NIEUWS-1’1 ADVERTENTIEBLAD ÏWR SSM EJ OMSTREKEN. FKUILLKTOM. 'a 53e Jaargang. Woensdag 2 Maart 1898. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. KENN1SGEVING. Buitenland. No. 18. DE KÜNSTRIJDSTER. 5 ande- VIII. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Toen de graanhandelaar Krause tegen tien uur ’s avonds van zijn reis voor zaken terugkeerde, ont moette hij in de gang van zijn huis een onbekend heer met een uitgedrukte militaire houding, die zoo pas voor de derde maal op dien dag verschenen was om hem te spreken. «Daar is hij,« zei de verdrietige huishoudster, terwijl Spanje-Amerika. Broeder Jonathan is als een blikken pan, gauw warm en gauw koud, vooral het eerste. Om de minste nietigheid windt hij zich op, zoodat de toeschouwer zou denken, dat er heel wat aan de hand is. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt. T. K. VAN TUINEN, Nauwe Noorderhorne en Mej. Wed. C. G. REITSMA, Oosterdijk, waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. Roman van A. OSKAR KLAUSZMANN. 18 VII. (Vervolg.) »Denk er eerst goed over na, of gij mij zoo’n be lofte kunt doen. Ik ben bereid u daarvoor tot mor gen den tijd te laten.< »Er is geen tijd tot bedenken meer noodig,® zei Elsbeth kalm. «Mijn besluit is genomen. Als u ’t met mij probeeren wilt ik ben bereid u te volgen.« «Zoo had ik ’t gehoopt,® riep mevrouw Deloria levendig en met onverholen blijdschap uit. »Gij be looft mij dus, u voortaan noch in persoonlijk noch in schriftelijk verkeer met dien referendaris of met den tusschenpersoon in te laten, van wien hij zich mis schien zou kunnen bedienen?* Elsbeth stak haar de hand toe, die zoo koud was als" een levenloos voorwerp. »Ik beloof ’t,« zeide zij eenvoudig, maar met eene uitdrukking die waarlijk geen twijfel toeliet aan haar voornemen. «En gij zult uw best doen, mij een beetje lief te krijgen?» «De dankbaarheid, die ik u schuldig ben zal ?t mij gemakkelijk maken, mevrouw.» De vreemde boog zich over haar heen, en voor de eerste maal sloeg zij de voile op, om haar te kus sen. Elsbeth bemerkte dat zij zich niet vergist had, toen zij achter de half doorzichtige mazen een op vallend mooi gezicht meende te bespeuren. Maar ’t was een gezicht dat de bloeitijd reeds achter zich BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis dat het door hen opgemaakt Primitief Kohier van Belasting op de bin nen deze gemeente gehouden wordende Honden, dienst jaar 1898 van den 2den dezer maand, gedurende acht dagen ter Secretarie alhier voor een ieder ter inzage zal liggen, binnen welken termijn belanghebbenden tegen hunne aanslagen op ongezegeld papier bij hun college bezwaren kunnen inbrengen. Voorts worden de belastingschuldigen herinnerd aan artikel 10 der Verordening op de invordering van bo vengenoemde belasting, luidende als volgt: «Van de aangifte in eene mindere klasse dan ver schuldigd is, van het houden van belastbare honden zonder aangifte en van het gebruik maken van een hond tot hooger belastbaar einde dan waarop de ten kohiere gebrachte aanslag of gedane aangifte recht geeft, zal proces-verbaal worden opgemaakt in voege als bij art. 275 der gemeentewet is bepaald.