ran ■ffi- IS IDffflEITIÏ iillll IMHE I KBfflt El HIT MB1SSHÜT SHKIL W 1 "k. r de s, is oek- n No. 100. 1897. r/l6 U J T W E E-E N-V IJFT I G 8T E J A A R O A N Gt. W O E IN I> <3t I> EC E M B F R. 15 steeds BINNENLAND. de vaandels tijdens het beleg der steden op Alle brieven in te zenden. igelijks telooze srs met tot en mdrik rouds- ler en en vertegenwoordigers van vreemde mogend- heden, met wie de Republiek handelsbetrek- 4 7g Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f l.-~ franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco AM. )ec. 73/, 97/i« mer ’t Nut. tevelt, ADVERTENTIE N van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/1 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Veorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Volgens nadere mededeeling bestaat bij de H. IJ. S. M. het voornemen om nog meer uit breiding aan den geldigheidsduur harer retour- kaarten in locaal verkeer te geven dan voor eenige dagen werd medegedeeld. De geldig heidsduur der bovengezegde retourkaarten zou nl. op een maand worden gebracht, zonder onderscheid van den af te leggen afstand. Op den 4en December werd 's avonds bij de firma Oudkerk Pool in de Spuistraat te Am sterdam ingebroken. De inbraak moet ge schied zijn voor 11 uur, daar dan de oudste zoon gewoon is, nog op het kantoor te komen om de brieven, met de laatste post gekomen, te De brandkast wordt dan tot dien tijd opengelaten, daar men daaruit soms nog 41.50, .50 a Onder presidium van dr. J. J. Homoet te Arnhem heeft zich met medewerking van de hoogleeraren Halbertsma, Kooyker, Nolen, Pel, Rosenstein, Stokvis, Talma en Winkler en an dere geneeskundigen een centraal comité ge vormd tot oprichting van Volk-Sanatoria voor borstlijders in Nederland. In de meeste andere Staten van Europa, en ook in Amerika, zijn reeds dergelijke sanato ria gesticht, waar de behoeftige teringlijders herstel of doelmatige verpleging kunnen vin den. Het comité stelt zich ten doel ook in Ne derland volks-sanatoria in dezen geest op te richten. Het laatste internationaal congres voor He matologie, in dezen zomer te Brussel gehou den, waarop ook Nederland vertegenwoordigd was, sprak zich mede in dien zin uit. De bedoeling is de tuberculose geheel naar de nieuwe inzichten der wetenschap te behan delen, waarvan de gunstigste resultaten worden verwacht. Daarvoor wordt thans een beroep gedaan op de offervaardigheid onzer landgenooten ter ver wezenlijking van het doel, dat het comité zich voorstelt. Ook wordt daarbij gerekend op de krachtige medewerking van den Staat. ’t N. v. d. D. verneemt dat het Frans Hals- comité reeds verschillende bijdragen van artis- ten, ook buitenlandsche, beeft ontvangen, zoo- dat de onbekende gever der f 30,000 zeker wel vergoeding zal vinden door de te verkrijgen collectie. Zonder dit vooruitzicht echter, zegt het blad verder, en den toegezegden steun van de Koningin-Regentes, zou het comité zeer ze ker niet kunnen slagen, aangezien de tot nog toe van verschillende zijden ingekomen bijdra gen niet meer dan f 5000 beliepen. Het comi té zal nu weldra kunnen overgaan tot het uit schrijven van een prijsvraag voor een ontwerp- monument. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen heeft in aansluiting aan een wensch, door een der departementen op de jongste algemeene vergadering geuit, aan de departementen de volgende vragen voorgelegd: 1°. Wordt door uw departement iets gedaan, - om het misbruik van sterken drank in den kring, waarin uw departement werkzaam is, tegen te gaan? Zoo ja, wat? 2°. Zijn bij u wel eens plannen tot dat doel Als voorzitter van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen is op getreden de heer P. II. Hugenholtz Jr. Voor de vacature in het hoofdbestuur ont staan ter vervanging van de heeren mr. R. van de Werk te Amsterdam en mr. H. L. Drucker te Leiden zijn de volgende dubbeltal len opgemaakt: Vacature Van de Werk de hh. mr. F. A. Eggers, advocaat te Amsterdam, en F. Adama van Scheltema, chef der firma Frederik Mul ler Co. te Amsterdam. Vacature Drucker de hh. dr. P. van Geer, hoogleeraar te Lei den, en mr. H. J. van Leeuwen, advocaat en ^procureur te ’s Hertogenbosch. de bediende, waarop de heer S. antwoordt „Is het hier dan niet de Gekroonde Allemans gading In ’t Neerland's Weekblad wordt de heerS. hardhandig verwijderd door een portier, welk schouwspel door verschillende habitués belang stellend wordt gadegeslagen, ’t Onderschrift luidt: Gij die door Uw idee het land