BWS- H 10IWHÏIM119 M 98 1 fork. I fflMWMï IWSMSSÏHIMH. I Il L No. 97 1897. T W E E-E N-V IJF T I G 8T E J A A R Q r Nationale Militie. KMA. 4 D B C E 3I B m:. verklaafrd. 3. 4. 1. BINNENLAND. i - Deze CO UR ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. A. C. Wertheim, ofschoon Israëliet, de man zijn, geroepen om in ’t hoogste ressort uit- mocht vooral het zijn steun rekenen. 7.71. 5.91. 1.88. >.45. lige erd c ha gen, 5- I. icien S 14a. L. 1. 2. f40 '7 a 9 a 20; M. r. ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Het Centrum deelt mede, dat, hoewel de toestand van dr. Schaepman langzaam vooruit gaat, vooreerst rust zeer noodig blijft en een hervatting zijner parlementaire werkzaamheden vóór kerstmis onwaarschijnlijk is. Het comité tot verbetering van den maat- schappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft aan den minister van wa terstaat een adres gericht, waarin verzocht wordt de aanstelling van één of meer inspec- trices of adjunct-inspectrices van den arbeid te bevorderen. Ingaande 1 Januari 1898 zal door de H. IJ. S. M. een wijziging gebracht worden in den geldigheidsduur der retourbiljetten voor haar locaal verkeer en wel in dier voege, dat zon der prijsverhooging de tegenwoordige tweedaag- sche retourbiljetten geldig zullen zijn voor den dag van uitgifte en drie volgende dagen, en behoudens zeer enkele uitzonderingen de tegenwoordige vierdaagsche op den dag van uitgifte en dertien volgende dagen. I December 1897, des voormiddags ten 10*/4 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent De verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen, in de artt. 55 en 56 be doeld alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 12 November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. ward; De rechtbank te Rotterdam heeft den man die op 26 Sept. jl. aldaar zijn vrouw cn kind vermoordde, G. C. F. Muller, buiten vervol ging gesteld, maar zijn plaatsing in een krank zinnigengesticht bevolen. De verklaringen van de deskundigen laten geen twijfel over of Muller heeft gehandeld ia een vlaag van krankzinnigheid. Zij achten dan ook zijn onverwijlde opneming in een gesticht noodzakelijk, daar hij hoogst gevaarlijk is voor de maatschappij. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier No. 3, van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, dienstjaar 1897/8, door den Directeur der Directe Belastingen te Leeuwarden gearresteerd den 29 Nov. 1897, aan den Ontvanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek den Isten December 1897. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Men deelt uit Arnhem aan de Zw. Ct. mede, dat aan den heer Gerard Keller op zijn ver zoek met ingang van 1 Jan. 1898 een eervol ontslag is verleend als hoofdredacteur der Arnh. Ct. In -zijn plaats is benoemd mr. J. A. van Gilse, lid der Tweede Kamer, te Rotterdam. De heer Keiler blijft als medewerker aan de gereed naar Den Haag te gaan om deel te nemen aan het sectie-onderzoek der Eerste Kamer. Hij had dien morgen een paar brie ven geschreven en telegrammen ontvangen. Zijn rjjtuig stond gereed om hem naar den trein te brengen. Hij begaf zich voor zijn vertrek even naar het closet en toen men, zich verwonderende waar hij bleef, naar hem zocht, vond men hem daar dood. Vermoedelijk heeft <en slagaderbreuk een einde aan zijn leven ge maakt. courant verbonden. Hij gaf reeds ruim 33 ja- ren zijn beste krachten aan dat blad en zijn besluit, om dat te blijven doen, wordt dan ook ten hoogste gewaardeerd. Te Rotterdam heeft men uit de Maas het lijk opgevischt van den sedert den nacht van 18 op 19 November vermisten agent van poli tie 4e kl. B. A. Timmermans. Uit ingewon nen inlichtingen is gebleken, dat hier niet aan een misdaad kan worden gedacht. B E K E N D M A^ K 1 N G. Inschrijving voor de Nationale Militie. Lichting 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Tegen een tweetal Delftsche studenten, die in den trein Rotterdam-Delft een paar bordjes „Niet rooken44 en „le klasse, acht personen14 hadden losgeschroefd en in den zak