NIEUWS- ES ADVERTENTIEBLAD VOOR WEK ES OMSTREKEN. 53e Jaargang. Zaterdag 29 Januari 1898. No. 9. u Binnenlanclsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. ct. te Muziekkorps. i\ Bijvoegsel behoorende bij de „Snee- ker Coui'ant,” van Woensdag 26 Jan. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. :cr re d en ;s- >n, en ek tie a- .6" >r- SNEEK, 24 Jan. Heden middag sloeg in de Krui- zebroederstraat het paard van den voerman N. op hol, doordien het schrok voor een kar. Op de Oude-djjk rukte het paard zich van den wagen los en holde het in woeste vaart voort. Op den hoek dier weg werd het tot staan gebracht. Aan de tegenwoordigheid van geest van den bestuurder is het te danken dat alles zonder ongelukken afliep. Tot opperbrandmeester is wegens ’t bedanken van den heer A. Bakker thans benoemd de heer P. N. Molenaar, mr. timmerman alhier. Naar we vernemen zal de tuinaarde voor het wandelpark alhier worden aangevoerd van uit Bergum. Vele schippers zullen hieraan dus weder werk vinden. Mocht de vorst eens zeer schadelijk op dit zijn vriend miste haar uitwerking op Rudolf niet. De hooggaande golfslag zijner toornige opgewondenheid be gon te bedaren, maar de schok aan zijn eerste harts tochtelijke voornemens toegebracht, deed in plaats daarvan een pijnlijk gevoel van radeloosheid bij hem ontstaan. Vermoeid liet hij zich in een hoek van de canapé neervallen, en vroeg, na lang stilzwijgen: »En als ik nu niet dadelijk met hem tot eene verklaring kom, wat ter wereld moet ik dan doen? Gij zult ten slotte toch niet van mij willen verlangen, dat ik ter wille van den lieven vrede van Elsbeth zal afzien en haar in den steek laten?* »Zeker nietdat zou wel ’t allerlaatste zijn, wat ik je zou aanraden, ’t Spreekt van zelf, dat je je meis je trouw blijven en haar voor eene herhaling van dergelijke gebeurtenissen vrijwaren moet. Mijn be doeling is alleen, dat dit heel goed zou kunnen gebeuren, zonder dat je vader er iets van weet. Elsbeth moet hier of daar onder dak gebracht wor den, waar zij voor hem niet te bereiken is.< »Dat’s gemakkelijk gezegd; maar ik weet niet hoe zulks onder de door jou aangegeven vooronderstellin gen zou zijn uit te voeren. Ook al bezat ik de mid delen om voor haar onderhoud te zorgendenkt ge dan dat zij ook maar een penning van mij zou aannemen, zoo lang ’t mij aan moed ontbreekt haar voor mijn vader en de geheele wereld als mijn verloof de te erkennen?* «Neen, zij zou niets aannemen, dat ’s zeker! Er Gebrek aan -pasmunt. De Utrechtste Han- delssocieteit heeft een adres gezonden aan den Minister van financiën, waarin gewezen wordt op het groote gebrek aan pasmunt, hoofdza kelijk halve-stuiverstukken en centen. Dit ge brek is vooral een plaag voor den kleinhandel. Met aandrang verzoeken zij den Min. maatre gelen te nemen. Zouden de muntgasmeters te U. soms al de halve stuivers inpalmen? Loonbeweging. Naar aanleiding van de wei gering der patroons om den bouwvakwerk- lieden de gevraagde loonsverhooging van 2 ct. per uur toe te staan, is door de knechten be sloten aan al de gezellen de volgende schrif telijke vragen te richten: a. Zijt gij voor loonsverhooging, desnoods met geweld b. Of zijt gij bereid te blijven doorwerken voor 15 ct. per uur. Na afloop dezer stemming zal op nieuw vergaderd worden. De gevolgen van den zachten winter. Nu tengevolge van het bijzonder zachte weer de rogge begint uit te loopen, maken de boeren zich wel wat ongerust, invallen, dan zou deze gewas kunnen werken. Brand. Tegen half vijf ontstond Zondag middag brand in een der directiekamers van het stadswerkhuis te Amsterdam, doordat de Roman van A. OSKAR KLAUSZMANN. 