1 3 Ill i lb II INIBItlUHUD JW 98 ffliEHTE 0IH 1MBISSEW SIM. •Yorl W1 ek\ v de i’s, is >oek- 1 No. 89 T W E E-E N-V IJ F T I G 8 T E J A A JR. Q 1897. N O. Z T 13 H O O 6 O V JK 31 O E JR. ide jaa De uitnoodiging van het comité aan de kun- eenbrengen BINNENLAND. steed# rijksdaalder. Deze CO UR ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. broeders. zei eindelijk, veranderen. i Kal- pnj. 44.90, .00, vincien it S II; J. Vil IJ. v< m1 Aswan >9 kilo, voord: Scha- Iggea, Een inwoner van Huizen, met kar en paard van Hilversum terugrijdende, is op den Laar» derweg onder de wielen gekomen, daar ’t paard op hol ging. Naar men meldt is de man dood. 2-74 D'a l‘/7 n f50 1’7 a 40 a i f 80, Uit Emmen wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat in het naburige Nieuw-Dordrecht een reeds bejaard man is vermoord. Hij moet overleden zijn aan zware verwondingen, hem aan het hoofd toegebracht. De politie doet ijverig na* vorschingen en moet iemand, van de misdaad verdacht, hebben aangehouden. Tusschen de bewoners van Bergambacht en Berkenwoude bestaat eenige naijver, die zich van tijd tot tijd in kleine vechtpartijen tusschen de jongelui uit die plaatsen openbaart. Zondag werden daarbij de messen voor den dag ge haald en werd een 21-jarig jongeling zoodanig toegetakeld, dat hij Maandag ochtend is over leden. De ware schuldige schijnt nog niet be kend te zijn. Door den bietentrein, die te half acht uit Breskens vertrekt, is Vrijdag tusschen die plaats en Schoondijke de veldwachter van IJzendijke overreden en vermorzeld. Hij had zijn zoontje, een kind van 3 jaar, bij zich dat langs de lijn liep. Van het eiland Marken wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld De zee spoelt hier nu en dan schelpen aan, die vroeger door de bewoners van deze gem. gebezigd werden om in hunne kippenhokken te strooien. De in dezen zomer nieuwbenoem de burgemeester begreep hiervan echter meer nut te kunnen trekken. Hij liet ze op de we gen brengen, die hier nog zeer primitief waren, en daardoor zeer verbeterd werden. Ongeluk kig kwamen hier steeds personen van den over kant om de schelpen weg te halen, zonder dat ze ontdekt of vervolgd konden worden. Nu gelukte het den burgemeester Maandag 1.1. een paar schelpendieven ep heeterdaad te betrap pen. Zijn Edelachtbare begaf zich per botter naar hen toe en sommeerde hen, hem naar de haven te volgen. Daar aangekomen wilden de beide mannen ontsnappen, maar werden daarin verhinderd door een botter die, aan den ingang der haven, hen op een teeken van den burgemeester, den weg versperde. Vooraf hadden zij een Marker visscher, die ter assistentie van den burgemees ter, het touw van hunne schuit vasthield, met een haak aan de hand verwond. Naar het raadhuis geleid, gaven zij te kennen, dat ze BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald 1°. dat het goedkeuringsmerk bij den ijk en den herijk der maten en gewichten, gedurende het jaar 1898, zal zijn de letter h in den ge wonen schrijfvorm bij den ijk en den herijk van gasmeters, de Koninklijke Kroon 2°. dat het merk van het ijkkantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, voor het kantoor Leeuwarden bestaat uit het cijfer 15. Sneek den 5 November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/» Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Te Utrecht is Maandag middag een ruim 70-jarige vrouw door een tramrijtuig overre den. De wielen waren haar over de linker zijde gegaan, waarna de dood onmiddellijk was gevolgd. Te Schimmert (L.) is Dinsdag avond een jongeling noodlottig aan zijn einde gekomen. Bij het openen van een kogelfleschje sprong dit uit elkander en drong een der scherven hem in het been, waardoor een ader werd doorge sneden. Bij gemis aan geneeskundige hulp overleed de jongeling na tien minuten aan ver bloeding. 