OUffl ill IB 1MD1SSHEÏÏ SB. I 'I No. 86. T W E E E N-V IJ F T I G 9 T E J A A R G A N (t. 1897. w o a c; r/ü, baart 27 O O T O 13 IS 13. 1. BINNENLAND. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.-franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. dien >mas met Ja van --1 Ring I V 50 jr- iets- tens Ge- van siek- M. J. BEKEND MAKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de tweede T< ALVERM A RKT dit jaar invalt op Maandag den 1 November e.k. Sneek den 19 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoeiud, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. de Stand., naar mr. „veeleer dan de houding van anderen te gispen, maar liever zeer bescheiden het zwijgen er toe moest doen.* er op gelegen woonhjiizen en I de beekzijde, een uitgestrektheid grond ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Zij Naar de N. Gron. Ct. verneemt is de heer van ’t Kruijs te Groningen elders aangezocht om als muziekdirecteur op te treden. Dit on der in financieel opzicht uiterst voordeelige voorwaarden. De deur was van binnen gegrendeld, hoogte naast die deur is een en hoog. Dit Te Vuren hebben eenige lotelingen gevoch ten, met het droevig gevolg dat drie personen ernstig met messen gekwetst werden. De ju stitie uit Dordrecht heeft een onderzoek inge steld, waarop twee der vermoedelijke daders gearresteerd zijn. -I .00, a igelijk teloozs rs metl Het verslag van ’t nader onderzoek der com missie uit de Tweede Kamer over de stukken van den heer Van Gilse blijft nog uit. Over deze aangelegenheid sprekende heeft de Stand. o. a. gewezen op de houding van „enkele war me liberalen* die zich in de Kamerzitting van 15 October „bet lot van den heer Van Gilse Deze uitdrukking heeft mr. P. „Blijkbaar*, schrijft B. en W. van Amsterdam hebben den raad voorgesteld over te gaan tot eigen exploitatie der gasfabriek. Zij stellen voor B. en W. te machtigen de onderhandelingen met de Imperial betreffende een nieuwe concessie af te breken. De schadeloosstelling wegens de intrekking van de concessie, verleend aan de Imperial te berekenen op de wijze omschreven sub. b van art. 29 dier concessie. De gasfabrieken in eigen exploitatie te nemen. B. en W. uit te noodigen a. een voordracht te doen voor de benoeming van een directeur der gemeentelijke gasfabrieken b. met de Im perial in overleg te treden omtrent de overne ming der op het tijdstip van overdracht aanwe zige materialen c. te zijner tijd een voordracht te doen omtrent de tengevolge van het besluit van 26 Juni 1895 te sluiten geldleening. Donderdag werd te Leeuwarden door mr. P. J. Troelstra in een talrijk bezochte vergade ring der arbeiderspartij een beschouwing ge houden naar aanleiding van de troonrede. Hij en zijn collega v. Kol waren niet naar het Kon. Paleis gegaan om in handen der Koningin-Re- gentes den eed of belofte af te leggen, omdat ze er af konden en later in handen van den president der 2e Kamer dit konden doen, zouden liever geen deel nemen aan een ovatie waarmee ze niet instemden en vondep het even zeer ongepast aanstoot te geven. Toch had hij den koninklijken optocht gezien, maar de op tocht van het volk hier iu 1890, de eerste Mei dag, had op hem veel dieperen indruk gemaakt. Vervolgens besprak hij naar aanleiding der troon rede en het adres van antwoord den maat- schappelijken en politieken toestand, om daarna het aangekondigd menu van werkzaamheden na te gaan. Hierbij lichtte hij nu en dan een tipje op van den sluier, die nog hangt over het seciie-onderzoek der begroeting en dan mag men belangrijke discussies tegemoet zien over onze diplomatie en den Atjeh-oorlog. Afschaf fing der plaatsvervanging en invoering van leerplicht konden op hun steun rekenen, omdat ze rechtvaardig zijn, maar ze geven het volk niet beter bestaan. Het eeoe zal de zonen des volks, die nu nog een heenkomen vonden in het leger, drijven naar Indiëhet andere zal hen drukken, omdat de vorige regeering door het verbod aan de gemeenten, om uit de groo- tere bezittingen hoogere belastingen te heffen, die besturen de gelegenheid benomen heeft, geld ten koste te leggen aan schoolvoeding en schoolkleeding. De overige toegezegde wetsont werpen moet men afwachten alvorens er over te kunnen oordeelen maar pensionneering van den arbeider en uitbreiding van kiesrecht ont breken. De Minister van Binnenl. Zaken heeft den burgemeester van Zutfen