meegeno men, is door het O. M. bij de rechtbank in Den Haag voor diefstal 14 dagen gevangenis straf geëischt. Versierd met een keurig portret van Hare Majesteit verscheen bij den uitgever E. J. Brill te Leiden het Koningin Wilhelmina-album voor 1898, als een welkome herleving van de een maal zoo geliefde Aurora- en Castalia-jaarboek- jes. Welkom, omdat de redacteur Fiore del la Neve zeer gelukkig was met de keuze zij ner medewerkers. Het mooie boek opent met een nieuwe, frissche bijdrage van de talentvol le Anna de Savoruin Lohman „Openbaring“ getiteld, waarin een fijn geteekend psycholo gisch portret van een jonge vrouw, een die zich met liefde begiftigen liet, maar die liefde niet zelve gaf. Onder de overige medewerkers zijn ook zeer gelukkig Melati van Java „Dolle Willie,Anna Koubert „Lontje/ Truida Kok „Tiny,44 Frits Lapidoth „de moede zaaier/ J. Eigenhuis „de baggerman/ M. J. Salverda de GraveHerderschee „Seringen/ Liane Van Oosterzee „’n Stukje leven/ terwijl de redac teur zelf den inhoud verrijkte met een gees tig geschreven schets „een Liefdedienst44 en een mooi gedachte bijdrage in gebonden stijl „Vorst- innen-glimlach.44 Nog komen er dichtregelen in voor van H. A. Van Goch, Marie Boddaert, P. Visser, Edw. B. Koster en Nonnie. Voor de Haagsche lezer van dit Koningin- nen-album zijn ook zeer interessant de frag menten uit dr. P. H. Ritter’s cantate, die eerst daags door de Kon. Nat. Zangschool ten ge- hoore gebracht zal worden bij gelegenheid van haar veertigjarig bestaan. Haar directeur, de heer B. v. d. Velde, componeerde de muziek. De dichterlijke ontboezeming van dr. Ritter maakt een weldadigen indruk. Vermelden wij ten slotte nog het coquette uiterlijk van het Koningin Wilhelmina-album dat, behalve door Hr. Ms. portret, geïllustreerd wordt door lichtdrukken van Mauve, Israëls, Du Chattel en J. Maris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 {Staatsblad no. 72), zooals die is gewijzigd bij die van 4 April 1892 {Staats blad no. 56), brengen ter openbare kennis, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeen tehuis te BOLS WARD, op Woensdag den 22 Men schrijft uit Amsterdam van 30 Nov. Hedenmiddag liep het gerucht, dat Zaterdag avond nog een tweede aanval op een meisje moet hebben plaats gehad. Bij onderzoek is dit gebieden waar te zijn. Johanna Hupser, dienstbode bij de familie Bruser, Ceintuurbaan 178, had omstreeks 10 uur in dep avond aardappelen gehaaid in de Sweelinckstraat. Zij zag, toen zij terugkeerde, dat zij gevolgd werd door een man, maar lette daar eerst niet veel op. Hij kwam haar op zijde, sprak haar aan en gebruikte minder voeg zame praatjes. Tot tweemalen toe had zij te gen hem gezegd: „ga weg, kerel!44 De man ging toen over iu een hevig vloeken, zoodat de menschen, die haar passeerden, verbaasd naar haar bleven kijken. Op den hoek van de Sweelinckstraat en Ceintuurbaan gekomen wel ke buurt meer algemeen bekend is onder den naam van Sarphatiepark, greep de man onder zijn jas, bracht een mes te voorschijn en tracht te haar daarmee een steek in den rug toe te brengen. Het meisje sprong echter op zij eu een heer, die juist voorbijliep, vroeg haar wat die man deed en of zij dezen kende. Op haar ontken nend antwoord bood bij haar aan haar naar huis te vergezellen, waardoor de man de gele genheid had zich te verwijderen. Het meisje omschreef den man als volgt: vrij groot en gezet; dikke donkere knevel, dragende een platten pet, een lange donkere jas en een witgekleurdeu broek. Zij maakte zich slerK den man dadelijk te herkennen. De politie is eerst van het feit in kennis gesteld, nadat de andere moordaanslag meer algemeen bekend was geworden. In ons vorig nommer meldden wij ’t overlij den van den heer A. C. Wertheim te Amster dam. De overledene heeft op onderscheiden gebied zijn invloed doen gevoelen, zoo in de hoofdstad als daar buiten. Jaren lang was hij in Amsterdam het hoofd van de liberale partij, de krachtige geest die „Burgerplicht44 in haar goede dagen wist te bezielen. Maar niet al leen op staatkundig gebied, ook in de financi- eele