rm HEMS- HIDII IUHI It l!l. Ill MR 111 (iMEffll ES HEÏIIIIlililllSXIIEi SIB. ark I l No. 94 T W E E-E N-V IJ FTIQ 8 T E J A A R G A N <3. 1897. r o Nationals Militie, WOENSDAG BINNENLAND. icieel 2. 4. De is van f 25.of het bedrag in geld. door I tat ge-f ieerd. r Deze CO VRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ieden- lechts raag poe- poe- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat het aandeel voor de Nationale Militie in de lichting 1898 door deze gemeente te leveren, bedraagt negen en-twintig man. Snees? den 23 November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. RG rborg- sr Aan het station Arnhem is Zaterdag ochtend de wisselwachter S. S. bij het rangeeren over reden en gedood. ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. raagt '0 M.; OM., OM., van De Werkliedenpensioenvereeniging, die 27 voor Noodigt de ingezetenen uit dit feest te vieren op MAANDAG 6 DECEMBER 1897, zullende Zaterdagnacht had aan de Handelskade te Dordrecht een hoogst droevig ongeluk plaats. Het schip De Jonge Andreas, bevaren door schipper P. van Vessum, thuisbehoorende te Made en Drimmelen, groot 24 ton, geladen met beetwortelen voor de suikerfabriek, is gezonken, waarbij eene 25-jarige vrouw en een kind van 7 maanden zijn omgekomen. Het ongeluk bad vermoedelijk plaats, door dat het achterschip in de klem is geraakt tus- schen de trappen van den steiger der suiker fabriek en een aak. Daardoor liep het schip vol water. De op varenden, bestaande uit 4 personen, sliepen in het vooronder. Toen de schipper en zijn knecht het zinken bemerkten, hadden zij nog juist tijd om aan den wal te komen, doch de gelegenheid ont brak om de vrouw van den schipper en het kind te redden, daar het schip plotseling in de In een kroegje op den Zeedijk te Amterdam is Vrijdag nacht een dienstmeisje, terwijl zij voor de kachel zat te slapen, in brand geraakt. Zij werd wakker door een vreeselijke pijn. Schreeuwend van schrik vloog zij de deur uit eu bij een apotheker binnen. Men doofde daar de vlammen en legde een voorloopig verband op de ernstige wonden aan armen, rug en len den. Daarna werd zij per brandcard naar het Binnengasthuis vervoerd. Zij is daar na eeni- ge uren bezweken. De Eerste Kamer worcfi tegen het laatst van November bijeengeroepen voor de Indische be groeting. het daardoor eén feest voor allen kunnen zijn en. wordende alzoo tevens winkeliers en ne ringdoenden gebaat. Sneek, 23 November 1897. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Schilders en schilderessen, teekenaars en tee- kenaressen worden uitgenoodigd een ontwerp- teekening te vervaardigen van een prachtband voor Evolutie en deze in te zenden aan het bureau Sarphatipark 61 Amsterdam, uiterlijk 15 Januari 1898. De teekeningen zullen beoordeeld worden door een nog te benoemen jury. Als prijs zal worden toegekend het onlangs voltooide vol ledige. werk van Prof. Quack of, indien men o zulks verkiest, een ander voorwerp ter waarde diepte verdween. van f25.of het bedrag in geld. Het lijk van de schippersvrouw is Zaterdag- middag omstreeks 4% uur door een duiker ge- Het hinkende paard is bij de Dordrechtsche tentoonstelling achteraan gekomen in den vorm van een tekort. Er is de vorige week een druk bezochte vergadering gehouden door de vereeniging „Vak en Kunst8 waarin de reke ning ter tafel kwam. Daaruit bleek dat zij sloot met een nadeelig saldo van f37,652.925, zoodat niet alleen het le garantie-syndicaat a f 25,000 en het 2e a f 5450 geheel moeten worden gebruikt, maar ook op het 3e syndicaat waarschijnlijk zal moeten worden opgevorderd a f 7202.925, derhalve 28.8 pct. over de deel neming. De Christelijke historische kiezersbond houdt op Donderdag 25 dezer te Amsterdam een al- gemeene vergadering ter verkiezing van hoofd- bestuurderen en ter behandeling van voorstel len tot wijziging van eenige artikelen der sta tuten. Het 24ste Taal- en Letterkundig Congres, in Aug. te Dordrecht gehouden, komt van een betere reis tehuis dan de tentoonstelling, ontvangsten hebben f 4532 en de uitgaven