■IK- B IDIEHTfflIHLW ÏOOllDI CBU E HIT MWHSSimi SfflL er •KMA. i !A. fW Nationale Militie. No. 103 1897. T W E E-E N-V IJ F T I G ST E J A A R O A N <3. i cM k 30. liddeldl ’tmfssid k DECEMBER. 25 Het bestuur det Maatschappij-A rti et Ami- VEKGADERING Geneesheer bij de wekkend woord van J. Kat Wz. ffitingei BINNENLAND. :t. rcK. 44,00 •g; in Deze CO UR A MT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. m van ring. keur 3 keur geh. Bij deze Courant behoort als Bijblad Feu.il- leton-nummer 262. Benoemd tot inspecteur der directe belastin gen te Sneek J. M. van der Minne, adjunct- inspecteur te Amsterdam. Siieek den 24 December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. door gheid. een It be- worde! ing dool roerd Scha- ‘ggen, DSCH1 ser geit eescirb 45.00, —.00 TEN- f43,00 ,00, A I’llicl AU BB JUTE» i f60 f 16a 45 a 00Q; ikrijk.j rig en /o en enz, In Den Haag heeft men een aanvang ge maakt met het plaatsen van de gebouwen voor de in 1898 te houden nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid achter het duin tegenover Hotel de la Promenade. Maandag avond is onder Terborg door de stoomtram, die om 8.34 van daar naar Die ren vertrekt,' een arbeider overreden, met het ongelukkig gevolg dat hij onmiddellijk eeu lijk was. Er is strubbeling onder de geheel-onthouders in ons land. Een comité, waar professor Van Rees aan het hoofd staat, heeft een oproeping gedaan tot oprichting van een Algemeen Ge- '3A ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Als redacteur van Elsevier's Geïllustreerd Marmdsckrlf t wordt dr. Jan ten Brink met 1 Januari vervangen door den heer Frits La- pidoth. als volgt Burt van Hove, voorzitter Geo Poggenbaek, 2e voorzitter John Hulk, secre taris C. G. ’t Hoofd Jr. penningmeester, en G. H. Breitner, 2e secretaris. Een onzer industrieelen moet, naar ’t Hand. meldt, een toestel hebben uitgevonden, waar door een kiezer geheel mechanisch kan stem men, en waarbij alle waarborgen gegeven wor den tegen vergissingen of fraude. De uitvin der laat de toestellen in Engeland aanmaken 3% o Op verzoek van het centraal comité voor de kroningsfeesten te Amsterdam zal de Vereeni- ging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer aldaar reeds van 15 Januari e. k. af een speciaal bureel inrichten ten behoeve van vreemdelingen, waar alle mogelijke information te bekomen zullen zijn omtrent logies, plaatsen voor in- en optocht en verdere bijzonderheden gedurende de groote plechtigheden. Het bu reel wordt gevestigd N. Z. Voorburgwal no. 236, in een der lokalen van het Algem. Han- delsblad. Te Berchem bij Osch is Dinsdag in een koffiehuis een hevige twist ontstaan tusshen die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes in het onderlijf stak. De gekwetste is niet buiten gevaar. De dader is gearresteerd. Jaloerschheid was de aanlei ding tot den twist. Ter bevordering van eene geregelde bestel ling der bij de aanstaande jaarwisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gelegen heid opengesteld om brieven, kaartjes en ge drukte nieuwjaarwenschen, welke men op 1 Januari a.s. aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van 23 December af ter post te bezorgen. Om die stukken van de overige te onder scheiden, belmoren over do geheele lengte van het adres twee zich kruisende streepen getrok ken te zijn. Zij moeten uiterlijk 31 Decem ber, te 12 uren middags, ter plaatse van be stemming zijn aangebracht. Het publiek wordt, zoowel in zijn eigenbe lang als in dat van den dienst, bijzonder aan bevolen, van deze gelegenheid tot vroegere bezorging bij de jaarswisseling gebruik te ma ken. AM. )ec. 95/l6 Men leest in de Telegraaf: Dinsdagavond is de van de Zuiderzee komen de stoomboot „Meppel“ op de hoogte van den golfbreker in het Y in aanvaring gekomen met no 7 van den iiavenstoombootdiensi op Amster dam. Het bootje werd op den strekdam aan den grond gezet en daar de passasiers op de „Meppel“ overgiugen en later de reis naar Nieu- wendam konden vervolgen, heeft alles zich ge lukkig tot eenige materiëele schade bepaald. Naar aanleiding van dit ongeval ontvingen wij gisteravond een bezoek van een der passa giers van het havenstoombootje, die ons mede deelde, dat het meer geluk dan wijsheid is ge weest, dat hier niet tal van menschenlevens zijn te loor gegaan. Onbegrijpelijk is het, dat de „Meppel", die de