MEI WS- B IIHEIITBIIHUII IMS III OHM II BI ARRMMSSMHT SUM. kT W 2< 3 k I A L f No. 88. T W E E-E N-V IJ FT I G HT E 1897. J A A R A. N <4. r 3 O V JK 31 11 IS K. <k en op BINNENLAND. 3oer, mdn. BUITENLAND. zullen in dit blaadlje nagenoeg alle vragen, MA. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. gelijkt elooze ■s met aaldemocraat een artikel over welen*1. Het geldt Atjeh. Te Middelburg zijn eenige dames toegetreden tot de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht. De hoeren A. M. van Drongelen en L. H. Murray, beiden te Klaaswaal, zijn wegens een- I bÖ IA. 22 tot d. v. z. v. eiden Men- d. v. them Ho- .M. Te ’s Gravendeel zijn Zaterdag al spelende twee kinderen van 4 a 5 jaar onder een wagen geraakt, die met steenkolen beladen en bespan nen was met twee paarden. Het eene jongetje bleef op de plaats dood, terwijl het andere ern stige kwetsuren bekwam. De heer Van Kol (Rienzi) geeft in de Soei- „Koloniale gru- Voor de tweede maal is Woensdag jl. voor bij de Petroleumhaven te Amsterdam een schot gelost op den trein die 3.54 uit Zaandam ver- Het vreemde van het geval was dat de ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*^ Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. gegeven aan de betrokken spoorwegmaatschap pijen tot het invoeren van meerdere nachttrei nen voor goederen tusschen Amsterdam en Rotterdam, i5/l6 commissie den hoofdinhoud der verschillende rummers reeds dezen winter in groote omtrek ken vaststellen. Maar daar de plaatsruimte in Wij ontvingen een geschriftje, overgedrukt uit de Huisvrouw, een beroep inhoudende op de Nederlandsche vrouwen om bij de Koning- in-Regentes aan te dringen op verbetering van verloskundig hulp in Nederlandsch-Indie. k F r I [W Naar men aan het Vad. meedeelt, is het wetsontwerp tot invoering van dienstplicht thans bij den Raad komen. persoonlijken van State inge- De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 November, ’s namiddags te 3 ure. O VERZICHT. De Dreyfus-zaak komt ongetwijfeld weder aan de orde, al ontbreekt ’t niet aan pogin gen om haar te smoren. De senator Scheurer- Kestner is een man, wiens rechtschapenheid volkomen onverdacht en die in den senaat zeer gezien is. Hij heeft zich inderdaad, naar nu van alle zijden verzekerd wordt, zeer kras uit gelaten over de onschuld van den veroordeel de, die hem uit diverse documenten moet ge bleken zijn. Maar wel klinkt ’t vreemd, dat hij reeds bij de groote revue van 14 Juli moet gezegd hebben dat bij niet aan Dreyfus’ schuld geloofde. Is dit juist, hoe kan hij dan, al waren de Kamers reeds met vacantie, zoo lang ',p Men meldt uit GroningenGepasseerden Zaterdag avond is H. Heijkens van hier, pre sident van de Groninger Werkliedenvereeni ging, op last van den officier van justitie door den hoofdinspecteur van politie, den heer Blac ker, in zijn woning gearresteerd en na verhoor door den rechter-commissaris op diens last naar de gevangenis overgebracht. Hij wordt ver dacht als penningmeester der vereeniging Vrij dokter en apotheker verduistering en valschheid in geschrifte te hebben gepleegd. Men zal zich dezen naam herinneren, ’t Is dezelfde persoon die onlangs te Haren werd opgesloten door den burgemeester Quintus, welk feit zoo druk besproken werd. De N. G. Ct. deelt mede, dat de verdachte reeds bekend heeft. De Ontvang- en Betaalkas, Drooglever For- tuiju te Rotterdam, is voor f1500 bestolen (drie geldzakken van f500). De vermoedelij ke dader is, naar men meldt, bekend. 2.00, >0 a Naar de N. R. Ct. verneemt is aan de Staatscommissie, aan wie is opgedragen hét doen van een volledig onderzoek betreffende pensioneering van den ouden werkman, de einduitslag ter kennis gebracht een er bereke ning op de basis van ouderdomspensioen ge combineerd met invaliditeitspensioen. De vraag werd in stemming gebracht, of men op de verkregen uitkomst zou voortbou wen, ja dan neen. Met het oog op de zeer aanzienlijke som gelds, welke de staat als ka pitaal van aanleg zou hebben te storten, be antwoordde de overgroote meerderheid der commissie deze vraag ontkennend. Het denkbeeld werd aan de hand gedaan om Je storting van staatswege over een tijd perk van 50 jaren te verdeelen, doch vond geen bijval. Ten slotte zijn nu de wiskundige adviseurs der commissie, de bh. Landré en Kluyver, uit- geuoodigd een nieuwe berekening te ontwerpen voor ouderdomspensioen