SIEEWS- ES WERfflMLiD VOOR SJEEk ES OllSTREkEJ. lTo.512. F ÏÏIIi US T O H. 53e Jaargang. Woensdag 9 Februari 1898. Uitgevers; POUWELS FALKENA, tegenover’t TramstationSneek. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Buitenland. DE KÜNSTHIJDSTER. J n. 4 boven: wie Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. AANKONDIGING VAN STEMUREN in FABRIEKEN EN WERKPLAATSEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, Gelet op de op Dinsdag 15 Februari e. k. te hou- Rusland voert in de laatste jaren maar het hooge woord. En men kan met veel recht zeggen, dat de hegemonie in Europa van Duitsch- land op Rusland is overgegaan. Niet Wilhelm heeft het dirigeerstokje in handen, maar Nicolaas. In Oost-Azië worden vele Russische troepen bijeengehouden. Zoo zijn er, volgens sommigen, Een man in de uniform van de stedelijke beamb ten stond dien voormiddag wel al meer als tien mi nuten voor de deur van de woning van mevrouw Abt te wachten om binnengelaten te worden, zonder daar binnen in huis ook maar door het geringste ge- druisch te vernemen, dat zijn herhaald schellen ge hoord geworden was. F Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt, en T. K. VAN TUINEN, Nauwe Noorderhorne. Mej. Wed. C. G. RE ITS MA, Oosterdijk. waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. STEMMING GEMEENTERAAD VAN SNEEK. De BURGEMEESTER der gemeente Snee/c, brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, 15 Februari e.k., van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur, in de Voorzaal van het gebouw der maatschappij «Amicitia,* op Leeuwenburg, alhier, eene stemming zal plaats hebben ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad. De daarvoor gestelde CANDIDATEN, in alphabe- tische volgorde, zijn BEEKHUIS (J. J.) OKMA (Mr. H.) Voorts brengt hij onder de aandacht Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: «Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijke voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste een jaar. Sneek, den 8 Februari 1898. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Sedert het bekend is, dat Engeland zijn eisch tot openstelling van Talienwan heeft laten dolf bespeurde dat hij zich in ’t plantsoen bij het centraal-station bevond, en hij gaf nog niet dadelijk alle hoop op, de verlorene weer in ’t oog te zullen krijgen. Maar hoe lang hij ook zoekend mocht rond dwalen, al zijn zoeken en turen was te vergeefs, en hij moest ten slotte dan ook wel tot de overtuiging komen, dat hij zijn tijd slechts nutteloos verspilde. Ontstemd en opgewonden wilde hij weer naar het centrum der stad terugkeeren. Maar nu vermaande een '7 voelde opkomen, hem op onzachte manier, dat hij sedert vier-en-twintig uren geen minuut geslapen en slechts eenige beten gebruikt had. ’t Was dus heel goed te verklaren, dat ’t hem nu na dit urenlang ronddwalen door de straten voor de oogen begon te schemeren en dat 't hem toescheen alsof de huizen als beschonkenen begonnen te wankelen. Slechts met moeite kon hij nog de naastbij zijnde restauratie bereiken, en alsvorens men hem daar het bestelde ontbijt gebracht had, was hij al op zijn stoel in slaap gevallen. De Schwarzwalder klok naast de tapkast kondigde juist met krassende slagen twaalf uur aan, toen Rudolf met een dof en pijnlijk gevoel in de slapen weer wakker werd. VI. «Houdt zij haar vertrekken dan geheel alleen in orde?* «NatuurlijkZelfs de paar stuivers voor een werk ster schijnen er bij haar niet af te kunnen. Ik hoor haar den geheelen dag vegen, schoonmaken en op redderen, ofschoon ze zoo zachtjes aan veel te oud en te stram geworden is, om bijzonder veel pleizier in zulke bezigheden te vinden. Viermaal in ’t jaar komt er een werkster voor de groote schoonmaak, en deze heeft mij kortleden nog verteld, hoe wantrou wend mevrouw Abt haar bij haar werk gadeslaat. Zij behoort tot dat soort menschen, dat iedereen, en voornamelijk een armen drommel, vooraf reeds voor een dief en schelm aanziet.* Gedurende dit halfluid gevoerde gesprek hadden de bfeide mannen zoo wat beurtelings aan de schel getrokken, zonder tot een andere uitkomst te komen als de gaarder der belastingen straks gehad had. «Dat’s toch zonderling!* zei de kruidenier, het hoofd schuddende. «Ik zou er wel op durven zweren dat zij er niet uit is; want zij is eergister al bij haar kassier geweest en, zooals ik reeds zei, zou zij zeker niet verzuimd hebben mij van hare afwezigheid ken nis te geven. Wellicht is haar iets overkomen. Bij zoo’n oude vrouw zou dat waarlijk zoo vreemd niet zijn.» »AIs u zooiets voor mogelijk houdt, moest men de woning door de politie laten openmaken,* ried de be ambte aan. »’t Is meermalen voorgekomen, dat dood zieke personen, of zij die een ongeluk hadden ge kregen, onder dergelijke omstandigheden, door tijdig doortasten, nog van den dood konden gered worden.