EEIEEXTE B ffif MBH1BT SJEES. I ?k\ r tlol ■s, is j iosk-| .La, is niet l tl No. 96 T W E E-E N-V IJ F T I G 8 T E J A A R Q A. N O. 1897. w o e in r> a o 1 D EC E 3I IM: EC. U I T DE PERS. overige Europa geschiedt, een voorname plaats BINNENLAND. Deze CO UB A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. beiden ndman Laten l beschouwin gen het juiste richtsnoer aan te leggen, en laat ons door eendrachtige samenwerking pogen, de De heer A. C. Wertheim, lid van de Eerste Kamer, is heden te Amsterdam overleden. 41.09, I .00 Al )AM. 87"/.. 19s/. F ern- Hij Te Oosterhout is de vermoedelijke dader ge arresteerd van de zware mishandeling, gepleegd op den cadet T. der Militaire Academie te Breda. De aangehoudene, die eenige dagen voortvluchtig was geweest, is ter confrontatie naar Breda overgebracht. 53*/.. 55*/. 0’/. !25/. ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Als hoofdredacteur van de N. Arnh. Ct. zal, naar wij vermeld vinden, met ingang van 1 Januari optreden de heer H. Pijttersen Tz., lid der Tweede Kamer. Hij neemt de plaats in van mr. H. L. Hem- sing, die sinds eenige maanden als zoodanig werkzaam, zich om gezondheidsredenen ver plicht zag de betrekking neder te leggen. dedeeling gedaan De officier van justitie te Amsterdam her innert uitdrukkelijk aan de premie van f500, in het begin van dit jaar uitgeloofd voor een ieder die aanwijzingen doet ter zake van de aanranding en verwonding van vrouwen bier ter stede, ffie leiden tot ontdekking van den ''Kc.l Het leggen van een paar staven dwars op de rails onder de gemeente Kethel, toen de snel trein naderde, wordt met ijver onderzocht. Het vermoeden is gerezen dat de wegwachter het zelf zou gedaan hebben en den aanval van een drietal personen zou hebben verzonnen, maar ’t schijnt dat de nader ingewonnen informaties dat vermoeden niet hebben bevestigd. De beschrijvingsbrief is verschenen voor het congres van den Socialistenbond, te houden op Zaterdag 25 en Zondag 26 December te Rot terdam. O. m. zal worden behandeld een voor stel om een groote landelijke meeting te hou den tegen het militarisme in het algemeen en tegen „de bloedwet14 in het bijzonder op een door het congres te bepalen datum in het jaar 1898. Voorgesteld wordt om ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten in 1898, de propa ganda tegen het koningschap krachtig ter hand te nemen door het houden van protestmeetings tegen het koningschap, het verspreiden van een brochure op het koningschap betrekking heb bende, uit te geven door den Centralen Raad. Voorts stelt de afd. Haarlem voor dat de So- cialistenbond zich voortaan „Communisten in Het Vadert, komt een ingezonden stuk voor van den heer J. H. Adam, voorzitter van het comité der Haagsche bakkersgezellen, waar in hij aanraadt het besluit, om na 17 Janua ri a. s. geen nachtarbeid meer te verrichten, in te trekken. De beweging is, naar hij doet uitkomen, mis lukt, nu werklieden van elders zich bereid ver klaren het werk hunner kameraden in Den Haag op zich te nemen. De werklieden hebben thans mede ondervon den, dat het ijjdig aankondigen van het be sluit drie maanden circa te voren 'alleen heeft gestrekt om de patroons de middelen te verschaffen zich te wapenen. Een volgenden keer zullen zij dit niet uit het oog verliezen. Zaterdag avond te ongeveer 7 uur is aan de Heerengracht bij de Romeinsarmsteeg te Am sterdam een löjarig meisje, dat van haar ate lier kwam en zich naar huis wilde begeven, door een jongen man met een pet op, die ach ter haar liep, onverwacht in den rug gestompt, waarna de onbekende ijlings door gemelde steeg vluchtte. Het bleek spoedig dat zij verwond waszij is eerst door een oude vrouw en daarna door een politieagent en anderen ondersteund, naar het politiebureau gebracht, waarop haar opne ming in het Binnengasthuis is gevolgd. De stoot was vrij ernstig, men longen waren aangedaan. De politie doet onderzoek. Vanwege de politie wordt de volgende me- loopig hier blijven. Bij Heerenveen ontspoorde Zaterdag middag een zwaar beladen goederenwagen van de stoom tram HeerenveenDrachten. Gelukkig keerde een boom den wagen, zoodat hij niet in de bermsloot terecht kwam en de personenrijtui gen op de rails bleven. De lijn was circa 4 uur versperd. In den dienst werd door reset* ve-trammen voorzien. Bij de plaats der ont sporing moesten de passagiers overstappen. Mej. A. de B. stapte daarbij (’t was donker) den verkeerden kant uit en viel in de berm sloot. Op haar gegil schoot het trampersoneel toe en bracht haar op het droge. ver f