f 4525 bedragen, zoodat er een voordeelig saldo Ij van f 7. De begrooting bedroeg f 4000. De directie der Holl. IJz. Spoorwegmaat schappij heeft een adres gericht aan de Twee de Kamer waarin zij bezwaren ontwikkelt te gen hot wetsontwerp, ingediend ter goedkeu ring van de overeenkomst tusschen Nederland en Belgie gesloten, betreffende de overnemipg van de Nederlandsche gedeelten van eenige in Nederland en Belgie gelegen spoorweggedeel- ten en van de overeenkomst deswege met de Mij. tot Expl. van S. S. aangegaan. Deze be zwaren gelden uitsluitend de nadeelen die han del en nijverheid aan de Holl. IJz. Spoorweg zelf zullen ondervinden door het ontbreken van eenige bepalingen van de overeenkomsten omtrent het vormen van tarieven en de lei ding van verkeer over de verschillende Belgi sche grensstations. Naar het Centrum verneemt is dr. Schaep- man sedert enkele dagen ongesteld en bedlege rig. De fraaie hoogere burgerschool te Sappemeer is Woensdag avond aan een groot gevaar ont komen. Onder het gebouw bevindt zich de woning van den concierge. In die woning is een gasmeter geplaatst, welke dien dag gere pareerd werd door een werkman der gasfabriek. Dit schijnt niet goed gebeurd althans de con cierge rook des avonds een sterke gaslucht. Wel wat onvoorzichtig, ontstak hij een lucifer, om naar de oorzaak te zoeken. Plotseling hoorde hij een hevigen knal, gevolgd door an dere. Er ontstond brand, maar de concierge had de tegenwoordigheid van geest de gaskraan af te sluiten, waardoor het grootste gevaar was geweken. De brand werd au spoedig gebluscht door leeraren en leerlingen, die op het hooren der ontploffing tot hulp waren toegeschoten. De minister van waterstaat enz. heeft aan den heer T. Sanders concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van oen electri- schen spoorweg van Amsterdam naar Haarlem. Gebruik zal worden gemaakt van een boven- grondsche geleiding, het zoogen. Troliy-systeem. In Amsterdam zal het punt van vertrek in den omtrek van het Leidscheplein gelegen zijn, in Haarlem in den Haarlemmerhout bij het Bron- gebouw. De Amst. Ct. verneemt dat prof. rar. G. A. van Hamel te Amsterdam sedert eenige dagen ernstig ongesteld is. Hij lijdt aan een inge wandsziekte, die een operatie noodzakelijk maakt. Naar wij vernemen, zal begin 1898 verschij nen bij den uitgever D. B. Centen te Amster dam een bundeltje, getiteld Het Kronings feest. Een tiental Liederen van E. Laurillard. De melodiën, aan bekende volksliederen ont leend, zijn aangegeven in noten en in cijfer schrift. 24 N O V E JU 13 El JE«. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den .Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), zo'oals die is gewijzigd bij die van 4 April 1892 (Staats- blad uo. 56), brengen ter openbare kennis, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeen tehuis te BOLSWARD, op Woensdag den 22 December 1897, des voormiddags ten 10% ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent 1. De verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen, in de artt. 55 en 56 be doeld alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi- November te Amsterdam vergadert, stelt aan het werkliedenfonds uit te keeren f 1300 en de deelneming in het fonds te doen toene men. St. NICOL4lAS, I voor of tegen protectionisme en clericalisme De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, I In aanmerking nemende, dat het St. NICO- F LAAS-FEEST dit jaar op Zondag invalt r Noodigt de ingezetenen uit dit feest te vieren hulp ontvingen en gaven aan politieke corpora ties, die nu juist niet op het terrein der demo cratie hun sporen verdiend hebben, zal, naar het blad doet opmerken, wel in hoofdzaak ge weest zijn, dat de quaestie of de sociale her vormingen ingevoerd zouden worden, minder zwaar gewogen heeft dan de overweging welke partij ze van de ministertafel aan de orde zou stellen. In het midden latende of het al dan niet wenschelijk geweest zou zijn, de afgeloopen verkiezingscampagne reeds weder met een nieu we kiesrechtagitatie in te zetten, meent