9 IV. Vervolg. »Dat komt, omdat ge niet weet, wat ik onder zijn tirannie al heb moeten lijden. Ik ben gelukkig niet misdeeld van piëteit en zelfs de hardste behandeling is niet in staat geweest mijn kinderlijke gevoelens ge heel te dooden. Maar altijd en altijd weder heeft de pijnlijke overtuiging zich bij mij opgedrongen, dat mijn vader bepaald niet in staat is iets anders lief te hebben, als zich-zelf.” Teder ander moge het recht hebben, zóo over hem te oordeelen, maar gij hebt dat recht niet. Hij is eenmaal je vader; hij heeft je op zijn manier lief en koestert ongetwijfeld den wensch, je tot een rijk en aanzienlijk man te maken. Dat hij zich in de keuze der middelen, die tot dit doel moeten leiden, niet veel om jou wil bekommert en alles naar zijn eigen inzichten meent te moeten regelen, ligt nu eenmaal in zijn heerschzuchtige natuur. Evenzeer als hij in zijn zaken steeds alles tot de kleinste bijzonderheden zelf regelt en vaststelt, zonder aan een ander iets meer over te laten als puur werktuigelijk schrijfwerk, evenmin kan hij in zijn hoedanigheid van vader er toe komen, een anderen wil naast den zijne te dul den. Vroeger of later zal hij er wel toe moeten ko men, zulks te doen; maar als vriend zou ik je wil len raden, hem langzamerhand en langs minnelijken Polderbestuur. Te Birdaard is tot voorzit ter van den polder »de Olifant” gekozen jhr. A. van Sminia te Oudkerk. Tot secretaris ontvanger van het waterschap »de Sorremor- ster polder” is benoemd de heer Mulder, no tarisklerk te Akkrum. Middelbaar Onderwijs. Te Groningen is aan den heer S. T„ leeraar in het Duitsch aan de R. H. B. S., namens den min. v. binn. za ken aanzegging gedaan, dat hij zijn onderwijs aan die inrichting voorshands moet staken. De oorzaak is: misbruik van sterken drank. De heer J. H. de Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer voor Breukelen, treedt Vrij dag a. s. te Vreeland op tot het houden eener politieke rede. De heer B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer, is voornemens op Vrijdag 4 Febr. te Terneuzen eene lezing te houden over de droogmaking der Zuiderzee en daar zoo moge lijk eene afdeeling stichten van den Zuiderzee- Bond. Atjeh. Onlangs vernam men dat Toekoe Oemar duizend man bijeenverzameld had. Twee duizend man van ons leger gingen er op af. Nu heeft Zaterdag 22 dezer de Gouverneur- generaal van Ned-Indië het volgende telegram gezonden ^Eergisteren (20 Jan.) van Djantoi naar Pantja, alwaar werd vernomen, dat Toekoe Oemar ’s morgens naar de VII Moekims Pedir doorge trokken was. Kolonne gisteren (21 Jan.) over Reung Reung terug.” Deventer. De heer J. Stoffel, de bekende landnationalisator, lid der Tweede Kamer voor het district Deventer die thans tot herstel van gezondheid in het buitenland verblijft heeft aan het bestuur der Volkspartij een schrijven gericht, waarin hij o.a. zegt: »Tot mijn diep leedwezen moet ik u mede- deelen, dat ik mij genoodzaakt heb gezien, om gezondheidsredenen mijn ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer. Gij begrijpt dat dit besluit mij een zwaren strijd heeft gekost, en dat het mij ook vreeselijk leed heeft ge daan, deze teleurstelling aan de Volkspartij te hebben bereid. Ik kon en mocht echter niet anders doen.” Men denkt dat de heer Gerritsen de candi- daat der Volkspartij zal worden. Het bestuur der Vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingen-verkeerte Leeuwarden, heeft in beginsel besloten tot het houden van een reclame-optocht, tijdens