m K HET IMDISStm SMIL 1897. I No. 104. Halionale Mslitia. T W E E-E N-V IJFTIG8TE J A A R O A N <r. VV O D A G 29 I) EC EMB F. JR. 1°. Ter voorbereiding van de door de gemeente- met 32 tegen 20 stemmen eu 5 buiten stem- '4. Gefluit, BINNENLAND. De persoon te Enspijk, die voor eenige da- ap de Nationale Militie van den 19den Augus- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. 1.50, 0 a K ENNISGEVIN G. LICHTING VAN HET JAAR 1898. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet k. en or d. en e- M. c. ADVERTENTIEII van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. h s i Wertheim gekozen is de heer Rutgers van Rozenburg, oud lid der Tweede Kamer. kV Aan de Rotterdamsche politie is de opspo ring verzocht van drie 16-jarige knapen, die Zaterdag avond alle drie thuis kwamen met de boodschap, dat zij Zondag morgen te 6 Ij uur bij hun patroons moesten aanwezig zijn voor dringende zaken. Reeds ia den vroegen ochtendstond togen deze knapen op pad, doch met -geheel andere doeleinden, ui. om hun fortuin in het buiten land te zoeken. Daar zij Zondag avond niet thuis waren en de patroons van niets af wisten, werd de poli tie in den arm genomen, die links en rechts informeerde, doch ten slotte tot de conclusie kwam, dat de knapen zich in het buitenland moesten bevinden. Dit bleek alras zoo te zijn uit een brief van een dezer knapen aan zijn ouders uit Brussel gedateerd en waarin om vergiffenis werd ge vraagd, met de mededeeling, dat alle drie op het punt waren met den trein naar Parijs te stoomen, om aldaar rijk te worden met den verkoop van sigarenpijpjes. De avondturiers hebben op hun reis niets anders medegenomen dan de spaarpenningen van 4 a 5 maanden en hun laatste weekgeld. Een der knapen mist den rechterarm. sociaal-democratie in Duitschland eerst na 25 jaren flink en fier te voorschijn trad, Coltoff in de engte te dringen met de vragen waar zyt gij met uw revolutionaire partij, wat werkt gij uit met uw revolutionair geschetter, waar zijn uw lc-gioeneu? bij welke vragen enkel ge fluit door daverend applaus overstemd werden. De vergadering ging hierop kalm uiteen. tering, in het bijzonder wenscht gelet te zien op de volgende punten Toegelicht behoort te worden op welke gron den het bedrag steunt, dat volgens de veror dening wegens noodzakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken van het totaal van het in komen of van de vertering. Hierbijunoet wor den gelet op plaatselijke toestanden, meerdere of mindere eischen der levenswijze, de prijzen van woning en levensmiddelen enz. In sommige verordeningen zijn, behalve de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, ook inkomens tot een zeker maximum vrijgesteld. Zulke vrijstelling kan alleen worden toegelaten, wanneer dat maximum overeenkomt met den toegestanen aftrek, doch dan is zij tevens over bodig. Voorts dient te blijken hoe het inkomen be rekend wordt, en de aftrek welke toegestaan wordt voor de schulden, huren en andere lasten. voortaan verwor pen, terwijl ten slotte het voorstel-Groningen „Alle besluiten, op vorige congressen aangeno men, de taktiek betreffende, worden vervallen verklaard,® werd aangenomen met 39 tegen 8 stemmen en 10 buiten stemming. Nu moest er een redacteur voor Recht voor Allen worden benoemd, maar na den loop die de beraadslagingen hadden genomen, was noch de heer Domela Nieuwenhuis, noch de heer Cornelissen bereid zich beschikbaar te stellen. Er Ontstond nog een lang, verward overleg en er werden nog een paar moties voorgesteld en aangenomen, maar het gelukte niet de ge moederen tot een te brengen. Recht voor Allen is thans zonder redacteur, en hoe het met den Bond zelf staat weet fei telijk niemand. Het 4e jaarlijksch Congres van den Socialis- tenbond werd op de Kerstdagen te Rotterdam gehouden. J. Blinxma, president van den cen- tralen raad, presideerde. Uit hetgeen hij in zijn openingsrede sprak was op te maken dat er eenig verschil in den boezem van den Bond bestaat en het debat, den tweeden dag gevoerd, heeft dit duidelijk doen uitkomen. Daar is de quaestie van het deelnemen aan de verkiezingen weder ter sprake gekomen, de quaestie die reeds tot de afscheiding der soci- aal-democratische arbeiderspartij heeft geleid. Er waren een reeks voorstellen nopens dit laatste aan de orde gesteld en bij het daarover gevoerde debat kwam het bestaande verschil voortdurend meer in ’t licht en bleek het voort durend duidelijker, dat het niet deelnemen aan verkiezingen voor de meeste leden een niet te verdragen verbod is. Na lang gepraat is ten slotte de motie door de afdeeling Giethoorn gesteld aangenomen. Zij luidde: „Het Congres neemt geen bindende besluiten betreffende de taktiek.