OPMAKING KIEZERSLIJST. 6 NIEUWS- ES ADTEllTEftTlEBLAD VMR SNEEK EB OMSTREKEN. I FSUILLÏTO1. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. 9 imOODIGING tn KEMISGEVISG. DE KUNSTRIJDSTER. -- te it :t. BEDOELD IN ARTIKEL Ié 2°. 2. Ié 1°. 2. f 350,— f 62,50. f250.— f 1.25. SNEEK n I uit Diaa versctujnt wumsualtb en ZiAtkkjjaus. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. MINIMUM IN KOMEN g en ok ne a- '.e- •r- er e- d- ;n ta o de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen het bedrag hieronder in de tabel ver meld, of, krachtens eigendom, vruchtgebruik, of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter 2°. dat zij op den 31sten Januari e. k. sedert den Isten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het be drijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zooda nig over dat jaar een inkomen hebben genoten (vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning komt hierbij mede in aanmerking), van ten minste het be drag hieronder in de tabel vermeld. of dat zij op den Isten Februari e. k. in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pen sioen, van gelijk bedrag, (in de beide laatste gevallen, kan, ter bereiking van het vereisehte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld) 3°. dat zij op den Isten Februari e. k. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,(nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig be drijf of beroep. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari e. k. alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2°. genot van pensioen 3°. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijkspost spaarbank 4°. aflegging van een examen; Daarentegen is hernieuwde aangifte wèl no o dig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Jan. e. k. hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2°. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt verder uit de Artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal VRIJE WONING OF INWONING1 De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente, Nederlanders, die vóór of op 15 Mei e. k. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en plaatsing op de Kie zerslijst verlangen, uit A. 1°. om zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks di recte belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelas ting betreft in eene andere gemeente of in meer ge meenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden (hoofdsom en Rijks opcenten), daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljet ten vóór 15 Februari e. k. te doen blijken; 2°. om wanneer hun aandeel in aanslagen in de grondbelasting van onroerende goederen eener onver deelde nalatenschap, als mede-eigenaar, minstens één gulden bedraagt, daarvan vóór 15 Februari e. k. aan gifte te doen en daarbij het aanslagbiljet of gewaar merkt duplicaat en de noodige bewijzen over te leggen B. hen, die niet overeenkomstig het bepaalde sub A zijn aangeslagen, en voldoen aan eene der volgende voor waarden, hiervan voor zooveel noodig aan gifte te doen vóór 15 Februari e. k. 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari e. k. sedert den Isten Augustus van het vorige jaar hebben be woond krachtens huur, achtereenvolgens in deze gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bij behoorenden grond, of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd Roman van A. OSKAR KLAUSZMANN. 11 V. Vervolg. Zijn eerste gedachte was, dat hij in geen geval zijn vader juist hier mocht ontmoeten, maar tegelijkertijd begreep hij, dat er met het oog op de weinige tre den van de wenteltrap, die tusschen hen lagen, aan geen vlucht meer te denken viel. En zonder lang te overleggen, alleen de ingeving van ’t oogenblik vol gende, trad hij in den donkeren hoek, die door een houten beschot van man’s hoogte naast de trap ge vormd werd, ’t Was een alles behalve veilige schuil plaats, maar met het oog op het weinige licht dat op de trap viel, zou ze misschien voldoende zijn hem aan de blikken van den naar beneden komende te onttrekken. Boven was inmiddels de deur weer gesloten gewor den, en een langzame, slepende stap, waarin Rudolf volstrekt niet dien zijns vaders herkende, werd hoor baar op de krakende treden. Daartusschen hoorde hij duidelijk een geluid als van ’t regelmatig neer zetten van een stok, en reeds was hij van plan in de overtuiging dat zijn eerste vermoeden een ver gissing geweest was uit zijn schuilhoek te voor schijn te komen, toen een blik op de thans zichtbaar geworden, langzaam naar beneden komende gestalte, zijn voet als aan den grond nagelde. De gestalté zijns vaders was ’t bepaald niet, want wat hij daar voor zich zag scheen een stokoude, door, altijd nog het spoor van ’t oudje bleef volgen, dan lag de verklaring daarvoor enkel in de wonderlijke gewaar wording, dat, afgescheiden van elke vermeende gelij kenis, voor hem iets vertrouwds, iets heel bekends in haar uiterlijk was. Heel onduidelijk en nevel achtig was die gewaarwording aanvankelijk bij hem opgekomen, en ’t duurde lang, alvorens hij zich zelf rekenschap wist te geven over de oorzaak daarvan. Maar toen was hij al langzamerhand tot het bewustzijn gekomen, dat ’t die ouderwetsche, gevoerde zijden kaper en die groote met gebloemde patronen versierde mantel waren welke hij niet voor ’t eerst van zijn leven zag. En plotseling, als had zich op eens een sedert verscheidene jaren gesloten vakje van zijn ge heugen opengedaan, stond het herinneringsbeeld aan een vroolijken Zondagnamiddag uit zijn jongenstijd hem weer voor den geest. Zijn moeder, die hij trouwens bijna niet gekend had, sluimerde toen reeds lang onder de groene zoden, en zijn vader, wiens strenge aard anders elke luide uiting van kinderlijke blijdschap verbood, was voor zaken op reis. En zoo hadden dan op dien Zondag twee zijner schoolkameraden het gewaagd, hem te bezoe ken, en bij hun gemeenschappelijke ontdekkingsreizen door alle vertrekken van het huis waren zij ook in een met verscheidene groote kasten en allerlei on bruikbaar huisraad gevulde meidenkamer gekomen. Een der kasten bleek niet op slot te zijn, en de over moedige jongens waren er nauwelijks achtergekomen dat deze vol vrouwelijke kleedingstukken hing, of zij waren ook dadelijk begonnen haar totaal leeg te plunderen, met het doel eens prettig maskerade te spelen. Wordt vervolgd. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor haren mandie van minderjarige kin deren wegens goederen, waarvan hun vader het vrucht genot heeft, voor hunnen vader. hij daarvan gemeend had te herkennen, voor het spel zijner opgewonden verbeeldingskracht gehouden heb ben, als de indruk, dien hij ontvangen had, daarvoor niet te sterk geweest was. Hij durfde ’t niet meer wagen, haar haastig achterna te loopen en op de openbare straat aan te spreken. Zijn verlangen echter, eene natuurlijke verklaring voor dat wonderbaarlijke te vinden, was toch te sterk, dan dat hij er toe be sluiten kon haar eenvoudig uit het oog te verliezen. Zijn stap zooveel mogelijk naar den hare regelende, volgde hij haar, zonder den afstand te verkleinen welke hem van haar scheidde. En hij gaf deze blijk baar doellooze vervolging ook niet op, toen hij allengs tot de overtuiging moest komen, dat de vrouw, als zij al een bepaald doel had, dit in elk geval niet in rechte richting, maar langs allerlei omwegen zocht te bereiken. De ouderwetsche snit barer kleeding, welke in dezen vorm wellicht nog slechts hier of daar in een uithoekje der provincie gedragen werd, had allicht kunnen doen vermoeden, dat zij hier te Breslau vreemd was en daarom verkeerd liep, maar dan zou ze toch wel eens een enkele keer aarzelend zijn blijven staan als de straten zich kruisten, of zich tot dezen of genen voorbijganger gewend hebben, in plaats van bedaard en zeker door te loopen en de eene straat na de an dere in te slaan. Gedurig weer beredeneerde Rudolf bij zich zelf, dat in gestalte, gang en houding hoegenaamd niets was, wat ook maar in de verte aan zijn vader deed denken, en de wonderlijke gedachte, welke hem een oogenblik te voren bliksemsnel door ’t hoofd was ge gaan, dat de ernstige, sombere, van elke dwaze scherts afkeerige man in deze zonderlinge verkleeding zou kunnen steken, had hij al lang naar ’t gebied der onmogelijkheden verwezen. En als hij ondanks dat den last der jaren en door lichamelijke gebreken ge bogen vrouw in een langen, ouderwetschen mantel en een dikke zijden kaper op, die niet alleen haar hoofd, maar ook het gezicht zoo totaal bedekte, dat weinig meer als neus en oogen zichtbaar bleven. Maar die scherp gebogen, opvallend dunne neus, welks omtrekken Rudolf te duidelijker kon waarne men omdat het gezicht van de voorbijgaande geheel in profiel naar hem toegekeerd was, herinnerde hem weer door de wonderlijke gelijkenis zoo levendig aan de eigenaardige snede van zijns vaders gezicht, dat hij het voorzichtig voortslepende, op den stok leunende oudje met ingehouden adem nakeek als een levend geworden raadsel. Want waarlijk, dit was de wonderlijkste speling der natuur, die hij ooit gezien had eene overeenstemming van karakterisstieke eigenaardigheden, welke hij bij twee personen van verschillend geslacht nooit voor mogelijke zou gehouden hebben. Bijna onweerstaanbaar voelde hij zich gedrongen, de vrouw aan te houden, teneinde haar onder ’t een of ander voorwendsel ge heel in ’t gezicht te kunnen zien. Maar ’t was als had hij voor een oogenblik alle heerschappij over zich zelf verloren, als werd hij door onzichtbare ketenen aan zijn plaats geboeid, en als hield een onzichtbare vuist zijn keel omklemd. Er verliepen een paar mi nuten alvorens hij dien verlammenden druk van zich afgeschud had, en toen hij daarna uit zijn schuilplaats te voorschijn kwam om haastig de straat weer op te loopen, zag hij dat het oudje reeds een aardig eind weg was. Zij vervolgde haar weg als iemand die zich in ’t minst niet om hare omgeving bekommert. Van de een of andere gelijkenis met zijn vader kon Rudolf thans niets meer aan haar bemerken, en hij zou alles, wat Abonnementen en AdvertentiBn voer dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt, en T. K. VAN TUINEN, Nauwe Noorderhorne. waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks di recte belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den Isten Maart voldaan heb ben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele be lasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voor waarden 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den Isten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehooren- den grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewo ning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week bere kend, ten minste heeft bedragen de som, voor de ge meente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter 2°. dat zij op den 31sten Januari sedert den Isten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde per soon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wo nen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den Isten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide ge vallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het ver- eischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld 3°. dat zij op den Isten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Groot boeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig be drijf of beroep. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksopcenten ver staan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbelasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het ge volg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. Ié, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Indien het inkomen, bedoeld in art. Ié, 2°., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is geno ten en dit loon wegens ziekte of verwonding geduren de ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleidinggeeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeliug gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Ge deputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Krachtens art. la worden in 1898 alléén ambtshal ve op de Kiezerslijst geplaatst zij, die zijn aangeslagen in de grondbelasting (voor een bedrag van ten minste één gulden) over het dienstjaar 1897, in de vermogens belasting of in de bedrijfsbelasting van het dienstjaar 1 Mei 1896 1 Mei 1897of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting over het dienstjaar 1897een en ander, mits het te dier zake verschuldigde tij dig zij voldaan. In de tabel, bedoeld in de artt. 1 en 2 der Kieswet, is voor zoover deze gemeente betreft, het volgende be paald tel g I ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 3- a ■p K oa <1 s W O H C tel g tel S H ts 3S- m, I H tr1 Q tel t?3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1