de in maand Mei a. s. aldaar te houden tentoonstel ling van pluimgedierte. Influenza. Te Vlissingen zijn meer dan 1000 personen aan influenza lijdende. Reeds zijn verscheidene personen daaraan gestorven. Een Anarchist gearresteerd. Door de poli tie te Maastricht is aangehouden een Fransch- man, wonende te Luik, die naar Maastricht was gekomen om propaganda voor de anar chistische beginselen te maken. Hij werd in het bezit gevonden van een geladen revolver en eene menigte anarchistische geschriften. Op last van den commissaris van politie is hij over de grenzen des rijks gezet. achtergelaten publiek verwacht. NIEUWEH0RNE. Woensdag- en Donderdagavond was het volk hier rechter. Zekere P., die volgens het zeggen wat al te intieme betrekkingen had onderhouden met een meisje, zou gedwongen worden dat meisje behoorlijk geld toe te zeggen. Woensdagavond was dit niet gelukt. Don derdagavond zou eene nog krachtiger poging gedaan worden, ’s Avonds om 6 uur begon de Katlijk de klok te kleppen. Eene groote menigte trok op naar Nieuwehorne. Ook van den anderen kant, uit de Kompanije gebeurde hetzelfde. Zoo waren er naar schatting weldra 600 man bijeen voor het huis van den beschuldigde. P. had familieleden en kennissen bij zich, om de bedreigde veste tot het uiterste te ver| Rudolf dacht er wel een poosje over na, maar ner resultaat was zeker niet erg bevredigend, want moe deloos schudde hij ’t hoofd. »Neen, ik weet niemand en wij moeten wat anders bedenken. Dat is de weg niet, waarop ik in staat ben haar te helpen.* »Hoe lang denkt ge hier in Breslau te blijven »Ik moest eigenlijk morgen al weer weg, want ik zit midden in mijn examen, en deze reis kan buiten dien de onaangenaamste gevolgen voor mij hebben. Maar dat is op ’t oogenblik natuurlijk bijzaak en ik blijf hier in elk geval zoolang, als mijne aanwezigheid in ’t belang van Elsbeth zulks vordert. Als gij mij toch maar een raad kondt geven, Georg »lk zou je aanraden, je in de eerste plaats te wen den tot mevrouw Abt, de zuster van je overleden moeder. Gij hebt mij vaak gezegd, dat zij je wel ge negen is, en een vrouw weet in zoo’n omstandigheid veel eerder het rechte middel van uitkomst te vinden, als iemand van ons. >Goed, ik zal ’t probeeren, ofschoon ik er mij niet veel van voorstel. Want dat zij zelve Elsbeth bij zich zou nemen, daaraan valt hoegenaamd niet te denken. Zij leidt geheel een kluizenaarsleven, en de eenige die zij soms nog bij zich ontvangt, is juist mijn vader. Daarbij is zij zoo’n vreemd, wantrouwend en onaangenaam mensch, dat een fijngevoelig jong meisje zich in haar gezelschap al spoedig heel onge lukkig zou gevoelen. Alleen omdat ik op ’t oogenblik niets beters weet, zal ik morgen vroeg naar haar toe- De Lib. Kiesvereeniging Sneek heeft gisteren avond met 21 stemmen tot candidaat voor den Ge meenteraad gesteld de heer J. J. Beekhuis. De heer M. ten Gate verkreeg 12 stemmen. In dezelfde ver gadering werd besloten een motie van afkeuring te publiceeren inzake de treurige houding, die 't raads lid Wielinga heeft aangenomen in de jongste raads zitting. De redactie dier motie werd aan ’t Bestuur over gelaten. LEMMER. Er zijn alhier de vorige week een massa spiering aangevoerd, in het geheel 39400 KG. waarvoor f 4 per 100 KG. werd besomd. De haring- vangst blijft echter slecht, in het geheel zijn hier de vorige week slechts 26 tal (een tal is 200 stuks) aan gevoerd, waarvoor f 5 per tal werd besomd. De mazelen heerschen hier sedert de vorige week in erge mate, de bijzondere school is reeds voor het grootste gedeelte