NIEUWS- ES ADVERTENTIEBLAD VOOR SUM ES OIISTRlffi. I FEUILLETON. No. 19. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t TramstationSneek. DE KUNSTRIJDSTER. Ambachtsonderwijs. 4 Q Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. L- deze scheen zelf maar weinig te weten, en ik was nog zóo opgewonden, dat ik u wel zou willen verzoeken «Zeer wel, dan zal ik u zoo kort mogelijk inlichten omtrent den stand der zaak. Dat mevrouw Abt zij was een schoonzuster van u, niet waar?» »Ja, mijnheer de commissaris, een zuster mijner overleden vrouw.« »Alzoodat uw schoonzuster vermoord, en wel met een touw verwurgd geworden is, daaromtrent bestaat geen twijfel. De opening van het lijk zal wel is waar pas morgen plaats hebben, maar het resultaat daarvan kan slechts de bevestiging zijn van een feit, dat reeds bij ’t eerste onderzoek voldoende kon worden gecon stateerd. Van ’t grootste gewicht is nu in de eerste plaats gewaar te worden: op welk uur van den dag de misdaad heeft plaats gehad, en wij meenen ook daaromtrent reeds eenigszins op de hoogte te zijn. Een reeks van gewichtige omstandigheden geeft ons het recht tot de conclusie te komen, dat de moord he den morgen tusschen zeven en acht uur moet ge beurd zijn.* «Men heeft dus omstreeks dien tijd verdachte per sonen in de nabijheid van de plaats der misdaad gezien, mijnheer de commissaris?* «Dat eigenlijk niet! Wij zijn veeleer op andere wijze tot dit vermoeden gekomen. Het meisje dat da gelijks melk en bakkerswaren bij uw schoonzuster bracht, is er van daag ook geweest, en wel ’s morgens om zes uur. Volgens gewoonte hing het den zak met broodjes aan den knop van de deur en zette de melk kan op den drempel. Toen het meisje de trap weer afging, hoorde het duidelijk dat de deur opengedaan en de waren mee naar binnen genomen werden. Melk en brood zijn dan ook in de woning gevonden, en de vrouw moet dus toen nog geleefd hebben. Ook het Roman VAM A- OSKAR KLAUSZMANN. 19 VIII. (Vervolg.) De gasvlam brandde en wierp haar helder licht op het hoofd van den graanhandelaar. Zijn scherp ge sneden gezicht was erg bleek, maar in zijn ondoor grondelijke gelaatstrekken was niets te bespeuren van de sterke gemoedsaandoening, welke uit zijn woorden sprak. «Gisteren nog gezond en wel, en heden dood, ver moord door de hand van een ellendeling!* mompelde hij; en het hoofd schuddende voegde hij er bij: »’t Moet natuurlijk waar zijn, omdat gij ’t zegt; maar ’t wil mij nog maar niet gelukken, mij die vreeselijke gebeurtenis te kunnen voorstellen. En wellicht is zij bovendien onder afschuwelijke martelingen gestorven? Ik bid u, mijnheer, verzwijg mij niets. Ik ben er thans op voorbereid, ook het gruwelijkste te vernemen.* «Ik wil u graag vertellen, wat ik weet, maar u zal mij wel toestaan, zulks onder weg te doen. Elke minuut, die gewonnen wordt, kan voor het onderzoek van veel belang zijn.* «Ja, ja, gij hebt gelijk laat ons gaan. Sta mij slechts toe, boven op mijn woonkamer haastig een glas wijn te drinken. Ik was buitendien al erg ver moeid van de inspanningen der reis, en nu is de schrik mij zoo in de leden geslagen, dat ik moeite heb om ’t op de beenen te houden. Gij zult niet ochtendblad, dat door den krantenjongen volgens zijn verklaring om zeven uur in de brievenbus gestoken was, lag in de woonkamer van de vermoorde op tafel, en wel in een toestand, die duidelijk deed zien, dat zij er nog in gelezen had. Daarentegen had zij een briefkaart en drukwerk, welke de postbode om acht uur in dezelfde bus geworpen had, er niet meer uitge nomen. Zij moet dus naar alle waarschijnlijkheid ge durende dat laatste uur vermoord geworden zijn.* Krause, die opmerkzaam had toegeluisterd, knikte toestemmend. «Daaromtrent kan, na die aanwijzingen, wel geen twijfel meer bestaan.