rm IHBÏE tl HET IIMIIISSI® SBL w ek\ SiJMS- B IDimBIHLW 10011N [J. vj cm1 dsicar^ n a. Toii No. lot. yl8 Nationale Üütie. 1897. T W E K-E N-V IJ FTIOH T E Ja AR» I) IS CJ IQ 31 13 E 1<. IS 3. 4. 1. U I T DE PERS. '5 jr. 2,50 BINNENLAND. I» Op een andere leemte in de kieswet of juis- A reur bear geh. •jjk. en Het voorstel van het hoofdbestuur der cen trale liberale kiesvereenigiug te Enkhuizen, tot afscheiding van de Liberale Unie, is verworpen met 1115 tegen 521 stemmen. 1.50, -.00 oor eid. een be- ran g- EN’ 12,00 -,00, erd cha- gen, entje rmeu ÜMA 1. 2. f50 :9a 2 a 100; 3r de1 rs, is wek- M. c. 71 6 ^16 De Nederlandsche Drogistenbond heeft aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal een adres verzonden. Daarin wordt ge zegd, dat den Bond ter oore is gekomen, dat ADVERTENTIE!! van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van generaal Eland, wegens zij ne benoeming tot minister van Oorlog, is be noemd tot lid van het hoofdbestuur van den nationalen Zuiderzeebond de heer W. C. J. Passtoors, centraal-president van den Ned. R.- K. Volksbond. De heer W. Degenhardt, onderwijsman bij uitnemendheid, en jaren lang hoofd eener school te Amsterdam, heeft Woensdag zijn 80en ver jaardag gevierd. Hij is bij deze gelegenheid benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De 50-jarige loopbaan van Mevrouw Albregt- Engelman zal op 17 Januari a.s. bij Prot ge vierd worden met een feestvoorstelling van Legouvé’s „Talent en geboorte®, gevolgd door „Stientje®, dramatische schets door Justus van Maurik, aan de jubilaresse opgedragen. December 1897, des voormiddags ten 101/, ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent De verschenen vrijwilligers voor de militie; dé lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen, in de artt. 55 en 56 be doeld alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte. Snoek den 12 November 1897. Burgemeester on Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Het Comité tot verbetering van den maat- schappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft besloten tot de oprichting van eene vereeniging, die het doel van het co mité zal trachten te bevorderen. Het comité is daartoe geleid door de overweging, dat de ve lerlei bemoeiingen aan het comité geldelijke verplichtingen opleggen, bezwarend voor de draagkracht van slechts enkele personen. Het heeft nu eene oproeping gericht tot de adhe- renten van het comité, 303 in getal, en tot al len, die voor de werkzaamheid van het comité sympathie gevoelen, om tot het lidmaatschap der vereeniging tegen een minimum-contributie' van f 1 toe te treden. Het comité bestaat uit de heeren mr. E. Fok ker, ’s-Gravenhage, mr. W. L. P. A. Molen- graaff, Utrecht, mr. J. C. Overvoorde, le se cretaris, Dordrecht, en uit de dames jonkvr. J. de Bosch Kemper, voorzitster, Amsterdam, mevr. H. H. ScholtenCommelin, 2e secr.- penningmeesteres, Amsterdam, mevr. M. A. van der LaanDe Joode, Haarlem, en mevr. H. F. BoddaertSchuurbeque, Ommen. hun personeel wel niet hebben betaald die reden toch niet op de kiezerslijsten Maar die betaald hebben zullen slechts dan kiezers blijven, wanneer zij een anderen grond van kiesrecht kunnen inroepen. Dit gevolg is onvermijdelijk, omdat èn de grondwet èn het stelsel der kieswet verbieden hem kiezer te laten zijn, die geen enkel ken merk van geschiktheid en maatschappelijken welstand vertoont. De oorzaak der onregelmatigheid is dat er in 1895/96 belasting geheven is ter zake van wo ningen, die niet als kenmerk van welstand, noch voor kiesrecht, noch voor belastingheffen, behoorden te gelden. De fout is nu verbeterd. En dat die fout in het eerste jaar der kies wet ook op haar werking van invloed is ge weest, is het uitvloeisel van de politieke fout van de hh. Kerdijk c. s., tengevolge waarvan het stelsel der kieswet eerst in 1898, overeen- 4 April 1892 (Staats- I komstig de bedoeling, werkt nevens de nieuwe Wat er in 1898 te Leven i a-: van h( Er wordt een dwaze schrijf-, zet- of druk- fout verbeterd. In de Tweede Kamer is door bij den minister van Binnenlandsche Zaken dr. Kuyper gesproken van „ons ooilam®, hij BEKENDMAKING. inschrijving voor de Nationale Militie. Lichting 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Hinderwet,' ter openbare kennis, dat aan GERLOF ZOETHOUT, van beroep Scheepstimmerman, wonende te Sneek, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot het oprichten van een SCIIEEPSTIMMER- WERF, op het perceel weiland, kadastraal be kend gemeente Sneek; Sectie C no. 1575, ge legen aan het Zomerreek. Sneek den 17 December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. De heer mr. S. van