rbaan, F Te Amsterdam zijn eergisteren in-dö 3e Oos- terparkstraat door den storm drie in aanbouw zijnde perceelen zwaar geteisterd. Van een perceel wankelde de vloer van den zolder en stortte op de lager gelegen verdieping met don derend geraas. De derde verdieping zakte in een. De zijmuur, voor zooverre in den don ker was waar te nemen, hield zich goel. Een gedeelte van den gevel met de kozijnen helden naar de straatzijde over en zullen waarschijn lijk ook bezwijken. Geen persoonlijke onge lukken vonden plaats. De ruïne wordt door de politie bewaakt. De treinen naar Amsterdam uit de richting Hilversum ondervonden veel vertraging door omvergewaaide telegraafpalen. ’s morgens niets anders, dan dat hij ruim f 100 armer was geworden. Was de binnendringer een dag of drie vroe ger gekomen om ’t hem bekend voorwerp te halen, hij had zijn echtgenoot kunnen verblijden met een honderd of negen meer. Wij wenschen de politie goed succes in haar pogen om de hand te leggen op hem, die o. i. beter had gedaan den heer D. op zijne zorgeloos heid vooraf attent te maken inplaats daarvan zoodanig misbruik te hebben gemaakt. Naar wij vernemen zal van 9 tot en met 12 December a. s. de portefeuille Kunst, van wege „Arti et Amicitiae44, alhier worden ten toongesteld. Lemmer, 29 Nov. Door de N. N. W. storm van heden was het zeewater tot een buitenge wone hoogte tegen onze kusten opgezweept heden avond om 9 uur was het zelfs tot 19 palm boven A P gerezen. Daar boven de 17 palm boven A P niet met onze sluizen kan worden geschut, is de stoomboot van de Lem- mer-nachtbootmaatschappij, die, zooals gewoon lijk, heden middag om 1 uur van Amsterdam zou vertrekken, tijdig per telegraaf gewaar- meende zelfs dat de schuwd en voorloopig te Amsterdam blijven liggen. De boot die heden avond om 9 uur van hier zou vertrekken, moest natuurlijk voor- SNEEK, 30 Nov. ’t Was alles rustig tusschen Zaterdag- en Zondagnacht. Alleen de voetstappen van onze nachtwacht» en van een enkelen bakkersknaap, die zich haastte van den vermoeienden nachtarbeid te gaan uitrusten, hoorde men nog. De barbier v. d. W., op den hoek van den Oosterdijk, had zijn laatston nachtklant reeds lang bediend, toen do winkeldeur van diens overbuur, den heer Th. Dokkum, heel voor zichtig werd geopend. De nachtelijke bezoe ker scheen geen behoefte te hebben aan win kelwaren, maar zette terstond koers naar de huiskamer, waar een sleutel in een secretaire moest steken. In die secretaire bevond zich de brandkast van den bewoner, een ijzeren kistje, dat gesloten werd met een letterslot. Dood bedaard of misschien een weinig geagi teerd wordt ’t meubelstuk ontsloten en ’t slot, na ’t ijzeren voorwerp er uit te hebben geno men, weer voorzichtig toegedraaid. Met den gestolen schat onder den arm ver wijdert zich de dief en de heer D. ontdekt De beschouwing van Mr. S. van Houten over De schrijver meent nu dat de beweringen ^- van mr. Van Houten den toets van een stig onderzoek niet kunnen doorstaan, toont vooreerst met de cijfers aan dat het re servekader nog bij lange na niet kan voorzien in de behoefte aan ’t beüoodigde kader, zoo dat de opmerking van den oud-minister, dat het hoofdmotief voor de afschaffing der plaats vervanging vervallen is, in 't geheel niet opgaat. De veranderingen, die mr. Van Houten in oes tegenwoordig stelsel noodig oordeelt, heb ben met de afschaffing der plaatsvervanging T strijding heeft gegeven. De dikwijls aange- voerde gronden tegen het behoud der plaats- I vervanging heeft hij niet weerlegd, wel daar- I entegen met een eenzijdige beschouwing ge- I speculeerd op ’s menschen egoïsme, en op het medelijden met arme gezinnen, die hun kost- winner moeten afstaan, terwijl eindelijk eigen opvattingen als vaststaande waarheden worden voorgesteld. De schrij’ f van mr. Vi régel wel een zeer Aan het staatsspoorstation in Den Haag is thans een goederenwagen gestationeerd met een inrichting voor het vervoer van rijwielen, die daar zoowel in gehangen kunnen worden als in standaarden vastgezet. Bond14 zal noemen en alleen onder dien naam optreden. Tot toelichting wordt gezegd: Aan gezien door de parlementairen het socialisme derwijze in discrediet gebracht wordt, dat men zich somwijlen schaamt onder oningewijden zich als socialist voor te doen, acht de afd. het wen- schelijk zich radicaal van dezulken te onder- t scheiden, door zich eenvoudig communisten te dader of de daders van die feiten, noemen, te meer daar toch zeker, zoo niet al len, verreweg de zeer groote meerderheid der bondsleden communisten