* Wordt vervolgd. Roman van A. OSKAR KLAUSZMANN. 12 V. Vervolg. Als zag hij hem op dit oogenblik in levenden lijve voor zich, zóo duidelijk herinnerde Rudolf zich thans den langen roodharigen Karel Schneider, die zich ma jestueus omhangen had met een grooten gewatteer- den mantel met mooie gebloemde patronen, om zich ten slotte onder ’t algemeen gelach een zijden kaper over ’t hoofd te trekken, zoodat nauwelijks nog zijn spitse pokdalige neus zichtbaar bleef. En op dit oogenblik bestond er bij den referendaris hoegenaamd geen twijfel meer, of die mantel en kaper waren pre cies dezelfde geweest, welke hij thans aan het lichaam der oude vrouw daar voor hem zag. Een buitengewone opgewondenheid begon zich van hem meester te ma ken; de wonderbaarlijkste gedachten en voorstellingen vlogen hem door ’t hoofd. Gedreven door het onstui mig verlangen, zich nu in elk geval opheldering te ver schaffen, verhaastte hij zijn schreden, om de vrouw, die hem nu een heel eind vooruit gekomen was, in te halen en ’t mocht dan komen hoe ’t wilde, haar bij ’t heldere daglicht in ’t gezicht te zien. Maar ’t besluit van krachtig handelen was bij hem te laat gekomen. Een oogenblik geleden had hij het oudje nog gezien, had hij T neerstooten van haar stok nog gehoord, en nu was zij eensklaps ver dwenen, alsof de grond haar verzwolgen had. Ru- der schel telkens luid genoeg door ’t geheele huis, om ten slotte zelfs de opmerkzaamheid van den be neden wonenden kruidenier op de vergeefsche pogin gen van den beambte te vestigen. De man deed de op de trap uitkomende achter deur van zijn winkel open en vroeg naar boven: wie daar dan toch was? »De gaarder der belastingen,* klonk ’t van boven. »Me- vrouw Abt heeft mij drie dagen geleden op van daag onbehagelijk gevoel, ’t welk hij plotseling bij zich besteld, omdat zij het vervallen bedrag voor grondbe lasting en gebouwen eerst bij haar kassier moest ont vangen. En ik kan mij niet voorstellen dat zij on danks die afspraak zou zijn uitgegaan, want zij is in dergelijke zaken altijd zeer stipt en nauwgezet.* De koopman kwam de trap op en zette nu ook van zijn kant met een krachtigen ruk aan den schelleknop, de bel in beweging. «Neen zij is bepaald niet uitgegaan*, zeide hij. «Afgescheiden daarvan, dat dit gewoonlijk nauwelijks twee of driemaal per maand gebeurt, komt zij, alvo rens uit te gaan, altijd vooraf even bij mij in den winkel met verzoek, gedurende hare afwezigheid een beetje ’t oog op haar woning te houden. Want zij gaat alleen daarom zoo weinig uit, omdat zij altijd bang is, bij haar terugkomst haar huis door dieven geplunderd te vinden.* «Als zij zoo bang is, dan diende zij er toch ook een meid op na te houden. Zij zal daarvoor toch wel geld genoeg hebben.* »Nu, of zij geld genoeg heeft!* fluisterde de krui denier met een gebaar, dat voldoende aanduidde, voor hoe rijk hij de eigenares hield. «Maar zij is gierig als een oude vrek. Wij arme huurders weten daar- En toch klonk de schrille klank van te praten.* varen en ook de Chineesche leening niet zal plaatsen, wordt dit echec van Engeland tegen over Rusland in de verschillende Engelsche bladen druk besproken, ook zelfs afkeu rend in enkele regeeringsbladen. Vrijdagavond heeft de heer Gerald Balfour te Leeds eene rede gehouden, waarschijnlijk met het doel om die aanhangers der regeering, die met de hou ding der regeering in Oost-Azië niet ingeno men zijn, tevreden te stellen. Ook de Times, het groote conservatieve Cityblad, tracht het zelfde met hare artikelen te bereiken. Ze schijnen echter weinig succes te hebben en van de uitwerking des heeren Balfour’s rede wordt ook niet veel verwacht. «Wij twijfelen er aan«, zegt de Daily News, «of de heer Balfour, die zijne partij Vrijdagavond op den toon van een schoolmeester toesprak, meer succes zal hebben.* Toch blijft de Times zijne meening hand haven en de waarde van het openen van Ta lienwan bestrijden. Het blad schrijft: «Wij onderhandelden eenvoudig met China over de voorwaarden, waarop wij het kunnen bijstaan. Wanneer wij de voorwaarden, waar op wij onzen financiëelen steun hebben aan geboden, worden afgewezen, kunnen wij te rugkeeren tot de rechten, welke ons reeds bij verdrag zijn toegestaan en deze zijn, als ze goed gehandhaafd worden, voldoende voor de bescherming onzer handelsbelangen. Ook behoeven wij China ons geld niet op te drin gen.