* «De doktoren, met wier inzichten wij ons helaas niet altijd kunnen vereenigen, zijn ook ditmaal van een andere meening. Uit de omstandigheid, dat bij het vinden van de doode de lijkverstijving reeds in getreden was, maken zij de gevolgtrekking, dat de moord reeds veel vroeger, wellicht reeds gisteren avond, moet begaan zijn. Dit wordt echter niet alleen weer sproken door de reeds genoemde daadzaken, maar ook door de feiten, dat het bed van mevrouw Abt de dui- lijke sporen droeg, dat ’t gebruikt geworden was en dat verscheidene personen uit de nabuurschap zoo beslist mogelijk verklaren, gisteravond op den gewonen tijd nog licht in de woning te hebben gezien. Maar dat zijn zaken, mijnheer Krause, die in de eerste plaats meer voor ons, als voor u van belang zijn. Op ’t oogenblik komt ’t er vóoral op aan, of u ons ook be hulpzaam zou kunnen zijn, door ons mee te deelen, of u ook de een of andere verdenking koestert.* Wordt vervolgd. Het is zoo hoogst nuttig, en toch wordt er in onze provincie zoo betrekkelijk weinig aan gedaan. Alleen Leeuwarden heeft een ambachts school. De cursus is driejarig. Allen, die ge woon lager onderwijs hebben genoten en twaalf jaren oud zijn, kunnen van het onderricht ge nieten, dat door 13 leeraren gegeven wordt. Het omvat: meubelmaken, smeden, timmeren, boetseeren, schilderen en teekenen en draaien. Het onderwijs wordt door een kleine 150 leer lingen gevolgd, onder wie een vijftig uit an dere gemeenten. Wel een bewijs, dat het ook daar op prijs gesteld wordt. Rijk, Provincie en Gemeente vonden dan ook aanleiding in de kosten ad f 15793 over 1896 ƒ14000 bij te dragen, zoodat nog slechts 1400 door parti culieren en vereenigingen was te dekken. Dus ten voordeele van Leeuwarden en omliggende plaatsen gaven deze drie lichamen zulk een behngrijke som. Het is toch niet wel aan te neme#, dat leerlingen ver van Leeuwar den wonende, daar de ambachtsschool zullen bezoeken, dus eigenlijk is voor het Noord- Nemen wij maar eens Sneek. Wat wordt hier voor de jongens gedaan, die een ambacht zul len leeren? Meestal komen zij heel jong op ’t werk en moeten zonder degelijke leiding, meer als duivelstoejager den eersten tijd, maar zien in het ambacht bedreven te worden. Voor hun intellectueele ontwikkeling wordt overigens wel wat gedaan. Want de industrie-school opent ’s avonds gedurende den winter hare deur en gelukkig wordt van het aldaar gegeven onder wijs in wiskunde, rekenen, vormleer, bouwkun- weer hier.» Hij nam zijn reistasch op en verliet het vertrek, om de trap op te loopen naar de bovenverdieping van ’t huis. Er waren inderdaad nauwelijks vijf mi nuten verstreken, toen hij weer verscheen, bleek als te voren, maar nu oogenschijnlijk heel kalm en be daard. «Ik ben tot uw dienst,* zeide hij. «Gaan wij dus Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt, T. K. VAN TUINEN, Nauwe Noorderhorne en Mej. Wed. C. G. RE ITS MA, Oosterdijk, waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. dig teekenen, handteekenen en natuurkennis door jongens van 1418 jaren nog al gebruik gemaakt. Maar waarom niet meer door jon gens boven dien leeftijd? Het is toch voor hun ontwikkeling zoo uitnemend. Eigenlijk ambachts-onderwijs echter ontbreekt, ten minste gedeeltelijk. Wij willen niets afdingen op de goede bedoeling, die bij de oprichting van de Visser-stichting heeft voorgezeten, maar met beperkte middelen, zonder hulp van openbare lichamen is niet zóó veel uit te richten als men wel zou willen. Want wat beteekent het, op de groote massa, dat enkele jongelui bij een patroon grondig practisch onderricht ontvangen, terwijl het zoo hoogst noodig was enkele am bachten uit hun verval, zouden we bijkans zeggen, op te heffen door van meet af de jonge werklui onder ’t wakend oog van een goed ontwikkeld en degelijk meester te zetten, die ook op hun zedelijke vorming kan letten, wel ke in de werkplaats onder verschillende