alleen. In dit pensioen zullen betrokken worden de werklieden, wier jaarlijksch inkomen minder 7.6 Onlangs heeft men te Amsterdam in den Hollandschen Schouwburg de jas van Willem van Zuijlen nagekeken, terwijl hij op het too- neel was. Te zijnen nadeele is ontvreemd 2 muntbiljetten elk ad f 10, een bankbiljet ad f25 en een gouden penning ter grootte van een gouden tientje, waarop aan de eene zijde is voorgesteld een ridder te paard, een speer in de hand houdende, welke hij in den geopenden muil van een draak steekt, aan de andere zijde een schip met zeil en een engel, welke daarin blaast. Eenige Zaandamsche jongens van 10 en 11 jaar hebben getracht op de spoorbaan tusschen Amsterdam en Zaandam steenen te leggen. Zij werden door de Zaandamsche politie op heeterdaad betrapt en verklaarden, eens te hebben willen zien of de trein ook kantelen zou en er vuur uit de steenen zou springen. Van de critiek, door mr. P. Brooshooft in de Nederl. geveld over de houding van de Stand. in zake de geloofsbrieven van den heer Van Gilse, hebben wij melding gemaakt. Wij mo gen nu ook niet verzuimen het volgende ouder de oogen onzer lezers te brengen, ’t welk de Stand, mede heeft geschreven onder het op schrift „Volkomen juist** ’t Luidt aldus De Nederl. van mr. Brooshooft heeft er zich, en terecht, aan geërgerd, dat in ons blad ge sproken is van „enkele warme liberalen die zich het lot van den heer Van Gilse aantrok ken. Zoo toch gelezen, konden deze woorden al licht den indruk maken, alsof de heeren Ker- dijk c. s. hun bedenkingen tegen de conclusie der commissie opperden, zonder naar recht en billijkheid te vragen, alleen om er den heer Van Gilse door te helpen. Nu zeggen we niet, dat dit de bedoeling van ouzen verslaggever is geweest. Eer vermoeden we het tegendeel. Maar de gekozen woorden konden dien indruk maken en dit ware te ver mijden geweest. Dat elke partij, die een zetel van een barer leden bedreigd ziet, zich tot het uiterste toe inspant, om het dreigend gevaar af te weren, is vaste usamie in alle parlementenen hierin steekt niets onbetamelijks. Eer is het plicht matig te achten. Immoreel wordt zulk pogen dan eerst, indien men, tegen recht en billijkheid in, van zijn meerderheid gebruik maakt, om de keuze der kiezers te vervalschen. Van zulk pogen echter is tot dusver, zoomin bij Amsterdam VI als bij Sneek, iets te mer ken geweest. En voor de eer van ons parlement mag de hoop gekoesterd, dat ook bij het nu komende debat elke zweem van zulk pogen zal worden vermeden. De Raad der gemeente Dantumadeel heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den heer Hamerlinck, directeur der Ned. Tramweg- Maatschappij, om op de lijn DokkumVeen wouden de paarden als trekkracht te mogen vervaugen door gas. SNEEK, 2 Nov. Aan de universiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer E. Fennema, geb. te Sneek, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Het vermogensrecht bij latere huwelijken met het oog op de regeling daarvan in het ontwerp der Staats-commissie tot herziening van het Bur gerlijk Wetboek.** ken vaststellen. de 36 nummers uitteraard beperkt is, behoudt de commissie zich het recht voor om zoo noo- dig uit de ingezonden copy een keuze te doen; zoowel om herhalingen te voorkomen als om te zorgen, dat de verschillende facetten van den tegenwoordig aan levensuitingen zoo rijken vrouwenarbeid zooveel mogelijk alle beurtelings worden verlicht en niet ten deele in de scha duw blijven. De abonnementsprijs is bepaald op f3 voor de geheele serie losse nommers 10 ct. Het comité der afdeeling „Letteren en We tenschap bestaat uit mevr. O. GoekoopDe Jong van Beek en Donk, pres., in Den Haag, mej. Johanna A. Wolters, seer., te Leiden, mej. Virginie Loveling te Gent, mejonkvrouwe An na de Savornin Lobman in Den Haag, mevr. E. Knuttel—Fabius in Den Haag, mej. Lucie M. C. Brugman te Amsterdam en mej. Johan na W. A. Naber, redactrice, te Amsterdam. dan f 1000 bedraagt, en met dezen gelijk te stellen personen. Het aantal der belangheb benden is geschat op 100.100. ’t Was, zoo schrijft men aan de Zw. Ct., Donderdag zeer vol in de groote zaal van Ti voli te Utrecht, waar dr. Schaepman optrad in den „Volksbond**, vereen, tegen drankmisbruik, om Ütrecht’s ingezetenen tot matigheid aan te sporen, waartoe ieder kan en komen moet, die zijn waarde als mensch kent en de hem ge