wereld nam hij een eerste plaats in. Men denke aan zijn krachtdadig handelen bij de suikercrisis in Indie. Steeds was hij bereid zijn kracht en invloed te geven voor onderne mingen en plannen, die het algemeen belang konden bevorderen. Duidelijk blijkt dit uit de lange lijst van gewichtige betrekkingen, nog door hem vervuld, vooral wanneer men bedenkt, dat hij niet in naam, maar steeds met de daad zijn deelneming in een of ander col lege toonde. Die iets wilde ondernemen dacht altijd ’t eerst aan A. C. Wertheim. Schertsenderwijze beweerde men wel eens te Amsterdam dat, gesteld er ontstond een geschil Het Amsterdamsehe vocaalkwartet is ont bonden. Er schijnt echter kans te bestaan dat een dergelijk kwartet door Messchaert over eenigen tijd op nieuw zal worden samen gesteld. Te Zevenaar is door de verificateurs bij de visitatie van de passagiers van den harmonica- trein een juwelier uit Amsterdam, die op ge regelde tijdstippen van en naar Duitschland reisde, aangehouden. Bij het ontpakken vond men zijn handkoffers gevuld met juweelen en gouden voorwerpen. En of dit nog niet ge- noeg was, moest hij zich ook ontkleeden. Na het ontdoen van zijn overjas en jas was de man als het ware met goud beslagen; geen plekje voor of achter op zijn lichaam, of het was bedekt met goud. Zelfs binnen in zijn broek had hij om zijn midden en in de broeks pijpen de artikelen met massaas verborgen. Al zijn ondergoed was op smokkelarij inge richt met haken was alles vastgemaakt. Het aangehaalde wordt geschat als een waar de vertegenwoordigende van vijftig duizend gulden. Tegen borgtocht van f 800 werd de man vrijgelaten; de goederen zijn verbeurd in de Roomsch Katholieke kerkelijke wereld, i zou zijn, geroepen om in ’t spraak te doen! Op letterkundig gebied Nederlandsche tooneel op Daarvoor deed hij zeer veel.” De overledene maakte zich Dinsdag morgen lp I I r COURAH SOEKE is >45* 3 25* 1 20» r. VA» VA» 6 50 7 77 720 8 8 815 8 35 8 45 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no, 72) zooals die is gewijzigd by de wet van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56); Brengen ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wet, handelende over de inschrijving, voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den laten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zyn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan bet in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3. htf, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al ia zijn voogd geen ingezeten, mits hy binnen het ryk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo rende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel Van wederkeerigheid is aange nomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zyn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands geves tigd is, in de gemeente waar hij woont; 4. van den buiten’»lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van ’s Lands dienst in ’s Rijks Overzeesche bezittingen of Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden inge- eebreven is verplicht, zich daartoe by Burgemeester en Wet houders aan te geven tusschen den Isten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zyn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zyn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen Van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente waar de inschryving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in hetregifeter van het jaar, waar toe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burge meester en Wethouders verder bekend, dat op WOENSDAG den Óen JANUARI 1898, ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zit ting zal worden gehouden tot inschryving der mannelijke in gezetenen, die op den len Januari 1898 hun 19de jaar waren ingetreden, en die alzoo geboren zijn in 1879, Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeen te kan geschieden van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur, 6neek den 3 December 1897. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1