geeft aan den Staat, Wordt hier door ons, vereend, verwezen naar de straat. Ook de plaat van de Spectator behandelt dit onderwerp. Nog kan bier worden vermeld dat het ge beurde indirect het gevolg zou zijn van de bakkersbeweging. Mr. A. Kerdijk heeft zich in zijn strijd voor de bakkersgezellen bij een deel der Hagenaars impopulair gemaakt en de door hem voorgestelde is daar het slachtoffer van geworden. Zeker een nobele wraak Zaterdag is de justitie van Middelburg naar ’s Heer Arendskerke vertrokken in verband met het feit, dat Vrijdagavond omstreeks half acht het lijk eener vrouw in een put nabij het dorp werd gevonden. Men vermoedt, dat eene misdaad gepleegd is. De plaats van wijlen den schilder E. S. Wit kamp jr. in de redactie van Eigen Haard is ingenomen door jhr. B. W. F. van Riemsdijk, den hoofddirecteur van ’s rijks museum te Am sterdam. De Amst. Crt. is in de gelegenheid geweest de teekeningen te zien, die door den heer A. Reyding en onder zijn toezicht ontworpen zijn voor den grooten gecostumeerden optocht door de verbonden werkliedenvereenigingen te Am sterdam bij de a.s. inhuldigingsfeesten te hou den. De optocht zal een beeld geven van het glorietijdperk „de gouden eeuw", van het einde der 16de eeuw tot omstreeks 1680. Vooraf gegaan door muziek zal een eerste groep om vatten Prins Willem den Zwijger met zijn broe- BEKENDMAKING. Inschrijving voor de Nationale Militie. Lichting 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. overwogen, doch niet tot uitvoering gekomen? Zoo ja, waarop zijn dan die plannen afge stuit 3°. Bestaan in den kring, waarin uw depar tement werkt, ook volksgewoonten of handels gebruiken waardoor het misbruik van sterken drank wordt in de hand gewerkt? Zoo ja, welke Het hoofdbestuur stelt er prijs op, de ant woorden op deze vragen vóór 1 Januari e.k. te ontvangen. Nog zij hier vermeld, dat een nieuw nom- is verschenen van de kleine uitgaven van Het is een woord van dr. A. C. Har- inet het opschrift: „Waarom lijkver branding verboden?" De schrijver is een voorstander van het stel sel van lijkverbranding. Het standpunt waar op hij zich stelt komt duidelijk uit in de slot woorden van het vlugschrift: „Men kan de menseben niet dwingen verstandig te zijn en dat willen wij ook niet; het eenige wat wij zouden wenschen is de vrijheid om ten minste met ons zelve, met ons eigen lichaam, zoo ver standig te handelen als maar mogelijk is." vesters van ons gezag in de tropen en aan Betreffende vergoeding wegens mindere op brengst van gemeente-opcenten op de perso- neele belasting is door den minister van Fi nanciën o. a. het volgende bepaald - De nog vereischte regeling van aanslagen in de personeele belasting over 1897, wordt zooveel mogelijk bespoedigd. De ambtenaren trachten het daarheen te leiden, dat na ulti mo Januari a. s. geen kohieren over dat be lastingjaar meer ter executoir-verklaring be hoeven te worden ingezonden. Wanneer voor eene gemeente de voor ’97/98 becijferde hoofdsom, de hoofdsom over 1897 met niet meer dan f 50 te boven gaat, wordt dit niet in rekening gebracht. Is het verschil meer dan f 50 dan wordt aan de gemeente vergoed hetgeen zij over een bedrag in hoofdsom, gelijk aan dat ver schil, aan opcenten zou hebben genoten. De berekening geschiedt naar het getal der op centen over 1897 of naar het getal der op centen over 1896/97, indien dit kleiner is. poolvaarders volgen. Een zegewagen, de zoo genaamde „admiralenwagen," herinnert aan En de Amsterdammer, het weekblad, èn Neerland's Weekblad, geven een teekening van hetgeen in de Witte te ’s Gravenhage is ge- kingen onderhield, gaat vooraf aan de grond- beurd. ’t Eerstgenoemd blad stelt voor den oo 1_ 2. i godeballoteerde buiten de deur in de Witte, eenige gouverneurs-generaal, gevolgd door „bijl- i „Denkt u soms dat u in Deventer was?" zegt tjes." Johan Maurits van Nassau, gouverneur j- - J. i <-< yan Brazilië, sluit met een zegewagen, waarop scheepvaart, handel en nijverheid worden voor gesteld, deze (tweede) groep. De derde wordt geopend door een groot muziekkorpsdeze groep omvat de hoofdmo menten van den optocht, een zegewagen (waarop de vrede, de landbouw en de nijver heid tronen) leidt de figuur van Frederik Hen drik in, die met Willem II en den grooten Keurvorst voortschrijdtde twee laatsten her inneren aan zijn verwantschap met het Bran- denburgsche en het Engelsche huisAmalia, v. Solms, Henriette van Oranje en Marie Stuart zijn gezeten in een karos, die ontstuwd wordt door Engelsche