VOOR SSEEK ffl OHM. NIEUWS- EJi AMEKTBNTIEBLAD I No. 1. 53e Jaargang. Zaterdag 1 Januari 1898. i Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover t Tramstation Sneek. ïil 11 DEN LEZER IN 1898 HEIL! voor en Uit de Raadszaal. i te stellen. De heer Pijttersen zegt of ’t niet beter is voor dit doel het oude werkhuis af te staan, waarop de Voor zitter antwoordt dat dit tegenwoordig door de Gasfa briek in gebruik is en ’t hem beter voorkomt dit niet hiervoor af te staan, vooral ook met ’t oog op de plannen voor uitbreiding der veemarkt. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform ’t voor stel van ’t D. B. besloten. Abonnementen en Advertentiën dit blad worden aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt, T. K. VAN TUINEN, Nauwe Noorderliorne. VI. Aanbieding plan vernieuwing en uitbreiding der Kade. De Voorzitter deelt mede, dat dit plan tot uitbreiding reeds bij de begroeting voor 1898 is behandeldzijne meening was toen dat dit nog wel een of meer jaren zou kunnen worden uitgesteld doch thans is hem op advies van deskundigen gebleken, dat de Kade zoo spoedig mogelijk verbetering behoeft. Met ’t oog op de aanbesteding van ijzer en steen, wat in den regel te laat wordt geleverd, vleit hij zich dat bij de aanbieding van het plan tevens een besluit zou kunnen worden genomen, omdat dan -ook de geldleening zal moeten worden verhoogd. Door deze spoedige behandeling kon eerst geen advies worden ingewonnen van de Commissie voor ’t onderhoud van straten en wallenzoodat de Voorzitter den leden de vraag stelt of de behandeling van dit plan thans aan de orde komt of deze te continueeren tot eene volgende vergadering. De heer Pijttersen is er voor, de behandeling te" verdagen tot de volgende bijeenkomst. De heer Risselada ondersteunt dit voorstel. De Voorzitter deelt mede, dat nu er 2 leden tegen zijn, het plan nog heden te behandelen, ’t hem eveneens beter voorkomt de behandeling tot de volgende ver gadering uit te stellen. De Vergadering gaat daarna over in besloten zitting tot vasstelling van het 2e Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1897. VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel op Dinsdag den 28 De cember 1897 ’s middags 12 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden. Afwezig de Heeren J. H. Reijenga en H. Oppedijk. I. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. II. Wordt mededeeling gedaan van het door Heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd raadsbesluit tot aan neming van de kerkvoogdij der hervormde gemeente te Tïrns van het recht van opstal van grond aldaar, zijnde het terrein van de reeds bestaande scholen de vergrooting daarvan. Alsvoren van brieven van de Heeren P. Postma te Woudeend, A. Reitsma en T. P. Koopmans te Oppen huizen, A. Nauta enJ. G. Nieuwland te Ueeg,S Baar da te Wolsum berichtende dat zij respectievelijk de benoe ming tot algemeen armvoogd of boekhouder aanne men. Alsvoren een brief van den Heer P. Postma te Woud eend houdende dankbetuiging voor de aan hem toege kende verhooging van tractement als opzichter der gemeente. Deze stukken worden voor notificatie aangenomen. III. Aan de orde is het voorstel van het raadslid, de Heer Th. P. Hettinga, om gunstig te beschikken op het verzoek van A. F. Dotinga te Oppenhuizen om toestemming tot het gebruik van een schoollocaal voor het houden der oefeningen van het aldaar bestaande Fanfare-corps, over welk voorstel in de vorige verga dering de stemmen hebben gestaakt. Bij stemming wordt het voorstel aangenomen met 8 tegen 5 stemmen, op de door den Heer Hettinga ge stelde voorwaarden. Vóór stemden de