I I (Wordt vervolgd.) bier te- üerechs Vilhelm >ver de nen en K?izeri wat de ;en op- sr den discus* ten an- Keizer ruiken te zeggen„Wat verlangt gij anders van zoo’n sujet? Weest nog maar blij dat zoo’n ploert zijn eigenlijke kleur bekent! Ik ben belaas niet in Rusland en geen Czaar, anders liet ik hem zoolang den knoet proeven, tot bij rijn edele ziel had uitgeblazen. Men vergaf ’l hem, zooals men bem ook zijn Loja vergaf. Ja, wat die beiden toch met el kaar hadden Omdat Loja gekomen was, zei hij een picknick afomdat de broer van Dcmat, van die verhouding niets wetende, op rmist, toon, ver- daar-' Ik hij at in druk rken. ische eigen uiers. ;uhn, v igra-1 was I nsel- L 3ha^P’. en de wolken verjaagd heeft. In plaats van dat was Arthur beminnelijker als ooit en gaf altijd toe. Meende hij dat de ziekte bij haar in de zenuwen zat, terwijl zij aan haar hart knaagde? Het was niet meer die zalige een zaamheid onder hun beiden. Geen inwendige gloed meer, geen begeeren! De geblaseerde ademtocht van een lang huwelijk zweefde er over, waarin alleen nog de vriendschap bestaat, de lieflijke gewoonte der liefde. En het park geurde en bloeide. Er waren zooveel stille plekjes: onder den treurwilg, in het groene bosebje waar de vo gels vlug door de takken huppelden terwijl de zon spelend haar trillende stralen door het sui zend gebladerte op het gras wierp, in den oofttuin aehter de smederij, als de kruisbesboo- men in den middagzon geurden, als de mus- schen boos boven de met netten bespannen kersenboomen schreeuwden, als de roode aard beziën uit de schaduwrijke bladeren kwamen kijken en de smid fluitend op ’t ijzer sloeg, dat de vonken in ’t rond spatten. En avonds op de witte bank in de lindenlaan; de mijme rende blik gleed dan over de rijpende koren velden heen tot aan het bosch in de verte, welks zwarte stammen zich zoo geheimzinnig tegen den helderen avondhemel afteekenden; hoe heerlijk zong eiken avond in het geboomte een nachtegaal, hoe begeerig op buit de katten er ook om heen slopen. Het verloofde paar ging zelfs na ’t avondeten uit, de chaussee over tot in ’t bosch, voorzichtig, zwijgend, want ginds bad, kreeg hij zoo’n koude, maar zakelijke te rechtwijzing, dat de luitenant in de tegenover gestelde fout verviel, bij de eerstvolgende ge legenheid zich aan den baron te laten voorstel len en hem te verzoeken, hem een bezoek te mogen brengen. En zoo bestond er dus in den Orschauer hoek stof genoeg voor levendige, opgewonden gesprekken. De comtesse was van alles op de hoogte, maar zij interesseerde zich voor niets. De bezoekers kwamen en gingen, ook haar ver loofde ’t bleef ’t zelfde. En Gampesch kwam toch dagelijks, altijd met een kleine attentie, een fraai bouquet. Vroeger zou zij ’t pleizierig gevonden hebben, nu vond ze ’t bijna verve lend. Zij had op den grooten strijd gehoopt, den verbitterden, eerlijken strijd, waarin harde slagen vallen en echte wondenals die geheeld zijn, wordt de vrede gesloten, en ieder heeft dan de aangename gewaarwording alsof een zuiverend onweder over den omtrek ia gegaan een razende, niet te overbruggen boschstroom zich tusschen twee wezens plaatsen die elkaar werkelijk eenmaal hebben bemind. En hier was hoegenaamd geen ernstige strijd geweest, slechts kleine schermutselingen, waarop gemak kelijk de vrede volgde En tochZij keek hem thans aan zooals men een vijand aauziet, wiens zwak punt men zoekt. Altijd weer die ontzenuwende twijfelNu een» was hij haar te verliefd, dan weer te beredeneerd. Als hij verstandig sprak, kwam hij haar bere kenend voor; als hij lachte, vermoedde zij dat er een beminnelijke onwaarheid achter stak. Daar bij kwam ’t nooit tot verklaringen. Wat zij hem zeggen wou, kon zij nietwat zij hem zeggen kon, wilde ze niet. Maar nog altijd dacht zij aan een wending ten