Houten, die in ’t parle ment niet kan spreken, blijft in de Avondpost aan het Kamerdebat deelnemen. Hij bespreekt thans de kieswet en hetgeen daarover in de Tweede Kamer door de hh. Kerdijk en Troel- stra e. a. is gevraagd en door dea Minister van binnenlandsche zaken is geantwoord. Naar ’t hem voorkomt wordt er moeite gedaan om over vier jaren de kieswet te wijzigen en wel in hoofdzaak onder het voorgeven dat er techni sche verbeteringen moeten worden aangebracht, een woord dat zeer elastisch is. Reeds heeft de heer Kerdijk den hefboom aangekondigd, waarmede zal worden gepoogd de kieswet te ontwrichten. ’t Is weder het amendement Kolkman-Vermeulen dat dienst moet doen. „Dat amendement, invoering vau het nieuwe personeel bij nadere wet, had, aldus eindigt mr. v. H. zijn betoog, dienst moeten doen om het werk van het vorig kabinet geheel te ver ijdelen. Deze toeleg misinkte, maar wegens dat amendement moest voor éen jaar een over gangsbepaling gemaakt worden, die aan het be talen vau personeel volgens de oude wet kies recht verbond. Htervan kan nu het gevolg zijn, dat er van de lijst van kiezers voor 1897 in het vervolg personen afvallen in gemeenten, waar het oude personeel tot lagere huurwaarde afdaalde, dan bij de huurcijfers van de nieuwe wet het geval is. Waar dit op belangrijke schaal het geval is, zullen de meesten dier per sonen en om staan. K E N N I S G E VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek. voldoende aan art. 87 der wet op de 'Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals die is gewijzigd bij die van 4 - -o, blad no. 56), brengen ter openbare kennis, dat wet op het personeel. Wat er in de eerste zitting van den Militieraad voor deze wachten staat is hun eigene schuld, geen fout gemeente zal worden gehouden in het Gemeen- van de techniek of het stelsel der wet. tehuis te BOLSWARD, op Woensdag den 22 C. 1 J‘ door eenige apothekers een adres is aangebo den met verzoek om maatregelen rechtstreeks gericht tegen handelaars in drogerijen en che micaliën, alsof zij de oorzaak waren van den heerschenden toestand, maatregelen, wier in voering het bedrijf van die personen voor goed zouden te gronde richten. Ook de Bond is van oordeel, niet slechts dat de handel in chemicaliën veel wijziging behoeft, maar ook dat het dringend noodig is daartoe strekkende maatregelen te nemen, maar tevens meent hij dat de treurige toestand is te wijten aan de gebrekkige en onjuiste uitvoe ring die gegeven is en wordt aan de ten deze vigeerende bepalingen. Dit wordt in het adres nader uiteengezet. Aan het slot van het adres wordt er op aangedrongen, dat lijst O. zoodanig worde herzien, dat zij slechts zal bevatten zoodanige stoffen, die uitsluitend als geneesmiddel worden gebruikt en slechts zoodanige hoeveelheden als dienstig zijn voor dadelijk geneeskundig gebruik. ter gezegd op een tweede beperking van kie zers, wijst de heer C. V. Gerritsen in Voor uitgang. Hij heeft de aandacht gevestigd op de voorschriften die dc nieuwe regeling der verhouding tusschen rijks- en gemeentefinan- ciën brengt en die, zooals men weet, de ge meente verplichten om vóór 1901 eventueele progressie uit de hoofdelijke omslagen te doen vervallen en daarvoor het evenredigheid-stelsel in de plaats te brengen. De heer Gerritsen schrijft: „Zoodra het zoover komt dat in de kleine gemeenten een inkomstenbelasting of hoofdelij ke omslag wordt ingevoerd overeenkomstig het bepaalde van art 243, dan zal in vele gemeen ten niet alleen verwarring ontstaan in de finan ciën, maar dan worden bovendien andere mis standen geboren tengevolge van de samenkop peling van kiesrecht voor de gemeenteraden met betaling van gemeentebelasting. In de gemeenten nl. waar thans reeds in komstenbelasting geheven wordt, al is het ook in geringe mate, bij een inkomen van f 200, f250 en f300 per jaar gewoonlijk met een sterke progressie voor inkomens daarboven zal men van 1901 af onder de nieuwe regeling minstens dit bedrag moeten aftrekken als noo dig voor levensonderhoud. Daarmede verval len dan alle aanslagen in die laagste klasse. Maar daarmede verliezen deze aangeslagenen tevens het kiesrecht voor den gemeenteraad. Want in de rijksbelasting zijn zij niet aange slagen zij oefenen het kiesrecht voor de Ka mer en de Staten uit krachtens de woninghuur, het loon, het spaarbankboekje ot het examen. Om te voorkomen dat deze burgers, na eenige jaren het kiesrecht voor den gemeenteraad te hebben uitgeoefend, weder onder de politiek- onmondigen worden gerangschikt, moet de kies wet worden herzien. Nu wordt wel in het voorloopig verslag bij hoofdstuk V met een enkel woord de herzie ning van art. 243 ter sprake gebracht, maar niet in verband met het kiesrecht. En hoe die herziening ook moge uitvallen, het stelsel van aftrek van een vaste som voor levensonderhoud blijft er ongetwijfeld in gehandhaafd. Met ot zonder herziening van art. 243 dus zal vóór 1 Januari 1901 den datum waarop alle te genwoordige hoofdelijke omslagen of inkomsten belastingen van rechtswege vervallen het nieuwe stelsel zijn ingevoerd. Indien nu niet tevens vóór dien tijd de kieswet wordt herzien met betrekking tot het kiesrecht voor de ge meenteraden, zullen talrijk velen dit recht ver liezen na het eenige jaren te hebben uitgeoe fend.