medegedeeld, dat hij geene termen aanwezig acht om het besluit van den raad dier gemeente van 7 September jl. tot instellingen van schoolvergaderingen aan de Koningin, wegens strijd met de wet, ter ver nietiging voor te dragen. Volgens den Minis ter wordt op geen ongeoorloofde wijze beslag gelegd op den vrijen tijd van de onderwijzers, evenmin als zulks het geval is in een voorschrift voor de onderwijzers om eenigen tijd voor den aanvang der school dat is buiten den tijd waarin zij hun wettelijke taak vervullen ter bevordering der goede orde, in de school- localen aanwezig te zijn. Voorts wordt, volgens den Minister, geen inbreuk gemaakt op de zelf standigheid van het hoofd der school, aangezien aan de besluiten der vergadering geen binden de kracht wordt toegekend. Door bestuurderen der Mij. „Arti et Amici- tiae* is de Koninklijke gouden medalje, door H. M. de Koningin-Weduwe Regentes van het Koninkrijk der Nederlanden welwillend ter hunner beschikking gesteld ter uitreiking aan den jeugdigen Nederlandschen kunstenaar, die zich in de twee laatste jaren door zijn talent een dergelijke onderscheiding zal hebben waar dig gemaakt, toegekend aan den heer M. v. d. Maarel, kunstschilder in Den Haag. Er is op de Zaterdag te Amsterdam geopen de tentoonstelling een mooi stuk van zijn hand. Te Nijmegen doet zich, volgens de Geld., het zeldzame geval voor dat een oude, alleen wonende dame haar fortuin besteedt aan ieder, die haar voor zich weet in te nemen. De politie staat bijzonder goed bij haar aan geschreven. Niet zonder reden trouwens: dag en nacht wordt haar buis bewaakt door een agent, die haar beschermen moet tegen in braak en tegen de vermeende bezoeken van een pretendent naar baar hand, die alleen be staat in haar verbeelding. Van een bescher ming harer welgevulde beurs schijnt geen spra ke. Dat ondervonden gedurende de kermis de draaiorgel-muzikanten, die voor elke reis, dat zij haar vergastten op een aria uit de „Caval- leria* of op een andere melodie, twee of drie gulden opstaken. Dat ondervond ook een in gezetene, reeds in goeden doen verkeerende, wien zij bij schenking haar huis vermaakte dat ondervonden allen, die niet zonder belang- looze bedoelingen haar vertrouwen zochten te winnen. Alleen haar dokter en de beheerder harer goederen, wien zij eveneens een huis had toe gedacht, hebben niet willen profiteeren van deze zeldzaam gemakkelijke gelegenheid om zich te verrijken. Als zeker Noorsch geleerde, die zijn handen wasebte met zand, griezelt mevrouw van schrob ben en schuren en duldt geen druppel water in buis. Vrijdag is te Amsterdam een hoogbejaarde, ziekelijke dame, mevr. O., meer dan 90 jaar oud, uit de 2e etage van het perceel op de Leidsche Kade, waar zij bij familie woonde, op straat gevallen, met het treurig gevolg, dat zij bijna onmiddellijk overleed. - i op den duur een verblijf in die ondergrondsche woning minder aanlokkelijk en heeft thans, evenals de collega’s die hem aflossen, in de gang post gevat. ’t Is gelukkig voor de oude, half kindsche ziel, die geheel alleen staat op de wereld, dat zij eindelijk op eigen verzoek onder cu- rateele is gesteld. r P. B. doet opmerken, de er op gelegen woonhuizen en bleekerijen aan de beekzijde, een uitgestrektheid grond rechts van don Apeldoornschen straatweg be ginnende bij den ingang van het landgoed en eindigende bij den watertoren, en de zoogen. „Kleefsche Weerd*, een vruchtbare uiterwaard, die op zich-zelf wel vier ton waard moet zijn. Ook zijn het landgoed „vrijland*, waarop de lieer Van Heeckeren in den laatsten tijd ver blijf houdt, en het Deeler-woud bij Schaars- bergen onder zeker voorbehoud in deze over dracht begrepen. Dat het gekomen is in handen van grond en bouwspeculanten wil intusschen nog niet zeggen dat het onvermijdelijk moet vallen on der sloopershand. Velen hopen (en waarschijn lijk de koopers ook) dat de gemeente Arnhem het binnen den muur gelegen „Sonsbeek* zal overnemen en het zoo behouden zal blijven voor de wandeling. Er zou voor dezen koop zeker veel te zeggen zijn, meer dan indertijd voor „Warnsborn*, zooveel vepder van de stad gelegen. Gedeputeerde Staten moeten toen zelfs te kennen hebben gegeven „Ware ’t „Sons beek*, wij zouden geen bezwaar hebben.