Heeren Th. P. Hettinga, Huistra, van Berkum, R. F. Hettinga, de Jong, Ages, Tromp en Okma; tegen de Heeren Gerbrandij,-■Nauta, de Boer, v. d. Gaast en Jelle Reijenga. IV. Wordt overgegaan toPde benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de open bare school te Tirns ten gevolge het aan Mej. A. M- Visser verleend eervol ontslag, in te gaan 1 Januaii e. k. De door Burgemeester en Wethouders aangeboden voordracht bestaat uit Mej. E. VisserBok ma, W- Kamminga-Stoffelsma en II. J. Visser, allen te Tirns. Na mededeeling van het schriftelijk bericht van het ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’/a cent. Groote letters naar plaatsruimte. VERGADERING van den Raad der Gemeente SNEEK op Dinsdag den 28 December 1897, des namiddags te 6l/r ure. Aanwezig 12 leden. Afwezig met kennisgeving de heer R. S. H. Visser. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. I. De notulen der vorige vergadering worden na lezing onveramderd goedgekeurd. II. Ingekomen stukken a. een schrijven van den heer Hijlke Halbertsma, dat hij zijne benoeming als voogd van het O. B. Wees huis aanneemt b. alsvoren van den heer R. Paehlig, dat hij zijne benoeming tot Voogd der Alg emeene Armvoogdij aan neemt; e. alsvoren van den heer V. Loosjes, dat hij zijne benoeming tot Curator aan hei Gymnasium aanneemt d. alsvoren van den heer H. Fennema, dat hij zijne benoeming als lid der Gommiss ie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs aanneemV.; 1 van een Bij den aanvang van het nieuwe jaar, dat zooveel verwachtingen opwekt en misschien ook vol teléurstellingen zal zijn, voor publiek en uitgevers beide, wil de redactie van de Sneeker Courant, thans in andere handen, in haar eerste nummer belijdenis afleggen van haar politiek geloof. En. dit des te eer, nu de uitgevers niet meer wenschen te varen in het zog, door het schip ^Sneeker Courant" in de laatste jaren achter gelaten. Want ook deze heeft eene geschiedenis. In 1844 opgericht door den toenmaligen uitgever J. Klein, begon het eerste nummer met een wel komstgroet, niet aan ’t hoofd van het blad, maar als het ware weggestopt onder de rubriek »Cor- respondentie”, wat wij aan den kop verwacht ten, vinden we aan den staart. Een eenvou dig, veelzeggend woord overigens: »De Re dactie neemt de vrijheid, bij de uitgave van het eerste nummer der Sneeker Courant, ’t geëerde publiek, dat door deelneming deze hare onderneming helpt bevorderen, rond en gul haren welgemeenden dank te betuigen; zij verzoekt beleefdelijk verdere belangstelling en aanbeveling in alle opzigten.” Wat wij echter missen, is het bekennen van politieke kleur. Zeer zeker, ’t was moeilijk eene bepaalde richting te kiezen, waar het blad alleen bijkans leven moest van abonné’s, omdat andere bron nen van inkomsten schaars vloeiden. Toen ter tijde toch moest voor eene advertentie van 14 regels 35 cent aan zegelrecht betaald worden. En dit laatste maakte den abonnementsprijs ook hoog: voor vier bladzijden per week, f 5,60 per jaar I Maar, waar de Sneeker Courant toen bijna het eenige orgaan was in onze goedé stad, had het juist in dien tijd van nog politieke onmon digheid des volks, door het te leiden, zooveel nut kunnen stichten. In Oct. 1861 ging ons blad over aan den heer W. Cool van Bokma, zonder eenig ver toon naar buiten. De indeeling en het for maat bleven dezelfde; niets dan de verande ring van naam duidde aan, dat een ander uit gever was opgestaan. Dit bleef zoo tot 23 Dec. 1863, toen de uitgever bedankte voor de sinds twee jaren ondervonden steun en eene uitbreiding van zijn blad met 1 Jan. d. a. v. "beloofde, liet for maat zou wel