ontvolkt. Ook doet zich hier een enkel geval van roodvonk yoor. Maandagmiddag omstreeks 3 uur geraakte een jongetje van 4 jaar, van den schipper J. y. d. Zee al spelende hij de hooge walmuur neer, in de Binnen haven alhier te water. Gelukkig voor de kleine werd dit ongeval spoedig door eenige voorbijgangers opgemerkt die er hoewel met veel moeite in slaagden, de kleine nog tijdig van een wissen dood te redden. WARTENA. Alhier wordt ook eene boterfabriek opgericht. Het kapitaal is verkregen en de melk van 800 koeien toegezegd. W0LVEGA. Dinsdag 1 Febr. zullen alhier optre den, de Weezen van Neerbosch met hun Zangkoor en Vroeger is hetzelfde gezelschap hier meermalen opgetreden en heeft een besten indruk daarom wordt er nu ook een talrijk »Ook mij heeft hij slechts in zóóver zijn vertrou wen verwaardigd, als voor ’t verrichten van mijn werkzaamheden bepaald noodzakelijk was. En mijne onderstelling grondt zich dan ook slechts op eenige heel toevallige waarnemingen. Ik dacht slechts, dat mevrouw Abt zich wellicht tegenover jou daarover had uitgelaten.* »Neen! Omtrent alles wat haar vermogen aanbe langt is zij niet minder achterhoudend als mijn vader. Daar zij echter aan den anderen kant van haar per soonlijken afkeer tegen hem nooit een geheim heeft gemaakt, kan hun tamelijk druk verkeer wel geen andere reden hebben als gemeenschappelijke geldelijke belangen. Het uur van middernacht was al lang voorbij, en Rudolf, wiens opgewondenheid hem geen vermoeid heid deed gevoelen, begreep toch, dat hij zijn vriend niet mocht opleggen, om zijnentwil den geheelen nacht zonder slaap te blijven. Reeds bij zijn komst had hij opgemerkt dat een bed voor hem was op gemaakt, en hij wees de hem aangeboden gastvrij heid niet af, daar ’t bovendien nu ook bijna niet meer mogelijk zou geweest zijn, nog een logement te zoeken, en hij in geen geval zijn vader wilde ont moeten, alsvorens hij Elsbeth gesproken had. Wordt vervolgd. vlam van een spiritustoestel met de gordijnen in aanraking kwam. De brandweer, die met veel materieel was aangerukt, wist het vuur met een slang op de Vecht waterleiding tot deze kamer te be perken. De zieken en verpleegden behoefden dus niet vervoerd te worden. Voor de tal rijke wandelaars in de Plantage, was dus niet zoo veel te zien. Na de blussching van den brand viel nog een klein ongeluk te betreuren. Toen de brandweer onderzocht of hier of daar nog vonken waren, had plotseling een ontploffing plaats, die later bleek haar oorzaak te hebben in een voorraad spiritus. Een brandweerman werd daarbij gewond. Jeneververbruik. De accijns op het gedis tilleerd bracht in ’94 bijna 261/2 millioen op, in ’95 ongeveer 261/i mill.; ’96 gaf weer bijna 261/2 mill, en ’97 weer 261/4 mill. Dit zou men een reden van blijdschap voor de bestrij ders van onzen volkskanker kunnen noemen. Immers, terwijl de bevolking van ons land vrij wat is toegenomen, toonde de balans van de accijns neiging om minder hoog te worden. Die wordt zwaar op de schaal\ De dochter van F. Verhoeven te Waalre, woog 1 Aug. ’97, nog geen 14 jaar zijnde, 161 halve kilo’s. Nu, dus 4 mnd. later, had zij een gewicht van 183 pond. Ze is dus in 4 mnd. tijds 22 pond foegenomen. Als dat zoo voortgaat, belooft ze eene gewichtige persoon in de maatschappij te worden. ADVERTENTIëN 4 oent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2'/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. I van i' L/1J IA. CJ XV KJ JL HkV u mjl vaaer mi] van uergeiijüt; mugtai geucei uiiK lining laat.*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1