goede; aan een breuk dacht zij slechts met afschuw. En zoo trof ’t maar goed dat Gampesch, die weder tot de reserve was overgegaan, opgeroe pen werd voor de oefeningen, ’t Was geen moeilijke scheiding. De order voor hem luidde: naar Kaiserberg om als plaatsvervanger op te treden voor een brigade-adjudant. Hij beloofde elke week te zullen overkomen, ’t Was een verstandig afscheid, alleen reeds om de men seden. Toen hij vertrok nog een laatsten, lan gen kus; nu hij voor de eerste maal weder in uniform was overviel haar een tegenstrijdig ge voel iets ledigs in ’t hart en tegelijk eene ver ruiming. Ie, in plat blijft. J- ’t schijnt n telegri ng vaat s deze v, ongaarst ’t toch m emier ai haar bi torgen nT’ igehjk do sn suits ieur hou sident vi Jstigd. ’.egt, dat mverneu nieuw tte, die gediec 1 is Dim tides, di ran 188 aangekt >mst eeni vredig^ al waai de Dui Sakses dan we beurt o het uil gen. aakt zijl jenoege larch ii mede di den zijn en Lijd over d i Keize mmaudi ge afge heeft A jen vai leze op Schalie: uit di „Mijl gehoon 'uprem j eze, dii mblicat ti zich! >t zich len de reemd igheid om ’t allen reven De :wetst choiA minachtenden toon over den baron gesproken aail.“ had krepcr hii zoo’n koude, maar zakeliike te mden j, dat uder- litaire zaken uit één stuk, en de parlementai re partijen, die zich hebben verzet tegen de militaire eischen, zijn altijd gedésavoueerd door hun committenten, uitgezonderd het katholieke centrum en de sociaal-democraten. De zee macht is niet half zoo populair als het leger, maar een marineleus is beter dan in ’t geheel geen leus. De gematigde liberalen, ofschoon geen vrienden van een expansieve marine-po- litiek, verlangen, dat de verkiezingen in hoofd zaak zullen worden gemaakt tot een strijd te gen de reactie en tegen de jonkers, en door te stemmen voor de aanvragen voor de marine willen zij den wind uit de zeilen van de re- geering wegnemen.* De toekomst zal uitwijzen, of de meening van het Engelsche blad de juiste is! Van de in Italië heerschende agitatie ten gevolge der verzwaring van belastingen hebben wij in een vorig nummer reeds gewag gemaakt. Maandag is het dientengevolge te Rome tot eenige onlusten gekomen. Tegen Maandag middag was namelijk een groote betooging door de handelswereld georganiseerdtot dit doel was Zondag in het beursgebouw een meeting belegd, waar het onstuimig toeging. Besloten werd een deputatie onder aanvoering van den vice-burgemeester naar den president-minister Rudini te zenden om de intrekking der ver hoogde aanslagen op het inkomen te vragen. De Romeinsehe neringdoenden en iudustrieelen zouden zich in optocht bij de deputatie aanslui ten, de winkels zouden ten teeken van solida riteit Maandag tusschen 2 en 4 uur sluiten. Dit is ook geschied en opschriften „chiuse per ragioni hcali“ (wegens fiscale redenen gesloten) waren op de deuren geplakt. Eigenaardig is dat de fiscus uit deze opschriften nog een voor- deeltje haalde, want de biljetten moesten een fiscaal zegel dragen. Toen nu omstreeks 3 uur de deputatie bij den minister was, liep op bet Navona-plein en in de naburige straten een on telbare menigte te hoop. Natuurlijk werd er geduwd en gedrongen en jouwden eenige kwa jongens de politie uit. Tot een gevecht kwam ’t aanvankelijk niet en zelfs trokken velen reeds af toen een compagnie soldaten kwam aanruk ken. Volgens het telegram moesten toen eeni ge jongelieden een kar uit elkaar geslagen en de stukken daarvan den manschappen naar ’t hoofd geworpen hebben. Deze buitensporig heid werd door een gewelddadige ontruiming van ’t plein met geveld geweer gevolgd. Som migen poogden de straat op te breken en wier pen met steenen; daarop moeten vier schoten gelost zijn, waardoor een jongen gedood en ver sheiden personen gewond werden. Omstreeks 5 uur hebben eenige