■11 EK IT fflöwsaif ML JL3 nd< 1897. 17 IN O V E 31 13 E 13. BINNENLAND. UIT DE PERS. van agelijks stelooze crs ml Steen de Be> ;a van 5 tot z. v. eeg i Win- n Ant- v. Ot- Lbbega roukje Cuos- Het winterjaargetijde, voor de bewoners van het land een tijd van rust, van afwachten hopen, is voor den stedeling het seizoen van gang onzer maatschappelijke ontwikkeling voor oogen toovert en tegelijk hem overtuigen kan dat deze maatschappelijke ontwikkeling verre van harmonisch is. In onze noordelijke landen is de winter de beer die scheiding maakt tus- ^chen de schapen en bokken; aan de eersten, behalve dikke pels, een warmen stal en een welvoorziene ruif bezorgend, en om de laatsten zich weinig bekommerend, ze niets latende dan eenige nog overgeschoten grassprieten, die on- van Janke iter te olsum mwkje aan- guur klimaat. De winter is bij uitstek het seizoen dat aan •s van N'G en er het daaruit waar- tsehap- i ze tak van wetenschap aangeven. Hij beschikt over de, middelen van de Staat en juist van dezen moet het plan uitgaan. Laat ons het met een klein variant op een bekende spreuk wenschee L’hiter porte conseil Ongetwijfeld zou mr. Pierson door het uit werken van dusdanig plan een voor de maat schappij hoogst vruchtbaren arbeid hebben ver richt. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter voldoening aan art 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zij vergunning hebben verleend 1°. aan de firma STOCKMANN, VISSER Co., fabriekanten te Sneek en hare rechtver krijgenden, voor de oprichting eener inrichting voor GLUCOSE BEREIDING uit zetmeel, door stoom, in het perceel staande aan de Geeuw, wijk 16 no. 10, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectio C no. 1683. 2°. aan GEERT SEFFINGA, van beroep Bakker, wonende te Sneek en zijne rechtver krijgenden, tot het oprichten van eene BAK KERIJ, in het perceel, staande Buiten 't Hoog- end, wijk 15 no. 1092, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie A no. 1785. Sneek den 16 November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. >AM. lov. ADVERTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. den te moeten invalideerenmaar ook bij de mildste opvatting bleef de uitkomst gelijk die is. Voor de toekomst blijft nu onze hoop ge richt op een betere inrichting van het stem biljet en van de wijze van stemmen. Want wel heeft de heer Van Houten ge acht, dat het menschehjk-mogelijke reeds thans bereikt was; maar in dit opzicht vertrouwen we dan toch, dat minister Borgesius, om met Nietzsche te spreken, een Uebermenseh zal blijken, en zijn voorganger zal troeven. De bakkers-quaestie in Den Haag trekt alge meen zeer de aandacht en wij laten daarom hier in zijn geheel volgen, ’t geen de directeur der betrokken fabriek, de heer Eussen, ter zijner verantwoording aan ’t Vad. schrijft „De oorzaak van het ontslag der bakkersge zellen der Brood- en Meelfabriek in Den Haag is, dat ten gevolge van den eisch tot afschaffing van den nachtarbeid, een gisting onder de ge zellen der fabriek ontstond, die van dag tot dag dreigde tot uitbarsting te komen. Ik had hun bij herhaalde besprekingen mee gedeeld, dat het niet mogelijk was aan hun eisch te voldoen, door de groote geldelijke op offeringen daaraan verbonden, terwijl tevena het debiet en fabrikaat zoodanig zouden lijden, dat ik van den ondergang der fabriek over tuigd was. Ik droeg echter in de vorige week aan de meesterknechts en chef-bakker op, een plan te ontwerpen, in den geest van den eisch van on ze gezellen, d. i. gedeeltelijke afschaffing I den nachtarbeid. Nadat het plan voor de middendagen der zij hun best der sneeuw en ijs uit op het veld moeten wor den gedolven. De tegenstelling tusschen rijk en arm, de groote vraag die onze samenleving tot een op- 'lossing, tot een voor allen bevredigende wijze heeft te beantwoorden, komt in den winter ten onzent schriller uit dan in andere jaargetijden, Niet alleen brengen de lange avonden den tijd, maar ook biedt het klimaat ons de gelegenheid, de