* Het geringe succes, dat de tegenwoordige Engelsche regeering met hare buitenlandsche politiek heeft, zal misschien uitwerken, dat de liberale tegenpartij, de partij van Gladstone en Roseberry, krachtiger wordt en eenmaal Salisbury en Chamberlain en Balfour uit hunne zetels verdrijft. Bij de tusschentijds-verkiezing te Durham behaalden de liberalen de over winning. Richardson, liberaal, werd gekozen met 6286 stemmen tegenover den Unionist Lambton, die 6011 stemmen had. De vacature was ontstaan door het overlijden van den Unionist Allan. den stemming ter benoeming van één lid van den Ge meenteraad, brengt onder de aandacht van de daarbij belangheb benden de navolgende artikelen der Kieswet, als Kieswet Art. 57. Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming, waarin mannelijke personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren heb ben bereikt, arbeid verrichten in fabrieken en werk plaatsen is verplicht te zorgen dat ieder van die per sonen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tus- schen acht uren des voormiddags en vijf uren des na middags daartoe gelegenheid vinde. Kieswet Art. 58. Het hoofd of de bestuurder in het voorgaande artikel bedoeld, is verplicht te zorgen dat in zijne fabriek of werkplaats, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hem onderteekende lijst de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen geza- menlijk. Op de woorden «arbeid* en «fabrieken en werkplaat sen* is 1 der Arbeidswet toepasselijk. 1 der Arbeidswet. Onder Arbeid verstaat deze wet alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf, be halve: 1°. werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, boschbouw, veehouderij of veen derij; 2°. werkzaamheden buiten fabrieken en werk plaatsen in of voor het bedrijf van hem, bij wien de gene die ze verricht inwoont, voor zoover die werk zaamheden ook buiten eenig bedrijf in eene huishouding of stalling plegen voor te komen. Onder fabrieken en werkplaatsen verstaat deze wet alle zoowel open als besloten ruimten, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het ver vaardigen, veranderen, herstellen, versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt ma ken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strek kende bewerking plegen te ondergaan. Keukens en soortgelijke inrichtingen, waar spijzen of dranken voor onmiddelijk verbruik, bereid worden, benevens apotheken, zijn hieronder niet begrepen. Overtreding van de bovengenoemde artikelen der Kieswet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 75. Sneek, den 8 Februari 1898. De Burgemeester voornoemd, ALMA. te Wladiwostock 50 a 60.000 man bijeen, te Port-Arthur ook vrij wat soldaten en buitendien zijn er hulpkruisers van Odessa onderweg, om 10.000 man van uit die haven naar Port-Arthur over te brengen. De Porte heeft toestemming gegeven om de Dardanellen te mogen passeeren, zoodat de regeering niet genoodzaakt is, in den winter de lange overland-weg te kiezen. Wanneer echter eenmaal de groote Siberische spoorweg gereed is, kan Rusland in een paar weken groote troepenmassa’s zenden. Wel wordt voorbarig genoemd, dat de Chi neesche leening van 100 millioen roebels reeds geplaatst is in Rusland en Duitschland, maar binnenkort zal die zaak geregeld zijn. Nu Rusland zoo op zijn stuk blijft staan, om Prins Georg tot gouverneur van Creta benoemd te krijgen, wordt door sommigen be twijfeld of het wel ernstig gemeend is. Men vermoedt veeleer, dat de Cretenzer quaestie kunstmatig wordt opgeblazen, om de aandacht van de Oost-Aziatische af te trekken. Te Konstantinopel betwijfelen velen, of Rusland verwikkelingen in Turkije te voorschijn wil roepen. Maar toch, Rusland kan bijna niet terug en als Duitschland zich beslist blijft verklaren tegen George, komt de Oost-Europeesche quaes tie oprijzen naar de Oost-Aziatsche Bismarcks orgaan, de «Hamburger Nachrichten* dringt er dan ook op aan, dat Duitschland niet uit te genzin tegen de voorgestelde candidaat on- eenigheid in het leven moet roepen. In Rusland schijnt echter weer eene kom mervolle binnenlandsche toestand te heerschen. Mochten de Russische bladen even vrij schrij ven als de Engelsche, dan zou de geheele wereld al lang weten, hoeveel hongersnood geleden wordt. Vooral in het midden en het Zuid-Oosten van het groote rijk is de nood hoog geklommen, wegens het mislukken van den oogst. Volgens de berichten door land eigenaars te Sint-Petersburg ontvangen, moet de ellende nog erger zijn dan tijdens den hon gersnood van 1891. Particuliere brieven uit Tamboff constateeren, dat sommige boeren reeds genoodzaakt zijn hun uitgehongerd vee te voeden met het riet van de daken hunner huizen of hunne laatste koe voor weinige roe bels en kopekken te verkoopen. Honger, typhus en andere ziekten richten groote ver woestingen aan. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 2’/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. ie X VOOR DEN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1