® Er waren 32 stemmen voor en 19 tegen, terwijl zich 6 afdeelingen van stemming ont hielden. Door deze stemming waren alle andere mo ties van de baan, behalve die van Sneek, al dus luidende „De afdeeling stelt voor geen besluiten en moties aan te nerntn in zake de taktiek, en de thans bestaande te doen verval len, doch het congres bespreekt in zake tak tiek alleen wenschelijkheden.® Deze motie werd daarop verworpen met 28 tegen 26 stemmen en 3 buiten stemming. De opmerking, nu door de hh. Luitjes en Domela Nieuwenhuis gemaakt dat er nu eigen lijk niets besloten was, trof door haar juistheid, i en het voorstel, om de gehouden stemmingen nietig te verklaren, werd gedaan en met 27 tegen 18 stemmen aangenomen, terwijl zich 13 I afdeelingen buiten stemming hielden. De Provinciale Staten van Noordholland j Nu kwamen de voorstellen van den heer Vergaderden heden tot het verkiezen van een Domela Nieuwenhuis aan de orde, en wel; .us 1861 {Staatsblad no. 72), zooals zij is ge wijzigd bij die van 4 April 1892 {Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze giineeute zul worden gehouden in het Gemeen tehuis van Schoterland te HEERENVEEN op Dinsdag den 18 Januari e. k.des voormiddags ten 11 ure. Dat iu die zitting uitspraak wordt gedaan imtrent alle in de eerste zitting niet afgedane saken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 24 December 1897. ^Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW11Z, Secretaris. Men schrijft aan de Zw. Ct. uit Amsterdam Onder leiding van den heer Loopuit werd Zaterdag te Amsterdam in de Plantage een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de afd. Amsterdam van de sociaal-democratische arbeiderspartij, ten einde den heer mr. P. J. Troelstra in de gelegenheid te stellen „de po sitie aan te geven door hem en zijn partijge- nooten Van Kol en Van der Zwaag in de Twee de Kamer®, zooals de heer Troelstra het uit drukte. Er waren wel duizend personen ter vergadering tegenwoordig. De heer Troelstra had in een rede van meer dan anderhalf uur verteld wat hij, Van Kol en Van der Zwaag alzoo in het belang der s.-d. partij en dat der vakvereenigingen in het Par lement hadden gedaan, om daarna aan te too- nen, dat, alhoewel het succes, zoo al niet bij zonder groot mocht genoemd worden, dan toch reeds van een aanvankelijk succes mocht wor den gewaagd. Het zou ons te ver voeren om ook maar een beknopt overzicht te willen geven van het ge sprokene. Hetgeen behandeld werd is trouwens algemeen bekend. De wijze echter waarop de heer Troelstra voordroeg, was wel geschikt om aandacht te trekken, zoodat dan ook, den gan seden duur der lange rede, geen enkelen keer door de talrijk aanwezige revolutionairen geïn terrumpeerd werd. Bij het daarop volgend de bat werd door Hartorff, Van Emmenes, Sam, Coltoff e. a. verklaard, dat Troelstra en Van Kol de goe-gemeente bedotten, dat zij geen sociaal democraten, maar verkapte liberalen waren, die konkelden met de mannen om de groene tafel, en hun best deden bij hun medeleden een wit voetje te krijgen, enz. Hartoff was ’t heftigst. Hij verklaarde openlijk, dat de maatschappij enkel heil te wachten had van optreden tegen de wet. „Ik ben rebel, zeide hij, maar gij zijt niets!® Telkens wanneer een spreker aan ’t woord zou komen ontstond er veel kabaal. Gefluit, applaus, gesis, geschreeuw. Toch behield de heer Troelstra het terrein en wist bij handig aan ’t slot der vergadering, welke drie uren duurde, na er op gewezen te hebben, dat'de lid der Eerste Kamer voor de vacatare-A. C.J 1°. Mag het geld uit de centrale kas ge- bruikt worden voor de verkiezingen 2°. Mo- i gen de afdeelingen deelnemen aan de verkie- i 1 zingen 3°. Zijn de leden individueel Vrij aan de verkiezingen deel te nemen Voorstel 1 wordt in ontkennenden zin be- I antwoord met algemeeue stemmen. Voorstel 2 wordt in ontkennenden zin beantwoord met 35 tegen 9 stemmen en 3 buiten stemming. Voor- Mr. A. Kerdijk deelt in het Sociaal Week blad, mede dat ten behoeve van de door de di rectie der Haagsche brood» en meelfabriek ont slagen gezellen gedacht; wordt aan het vestigen iu Den Haag van een nieuwe broodfabriek, op den grondslag van copartnership, in welke fabriek geen nachtarbeid zal worden verricht. besturen in te dienen voorstellen tot de her- I ziening der veroideningen op de heffing van hoofdelijke omslagen en andere plaatseiijke be lastingen, welke vóór 1 Januari 1901 moet 1 plaats hebben, heeft de Minister van Binnen- j stel 3 wordt in bevestigenden zin beantwoord landsche Zaken aan die besturen medegedeeld, dat hij bij de vaststelling van verordeningen op ming. de heffing van hoofdelijken omslag of andere Het voorstel-Haarlem, om zich directe belasting naar het inkomen of de ver- I „Communistenbond® te noemen, werd Vrijdag jl. zijn in de Wagenstraat te ’s Gra- venhage