schonken kracht wil aanwenden. Matigheid in drank, maar ook in alle genietingen, staat bij spr. ’t hoogst; tot geheel-onthouding behoeft men zich niet te binden. Dat heeft hij ook zelf niet gedaan ja, zelfs eenmaal uitgespro ken, dat hij den werkman gaarne zijn twee borrels gunt (hilariteit). Dit is later hem ge bleken een gevaarlijke uitdrukking geweest zijn gevaarlijk, maar niet zoo bedoeld. Bij berekening was hij er toe gekomen, dat, aan tal borrels en menschen geteld, elk mensch er twee per dag zou drinken, en die matigheid prees hij aan! (langdurig applaus). Nog waar schuwde spr. den rijke, die zijn goeden wijn drinkt, niet hoovaardig te zijn op zijn matig heid tegenover den jenevergebruiker. Eigen Haard wijdt een mooi artikel aan haar overleden medewerker E. Witkamp Jr. De hoer Jo de Vries heeft er een artikel bij gevoegd en den kunstenaar naar zijn werken geschetst. Er zijn verschillende zeer goed ge slaagde reproducties van zijn schetsen of schil derijen bijgevoegd, die toonen welk een voor treffelijk teekenaar hij was. Het bestuur der afdeeling „Letteren en We tenschap** van de vereeniging Nationale ten toonstelling van vrouwenarbeid heeft besloten tot de uitgave van een blaadje, dat tijdens den duur der tentoonstelling, dat is gedurende de maanden Juli, Augustus en September 1898, driemaal ’s weeks verschijnende, in circa 36 nummers compleet zal zijn. De bedoeling is, om dit orgaan der vereeni ging niet alleen te doen dienen als program ma met opgave der concerten, congressen, voor drachten, openbare lessen, maar daarenboven voor mededeelingen over het in de verschillen de rubrieken tentoongestelde. Het zal den naam voeren van Vrouwenarbeid. Terwijl de vereeniging zich ten doel stelt om een juist, volledig en sterk sprekend beeld te geven van het arbeidsdeel, dat de vrouw tot op heden in het bedrijvige menschenwerk ge had heeft, wil het blaadje Vrouwenarbeid trach ten een blijvenden afdruk te geven van dat beeld. De commissie hoopt op artikelen over de be weging der feministen, over den arbeid der diaconessen en over den arbeid onder onze vrouwelijke gevangenen, over den toestand der vrouw in onze koloniën, over de werkzaam heid der vrouw in dienst van de zending, over haar aandeel in den strijd met onze maatschap pelijke nooden, met onze maatschappelijke zon den, over loonquaesties, over het dienstboden vraagstuk, over kinderlitteratuur, over school- hygiène en wat al meer. Onderwerpen zijn te over en als ieder geeft, wat zij geven kan, I kogel, evenals den eersten keer, een 2e kl. niooUna raampje verbrijzelde en dat in deze coupé wc die ons heden ten dage dringen, kunnen weer- derom de heer J. J. Bakker uit Zaandam zich klinken. De commissie vertrouwt dan ook, dat bevond, die den trein, door aan de noodrem te niet alleen bewijzen van inteekening maar bij- trekken, deed stilstaan, dragen en toezeggingen van bijdragen op ieder 1 - Naar ’t Vad. verneemt heeft de minister van gebied, reeds van heden aan zullen toevloeien waterstaat persoonlijk den wensch te kennen aan het adres van het commissie-lid redactrice, j mej. Johanna W. A. Naber te Amsterdam, voudige boleediging van den heer D. Kluif- want om van een deugdelijke redactie zeker hoofd, burgemeester van Klaaswaal, door de in rrl anl Ir n n rl in-n rrnn »-»•»n J L i. TAjl ii 1 j_ j_ wegens de vertraging, die vooral lijk artistieke, afwisseling te zorgen, wil'de het betalen ccner boete van f 20* ieder,subs. des avonds de reizigerstreinen door de goede- 1 -4v-J - 1 - - - rentreinen ondervinden. Reeds is een begroe ting van kosten gemaakt voor de uitbreiding van spoorwegpersoneel, die van de nieuwe re geling het gevolg zal zijn, daar de minister het rijden der goederentreinen hoofdzakelijk des nachts wenscht te doen geschieden en de betrokken spoorweglijnen des daags zooveel mo gelijk voor de gewone treinen wenscht te be stemmen. J I er trekt. raampje verbrijzelde en dat in deze coupé we- mej, Johanna W. A. van een f te zijn en voor een oordeelkundige, zoo moge- arrond.-rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, terwijl gelast werd dat op hun kosten het vonnis aangeplakt moest wor den aan het gemeentehuis te Klaaswaal. ■SSEO M «3» .a 6 50 7 - 77 7 20 8 18- 815 8 35 8 45 3t. /s 4? X, 7 20’ liilr n.rtist.inkn «fwisaolincr ia acvrran «ril dn 1r on

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1