het blad toch aan de hand van deze ervaringen te kunnen zeggen, dat dergelijke anachronistische partij-combinalies als bij deze verkiezingen, zich niet meer zullen kunnen voordoen, in. a. w. dat een zuiver democratische strijd niet meer ontweken zal kunnen worden, indien ook die klassen der samenleving op de samenstelling van de volksvertegenwoordiging invloed uitoefe nen, welke bij een krachtige toepassing van sociale politiek het eerste en voornaamste be lang hebben. „Wij zouden derhalve meenen, aldus ver volgt het blad, dat een betere toestand zou kunnen worden voorbereid, indien de vrijzinnig democratische groepen zich aaneensloten tot een innige samenwerking, welke zich zou openba ren in een gemeenschappelijke actie ter verkrij ging van een kiesrecht los van elke baud met belastingen, gaande tot de uiterste grens der grondwet en in afwachting daarvan, voor de invoering van die sociale hervormingen, waar van op de verkiezingsprogramma’s de urgentie is erkend. Wij meenen dat een plan tot een dergelijke samenwerking, die het bekende fusieplan on aangeroerd Iaat en het voorloopig aan den tijd en omstandigheden overlaat of zij kan leiden tot de vorming van een groote vrijzinnige her vormingspartij, op den steun zou kunnen reke nen zoowel van vooruitstrevend liberalen, radi calen en mannen van de volkspartij, als van arbeiders, deel uitmakende van vrijzinnige werklieden-kiesvereenigingen, en wel omdat zij zonder de bestaande organisaties aan te tasten, in staat stelt tot grootere krachtsontwikkeling ter bereiking van wat men zich in de naaste toekomst als doel heeft gesteld. Verder meenden wij, dat de instandhouding van een (zij het dan ook niet officieel) orgaan, dat als voortzetting van de weekbladen de Ne derlander en Radicale Hervorming propaganda zou kunnen maken voor de gemeenschappelij ke beginselen en waarin voor de geestverwan ten gelegenheid zou bestaan van gedachten te wisselen, aan dit plan bevorderlijk zou kunnen zijn. Een bespreking met de voorzitters van de Liberale Unie, den Radicalen bond, de Neder- landsehe Volkspartij en het Algemeen Neder- landsch werkliedenverbond gaf ons de overtui ging, dat wij ons niet hadden vergist en zij zeiden ons voor hun persoon, natuurlijk niet in hun kwaliteit van hoofdbestuurslid hunner res pectieve vereenigingen, hun steun en medewer king toe. Wij zijn overtuigd dat hun voorbeeld navol ging zal vinden bij hun partijgenooten, indien deze overtuigd zijn, dat alleen een krachtig en beslist optreden van de gezamelijke vrijzinnig democratische partijen de barrière kan doen wijken, die het conservatisme tegen hen heeft opgeworpen.8 ui. F >v. UIT DE PERS. Het vrijzinnig democratisch Weekblad Voor uitgang heeft een artikel gebracht over samen- werking ter verklaring en verdediging van zijn bestaan. Het blad doet opmerken, dat zij die I bij de jongste verkiezing gehoopt hadden op r een gemeenschappelijk optreden der democrati- t sche partijen, bedrogen zijn uitgekomen. De sa- L. menwerking met de volksgezinde anti-revolutio- nairen bleef uit en anti-revolutionairen en aan hangers van de Roomsche Kamerpartij boden elkander wederzijdschen steun. De oorzaak, die er toe heeft geleid dat plot- i seling de gedragslijn, sedert jaren gevolgd, werd losgelaten en partijen, die beide de sociale quaes tie op den voorgrond hadden geplaatst, in stede van elkander te steunon ter verkrijging van datgene, wat zij beide in het belang’ van het land als het voornaamste beschouwden, vijandig tegenover elkander stonden en onder de leuze lark, i00 AI. '00. '00 00 '00 00 '00 '00 55 4,1001 21 M.l ijzen, klas- litie hebben aangeboden 2. de lotelingen, dio vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 12 November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. OEEKER CRIRA1 NG swi rwrvn V 3. St rijzen I k. 6 45* 6 20 7 20» i 3,50 1,75 -,90 rssen rden plan, tSbH md. t on- ehad •lijst., ijzen n de ling. ;per 1 50 7- 77 7 20 8- , )a 8 a 815*’ a 8 35 a 8 45 I ‘5/u A 6 8/ .4 ij 14 -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1