oorzaak van het ongeval was, de overgenomen missagiers niet direct naar Nieuwendam heeft gevoerd, maar eerst via Am sterdam en Schellingwoude ter bestemder plaat se bracht. Aan boord van het havenbootje toch bevon den zich verscheiden schoolgaande kinderen. Onnoodig te zeggen welke doodsangsten de ouders hebben uitgestaan toen de kinderen op den bepaalden tijd niet te huis waren. Naar onze zegsman mededeelde, zou het bootje, had de aanvaring op diep water plaats gehad, on middellijk zijn gezonken. Een rilling gaat ons door de leden indien wij er aan denken wat dan zou zijn geschied. Moge dit ongeval toch tot voorzichtigheid manen. KENNISGEVING. LICHTING VAN HET JAAR 1898. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals zij is ge- Naar de Haarl. Ct. schrijft zal de door de schilders in dank aan den schenker van de som van f 30000 ten bate van het standbeeld van Frans Hals bijeen te brengen collectie aquarellen en teekeningen een vrij volledig overzicht geven van den toestand derHolland- sche schilderschool aan het einde der 19e eeuw. Dit heeft den schenker der vorstelijke gift doen besluiten om, ten einde de verzameling ook in de toekomst in haar geheel te houden, die la ter aan het Stedelijk Museum te Haarlem te vermaken. De bakkersvereenigingen, die in Den Haag de zaak der afschaffing van den nachtarbeid hebben geleid, hebben een motie aangenomen, waarin zij als haar oordeel uitspreken, dat de afschaffing van nachtarbeid voor bakkersgezel len door menschelijkheid en billijkheid gevor derd wordt, maar dat door de tegenwerking, vooral van de vakgenooten uit andere plaat sen, die afschaffing niet op 17 Januari 1898 kan plaats hebben, en besluit: het op 3 Octo ber jl. vastgestelde plan van doorvoering op te geven en op nieuw de propaganda ter hand te nemen, met de onverzettelijke bedoeling om trots allen tegenstand te overwinnen. door de hh. Van Rees c.s. Dringend vraagt het hoofdbestuur allen met citiae te Amsterdam, ia thans samengesteld vertrouwen af te wachten, of door wijziging der i statuten van de Vereeniging de bezwareu niet kunnen worden weggenomen, die er nu schij nen te bestaan om alle geheel-onthouders-elemen- i ten de Tolstoïaansche en zij die een speci fiek Christelijke vereeniging verlangen uitgezon derd in zich op-te nemen. Namens het hoofdbestuur zal ter algemeene vergadering prin cipieel deze quaestie gesteld worden. Als bijlage bij deze circulaire zijn gevoegd „Een stukje (geschiedenis van de laatste jaren der Afschaffers-vereeniging, door den waarne mend voorzitter P. v. d. Meulen, en een op» Te Winschoten is een misdaad gepleegd. Daar heeft zich onlangs zekere Huisman, van Vm.cntwedde, als schoenmakersgezel bij de wed. Holt verhuurd. Hij werd verliefd op de we duwe, maar daar zij iets van hem wilde weten, wees zij hem de deur. Hierover was H. zoo ontsticht, dat hij Woensdag morgen de woning der weduwe binnendrong en eenige schoten uit een revolver loste, die gelukkig geen doel trof fen. Onmiddellijk daarna schoot hij zichzelf een. zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. wijzigd bij die van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze tehffi™ Dinsdag den 18 Januari e. k.des voormiddags ten 11 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan B E K E N D M A K I N G. Inschrijving voor de Nationale Militie. Lichting 1899. onder’ hield; Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. tan den Gemeenteraad van Sneek, gemeente zal worden gehouden in het Gemeen- op Dinsdag den 28 December 1897, I Na de verschillende tegenstrijdige berichten die over den verkoop van het landgoed „Sons- beek“ de rondte hebben gedaan, wordt thans gemeld, dat het definitief in andere handen is overgegaan en dat spoedig verschillende per- ceelen als bouwterrein zullen worden te koop aangeboden. De gewone onvoorzichtigheid, het bijvullen van een petroleumlamp terwijl ze brandt, ver oorzaakte eergisteren avond te Amsterdam een zwaren uitslaanden brand in een tapperij aan den Beukenweg, een afgelegen straat aan de zuidzijde der stad. Het benedenhuis en de eerste verdieping zijn uitgebrand. De overige uc. o.aumao.cu i verdiepingen van het perceel waren onbewoond, binnen korten tijd zal een proef plaats hebben die door den lord-mayor van Londen en ver- I schillende autoriteiten zal worden bijgewoond. Wat zoo’n toestelletje