geheel met het pro gram der L. U. vereenigt. Het dringt daarop te eerder aan, omdat de candidatuur-Gerritsen toch geen kans van slagen heeft en slechts koren is op den molen der clericale tegenstan ders. worden uit zekeren persoonlijken invloed, door dr. Kuyper bij de stembus uitgeoefend. Nu staat het echter vast, en is bewijsbaar, dat aan de overzijde evenzeer erkend is, hoe ook die persoonlijke invloed van dr. K. in sa menbindende en verzoenende richting heeft ge werkt. Bedoeld couranten-bericht maakt uit dien hoofde den indruk van min juist te zijn ge weest. Iets wat we te liever onderstellen, omdat het toch moeilijk is aan te nemen, dat, in welk land ook, een politieke partij zou optreden, die haar reden van bestaan eeniglijk bezat in anti pathie tegen eenig persoon. Verder schijnt het besluit, om een eigen pro gram op te stellen, dan ook aan te duiden, dat het meer tegen de door dr. Kuyper beleden en verdedigde beginselen is, dat men andere be ginselen wenscht over te stellen. En is deze laatste opvatting de ware, dan durven we vertrouwen, dat de beiderzijds be leden beginselen, bij alle tegenstelling, toch ook verwantschap genoeg zullen blijken te bezitten, om bij voorkomende gelegenheid tot federatieve samenwerking te kunnen leiden. Op die wijze zou dan alle wortel der bitter heid zijn uitgerukt, de wederzijdsche verhou ding elk pijnlijk karakter verliezen, en niet zelden toch het saam-afgaan op eenzelfde doel mogelijk blijken.* geschiedde nog geen mededeeling, vernam men, dat zij met een gesteld program zal optreden. Dit laatste is correct. Een partij die nieuw optreedt kan niet het program van een andere partij als het' hare proclameeren doch juist hiermede is de schei ding dan ook voldongen. Nog bij de stembus van verleden Juni dor sten we de hoop koesteren dat het tot zulk een scheiding niet zou gekomen zijnen we kunnen niet anders oordeelen, of het Centraal- Comité en de Deputatenvergadering hadden breed en vast de brug gelegd, waarover men elkaar had kunnen terugvinden. Zelfs meenen we ons te herinneren dat zij, die nu scheiden, zich destijds in zeer gunstigen zin over ons Program van Actie hadden uitge- De staatsraad den heer des Amorie van der Hoeven is jl. Woensdag in den Haag overle den. Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven werd geboren op den 2 Juli 1829 te Amsterdam. Hij studeerde en promoveerde in de rechten en vertrok in 1850 als adsistent naar Indie. Ge- ruimen tijd was hij daar als redacteur werk zaam, eerst aan ’t Bataviaasch. Randelsblad, daarna aan ’t Nieuiv Bat. Hbl. De vrijzinnige beginselen op koloniaal gebied vonden in hem een vurig voorvechter. Hij ging in 1867 tot den r.-katbolieken gods dienst over en keerde in 1869 in Nederland terug en werd eenige jaren later, in 1875, tot lid der Tweede Kamer voor Breda gekozen. Als zoodanig bleef hij de vrijzinnige beginselen van Indie verdedigen, maar hij was overigens door zijn welsprekendheid en zijn gezaghebbend woord een steunpilaar der clericale partij. In 1885 werd hij benoemd tot lid van den Raad van State en moest zijn kamerzetel ver laten. Slechts een enkele maal heeft hij na dien tijd op staatkundig gebied van zich doen hoo ren. Het kamerlid, mr. P. J. Troelstra, wijst in „De Sociaal Democraat* op de verwarde par- tij-verhoudingen, die nog in de 2de kamer bestaan. Noch in de arbeiders- noch in de bur gerpartijen behoorlijke eenheid en organisatie. De oorzaak hiervan is, naar de lib. Nederlan- I der oordeelt, dat men er nog niet toe kan ko- 'l men zich te organiseeren om de sociale quaes- het feit, dat jongstleden Maandag, in een tie. De Ned. heeft er herhaaldelijk op aange- pelijke redenen, geen zin in, maar men zal zien dat de praktijk er toe dwingt. „Men zal zeker weldra toenadering zien tus- 77 1 -I 1 I socialist, den landnationalisator en de radicalen. lvu, Dezen zullen allengs gaan vormen een soort wel I arbeiderspartij, bestaande dan uit de hh. Troel- K E N N I S G E VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commis- saiis der Koningin in Friesland van 8 ber 1.1. Ie Afdeeling M/S no. 1004 (Provinciaal blad no. 89) Brengen ter openbare kennis, dat de loting van hen, die dit jaar voor de lichting der Na tionale Militie van 1898 dezer gemeente, zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Concert zaal alhier op MAANDAG den 18den OCTO BER e. k. des voormiddags ten 10 ure dat op Woensdag den 20sten October d. a. v. ter Gemeente-Secretarie door of vanwege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de ge tuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst, wegens broederdienst of als eenig icettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werke- lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 8 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE 1A R 8. Door den heer F. A. Holleman te Oister wijk, die herhaaldelijk o. a. in de Ingeni eur wees op de verontreiniging van de open- I bare wateren en van den bodem in Nederland, is thans een adres aan de Tweede Kamer ge val voorzien wij, dat de parlementaire arbeid richt naar 1 1 van de Leij, loopende langs de bebouwde kom dit jaar invalt op Maandag den 18 October e.k. de leiding van dr. Kuyper. Sneek den 1 October 1897. j Overmits nu deze leiding, voorzooveel men Burgemeester en Wethouders voornoemd, daarvan spreken wil, in gemeld Program van r> A oiii» nn L/aF 7ltf rv»*r»nr»»c* m liniTnl rsi zvr» r! Qnnrnvnn BENNEWITZ, Secretaris. geformuleerd was, zou het schijnbaar tegenstrij- De Tweede Kamer heeft heden bij de be handeling van het uitgebracht rapport in zake den geloofsbrief van den heer van Gilse, waar- van de conclusie luidde: den heer van Gilse Actie en het dit program begeleidend schrijven niet als Ud der Kamer toe te lat^ na dis- I geformuleerd was zou het schijnbaar tegenstnj- cussi het v00rstel van dea Voorzitter zonder stemming aangenomen, om een nader onder zoek aan de commissie op te dragen. De Nederlandsche kamer van koophandel te Londen blijft bij voortduring bedacht op ver betering van den boterhandel met Nederland. Er moeten verbeteringen komen in het vervoer naar Londen en in den opslag aldaar. De maatschappij, die den dienst van Harlingen op Londen onderhoudt, en andere stoombootmaat schappijen zijn tot het aanbrengen der noodige verbeteringen bereid en ook de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen is gaarne tot medewerking gezind. Zij zal zelfs bereid zijn, wanneer haar tegen een concurreerend tarief een geregeld vervoer van een of meer wagon ladingen boter een- of tweemalen per week wordt verzekerd over een afstand die het stel len van boterwagens wettigt, een of meer spe ciaal voor bedoeld vervoer ingerichte wagens te doen aanmaken. Ook door de tramwegmaat- schappijen wordt reeds veel gedaan ter verbe tering. Het vervoer van de fabriek naar de stations dient natuurlijk op zulk een wijze te geschie den, dat de boter op deze reis niet kan lijden. Bij aankomst te Londen wordt de boter grootendeels opgeslagen in de pakhuizen van Brewers’ Quay. Deze pakhuizen moeten ver betering ondergaan, maar de betrokken firma aarzelt dat te doen, nu de aanvoer van Neder landsche boter zoo gering is. Er bestaan even wel andere pakhuizen aan de overzijde der Theems, waar de provisiehandel zicli in de laatste jaren voor een goed deel heeft gecon centreerd. In deLondenscbe handelswereld zijn de meenigen over verplaatsing echter verdeeld „en ook daarom wenscht de kamer te Londen aanleidingvan de verontreiniging belanghebbenden in Nederland te raadplegen. - -“J- - 11 i Zij heeft thans ee# circulaire aan de kamer® ildaar JL geven Ziethier wat De Standaard schrijft over het optreden als zelfstandige partij der fractie-Loh» man „Met belangstelling namen ook wij kennis van 1 j bijeenkomst van even twintig heeren te Utrecht drongen, de liberale pers heeft er, om begrij- een nieuwe politieke partij is opgericht. Uit de Tweede Kamer waren op die vergade ring tegenwoordig en werkten tot deze daad roe man en Van Limburg Stirum. Over den naam, dien deze partij zal voeren. maar 1 door haarzelve stra, Van Kol, Van der Zwaag, Stoffel, Kete- 'i’.l .l Z.7 5 6 45* IÖ 6 25* .0 7 20* ^2 OEEKER COURAN 6 50 I 7 - 77 7 20 8 0a8 5a 8 15 5a 8 35 )a 8 45 sn tl, V au XVV1, au uv. unaag, MWUH, JA.VVC- laar en Nolting. De hh. Tijdens, Veegens, Kerdijk, Drucker, Pijnacker zullen zeker met deze partij in sociale aangelegenheden, amen- dementen enz. dikwijls meestemmen. Daar de socialisten en radicalen volstrekt niet voorne- j mens zijn anti-clericaal op te treden, integen deel in zake zending enz. dikwijls met de anti revolutionairen zullen meewerken, is het niet onmogelijk, dat allengs ’n deel der democratische anti-revolutionairen vaste voeling met hen krijgt. In hoeverre dan anderen der meest geavan- ceerden tot deze sociale linkerzijde zullen toe naderen, zal veel afhangen van inhoud en strek king der regeeringsvoorstellen. In ieder ge- - --J, -- dezer vierjarige periode van zelf zal leiden tot A I jIV1 A 1AÏYLP, PS tCV J -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1