® Sneek den 1 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. de zittingen niet weer te zullen bijwonen. Viel in den Rijksdag het ministerie-Badenie, in Praag zal de stadhouder, baron Gautsch, het veld wel moeten ruimen. Men noemt graaf Thun, vroeger ook reeds stadhouder van Bo- hemen, als zijn opvolger. Toen er sprake van was om 30 afgezanten te zenden, ten einde den Keizer bij diens aanstaand 50-jarig jubi leum te huldigen, stonden allen op ten teeken van goedkeuring. Alleen Wolff en ren bleven zitten. Dat belooft dus nog heete dagen in Oos tenrijk. De onlusten op het platteland van Honga rije schijnen ernstiger te zijn dan wij in een vorig nummer meldden. Werkelijk moet de armoede en de honger, de oorzaak van den op stand zijn en vinden daardoor de opruiersge- schriften en -taal weerklank in de harten der eenvoudige landlieden. Alle jaren meer gaat het kleine grondbezit verdwijnen en valt het vruchtbare land in handen van enkele groot-grondbezitters. Oostenrijk-Hongarije. Werden voor enkele weken woeste tooneelen afgespeeld in den Oostenrijkschen Rijksdag, tooneelen, die eerst eindigden met het verdagen van dat lichaam, daarmee is de strijd echter nog niet uit. In Praag, de hoofdstad van Bohemen, heeft zich de strijd tusschen Duitschers en Czechen zoo verscherpt, dat de eersten gedreigd hebben zij op haar heerschap wees. «Nu zal er dan toch, naar ik hoop, aan al dat geloop een einde komen.» Zij smeet de deur van de keuken achter zich dicht, zonder zich verder om beiden te bekommeren. Krause echter, die als bagage slechts een handtaschje van geringen omvang bij zich had, vroeg op een toon waaruit duidelijk zijn bevreemding klonk over dit late bezoek: »U wenscht mij te spreken? Met wien heb ik dan de eer?* De man maakte een kleine buiging en antwoordde heel beleefd: Ik ben de detective Göring en kom in mijn ambtsbetrekking. Mijnheer de hoofd-commissa- ris Lindequist laat u beleefd verzoeken, heden avond bij hem op ’t bureau te willen komen. De naspo- ringen in zake den moord moeten met allen mogelij- ken spoed plaats hebben.® Krause had de gesloten deur van zijn kantoor ge opend en terwijl hij een doosje lucifers uit zijn zak haalde om het gas op te steken, zei hij met de twijfelen de uitdrukking van de hoogste verbazing«Zou hier wel licht geen vergissing bestaan? Wat zijn dat voor nasporingen, waarbij u mij noodig hebt? En wat is dat voor een geval van moord, waar u van spreekt »Gij weet dus nog van niets? Wel, dan doet het mij leed, mijnheer Krause, dat ik de overbrenger moet zijn van een zeer smartelijk nieuws. Uw schoon zuster, mevrouw de weduwe Wilhelmine Abt is he den voormiddag vermoord in haar woning gevonden.® Krause hield de brandende lucifer in de hand; maar hij vergat den arm op te heffen naar de gas kroon en staarde den beambte aan, als iemand die twijfelt, of hij droomt of wakker is. «Vermoord mijn schoonzuster? Neen, maar dat’s immers onmo gelijk «Het feit is helaas buiten allen twijfel. Maar, pas Aanslag op den Koning van Griekenland. Toen koning George van Griekenland Za terdagnamiddag tegen 5 uur met de kroon prinses Marie in een landauer van Phaleron terugkeerde naar Athene, gaven twee perso nen, die in een kuil naast den weg verborgen waren, met hunne geweren vuur op de ko ninklijke equipage. Het eerste schot miste het tweede trof den pikeur, die naast den koetsier op het rijtuig zat, in het been. Op het oogenblik dat de tweede kogel voorbij snorde, was de koning gaan staan om prinses Marie te beschutten. Een nader bericht meldt, dat, toen de ko ninklijke equipage de plaats naderde, waar de aanvallers verborgen lagen, een dezer zich oprichtte en in het Grieksch riep„halt 1” Zijne Majesteit toonde veel moed en eene bewonderenswaardige koelbloedigheidhij richt te zich op in den open landauer om kroon prinses Marie te beschermen en bleef staan, met zijn stok de moordenaars dreigende, wien hij toeriep„Maakt, dat ge weg komt!” Het eerste schot werd afgevuurd op een afstand van twintig pas. Ook het paard werd getroffen, doch slechts licht, zoodat het rijtuig zich in galop kon ver wijderen. op, mijnheer Krause, gij zult u branden.