zich eventueel zal I twee vrienden, verkneuteren over het tweebeenig„stemvee" of liever: over onze peuterige kieswet in toepassing! heel-onthoudersbond. Men weet, dat ons land op het oogenblik de volgende drankbestrijders- vereenigingen teltde Christelijk geheel-ont houders, de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, die, blijkens een stemming van dezen zomer, voor het grootste deel uit geheel onthouders bestaat, en sedert 6 Mei een Bond van Geheel-onthouders, mitsgaders de Volksbond. Het hoofdbestuur van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank heelt nu, in een circulaire aan de geheel-onthouders in en buiten de vereeniging, een waarschuwend woord doen hooren tegen deze poging, die, naar het meent, een groote verbrokkeling en verwarring in geheel-onthouderskringen zou ten gevolge hebben. Er is in ’t geheel geen overleg ge pleegd door het comité met de Afschaffersver- eeniging, die gedurende de laatste jaren den strijd der geheel-onthouding zoo krachtig heeft meegestreden en in haar werken en wezen een even algemeen standpunt inneemt als met den Geheel-onthoudersbond beoogd wordt, behalve voor de tegenstanders van wettelijke maatrege len, de volgelingen van Tolstoï. De voorstan- I dets van een krachtig ingrijpende drankwetge- i ying «vooral moeten zich niet laten meeslepen op Dinsdag den 28 December 1897, des namiddags ten 6’/a ure. 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Benoeming van een Algemeene Armvoogdij. 4. Alsvoren van een leeraar aan de H. B. I School. 5. Adres der Commissie van de Kronings feesten. L 6. Aanbieding plan vernieuwing en uitbrei- ding der Kade. 7. Vaststelling van het 2e Suppletoir Ko hier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1897 OEEKER COUBAKi V MM— Harmeu >h Walt, tl z. ohannes is 0/ BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72) zo?als die is gewijzigd bij de ■wet vah 4 April 1892 (Staatsblad no. 56); Brengen ter kennis der ingezetenen, dat by hoofdstuk III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militie, ouder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den laten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zjjn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2. hy, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de aatate, aan bet in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijl 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al ?;i)n voogd geen ingezeten, mits hij binnen het ryk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- jende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen. Art. 16, De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, 13 deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hy woont; 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands geves- tigd is, in de gemeente waar hij woont; 4. van den buiten’s lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zyn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander die, ter zake van ’s Lands dienst in ’sRyks Overzeescbe bezittingen of Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art, 15 behoort te worden inge schreven is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester en Wet houders aan te geven tusschen den Isten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn valer, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zyn Voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hy, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente waar de iDschrijving, volgens art. 16 moet geschieden baarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van 'art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waar toe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burge meester en Wethouders verder bekend, dat op WOENSDAG den 5eu JANUARI 1898, ten Gemeentehüize alhier eene bijzondere zit ting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke in gezetenen, die op den len Januari 1898 hun 19de jaar waren ingetreden, en die alzoo geboren zyn in 1879, Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeen te kan geschieden van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur, Sneek den 14 December 1897. amul iu uiu atiuug uiispriii.uk wurm geuiwu i omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane PUNTEN VAN BEHANDELING: i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1