bataljons verschillende punten der stad bezet. Een nader telegram zegt dat niet op het Navona-plein maar in de Lorenesistraat de eerste botsing voorviel; de volksmenigte was zeer opgewonden en uit haar midden werden revolverschoten gelost. De po litie aldaar was dus gedwongen van haar wa pens gebruik te maken. Van de beambten moeten 7 man gekwetst zijn, 7 politiemannen en 3 karabiniers, een dezer laatsten levensge vaarlijk. Eon 24tal personen zijn gearresteerd. In den avond is de rust bewaard, patrouilles doorkruisten de straten. Dinsdag zou de com missie met den Prosindaco aan ’c hoofd nog- rald beveelt nu ook een afwachtende houding Tegelijkertijd wordt echter een crediet- aanvrage van 42 miliioen dollars gemeld ten behoeve der Noord-Amerikaansche marine en der noodige kustversterkingen, hetgeen dus niet bijzonder vredelievend klinkt. bij die open plek waren de reeën gewoon naar buiten te komen; somwijlen keek hen een sterk hert aan en graasde kalm door, somwijlen joeg i eene aanvallige ree met veerkrachtigen sprong naar ’t beschermende dichte bosch. Uit de diepte ruischte de woudheek, de maan scheen op het dwarrelende water. Op zoo’n heerlijken avond, in zulk een zoet droomend bosch, moet immers de zoet verborgen liefde opborrelen, als j zij er nog is. Dan sloeg hij den arm om haar heen en kuste haar, en het huppelende water verheug de zich over ’t paar. Zij kuste hem ook terug, en toch was ’t niet die vroegere kus De graaf liet hen volle vrijheid, omdat zijn hooghartige zin de kleingeestige voogdijschap van tante al tijd tegen de borst gestuoten, ja hatelijk voor gekomen was. ’t Waren de oude woorden; het oude, dwaze liefdegefluister, alleen de betoo- vering was verbroken, de betoovering der jonge liefde, die nooit terugkeert. Marie had een eerlijke natuur en zij vroeg zich-zelve vaak af, hoe die verandering moge lijk was. Vanwaar kwam toch zoo plotseling die sceptische trek in haar wezen, die vergif tigende twijfel aan alles wat zij zag Zij streed er eerlijk tegen, zij kuste somwijlen haar verloofde hartstochtelyker als ooitwel licht misleidde zij voor enkele oogenblikken haar natuur dwingen kon ze haar niet meer Wat scheidde haar van dag tot dag meer van hem Anders scheiden toch slechts de scherpe botsingen, de leelijke scènes waarop geen vergeven envergeten volgen kan, die als van allerlei aard worden door deze nieuwe soort conflicten in een staat met monarchalen Regee- ringsvorm in de hand gewerkt.* De Fbss. Ztg. vreest er ook voor, dat de wind, die tegenwoordig uit Berlijn waait, het particularisme in Zuid-Duitschland zal aanwak keren. En beide bladen geven de schuld aan de verantwoordelijke leden der Regeering. Natuurlijk, de Keizer is niemand verantwoor ding schuldig. Een van de wenschen schrijft men die den Duitschen keizer het naast aan het hart liggen, is Duitschland een oorlogsvloot te verschaffen, die het in staat stelt den Imogen rang, dien het onder de mogendheden inneemt, ook ter zee te doen gelden. Hij komt telkens op de noodzakelijkheid daarvan terugin ta bellen geeft hij een bevattelijke voorstelling van de minderheid van het anders zoo mach tige Duitsche rijk ter zee in vergelijking met de andere mogendhedenin redevoeringen verkondigt hij de noodzakelijkheid, dat „de drietand weder door een Duitsche vuist worde omklemd* of verkondigt den lof van zijn voor zaat, den Grooten Keurvorst, den eersten Prui- sneben souverein, wiens vlag op de Oostzee lueft gewapperd. Het kost moeite de openbare meening voor dit denkbeeld te winnen, en het parlement, dat voor het leger de aangevraagde credieten in den regel gewillig toestaat, toonde zich tot dusver veel minder toeschietelijk, waar voor de marine ruimer middelen werden aangevraagd. Maar geen teleurstellingen kunnen den keizer ontmoedigen om voor zijn