* Dinsdag middag is te Haarlem bij de firma Leo Müntheim in de Koningstraat een brutale diefstal gepleegd. Tegen drie uur kwamen daar een paar dames in den winkel om het een en ander te bezichtigen en kochten voor ongeveer f22 aan coupons manufacturen, ver zoekende die te willen bezorgen aan haar adres Kruisweg 23. Ze gaven op Bergen te heeton. Even nadat de dames vertrokken waren, kwam de eene terug eu vroeg om eene para- pluie ter leen, daar het was begonnen te rege nen als bet goed gebracht werd, zou de pa- rapluie mcê teruggeven worden. Kort daarna miste de winkeljuffrouw een coupon en toen de overige aan den Kruisweg werden bezorgd, bleek het, dat daar geen dames Bergen woon den en dat men van niets afwist. Men was dus de coupon, benevens de parapluie, kwijt. Men denkt, dat de dames van een oogenblik, dat de winkeljuffrouw zich omkeerde, gebruik hebben gemaakt om een coupon ónder de ja pon te verbergen. De firma looft thans f 20 uit voor dengene, die aanwijzingen kan doen, welke eene arre statie der oplichtsters tengevolge hebben. nus, I 1 I eins itske 1 ieter I z. v. I ikje, I I B aantrokken*. Brooshooft warm gemaakt. hij in zijn Nederlander, „is daarmee bedoeld, dat zij den heer Van Gilse stelden boven de vraag naar recht, en deze bedoeling is bijna onbeschaamd na de door ieder met verbazing en ergernis aanschouwde, tot heden in onze parlementaire usantiën onbekende, partijdigheid - der commissie (De Savornin Lobman, Bahlmann, Van Bylandt), die niet slechts het gebeurde met de kiezers Douma en Cnossen zoo nadee- lig mogelijk voor den heer Van Gilse interpre teerde, maar het ten nadeele van den heer Heemskerk strekkende briefje, bedoeld in het adres Feenstra, eenvoudig trachtte achterwege l te houden en ook zou hebben gehouden, indien niet de hceren Kerdijk en Drucker het hadden voor den dag gebracht. „Deze geheele geschiedenis, ook reeds het Te ’s Gravenhage is gearresteerd de ontslagen brievenbesteller K. die door een particulier I op heeterdaad werd betrapt bij het lichten van bussen. Hij was in uniform als brievenbestel ler gekleed. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag den 29 October 1897, des namiddags ten 6 ure. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Beslissing omtrent het voorstel van mr. C. C. Paeblig, inzake het adres van B. Selhorst. 4. Adres van E. Sanders. 5. Alsvoren van het Bestuur der Afdeeling Friesland van de Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren. 6. Overeenkomst met heeren Voogden van het Old Burger Weeshuis, betrekkelijk het Volkspark. 7. Begrooting der gemeente, dienst 1898. Men meldt thans uit Arnhem aan ’t Vad. dat „Sonsbeek* verkocht is. De heer Van Heeckeren heeft al zijn eigendommen bij Arn hem, waaronder het gansche landgoed met heerenhuis, boerderijen, enz., uit de hand ver kocht aan den heer H. Kooy Jr., koopman te Arnhem, mede-vennoot van een daar bestaande combinatie, die onder den naam van „de Rus sische houthandel* uitgebreide zaken drijft in dat materiaal met Rusland en namens welke vennootschap de heer K. ook in deze zaak als handelend persoon moet zijn opgetreden. De opwarmen tot de indiening der bezwaren, is koop omvat het landgoed binnen den muur, De politie-agent, die aanvankelijk met zijn zoo weinig eervol voor de clencale partij, dat de daaraan grenzende wei- en bouwlanden met 1 gezin huisde in het sousterrein, vond daarom I I Zaterdagnacht is ingebroken in het kerkge bouw van den Allerheiligsten Verlosser aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam. Des avonds hebben zich vermoedelijk een of meer personen laten insluiten, terwijl zij zich op de galerij of de tribune van die kerk schuil hiel den. Van daar zullen zij ’s nachts, toen allen in diepe rust lagen, langs een trap in een gang gekomen zijn die voert naar de pastorie. In die gang is een trapje naar de portierskamer van het klooster der Redemptoristen, van die kamer doch ter mans raampje, 36 bij 75 cM. breed raampje is door de inbrekers ingeslagen en daarna geopend en vervolgens zijn zij daardoor naar binnen geklommen. In de portierskamer hebben zjj een kast opengebroken en uit de daarin staande offerbussen een bedrag van on geveer f 100 ontvreemd. Met den buit moe ten de inbrekers langs denzelfden weg terug gegaan zijn, om Zondagmorgen bij het openen der kerk deze ongemerkt te verlaten. SOEKER (O(RH Hirns- n oiRmnui won ns I ircr.’*5^. I, 16 ■V i i PUNTEN VAN BEHANDELING: Resumtie der Notulen. ?/q de isl >ek-| */l.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1