zijn. Tevens zou daar het voordeel aan verbonden zijn, dat het ge scherm met autoritaire en vrijheidslievende so cialisten een einde zou nemen en we veel meer in éen richting konden en zouden werken met communistische anarchisten. tgelijksl teloozs niet te maken. De gewenschte vrijstelling van rs meti kostwinners was opgenomen in het outwerp- I Bergansius, en de aan vang van schutterlijke I oefening op 20- en niet op 25- of 27jarigen -I leeftijd in de ontwerpen-Seyffardt, welke beide ontwerpen afschaffing der plaatsvervanging be- j oogden. Dat de meer gegoeden, in den regel I de meer ontwikkelden, kunnen worden vervan- gen zonder bezwaar, is evenmin juist. Zij zijn t in den regel als aanvoerders noodig. Tegenover de sociale bedenkingen van mr. j 8. v. H. voert de heer K. B. het volgende aan „Waar de sterke arm het leger en de vloot de ultima ratio van de staatkunde blijft, daar dient de arm krachtig gemaakt te worden volgens de regelen, die de militaire wetenschap aangeeft. En wanneer die regelen in conflict zouden komen met sociale eischen, San mag men zich wel twee maal bedenken, alvorens men aan de laatste den voorrang toe kent.11 Het slot van het artikel laten wij hier volgen: „Moeten we nu, waar het de hoogste balan- gen geldt van 5 millioen inwoners, de belan- I gen van 2000 unskilled labourers op den voor- en 191 grond stellen Heeft mr. Van Houten, toen d. v. I hij de arbeidswet voorstelde, de belangen van Eluurd, L de gezinnen, die b.v. in de steenfabrieken beiden f voordeel trokken uit het werk van kinderen beneden de 12 jaar, of waar hij ons coöperatie aanried, de belangen van den middenstand op Veld- den voorgrond gesteld? Natuurlijk niet. Het algemeen belang legde toen bij hem zwaarder nmertsgewicht in de schaal. Laat ons bij de her- tike de I ziening van de grondslagen, waarop ons aatjes, krijgswezen berust, dat voorbeeld volgen, en eeg daarbij de militaire, dat zijn in dezen de nati- ioosen- anale, overwegingen boven de sociale doen i, 3 jr. I gaan. Misschien komt eens de tijd, waarin p 3 jr. J men, uitgegaan van het urbinisme, langs de historische lijn door het provincialisme en het patriotisme het urbinisme zal naderen. Maar we zijn er nog ver van af, en we zijn kinde ren van onzen tijd. Mogen we al het oog op de toekomst gericht houden, het heden en de naaste toekomst mogen daarbij vooral niet wor den voorbijgezien. Voor ons, Nederlanders, is het in de tegenwoordige omstandigheden indien we een zelfstandig volk willen blijven i zeer zeker hoog noodig den blik te richten op ons krijgswezen, dat dringend om herziening vraagt; en de invoering van den persoonlijken over de dienstvervanging- vindt iu de Avond- dienstplicht zal daaibij naar het oordeel van post zelf bestrijding. De majoor der infanterie V(den, zich ook grondende op hetgeen in het G. J. W. Koolemans Beynen wijst er op, dat overige Europa geschiedt, een voorname plaats 1 de oud-minister in zijn aanval op dezen maat- moeten innemen. Elke nieuwe instelling heeft régel wel een zeer handige taktiek heeft ge- baar tegenstanders en haar bezwaren. Laten volgd, maar dat hij toch geen principieele be- 1 tegenstanders trachten in hun beschouwin- i-r. ia- .1:1ffen het luiste richtsnoer aan te len-tren. en laat. bezwaren zooveel mogelijk uit den weg te rui- j men. „De insinuatie, dat minister Cremer tegen minister Eland zou hebben gezegd: „Zeg, stel jij den persoonlijken dienstplicht voor, dan krijg ik op goedkoope wijze wat jongens voor Indie14, had ik niet verwacht uit de pen van mr. Van Houten, die uit zijn rijpe parlemen taire ervaring ons geleerd heeft, hoe weinig samenspreking, zelfs op hoofdpunten van staat kundig beleid, tusschen de hoofden der ver schillende departementen plaats heeft. Moeten we nu na die ons medegedeelde wetenschap aannemen, dat juist op dit punt samenwerking en samenspreking tusschen de ministers van ko loniën en oorlog vooraf hebben plaats gehad, of moeten we de waarde van de aangevoerde bedenkingen naar deze afmeten? Waar ie mand als mr. S. van Houten tot zoodanige insinuatie zijn toevlucht moet nemen, toont hij zelf aan dat zijn betoog zeer zwak is.* Nog zij hier vermeld dat de Nederlander het anti-revolutionaire orgaan van de groep-De Savornin Lobman een krachtige aansporing bevat voor de plannen der regeering ter zake van de afschaffing der dienstvervanging, ter wijl een hoofdartikel in het Haagsche Dagblad er mede met klem voor pleit. O skbr coiriv mb m s b loram-M mt m 8] S’ov.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1