denkbeeld op te komen. Hij kent de kracht, die ligt in de leuze de aanhouder wint. Het nieuwe hoofd van het departement van marine, schout-bij-nacht Tir- pitz, heeft zich, zoodra hij uit het verre Oos ten van Azië in het vaderland was terugge keerd, aan den arbeid gezet om de plannen tot versterking van de marine, -die hij vroeger reeds had uitgewerkt, om te werken in een vorm, waarin zij aan den Rijksdag smakelijker konden worden gemaakt. In groote trekken kent men den iuhoud van die omgewcikte plannen reedsmen weet althans, welke finan- cieele offers zij van de natie zullen vergen over zeven jaren verdeeld 60 miliioen mark per jaar, behalve in het eerste jaar, wanneer men met 50 miliioen mark meent te kunnen volstaan. Maar binnenkort zal het plan volle dig openbaar gemaakt worden, zoodat men vol op den tijd zal hebben het te bestudeeren, voor dat in de tweede helft van November de rijks dag samen komt. De oppositie-pers verzet zich wel tegen de marine-plannen, maar desniettemin gelooft men, dat de keizer zijn doel zal bereiken. Men meent nl., dat de liberalen zich niet tegen keizers wenschen zullen verzetten. Zij vree- zen toch, dat een ontbinding van den rijksdag tengevolge zou kunnen hebben, dat de regee ring in den nieuwen rijksdag een meerderheid kreeg, die door dik en dun met haar meeging in haar plannen om inbreuk te maken op de politieke vrijheid. „Het Duitsche volk* schrijft de Daily News „is, zooals de ge schiedenis van de legerwetten aantoont, in mi- den arbeid ook nedorlëggen, terwijl men ern stig vreest voor een groote spoorweg-werksta- king, daar de eischen der beambten wel niet ingewilligd zullen worden. De voornaamste eisch is de achtuurswerkdag voor een aantal groepen, en de negenuurswerkdag voor de ove rigen, terwijl slechts bij uitzondering als ma ximum een werktijd van 10 uren wordt toege laten. Zondags-arbeid en overwerk zullen voorts extra-bctaling moeten genieten. Een termijn is aan de directies gesteld om haar antwoord, waarover dan een nieuwe beraadslaging zal ge houden worden, te doen kennen. In verband hiermede trekt het de aan lacht, dat tegen morgen, Zaterdag, een kabinetsraad belegd is, d. i. eenige weken vroeger dan gewoonlijk in den herfst de Britsche kabinetsraden weder hervat worden. Er zijn echter zooveel zaken behalve de werkstakingen aan de orde als de opstand in Britsch-Indië, de West-Afrikaan- sche strubbelingen met Frankrijk, de Oostersche quaestio vooral wat Cuba betreft dat men onmogelijk bepalen kan welke zaak het dit maal geldt. Het kan ook nog wezen, dat de quaestie met Noord-Amerika over de robbenvangst in de noordelijke zeeën ter sprake komt. Na Enge land’» weigering om een conferentie te houden, waarbij ook Rusland en Japan zouden verte genwoordigd zijn, heeft de Amerikaansche mi nister Sherman voorgesteld tweo conferenties samen te roepen, waarvan de eene naar Salis bury’s wensch uit deskundigen van Engeland, Canada en Vereenigde Staten zal zijn samen gesteld, terwijl in de andere de Russische en Japansche vertegenwoordigers met die van Noord-Amerika zullen zitting nemen. De terugroeping van generaal Weyler en zijn vervanging door maarschalk Blanco is in de Spaansche hoofdstad ’t hoofdonderwerp der gesprekken. Natuurlijk loopen de oordeel vellingen uiteen. De liberalen en zgn. onaf- hankelijken juichen, de meeste conservatieven en de Carlisten zijn lang niet tevreden. Uit Palma op Majorca, Weylers geboorteplaats, wordt geseind dat zijn medeburgers hem bij zijn terugkomst een ovatie willen brengen; hij zal op 20 dezer zich naar Spanje inschepen. Blanco heeft in een samenkomst met geestver wanten verklaard, dat hij trachten wil zoowel energisch als verzoenend op te treden. Zijn vurigste wensch is de gruwelen van den oor log te doon ophouden, terwijl hij hoopt door