® De waarschuwing kwam juist bijtijds, want op dit oogenblik moest Krause het houtje wegwerpen, dat hem reeds de vingertoppen brandde. De beide man nen waren in donker, en de geweldige aandoening, welke een zoo onverwacht en verschrikkelijk bericht noodzakelijk bij hem moest veroorzaken, maakte het heel begrijpelijk, dat de graanhandelaar bijna een paar minuten te vergeefs naar het doosje zocht, dat hij zoo pas op tafel had neergelegd. «Ik kan ’t niet helpen ik kan ’t maar niet vat ten,® klonk zijn stem uit de duisternis. »Wie kan in ’s hemels naam die arme oude vrouw zooiets hebben aangedaan? Zij had immers geen vijanden! Spreek, mijnheer, door wien werd die afschuwelijke misdaad gepleegd?® »’t Betreft naar alle waarschijnlijkheid diefstal met moord. Tot nu toe ontbreekt echter elk spoor van de daders. En omdat de commissaris van politie hoopt, van u misschien belangrijke mededeelingen te kunnen ontvangen, laat hij u dringend verzoeken dadelijk bij hem te komen.® «Ik ben natuurlijk geheel ter zijner beschikking Als gij ’t goedvindt, ga ik dadelijk met u. Wan neer werd die schandelijke daad bedreven?® »ln elk geval in de morgenuren van dezen dag. Alle omstandigheden wijzen er op. Kan ik u wel licht met mijn lucifers van dienst zijn, mijnheer Krause «Dank u daar heb ik ’t doosje al. U moet ’t mij ten goede houden dat ik een beetje in de war ben; maar zulk nieuws zulk nieuws!® Wordt vervolgd. op men bovendien kan zien, dat de Maine zich in de onmiddellijke nabijheid van twee mijnen bevond. Gelukkig- is nog niets zekers bekend. De bladen in de groote republiek draven door op vermoedens, doch zoo sterk gelooven de meeste aan boos opzet, dat zij reeds hunne oorlogs correspondenten naar Key West hebben gezon den, teneinde in geval van oorlog zoo spoe dig mogelijk op het terrein van den strijd te zijn. De Amerikaansche regeering moet maat regelen getroffen hebben, om binnen 24 uren 100.000 manschappen naar de havens, dicht bij Cuba, te kunnen transporteeren. Het de partement van Marine heeft bevelen gegeven tot het onmiddellijk aanwerven van manschap pen en in de laatste dagen zijn reeds tal van zeelieden en machinisten aangenomen. Nog altijd volgens diezelfde bladen is de President Mc. Kinley voornemens dadelijk krachtig op te treden, wanneer uit het rapport der Commissie van onderzoek mocht blijken, dat er verraad in het spel is geweest. Wanneer de waarheid officieel bekend ge maakt is, zal alles wel weer humbug, Ameri kaansche bombast blijken te zijn geweest. Duitschland. Prins Heinrich is verleden week met zijne beide oorlogsbodems te Sin gapore aangekomen, heeft er zijne opwachting gemaakt bij den Engelschen gouverneur-gene- raal en bij den admiraal en geluncht bij den Duitschen consul. Vrijdag zou de prins deel nemen aan een tijgerjacht. We merkten het al lang, de gepantserde vuist wordt niet heel haastig uitgestoken. Immers, terwijl de reis al buitengewoon lang duurt (twee maanden) gaat Heinrich eerst prijzen winnen op het rij wiel te Colombo en nu in Singapore jagen. Eene goede mailboot zou de reis in 40 dagen doen. De begrootingscommissie uit den Duitschen Rijksdag is meerendeels voor het toestaan der vlootuitbreiding. Keizer Wilhelm, die daar jaren naar gestreefd heeft, krijgt dus zijn zin. Thans