tl VOOR SM ES OJISTREkES. rt OPMAKING KIEZERSLIJST. E, •O MW8- ES ADVERTENTIEBLAD vx i I 1 FEUILLETON. 1 No. 13. Zaterdag 12 Februari 1393. 53e Jaargang. er 1 1 •ON. toul Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover ’t Tramstation Sneek. miNOODW tl KENNISGEVING. DE KUNSTRIJDSTER. F, 5 g m., I g g .'i Zoute BEDOELD IN ARTIKEL 2. 2. Ié 1°. Ié 2°. f250.— f 62,50. f 350,— f 1.25. SNEEK et. ;ek. de MINIMUM IN KOMEN tegen Ook fijne uigta- n Re- i zeer- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. td M H W M a a w w □o i van e. i zeer ge- )loed- senen In de tabel, bedoeld in de artt. 1 en 2 der Kieswet, is voor zoover paald td td f Si td VRIJE WONING OF INWONING -S' De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente, Nederlanders, die vóór of op 15 Mei e. k. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en plaatsing op de Kie zerslijst verlangen, uit A. 1°. om zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks di recte belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelas ting betreft in eene andere gemeente of in meer ge meenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden (hoofdsom en Rijks opcenten), daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljet ten vóór 15 Februari e. k. te doen blijken 2°. om wanneer hun aandeel in aanslagen in de grondbelasting van onroerende goederen eener onver deelde nalatenschap, als mede-eigenaar, minstens één gulden bedraagt, daarvan vóór 15 Februari e. k. aan gifte te doen en daarbij het aanslagbiljet of gewaar merkt duplicaat en de noodige bewijzen over te leggen; B. hen, die niet overeenkomstig het bepaalde sub A zijn aangeslagen, en voldoen aan eene der volgende voor waarden, hiervan voor zooveel noodig aan gifte te doen vóór 15 Februari e. k. 1”. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari e. k. sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben be woond krachtens huur, achtereenvolgens in deze gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bij behoorenden grond, of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd) Roman van A. OSKAR KLAUSZMANN. 13 VI. Vervolg. Ondanks die opmerking aarzelde de kruidenier toch nog eenigszins. »Ik zou de verantwoordelijkheid voor zoo’n stap niet graag alleen op mij willen nemen. Dat ligt meer op den weg van hare naastbestaanden. En haar zwager, de graanhandelaar Krause, woont immers ook niet heel ver hier vandaan in de Zak- straat. Ik zal er mijn knecht naar toe sturen, om dien heer te waarschuwen. Hij moet dan zelf maar weten, of er iets gebeuren zal. Intusschen zult gij zeker wel zoo lang met mij naar beneden willen gaan en mij toestaan, u een glas bier aan te bieden.« De gaarder der belastingen sloeg die vriendelijke uitnoodiging niet af, en de knecht werd met zijn boodschap weggestuurd, nadat men hem den meesten spoed had aanbevolen. Maar er verliep toch bijna een half uur, alvorens hij achter adem terugkeerde, om te berichten, dat de heer Krause sedert gisteren namiddag op reis was en eerst heden avond of mor genvroeg te Breslau zou terugkeeren. Verdrietig sloeg de koopman zich bij dit bericht voor ’t hoofd. .Hoe kon ik dat nu ook vergeten! Krause was immers gisteren namiddag bij mij, toen hij van zijn schoonzuster naar beneden kwam en mij in den loop van ’t gesprek vertelde, dat hij juist op sprong stond, een kleine reis voor zaken te on dernemen. Dan zullen wjj natuurlijk niet op zijn Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksopcenten ver staan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbelasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het ge volg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. Ié, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Indien het inkomen, bedoeld in art. Ié, 2°., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is geno ten en dit loon wegens ziekte of verwonding geduren de ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Ge deputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Krachtens art. la worden in 1898 alléén ambtshal ve op de Kiezerslijst geplaatst zij, die zijn aangeslagen in de grondbelasting (voor een bedrag van ten minste één gulden) over het dienstjaar 1897, in de vermogens belasting of in de bedrijfsbelasting van het dienstjaar 1 Mei 1896 1 Mei 1897 of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting over het dienstjaar 1897een en ander, mits het te dier zake verschuldigde tijdig zij voldaan. i deze gemeente betreft, het volgende be- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’/a cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt, T. K. VAN TUINEN, Nauwe Noorderhorne en Mej. Wed. C. G. BEITSMA, Oosterdijk, waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. j de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen het bedrag hieronder in de tabel ver meld, of, krachtens eigendom, vruchtgebruik, of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter 2°. dat zij op den 31sten Januari e. k. sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het be drijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zooda nig over dat jaar een inkomen hebben genoten (vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning komt hierbij mede in aanmerking), van ten minste het be drag hieronder in de tabel vermeld. of dat zij op den lsten Februari e. k. in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pen sioen, van gelijk bedrag, (in de beide laatste gevallen, kan, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld); 3°. dat zij op den lsten Februari e. k. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,(nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig be drijf of beroep. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari e. k. alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2°. genot van pensioen 3°. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijkspost spaarbank 4°. aflegging van een examen; Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Jan. e. k. hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2°. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt verder uit de Artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal pen, toen hij de oogen sloeg op ’t gelaat van den binnenkomende. Wel was hij er op voorbereid ge weest, hem terneergeslagen en ontmoedigd te zien terugkeeren, maar zóó’n schrikkelijke verandering in zijn uiterlijk had hijj’onmogelijk kunnen verwachten. De referendaris scheen gedurende die enkele, uren wel een jaar verouderd. Hij was bleek tot in de lippen en de trekken van zijn knap gezicht waren slap als bij een zware zieke. Een koortsachtig vuur gloeide in zijn oogen, en toen hij den hoed afnam viel het donkere haar verward over het met zweet bedekte voorhoofd. .Goddank, dat ik je nog thuis vind!« zei hij, zon der eenigen groet op doffen toon. »Ik moet weg met den eersten trein! Ik heb geen tijd meer te verliezen. Maar ik moest je vooraf nog spreken, want ik heb je een verzoek te doen. Gij zult mij het grootste'i(bewijs van je vriendschap moeten geven, ’t welk ik nog ooit van je verlangd heb.” .Gij weet wel, dat ik met pleizier alles voor je doen zal, wat in mijn macht is,” verzekerde Wen- drich ten zeerste getroffen. .Maar wat is je dan overkomen? Wat is er gebeurd, dat je zoo geheel van streek kon brengen en je dwingt, zoo op slag te vertrekken Rudolf was op een stoel neergevallen en had beide handen tegen de onstuimig kloppende slapen gedrukt. Een gekreun als van een gemartelde kwam uit zijn borst, alvorens hij, na een poosje gezwegen te hebben, antwoordde: .Wat er gebeurd is? Iets verschrikkelijks, iets onbegrijpelijks is gebeurd. Mijn tante is vermoord.” Nu stond ook Georg Wendrich als versteend. .Vermoord? De oude mevrouw Abt?« .Ja, van nacht, en ik hij viel weer als ver pletterd op zijn stoel neer. .Bedaar toch, Rudolf!” zei Wendrich. .Ik kan mij je opgewondenheid over het verschrikkelijk geval begrijpen, maar waarom moet je nu zoo haastig ver trekken .Vraag mij niets, de tijd dringt. De trein, waar mee ik weg moet, gaat om half drie, en ik wil ik mag dien niet missen.” .Als gij bepaald met dien trein weg moet” be- suste Wendrich den opgewondens, dan zal ik er voor zorgen dat gij bijtijds aan ’t station zijt. Maar ik kan je onmogelijk in dezen toestand van mij la ten gaan. Gij moet eerst een beetje van dien vree- selijken schrik bekomen, alvorens op reis te gaan.« .Van den schrik bekomen? En wie zegt je dat ik daarvan ooit bekomen zal? ’t Is mij, als zou elk oogenblik alles boven mij ineenstorten.” .Dat kan ik mij volkomen begrijpen; maar dat zal langzamerhand wel overgaan. En als man moet gij zelf daartoe ’tuwe bijdragen. Hebt ge de doode gezien?” Rudolf schudde het hoofd. »Ik was door toevallige omstandigheden verhinderd geworden, reeds in den vroegen morgen naar haar toe te gaan, zooals mijn plan was. En ’tkan zoo wat kwartier voör drieën geweest zijn, toen ik in de Paradijsstraat kwam. Reeds van verre zag ik een massa menschen voor haar huis, en terwijl ik mij een weg door de menigte trachtte te banen, hoorde ik uit de gesprekken der menschen, wat er gebeurd was. Een uur geleden had men de ongelukkige vrouw verwurgd in haar woning gevondener had toen juist een gerechtelijk onderzoek plaats.” Wordt vervolgd. Georg Wendrich had, wachtende op de terug komst van zijn vriend, zijn kamer niet verlaten maar ’t was al één uur in den namiddag toen hij einde lijk Rudolfs stap op de trap vernam. Hij wilde hem met een deelnemende vraag ont vangen, maar de woorden bestierven hem op de lip- Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor haren mandie van minderjarige kin deren wegens goederen, waarvan hun vader het vrucht genot heeft, voor hunnen vader. and”: kokos noten, terugkomst kunnen wachten. Die doodelijke stilte daar boven komt mij gedurig bedenkelijker voor, en ik geloof dat het werkelijk ’t beste is, zoo spoedig mogelijk aangifte bij de politie te doen.« De beambte bij de belastingen stemde zulks toe, en de kruidenier stuurde zijn knecht onverwijld naar het naastbij gelegen politie-bureau. Zooals ’t bij der gelijke, schijnbaar niet zoo bijzonder dringende geval len gewoonlijk gaat, verliep er nog eenheele poos, alvorens een politieagent verscheen, en ook deze be proefde eerst, zich door onophoudelijk bellen toegang te verschaffen, alvorens hij den ontboden slotenmaker order gaf, de deur met behulp zijner instrumenten open te maken. En nu werd het den binnentredenden dan ook op ’t eerste gezicht duidelijk, waarom de bewoonster zich ondanks al dat kloppen en luiden zoo stil ge houden had. Daar lag ze midden in |de vroonkamer op den grond, het blauwachtig gekleurd en door doodsstrijd verwrongen gelaat naar boven gekeerd, met openstaan de- ver uit de kassen puilende, gebroken oogen. »Een beroerte mompelde ontzet de kruidenier, die ’t niet gewaagd had den drempel te overschrijden. De politieagent echter wees naar het om den ma- geren hals van het lijk geslingerde touw en zei op zijn afgemeten ambtstoon.Neen een moord Achteruit, mijne heeren! Niemand mag vóór komst van den strafrechter iets aanraken.« t=) O worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks di recte belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan heb ben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele be lasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (^Staatsblad no. 72); of indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voor waarden 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehooren- den grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewo ning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week bere kend, ten minste heeft bedragen de som, voor de ge meente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter 2°. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde per soon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf -of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wo nen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide ge vallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het ver eischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld 3°. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Groot boeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig be drijf of beroep.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1