twee vrouwen, moeder en dochter, die stonden te praten, door een van de Wagen- brug komenden wagen overreden. De moeder werd eerst per raderbaar naar hare woning vervoerd, maar later naar het gemeentezieken huis overgebracht, waar bleek, dat zij, behalve verwondingen aan de borst, het onderbeen had gebroken. Zij is reeds overleden. Hare doch ter had bij het ongeval eenige lichte kwetsu ren aan den rug bekomen. Verschillende ooggetuigen hebben verklaard dat de koetsier herhaalde malen door roepen had gewaarschuwd en bij het afrijden van de brug onmogelijk zijn paard tot staan kon bren gen. Ook het ingesteld politie-onderzoek bevestigt de onschuld van den voerman. Nog een ander ongeluk wordt uit Den Haag vermeld. Men beeft Woensdag in de Alexanderstraat in bewusteloozen toestand ge vonden den stalhouder, den heer v. G. Door de politie werd hij per raderbaar naar zijn woning aan het Alexander veld- vervoerd. La ter bleek, dat hij bij het op hol slaan van twee door hem bestuurde paarden van den bok was gevallen. Zijn toestand is zeer ern stig. Iu den laren avond werden de paarden met het rijtuig opgevangen in de Van Kinsbergen- straat. BEKENDMAKING. Inschrijving voor de Nationale Militie. Lichting 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. OEEKER COURANT J= -Ag^ ea I in JL/U pCLHUUU vü XJUC'j.jytt, VIIU YUUL VCIJ.'gt? Uil- gen den deurwaarder Rit ernstig verwondde 5 45* 6 25* 7 20* 1 F- ---- de is Bk- - 6 50 7- 77 7 29 8 ia 8 a 813 a 8 35 a 845 6 ht 'wis- n iDimmui m ui - JJelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Au- ïfustus 1861 (Staatsblad no. 72) zooals die is wewftated bii de j - ---- -- - BtROEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneelr. gustus 1861 (Staatsblad no. 72) zooals die ia gewijzigd by de vet van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56); Brengen ter kennis der ingezetenou, dat by hoofdstuk III dier wet, Jiandelende over de inschrijving voor de militie, I onder anderen voorkqmt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militiö ingeschreven alle mannelyke ingezetenen, die op den laten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1. hüi wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of xijh beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet T&r. den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende den aatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden iu Nederland verblijf hield tZ. hij, van wiens’ouders de langstlevende ingezeten was, al is Kjjn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. I Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- I rende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan den ver- I plichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der I dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange- I napen. I Art. 16. De inschrijving geschiedt: I 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, I is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de I voogd woont; I 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente I waar hy woont; ■- van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands geves- igd is, in de gemeente waar hy woont; 4. van den buiten’s lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zyn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Ari. 17. voor de militie wordt niet ingeschreven: 1, de in een vreemd Kijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is; 2'. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van ’s Lands dienst in ’s Rijks Overzeesclie bezittingen of Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort ie worden inge schreven ‘is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester en Wet houders aan te geven tusschen den Isten en den Sisten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zyn beiden overleden, zjjii voogd tot bet doen van die aangifte verplicht. Art. 20.' Hy, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschry ving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente waar de inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art, 18. Zijne inschry ving geschiedt in het register van het jaar, waar toe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burge meester en Wethouders verder bekend, dat op WOENSDAG den Sen JANUARI 1898, ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zit ting zal .worden gehouden tot inschrijving der mannelijke in gezetenen, die op den len Januari 1898 hun 19de jaar waren ingetredeu, en die alzoo geboren zijn in 1879. Terwijl overigens de inschry ving ter Secretarie dezer gemeen te kan geschieden van ’smorgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. £neek den 11 December 1897.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1