soortgelijke middelen, als hij reeds in ’79 aan wendde, tot bevrediging van Cuba te zullen ge raken. Er was echter destijds niet zt^k een hardnekkige en bloedige oorlog voorafgegaan als nu, de verbittering was niet zoo algemeen en zoo fel. Enfin, ’t moet blijken wat Blanco vermag. Eigenaardig is dat Weyler nu ter elf der uur een amnestie onderteekend heeft, die aan vele Cubaansche uitgewekenen den terug keer veroorlooft. Te Washington heeft Weyler’s terugroeping een goeden indruk gemaakt. Spanje wil een te gemoet, of het te Man- andere politiek gaan volgen en de N.-Y. He* kfrciliiitt Hnr nalrnAna van do 1 Ivovoolf nn zmlr nnn a fwrinlGnnrln kmirlinn- katoenspinnerijen om een loonsverlaging van 5 aan. pet. in te voeren tot een nieuwe uitbreiding der werkstaking leiden zal. Inmiddels zouden de ketelmakers der scheepswerven van de Theems maals met de ministers beraadslagen. Jammer is ’t, dat een volkomen wettige betooging door eenige raddraaiers tot een klein oproertje is vervormd. De prefect heeft wegens het ge beurde de ontbinding der Romeinsehe socialis tische vereeniging gelast; veel consideratie schijnt men in Italië niet te gebruiken. Daar de be lastingdruk overal vrij wat agitatie verwekt heeft, is men ook elders voor uitbarstingen be zorgd. De rust in de hoofdstad is tot nu toe niet ver der gestoord, maar de gisting is daar en in vele provinciën nog groot. De Tribuna richt hevige verwijten tegen de regeering en be schuldigt de overheid van onbekwaamheid en schuldige zorgeloosheid; zij zou beter doen haar verwijten aan haar medestander Crispi te adres- seeren. Het aantal arrestaties, aanvankelijk 24, is in den nacht met nog 35 vermeerderd. De Secolo brengt verontrustende tijdingen uit Mes sina, waar het misnoegen wegens afpersingen van den fiscus met den dag grooter wordt. Te Fiumedenisi is de gewapende macht moeten optreden om de oproerige menigte te verstrooi en. Reeds vóór de onlusten van Maandag waren geruchten van een gedeeltelijke kabinetscrisis in omloop, deze duren nu natuurlijk nog ster ker voort. Men beweert dat Rudini een klei ne zwenking naar links wil doen en den oud- minister Zanardelli in het kabinet opnemen. Van meer practische waarde zou het wezen, als hij den belastingdruk, waaronder het uitgemer gelde Italië zucht, wist te verlichten. Een voorloopig Ausgleich-ontwerp is eergis teren aan de beide Parlementen van Oosten- rijk en Hongarije ingediend. Van Hon- gaarsche zijde is als conditio sine qua non ge steld, dat het gelijktijdig in beide rij kshelften kracht van wet moet erlangen; een vrij natuur lijke eisch naar het schijnt. Dat in het gun stigste geval slechts een voorloopige in plaats van een blijvende schikking tusschen beide sta ten tot stand komt, is het noodzakelijk gevolg van Hongarije’» halsstarrigheid om zich een duurzaam hooger aandeel dan de tot nu toe betaalde 30 pet in de gemeenschappelijke uit gaven te laten welgevallen. De naderende winter laat zich voor zeer ve len in het Vereenigde Koninkrijk don ker aanzien. In een groot deel van Ierland, voornamelijk in het westen, is de aardappel oogst mislukt, aldaar dreigt een buitengewone ellende. Ter voorziening in den nood hebben een 60tal lersche Parlementsleden den minister Gerald Balfour verzocht een buitengewone zit ting te doen bijeenroepen, maar deze heeft ge antwoord dat de regeering daartoe niet zou overgaan. Want wel betreurt zij den ongun- stigen toestand diep, maar zij acht dien toch niet zoo bedenkelijk dat men tot zulk een bui tengewonen maatregel moet besluiten. De andere, misschien nog donkerder wolk die den Engelschen hemel verduistert, is de werkstaking op allerlei gebied. Met belang stelling ziet men t Chester genomen besluit der patroons van de de r ten-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 3