aanleiding tenminste, om in deze dagen ons oordeel te laten wegen de schaal der ongelijk heid van het leven en lot tusschen menschen en menschen. Het valt niet te miskennen dat deze tegen stelling grooter is geworden in verloop van tijd, eensdeels als gevolg van de werkzaamheid van den menschelijken geest tot het vóórtbren gen van steeds nieuwe genotmiddelen, en an derdeels in de werkzaamheid van dienzelfden geest om door het vormen van kapitaal zich teen behoorlijk aandeel in dien rijken voorraad van genotmiddelen te verzekeren. Het proces gaat ongestoord door sneller wordt zijn tempo, zoo hier als elders, waartegen waakzaamheid, ook al oefent ze geen noemenswaardigen in vloed uit op den afloop, althans verkieselijker is dan zorgeloos inslapen. Grooter wordt het getal dergenen die zich met de sociale quaestie bezighoudendeze ver meerderde belangstelling is bemoedigend. Voor wie blijven hopen op een bevredigend oplossen van ’t maatschappelijk ongeiijk, is deze toene mende interesse, vergroot door een streng op tredenden winter, als een lichtstip aan den -grauwen horizon. Immers allen hebben be lang bij deze oplossing, allen zijn er bij be trokken en om tot een voor allen bevredigend resultaat te komen is noodig dat allen het hierover eens zijn dat er een maatschappelij ke vraag is die eene oplossing noodzakelijk vor dert. w Hierover zijn de gevoelens nog zeer ver deeld niet alleen worden verschillende oplos singen aangegeven, maar ook zijn er nog ve- 2 f De Stand, geeft nog een enkel woordje ten beste over den uitslag der verkiezing te Sneek. ’t Blad schrijft „De afloop van de geschillen over de Sneek- sche verkiezing kan niet nalaten een pijnlijken indruk achter te laten. Die indruk is pijnlijk voor de anti-revoluti- onaire partij, die haar vertrouwen, dat het tot een nieuwe verkiezing zou komen, beschaamd ziet. En niet minder pijnlijk voor de liberale partij, die haar kamerlid, ja, binnenloodst, maar op een wijze, die er menig ander toe brengen zou, om eigener beweging te zeggen: Laat er dan nog liever ten tweede male worden ge stemd. Maar het pijnlijkst is die indruk voor heel ons publiek, in zooverre scherper dan ooit uit kwam, hoe weinig de administratie nog haar roeping verstaat om .het aan de burgerij ge makkelijk te maken en haar welwillend te be jegenen. De houding van den burgemeester vanIJlst bij en na het gebeurde met Gnossen, is met terdaad grievend; en stellig is in heel het di strict het oordeel over zijn burgemeesterlijke geschiktheid beneden pari gedaald. Toch lag het feit er toe. Niet minder dan 185 biljetten waren in on- gereeden staat en het sprak vanzelf, dat de anti-revolutionaire paruj in de Kamer tegen haar consciëntie in zou gegaan zijn, indien ze 1 bij haar beoordeeling van deze 185 biljetten niet naar vasten, onpartijdigen maatstaf ware te werk gegaan. Eén voor éen is namens haar elk biljet be zien en beoordeeld, en ze kon en mocht tot geen andere conclusie komen, dan die uit dit oordeel voortvloeide. Zelfs waren er onder de anti-revolutionaire de- i Kamerleden, die nog meerdere biljetten meen- Indertijd werd door het gemeentebestuur van Breukelen-Nijenrode aan den Commissaris der Koningin gevraagd wie de kosten van de stem- kaarten in het kiesdistrict moest betalen en daarop werd ten antwoord ontvangen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken (toen mr. S. van Houten) beslist had, dat ingevolge art. 205 K. der gemeentewet, die kosten ten laste van de hoofdplaats van het kiesdistrict, in casu Breukelen-Nijenrode behoorden te worden ge bracht. Het gemeentebestuur, met deze uit spraak niet tevreden en eene nadere beslissing wenschende uit te lokken, weigerde een be velschrift tot betaling van genoemde kosten af te geven, waarvan aan de Ged.