ele menten, wel eens wordt bedreigd. Dan wordt voor de meisjes, die haar brood met naaien, breien en kostuummaken moeten verdienen, betrekkelijk veel meer gedaan. Het is nog niet lang geleden, dat door enkele dames hier ter stede aan den Raad werd verzocht om gedurende enkele keeren per week een lokaal te mogen gebruiken om jonge vrouwen en meisjes kosteloos onderwijs te geven in ’t meest noodige breien, knippen, naaien en ver stellen. De cursus wordt druk bezocht, en nu staat ook het knippen van beddegoed en een voudige kleedingstukken op ’t program, mits er meer hulp komt, die er o.i. komen zaZ, wij twijfelen er niet aan. En wel degelijk wordt ook getracht moreel gunstig op deze minder bedeelde vrouwen te werken, hoewel de ver betering harer financieele positie op den voor grond staat. Het zal natuurlijk moeilijk zijn verbetering in ons ambachts-onderwijs te brengen. Want het moet kosteloos zijn en, al zou men ook gratis enkele lokalen kunnen verkrijgen, dan nog zou den het salaris der leeraren en de kosten der aan te schaffen werktuigen de financieele draagkracht van een vereeniging te boven gaan. En al wilde de gemeente haar geldelijken steun ver- leenen, zouden dan ook provincie en Rijk be reid gevonden worden een subsidie te geven Het staat te betwijfelen, waar één ambachts school voor de geheele provincie Friesland te Leeuwarden schijnt gevestigd te zijn. Daarom lacht ons zoo toe wat men in Drenthe tot stand heeft gebracht. Daar werd in een vergadering van enkele werklieden-vereenigin- ,gen op 2 Juni 1889 besloten een Commissie te benoemen, welke zou onderzoeken of het mogelijk was in Drenthe een of meer ambachts scholen te stichten. De Commissie kwam tot de conclusie, dat het oprichten van enkele dier inrichtingen te kostbaar zou worden. Maar zij gaf een ander plan aan: Men moest trachten een leerlingstelsel in te voeren om én de prac- tische én de theoretische opleiding der aan staande ambachtslieden te verzekeren. Het plan werd goedgekeurd en in 1892 tot de op richting van de «Vereeniging ter bevordering van het ambachtsonderwijs in Drenthe* beslo ten. De Koninklijk goedgekeurde statuten houden in, dat de Vereeniging te Assen ge vestigd is, maar plaatselijke afdeelingen kan hebben. Die zijn er dan ook reeds hier en daar. De Vereeniging wil verbetering brengen in de opleiding van den toekomstigen ambachtsman en tracht dit doel te bereiken door het bijeen brengen van fondsen’t sluiten van contracten met geschikte personen om een of meer leer lingen in de werkplaats te onderwijzen en op te leiden, maar ook met ouders en voogden, waarbij deze zich verbinden hun kinderen of pupillen, onder toezicht der afdeelingsbesturen, naar een aangewezen werkplaats te zenden, ten einde aldaar in het vak hunner keuze te wor- o— den opgeleid. En om de leerlingen aan te I scherp toezicht houdt en, naar de laatste be moedigen, werd bepaald, dat jaarlijks eenige richten, zich in 't vervolg door een directeur prijzen zouden worden beschikbaar gesteld. Het bestuur bestaat uit 5 leden, van wie één gekozen door de Provinciale Staten, en één door elk der afdeelingen. Natuurlijk moest over de noodige gelden beschikt kunnen wor den, en nu bepalen de statuten, dat die zul len bestaan uit contributies van leden en do nateurs, giften in eens, bijdragen van instellin gen en subsidie eventueel van Gemeente, Pro vincie en Rijk. En reeds dadelijk namen de Provinciale Staten van Drenthe 35% der op- leidingskosten van de leerlingen voor hun rekening en gaven enkele gemeenten financi- eelen steun. Hoe werkt de Vereeniging nu? Jongens, die een goede gezondheid genieten, van 13 16 jaar oud zijn, en met vrucht lager onderwijs hebben genoten, worden gedurende driejaren bij een bekwaam patroon geplaatst, die voor een zorgvuldige vakopleiding zorgtin tim- In het politie-bureau op de Schoenbrug had de aan brekende nacht heden voor een groot aantal beambten geen einde gebracht aan hun moeilijke en opwindende dagtaak. De hoofd-commissaris Lindequist was juist in gesprek met twee zijner beste onder-commissarissen, toen de graanhandelaar Krause bij hem werd aange diend. «Ha, eindelijk!