367.71.1 166.91,1 149.88, F >45.45.1 menige e TPÜ eld. en de buren waarschuwen, die, door den dik- i ken rook en onkundig met de aanwezigheid der kinderen, het vertrek niet binnen gingen, maar de brandweer waarschuwden, die de lijk jes vond. In een perceel op de Westerstraat te Am sterdam, bewoond door vijf gezinnen, is Woens dag op een achtervertrek der derde verdieping door een onbekende oorzaak brand ontstaan. Er waren drie kleine kinderen alleen thuis. Vader en moeder brachten de Eeho rond, ter wijl de twee oudsten naar school waren. Twee kinderen van 4 en 5 jaar zijn door den rook gestikt. Een knaapje van 6 jaar kon vluchten Kaasbt :e ad rei' LTMAfi Wanneer er niet binnen enkele dagen regen valt, zullen do fabrieken te Bergen-op-Zoom moeten stilstaan wegens watergebrek. Nog nooit, schrijft men van daar, is het voorgeko men dat er in de geheele maand October geen regen van beteekenis is gevallen. De Zoom is bijna geheel uitgedroogd. Uit Haarlem wordt aan de N. R. C. bericht, dat bij den penningmeester van het Comité ter -ƒ oprichting van het standbeeld voor Frans Hals aldaar, jhr. Teding van Berkhout, de som van dertig duizend gulden is ontvangen van den particulier, die onlangs verklaard heeft deze som te willen beschikbaar stellen. deze gift iets van bun hand af te staan, is reeds van vele kanten, zoowel uit ons land als uit Belgie en Frankrijk, beantwoord. Het co mité zal nu spoedig kunnen overgaan tot Bet beramen van plannen voor de uitvoering. De heer D. R. Mansholt deelt in het Friesch Vólksbl. mede, dat onze rcgeering zich bemoeit met de zaak der misleide Nederlandsche arbei dersgezinnen in Chili en dat derhalve het bij eenbrengen van geld voorloopig niet noodig is. Er zullen weinigen zijn, die nog in ’t geheel niets vernomen hebben van het vreeselijk lij den, dat honderden hebben moeten ondergaan in de gevangenissen van Montjuich, op de ga leien of' in ballingschap, op bloote verdenking van medeplichtigheid aan zoogenaamde anar chistische aanslagen. Onder den naam van de Spaansche Martelaren zijn die ongelukkigen welhaast bekend geworden in heel de beschaaf de wereld. De blijmakend-alarmeerende berichten in de laatste dagen, als zou dé nieuwe Spaansche regeering recht hebben gedaan, blijken echter totaal onjuist te zijn. Er heeft zich nu een Comité gevormd hier te lande tot inzameling van gelden ten behoe ve dier ongelukkigen, om hen te bevrijden of in den vreemde in hun ballingschap bij te staan. Dit Comité bestaat uit de vereenigingen De Dageraad (dr. H. de Vries en A. H. Gerhard), de Socialisten-Bond (J. Blinxma, J. v. d. Burg en A. Goud), de Soc.-Dem. Arb. Partij (mr. P. J. Troelstra, P. v. Dam en Jos. Loopuit) en verder uit de dames Cornelie Huygens en Th. SchookHaver en de hoeren P. H. Hu- genboltz Jr.Th. M. Ketelaar, J. v. Loenen Martinet, P. Nolting, Henri Polak, P. L. Tak, J. A. Tours, mr. L. Zegers Veeckens (Koorz.) en F. M. Wibaut te Middelburg. In afwachting van nadere 'inlichtingen om trent den aard en den omvang der nooden en van nauwere aaneensluiting der verschillende comité’s, volstaat ’t Comité met deze korte mededeeling. Bijdragen te zenden aan den Secretaris-Pen* ningmeester A. H. Gerhard, 3e Helmersstraat 63, Amsterdam. Volgens de Haagsche Ct. is er een bedenke» Ijjke omstandigheid bij de liquidatie van de ijzergieterij „de Prins van Oranje/ een om standigheid, die althans aanleiding tot veel ongerustheid geeft. Voor het personeel der fabriek bestaat een pensioensfonds. En nu vreest men, dat niet alleen de werklieden, die afgedankt worden, het geld zullen kwijt zijn, dat zij daarvoor contribueerden, maar ook wat nog erger wezen zou dat zij, die reeds gepensioneerd zijn en niet, zooals de valide mannen, op werk elders kunnen hopen, dit pensioen zullen ver liezen. Het blad vertrouwt, dat dit niet het geval zal blijken te zijn. De directie zal ongetwijfeld voor die pensioenen een afzonderlijk fonds heb ben, dat verkregen rechten waarborgt, onaf hankelijk van het kapitaal der vennootschapen dat dus ook zelfstandig zal worden geliquideerd, of beter gezegd vastgezet, zoodat althans de bestaande pensioenen verzekerd blijven. Maar het dringt toch aan op een onderzoek van rechtswege. „Het geval bewijst inmiddels alweer zoo eindigt de Haagsche Ct. hoe noodzakelijk ’t is, staatspensioneering te stellen in de plaats van die particuliere regelingen, waarbij men veelal afhankelijk is van allerlei omstandighe den, en b.v. nu in elk geval de contributies van hen, die worden afgedankt, wel verloren zullen zijn.