® Het betoog van den heer Gerritsen strekte om te doen uitkomen dat de wijze waarop de regeering zich tot dusver uitliet over de kies- wetregeling, weinig hoop gaf op verbetering. De redactie ven Vooruitgang wees er reeds op, dat de conclusie wat voorbarig was, daar de minister van binneulandsche zaken nog geen gelegenheid had gehad zijn meening te doen kennen. Men weet overigens reeds dat de mi nister zich over de onbillijkheden, die de ver betering der financieele regeling tusschen rijk en gemeente aankloven, duidelijk heeft uitgela ten en een onderzoek dienaangaande heeft in gesteld. o. 8 16 OEEKER COIRAA BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Au- jutus 1861 (Staatsblad uu. 72) zooals die is gewijzigd by de rei van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56); Brengen ter kennis der ingezetenen, dat by hoofdstuk III ||w wet, bandelendo over de inschrijving voor de militie, steeds mier anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlyks worden voor de Militie ingeschreven alle muelijke ingezetenen, die op den Hten Januari van het jaar dun 19de jaar waren ingetreden. -ao™—I Voor ingezeten wordt gehouden Iqtgggj 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of ikju beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet ran den 28sten JuU 1850 (Staatsblad no. 44) 2 hy, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de natste. aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde ijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verbljjt deld S, hii, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al rjjn voogd geen ingezeten, mits bij binnen het rjjk verblijf lOtidt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- ende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver- iljchten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der lietetplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange- Lstseu. (Art. 16 De inschrijving geschiedt: 11. vau een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, 6 deze overleden, de moeder, of, zyn beiden overleden, de ioogd woont I 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente »4«r hij woont; S. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door tan is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands geves- agd is, in de gemeente waar hij woont; f. van den buiten’s lauds wonenden zoon van een Neder- Mider, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land ramt, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Sederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven; 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in- tezeten, die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon tan een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 8. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van ’a Lands Heust in ’s Ryks Overzeesclre bezittingen of Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester en Wet- louders aan te geven tusschen den Isteu en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn valer, of, is deze overleden, zijue moeder, of, zijn beiden overleden, aju voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, Joch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te ueven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente waar de Tinechrijving, volgens art. 16 moet geschieden. 'Daarbij gelden de bepalingen der 2do en 3dezinsneden van 'zijne'inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waar toe by volgens zijnen leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burge- I meester en Wethouders verder bekend, dat op WOENSDAG den ien JANUARI 18'jS, ten Gemeentehuize alhier, eene bijzondere zit- ting zal wordeu gehouden tot inschrijving der mannelijke in gezetenen, die op den len Januari 1898 hun 19de jaar waren Ingetreden, en die alzoo geboren zijn in 1879, Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeen te kan geschieden van 'smorgens 9 tot 's namiddags 1 uur, Sneek den 14 December 1897.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1