en Brandenburgsche lijfwach ten. Een groep der groote dichters wordt ge volgd door een voorstelling, ontleend aan Von- del’s „Leeuwendalers," om het verband van geschiedenis en letterkunde aan te duiden. Dit verband wordt nader symbolisch veraan schouwelijkt door een zegewagen. Met bijzondere voorliefde is de schilderschool behandeld in vier groepen, op elk van welke een voorstelling in den geest der artiesten volgteerst Rembrandt met eenige anderen, waarachter „de Nachtwacht," dan v. d. Helst c.s., waarachter „de Schuttersmaaltijd." Frans Hals e. a. gevolgd door een derj meest bakende Haarlemsche schutterstukken van Hals ein delijk Jan Steen enz. ter inleiding van taferee- len uit zijn schilderijen. De optocht wordt gesloten door esn stoet van geleerden, groote uitvinders, waterbouwkundigen, natuurvorschers, wijsgeeren, kunstindustrieelen enz. Een groot muziekkorps sluit het geheel. Drie vendels van 50 schutters elk vergezelleu respectievelijk de drie groepen, in de kleeding van de daar mee overeenkomende tijdperken het eerste vendel in de schitterende costumes naar de et sen van Goltins en Abr. de Bruynhet twee de in den geest der figuren De Gheynhet laatste ontleend aan gravures van Nolpe. Nog verdient vermelding dat in de groep van Mau rits twee oude kanonnen met hun eigenaardige a la flêche-bespanning worden meegevoerd. Het geheel omvat ongeveer 500 personen. De zaak is thans zoover gevorderd dat onder de leden der verbonden werklieden-vereenigin- gen de aanmelding voor de verschillende te be zetten rollen geopend is. De openbare aan besteding der costumes en van al het verder benoodigde kan reeds zeer spoedig worden te gemoet gezien zoodra de benoodigde gelden door de hoofdcommissie zullen zijn toegestaan. De optocht zal naar alle waarschijnlijkheid gehouden worden den dag na de inhuldiging. ders, gevolgd door bekende Staatslieden uit dien tijd. Een kapel in Oud-Hollandsch costuum gaat voor Maurits en de groote veldoversten, die hem omstuwen, uit. Achter hen aan worden zl 5-rnnnrlnla f-lizlowa 11 of Iinl C\Cr Jnx z\»~» den vijand veroverd, gedragen. De Noord- behandelen. W- SI <ER OURAI I, 5 kW'’- A- weil ti. tentje ma te t Otte aauw, 30 25 40 24 1 L9 13 >5 6 50 7- 77 7 20 8 30a 8- 45a 8 15 55a 8 35 10a 8 45 45 5 45* 30 6 25* 10 7 20* v BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor gemeente Sneek Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72) zooals die is gewijzigd bij de vet van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56); Brengen ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den laten Januari van het jaar r hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of -■zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde 1 tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield j 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het ryk verblijf I houdt Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- rende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zyn beiden overleden, de voogd woont 2. van een gehuwde en van eeu weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands geves tigd is, in de gemeente wa’ar hij woont; 4. van den buiten’s lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd Ryk verblijf houdende ouderlooze zoon "van eeu vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van ’s Lands dienst in ’s Rijks Overzeesche bezittingen of Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort ie worden inge schreven is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester en Wet houders aan te geven tusschen den Isten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, «yu voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art, 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente waar de inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3dezinsneden van- swt. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waar toe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burge meester en Wethouders verder bekend, dat op WOENSDAG den ten JANUARI 1898, ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zit ting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke in- bezetenen, die op den len Januari 1898 hun 19de jaar waren ïngetreden, en die alzoo geboren zijn in 1879, Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeen te kan geschieden van ’amorgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. SNSEKdenli December 1897.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1