kleiner, doch de om vang grooter worden. En tevens werd de toezegging gedaan, dat, wanneer de ruimte het toeliet, maande lijks een politiek overzicht of eene beschouwing over het een of ander onderwerp, in liberalen geest geschreven, aan de nieuwstijdingen voor af zou gaan. Men moest echter niet verwach ten, dat de Sneeker Courant zou optreden ter stelselmatige oppositie of ondersteuning van eene bepaalde staatkundige richting. Een groote stap voorwaarts dus, er werd kleur bekend. En nog breeder zou ons blad zijne vleuge len uitslaan, toen het dagbladzegel, diet blauwe brandmerk”, werd afgeschaft. Nu geene belem mering meer aan het vrije woord, de Neder- landsche dagbladpers kon eene schoone toekomst tegemoet gaan en mede aan de ontwikke ling des volks arbeiden. De ^Sneeker Courant" werd dan ook met 3 Juli 1869 veel vergroot, maar is tevens van richting veranderd, iets wat wij zullen blijven betreuren. Want, waar e. alsvoren van den heer J. Campen, dat hij zijne benoeming als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt; f. Besluit van Ged. Staten dezer provincie, houden de goedkeuring van het raadsbesluit van 23 Nov. 11., tot onderhandsche verhuring van het Tolhuis bij Leeu warden, met de opbrengst der tollen en het grasge was van den trekweg aldaar, te rekenen van dat Tol huis tot het Weidumerhout, tegen eene jaarlijksche huursom van f 180,aan Keimpe Andries Bosch te Leeuwarden, ingaande 12 Mei 1898 g. id. van Ged. St., houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 23 Nov. 11., tot onderhandsche ver huring voor den tijd van een jaar, van den z.g. Trek- schippersstal te Leeuwarden, aan Laurens de Groot aldaar, ingaande 12 Mei 1898; h. Een schrijven van den heer'T. Selhorst, hou dende dankbetuiging voor ’t aan hem toe te kennen pensioen i. Een verzoek van den heer F. H. Eijdman te Delft, dat adressant uiterlijk 1 Maart 1898 de plannen voor den aanleg eener waterleiding in deze gemeente zal inzenden j. id. van den heer Somon te Amsterdam, om een portret van H. M. de Koningin te mogen leveren; k. Advies der Kamer van Koophandel en Fabrie ken, betrekkelijk ’t adres der Ned. Bell. Telephoon- M tatschappij te Amsterdam, houdende verzoek om con- OtoS&ie voor den aanleg en exploitatie eenor telephoon- geleiding in deze gemeente, ’t welk in een volgende vergadering ter tafel zal worden gebracht. Schrijven van Gedeputeerden, houdende goedkeuring van de onderhandsche verpachting der Bank van Lee- ning aan den heer E. Sandersvan den heer Dr. Do ra ma, om ontslag als geneesheer der Alg. Armvoogdij tegen 1 Jan. a. s. Besluit van Gedeputeerden, geleidende afschrift van ’t Koninklijk besluit tot goedkeuring der verordening tot heffing van rechten van ’t gebruik van wateren, kaden en wallen in deze gemeente. Een schrijven van ’t zelfde college, waarin de ge- meentebegrooting voor ’98 wordt goedgekeurd. Verzoek van de Doopsgez. Gemeente, om afstand van grond aan ’t Hooiblok. Verslag van Burg, en Wethouders inzake een bezoek aan de instellingen van weldadigheid in deze gemeente. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten goe de nota te nemen van ’t schrijven van den heer Eijd man den heer Somon te berichten, dat te zijner tijd op zijn verzoek zal worden gelet; ’t verzoek der Doopsgez. Gemeente in handen te stellen van de Com missie voor Openbare werken en ten slotte de niet ge memoreerde punten voor kennisgeving aan te nemen. III. Benoeming van een Geneesheer bij de Alge- meene Armvooogdij. De heer Dr. Risselada wenscht, om geen versnip pering der stemming te verkrijgen, niet in aanmerking te komen. Bij stemming verkreeg de heer