“ •AM. lov. 8 Naar men aan verschillende Hollandsche bla den mededeelt, is het bericht, dat de Minister van Justitie bij zijn jongst bezoek aan de bij zondere strafgevangenis te Leeuwarden een on derhoud met de gebroeders Hoogerhuis heeft gehad, onjuist. De zaak komt eenvoudig op het volgende neerDe Minister was daar ge komen om, evenals op andere plaatsen, een persoonlijk onderzoek te doen naar de gehoo- righeid in de gevangenis. De Minister kwam daartoe ook in de cellen. In een daarvan was een der gebroeders Hoogerhuis gezeten. Toen de Minister binnen was, begon II. met de be kende klacht over de, volgens zijn zeggen, on schuldige veroordeeling van hem en zijn twee broeders. De Minister hoorde hem aan, doch dat, hij aan de zaak niets kon van stenaars, om als bewijs van ingenomenheid met en hier kwamen om schelpen te laden om de- I Te Rotterdam heeft een politie-agent een byzondere activiteit aan den dag gelegd; ge lukkig met goed gevolg bekroond. Een hoofdagent van politie aldaar passeerde Zondag morgen omstreeks 5 uur de Joden steeg. Een krassend geluid trok zijn aandacht. Op het geluid afgaande, zag de agent langs den gevel van een huis aan de Glashaven, waarin een Skandinavisch zeemanshuis is ge vestigd, een zwarte gedaante naar beneden glijden, en naderbij gekomen bleek dit een man te wezen, die, na op straat te zijn ge sprongen, rustig zijn weg vervolgde, alsof hij van den Prins geen kwaad wist. De agent volgde hem en nu zette de man het op een loopen. De achtervolgde liep in een cirkel en kwam ten laatste weder In de Jodensteeg, waar hij in de val liep toen hij een doodloopend slop binnenschoot. De agent, Bij de regeering is thans, naar de N. R. Ct. verneemt, het denkbeeld tot rijpheid gekomen om aan de heffing van het uitvoerrecht op sui ker in Nederlandsch-Indie, welke heffing, gelijk bekend is, reeds eenige keeren is ge schorst voor goed een einde te maken. De indiening van een ontwerp van wet tot dat einde mag welhaast worden tegemoet gezien. De volgende opmerking wordt door den heer Louis M. Judels in de Avondpost gemaakt Zooals iedereen weet, worden de duurste en natuurlijk de mooiste postzegels van Nederland en andere landen voor de postpakketten gebruikt. Deze moeten op de daarbij zijnde kaarten ge plakt worden, doch in handen van geadresseer den komen zij nooit terecht. Waarom niet en waar door Laat ons een Hollandsch zegel van f 2.50 volgen. Gij koopt een zegel van een rijksdaalder. Dit plakt gij op de kaart. Deze gaat bij het pakket. Dit wordt bezorgd, de kaart wordt afgeteekend en deze komt met zijn postzegels terecht op het rijkspostkantoor. Het zegeltje wordt er netjes afgehaald, en ziet, bij de eerste publieke verkooping in Nederland van Neder landsche rijkspostzegels, uitgaande van hetNe- landsche rijk, brengt zoo’n zegeltje toch nog 80 a 90 cent op, altijd bij 50 of 100 te gelijk. Wie heeft het recht zegels in te houden, die feitelijk hun waarde hebben verloren en reeds hun dienst hebben volbracht Toch zeker niet het rijk zelf, dat ze oorspronkelijk verkoopt, maar toch zeker wel de geadresseerde Een postdirecteur geeft daarop in ’t Hand. de volgende toelichting Dat die zegels op de bijgevoegde kaart moe ten worden geplakt, is onjuist. Volgens art. 2 der wet van 21 Juni 1881 (Stbl. no. 70) moet het port bij vooruitbetaling, door middel van postzegels, door de afzenders op de pakketten vast te hechten, worden gekweten. Bij de uit voering dier wet is bepaald, dat bij voorkeur 'die frankeerzegels op de adreskaart dienen te worden gehecht. Het is dus geen vereischte. En indien aan de wet de hand wordt gehouden dan komen de zegels ten goede van de geadres seerden. Zaterdag avond is te Berkenwoude nabij Gouda een doodslag gepleegd. G. J. de Jong van Zuidbroek ontving bij een vechtpartij met een mes een zware verwonding en werd daar na in de Wetering geworpen. Naar het ge meentehuis overgebracht, overleed hij des nachts. Men zegt dat het slachtoffer nog den naam van den dader heeft genoemd. - lip, gemeente Ilpendam, afkomstig waren, ze vervolgens te verkoopen. De een, zekere G. B., was 25 jaar en zijn I makker, A. S. genaamd, 17 jaar oud. Tegen hen werd door den burgemeester proces-ver baal opgemaakt, en het is te hopen, dat het inderen moge afschrikken om dit strafbaar feit in het vervolg te plegen. S\E I c 5 30 22 24 L 'J 3 5 650 7- 77 720 8- SOa 8- 5a 8 óa 8 35 Ua 8 45 1 71 6 i'/2 9 15 5 45» !U 6 25" .0 7 201 ;s 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1