-Staten werd medcdeeling gedaan. Dit college nu heeft in gevolge art. 225 der gemeentewet den raad doen hooren en deze heeft zich met de opvat ting van B. en W., namelijk dat art. 70 der kieswet geen bepaald voorschrift bevat en art. 205 K. niet van toepassing wordt geacht, vor- eenigd en de weigering goedgekeurd. Ook voor andere gemeenten, hoofdplaatseh van kies districten, kan eene beslissing, die in de quaes» tie moet genomen worden, van belang zijn. Naar 't N. v. d. D. bericht, hoopt mevr. Al- bregt—Engelman eerlang haar gouden feest als tooneelspeelster te vieren. Zij is bezig aan haar Mémoires, ’t Is het voornemen der di rectie G. Prot Zn. een luisterrijk tooneelfeest voor haar beminde sociétaire aan te richten en in alle plaatsen des lands, die zich daartoe aan melden vele hebben ’t reeds gedaan de zelfde feestvoorstelling te geven als te Amster dam zal gegeven worden. Een der blijgees- tigste Hollanders heeft voor dit feest een stuk je geschreven, dat het summum is van „jolyt en oubolligheid/ len die zelfs het werkelijk bestaan der vraag durven in twijfel trekken. Wanneer mannen als mr. Pierson het de moeite waard achten, als uitkomst van statisti sche becijferingen in het openbaar mededee- ling te doen van het feit, dat het vleeschver- bruik relatief toeneemt en deze mededeeling stelt tegenover het socialistisch beweren, vol gens welk de mindere standen achteruitgaande zijn, kan men begrijpen hoe moeilijk het is i van sophismen opgewekt leven; bij den een de schier onafge- broken reeks van ontspanning en genot en voor den ander een ingespannen worsteling tegen het aijQ, kan meQ I ongeloovigen -terug te houden j eerstens, en ten tweede, dat nog voor den ern- hem, die wil opmerken, den grooten vooruit- stigcu man die met keuni8 van zaken zich wil toerusten om langs den weg der logika tot het I besluit te komen dat de maatschappij achteruit- gaat, tot heden geen andere dan.de gebrekkige statistiek met zijn onbetrouwbare vingerwijzin gen open staat. De winter is het gunstig jaargetijde voor de filantropen. Gelijk de metselaar de scheu ren stopt in den muur van het gebouw, doen om de al te wijd gapende kloof onzichtbaar te maken. Voorzeker een prijzens- waardige arbeid, al moet ook erkend dat er onder deze filantropen zijn, die, uit lust tot filantropie en uit het egoïstisch princiep dat men door anderen gelukkig te maken eigen geluk vermeerdert, ongaarne zouden zien dat de maatschappelijke ontwikkeling zich dusda nig keerde, dat filantropie overbodig zou wor den en zij dus een genotmiddel zouden moe ten missen. Want zoo is hetwaarbij nog komt, dat geen middel doeltreffender gebruikt wordt bij het jagen naar populariteit dan juist de filantropie. Zoo heeft, ook al mag men in de omstandig heden waarin wij verkeeren de filantropie niet onvoorwaardelijk afkeuren, deze toch een ge vaarlijke schaduwzijde én voor den filantroop zelf én voor den begenadigde. Geholpen moet er worden; de winter legt de wonden bloot van het maatschappelijk lichaam en ze te be dekken niet om ze te maskeeren, maar om de pijn en smart te lenigen zooveel mogelijk, is de roeping van ieder die daartoe in staat is. Integendeel, zeggen we, hoe meer filantropie des te beter, ook al ware het slechts om on geloovigen te bekeeren van dwaling. En dat kan de filantropie; waar ze wordt toegepast wijst ze immers op een wonde-plek. Slechts éen voorwaarde dient hierbij vervuld en de filan tropie is een schlagend argument geworden voor hen die het erkennen der maatschappelij ke kwaal nog van anderen dan van zich-zetf verlangende filantropie moet openbaar zijn in haar optreden. Geen verborgen of stil goed doen, maar open en bloot met cijfers, opdat onze kennis en wetenschap er door verrijkt worde. Het is niet voldoende te weten, dat er in totaal meer vleesch wordt verbruikt dan vroeger, we moeten weten ook hoe de verdee- ling geschiedt en hoeveel filantropisch vleesch wordt gegeten. Mr. Pierson, dien we voor een ernstig man houden, kon in zijn hoedanigheid als minister j beter dan iemand anders de middelen voor -X Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. II. im. l THOB en. en 7,s/16 93/a 7‘/2 44.50, .00 a 2,5/u 93/l 8 03,/4 9*/.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1