echter heeft hij misschien reden om zich te weren. Er is een nieuw Amerikaansch oorlogsschip in de lucht gesprongen, de Maine. Dat ge beurde in de haven van Havana, de hoofd stad van Cuba. Cuba is in opstand tegen het moederland, tegen Spanje en Amerika zou gaarne het schoone eiland bezitten. Geen wonder dus, dat de Amerikaan vooral tegen Spanje zoo erg prikkelbaar is en aller eerst aan verraad van die zijde dacht. De duikers, die het schip onderzoeken, la ten niets uit, zoodat er officiéél nog niets be kend is. De Amerikaansche bladen bevatten echter telkens artikelen, die boos opzet van Spanje willen bewijzen. Zelfs heeft de New- York-Herald, zoodra het ongeval bekend werd, 50,000 dollars uitgeloofd om de zaak te on derzoeken. Aan de beurs te New- York heerschte, zooals Reuter meldt, eene halve paniek, waar van denkelijk sommige financieële specialitei ten zullen gebruik maken, om groote zaken te doen. «Niemand,® zegt de Herald, «gelooft meer aan een ongeluk.® Algemeen is men van oordeel, dat er eene onderzeesche mijn of torpedo onder de kiel der Maine gedreven is en daar ontplofte, bui ten weten van de Spaansche autoriteiten. Ge neraal Weyler, de vorige Spaansche bevelheb ber op Cuba, had de haven versperd met on derzeesche mijnen, doch daar hij zijne plan nen meegenomen had naar Spanje, is zijn op volger, generaal Blanco onbekend gebleven met de juiste ligging der mijnen. Mocht de commis sie van onderzoek rapporteeren, dat het vergaan der Maine aan deze mijnen te wijten is, dan zal eene schadevergoeding worden gevraagd van 20 millioen dollars. Bij niet voldoen zal niet onmiddellijk de oorlog worden verklaard, doch begonnen worden met het bezetten van de tolkantoren op Cuba. En eerst als Spanje zich daartegen verzet, begint de oorlog.” Nu beweert ook dezelfde New- York-Herald, dat het voorste deel van de kiel van het oorlogsschip, spanten zoowel als platen, naar boven is ingedrukt, zelfs zoo sterk, dat som mige deelen van den dubbelen bodem boven water uitsteken. De Spaansche regeering ontkent, dat er mij nen gelegd zijn, schrijft een ander blad, maar daar staat tegenover de bewering, dat men te Washington eene kaart bezit, waarop duidelijk de ligging dir mijnen is aangegeven en waar- had, het gelaat eener vrouw van omstreeks dertig jaren, dat de hulpmiddelen der kunst niet meer kon ontberen om de verraderlijke sporen van het begin nend verwelken te verbergen. Alleen de donkere oogen glinsterden nog van een werkelijk jeugdig vuur, en ’t was ook jeugdige onstuimigheid, waarmee me vrouw Deloria haar beschermeling thans in de armen sloot. Elsbeth zou graag nog tot den volgenden dag in het ziekenhuis gebleven zijn, maar haar weldoenster wilde daar niets van hooren. «Binnen een paar uur zal ik met mijn rijtuig hier zijn, om u af te halen,® verklaarde zij, «want de rust en verzorging, welke gij nu nog voor uw geheele ge nezing noodig hebt, zult gij in mijn gezellig huis hon derdmaal beter vinden als in dit ziekenhuis, welks lucht alleen voldoende zou zijn, mij ziek te maken.® Aan verdere tegenstand viel niet te denken, en zoo geschiedde ’t volgens den wensch van mevrouw De loria. Toen Georg Wendrich zich in den namiddag weder aan het ziekenhuis vervoegde, moest hij tot zijn ver rassing vernemen, dat Elsbeth Löbener reeds ontsla gen en opgenomen was in het huis van een voorname en menschlievende dame. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 2'/, cent. Groote letters naar plaatsruimte.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1