Dr. R. Wartena 8, de heer Dr. Posthumus 4 stemmenzoodat benoemd is de heer Dr. Wartena. Aan den benoemde, evenals aan heeren Armvoogden zal hiervan mededeeling worden gedaan. IV. Benoeming van een Leeraar aan de H. B. School. Op de voordracht komen voor de heeren Dr. C. G. te Lintum te Enschedé, Dr. Harkema te Doetinchem, H. Boersma te ’s Gravenhage en A. J. v. d. Meulen te Leeuwarden. De uitslag 'der stemming was dat op de heeren y. d. Meulen 9, te Lintum 2 en H. Boersma 1 stem wérden uitgebracht, zoodat benoemd is de heer A. J. v. d. Meulen, tijdelijk leeraar te Leeuwarden. Aan den benoemde, aan den heer Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs en de Commissie van Toe zicht zal van de benoeming kennis worden gegeven. V. Adres van de Commissie van de Kroningsfeesten Evengenoemde Commissie verzoekt een gebouw van de gemeente tot berging en bewerking van materiaal voor de Kroningsfeesten. Burg, en Weth. adviseerden voor dat doel een der lokalen van de voormalige Meisjesschool beschikbaar eenige jaren vroeger, artikelen in liberalen geest geschreven, werden beloofd, zonder, let wel ondersteuning van eene bepaalde staatkundige richting, ging het nu den radicalen kant op. Het hoofdartikel van 3 Juli 1869 gaf trouwens ook de doorslaande bewijzen van waar de wind woei. »Weest radicaal, d. i. van den wortel af, man van vooruitgang óf van reactie, ergo, weest vleesch of visch,” zoo riep de redactie haar le zers toe. Er scheen geen tusschenweg te zijn. Dat zou men ook opmaken uit den geest der hoofdartikelen in de laatste jaren in dit blad op genomen, waarmede wij niet verder wenschen voort te gaan. Wij willen het goede in iedere partij recht laten wedervaren, en niet met groote woor den, tot welken schoonen zin ook gegfeid, den tegenstander bestrijden. Trouwens, wij zullen ons »fort” niet maken van politieke hoofdartikelen. Waar het te pas mocht komen, zal zeer zeker in liberalen geest geschreven worden, maar wij meenen, dat zoovele andere onderwerpen, buiten de politiek staande, recht op behandeling hebben. Wij willen, waar een bijzonder belangrijk onderwerp onze Sneeker gemoederen vervult, tot voorlichting zijn; wij hopen zoo nu en dan onze lezers in Oud-Sneek binnen te leiden; iets mede te deelen van de toestanden die hier vroeger heerschten, maar natuurlijk ook ’t oog gericht houden op groote gebeurtenissen, welke in den loop van het jaar in ons land mochten voorvallen; in ’t bijzonder in 1898, dat, wij schre ven het reeds, zoovele verwachtingen opwekt in tallooze rechtgeaarde Nederlandsche huisge zinnen. Hier wijzen wij echter op, dat wij van geen transigeeren willen weten om enkele abonné’s te winnen: het beroemd geworden gezegde van Hendrik van Navarre, later Hendrik IV, Koning van Frankrijk>Paris vaut bien une mes- se”, Parijs is wel eene mis waard, mag niet op ons van toepassing zijn. Wel roepen wij den onmisbaren steun in van velen; wij zullen trachten, tot op zekere hoogte althans, allemansgading te geven. Ten slotte: hoewel wij gelukkig reeds lang een tijd achter den rug hebben als het jaar 1806, toen van hoogerhand aan alle societeits-, koffie huis-, logementhouders en tappers geboden werd, te hunnen koste, minstens één exemplaar der officiëele Courant in hunne lokalen te hebben, hopen wij toch, dat zij vrijwillig, in hun en ons belang, hiertoe zullen overgaan. De prijs kan geen beletsel zijn. En hiermede zenden wij ons eerste nummer ter kennismaking, de wijde wereld in. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0.40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ■- I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1