* zeide hij. «Wij hebben met smart op den man gewacht. Laat hem dadelijk binnenko men!” De voorstelling was spoedig afgeloopen en de hoofd commissaris, een vriendelijke man met innemende ma nieren, verzocht den heer Krause op een stoel naast zijn schrijftafel plaats te nemen. «Het doet mij leed, mijnheer Krause, dat wij u nog zoo laat lastig moeten vallen, te meer omdat u, naar ik hoor, zoo pas van de reis is teruggekomen. Maar u is, naar ’t schijnt, de eenige, die tot de ver moorde mevrouw Abt in nadere relatie heeft gestaan, en wij tasten helaas nog zoo geheel in ’t donker, dat uwe mededeelingen ons waarschijnlijk van groote waar de kunnen zijn. U is zeker al op de hoogte van de misdaad en de verdere omstandigheden, voor zoover deze althans tot nu toe konden worden nagegaan «Ik heb het een en ander vernomen van den beamb- lang op mij behoeven te wachten ik bén dadelijk j te onder wiens geleide ik hier gekomen ben, maar meren, smeden, schilderen, meubelmaken, kleer maken, koperslaan of zinkwerken. Zij moeten eerst een half jaar op proef werken, om te zien, of zij voor het door hen gekozen vak geschiktheid hebben. Maar verdienden zij in dien tijd niet, dan zouden hun ouders er noode toe overgaan om hen door de Vereeniging te doen plaatsen, want als krullenjongen, of hoe de beginneling meer moge heeten, verdient hij toch iets, al is het nog zoo weinig. Daarom keert de patroon namens de Vereeniging den jongen, (of liever den vader-voogd) doorga ans als weekloon voor vastgestelden maximum-werk- tijd uit, het le jaar 50 centen, het 2e jaar 80 centen en het der jaar f 1 of zooveel meer als de patroon met het afdeelingsbestuur over eengekomen is. Doch ook de patroon moet voor zijn moeite beloond worden, en daarom krijgt hij een salaris, en tevens wordt het be dorven materiaal vergoed, dat berekend wordt op ƒ34 voor het le, 22 voor het 2e en/20 voor het 3e j aar. Maar hij moet dan ook den jongen de noodige gereedschappen en mate rialen verschaffen en mag hem alleen voor het werk gebruiken, dus b. v. geen boodschap pen laten verrichten, welke niet met het be drijf in verband staan. Op ’t eind van ’t jaar levert de leerling een proefstuk, opdat over zijn vorderingen kunne geoordeeld wor den door de Vereeniging, die over een en ander I richten, zich in 't vervolg wil doen ter zijde staan. Dit, wat hun practische vorming betreft. Maar ook de theoretische wordt niet uit het oog verloren, en daarom is bepaald, dat de jongens aan het herhalings- en vooral teekenonderwijs moeten deelnemen, als dat gegeven wordt. En de Vereeniging ging nog verder door te zorgen, dat op plaatsen, waar dat onderwijs niet gege ven werd, geschikte personen er mede belast werden. Gelukkig heeft de Vereeniging succes. Wat nu in Drente zoo goed werkt, is dat in Friesland onmogelijk? Men zal ons tegen werpen, dat Leeuwarden in de behoefte voor ziet. Maar de jongens in de andere kleinere steden dan Wij stellen ons voor dat Bols- ward, Sneek, Heerenveen met nog enkele plaatsen ook zulk een vereeniging zouden kun nen oprichten om voor de practische vorming der jongens die een ambacht zullen leeren, te ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 2'/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. I TT7 ■r I I I L XXX.X.XXX.A^XX, VXUO X.XKX-XXXXJXV XO V WXXX XXX>I> WWX VX“ Westelijk gedeelte onzer provincie die subsidie verleend. Maar, even goed als dat gedeelte, zou het overige Friesland van het ambachts onderwijs moeten kunnen profiteeren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1