i Buitenland. Plaatselijk nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Sicilië schijnt, per p< nog g biggel 00 ten c wonei oorijz verze' GO heeft D. O. eene i op h< J01 jl. as meesl geen HA zijn t sonen OR hier melk] beslo ten v ver t LE dam, Lib. verdc diens W dorp oude: over west' plots vrees den dake nen teld i zond were er ai zen ruïni Inhoud van het Friesche Tijdschrift «Sljucht en Rjucht.< 5 Maert 1898. Twa rare stoarjes yn aid Fryslan. J. P. A. It giet swietwei nei de ein ta, sei Th. Boshuijer 158 L. J. Krook 122 Mr. M. 0. Nijland 35 blanco en van onwaarde 4. De heer Boshuijer was dus gekozen. De heer A. Dekker protesteerde evenwel tegen deze stemming, omdat er gebruik was gemaakt van volmach ten, iets waarover in het reglement nergens wordt ge sproken en verklaarde ingevolge hiervan de stemming onwettig. ZEd. werd in zijn opinie ondersteund door de hee- ren J. Huges, A. Beckeringh Lankhorst en vele anderen. De directie begreep dat men hier voor een zeer las tig feit stond en hield de beslissing aan. Thans zijn de leden weder op nieuw opgeroepen voor eene buitengewone algemeene vergadering op Maandag 7 Maart 1898, waarbij het Bestuur aan de Leden bekend maakt, dat tengevolge van begane on regelmatigheden bij de eerste stemming, in bovenge melde vergadering zal worden overgegaan tot eene nieuwe stemming ter benoeming van een Directeur- Boekhouder. Door Commissarissen worden voorgedragen de Hee- ren: Th. Boshuijer, L.J. Krook en Mr. M. C. Nijland. Er wordt niet bij volmacht gestemd. Tn de Zaterdag gehouden zitting te Leeuwarden, bestemd tot behandeling van strafzaken, gepresideerd door den heer mr. C. W. de Vriese, is o. m. de vol gende zaak behandeld Jacob de Vr., 19 jaren, zonder beroep te Sneek, thans in hechtenis, heeft terecht gestaan wegens verschil lende diefstallen van stukken zinken pijpden 20 Ja nuari van het huis van den bakker K. A. Bakker, den 23 Januari van het huis van den koopman A. H. Nau- ta, den 27 Januari van het huis van den grutter I. de de Vries, den 28 en 30 Januari van de woning van den tabaksfabrikant J. Fortuin en den 2 Februari van het huis van den koopman G. van Gorkum. Beklaagde bekent al die feiten en gaf op, het uit ar moede gedaan te hebben; voor de centen die hij er voor kreeg, heeft hij eten gekocht. Hij kon geen werk krijgen. Tot zijn 15e jaar is hij op school geweest, daarna is hij bij een zilversmid geweest, die later geen werk meer voor hem hadvervolgens is hij een tijdje bij een bakker geweest en na dien tijd heeft hij steeds omgeloopen. De Subst.-Off. van Justitie oordeelt, al is de waarde van de gestolen voorwerpen gering, dat de feiten toch een ernstig karakter hebben. Beklaagde zegt nu, dat hij voor de centen eten gekocht heeft, en in zekeren zin is dat ook het geval, maar ’t is snoepgoed geweest. Het i DR de de jarig hooge het v SNEEK. Voor den cursus 1898/99 der Rijksnor maallessen, die 1 April a. s. aanvangt, hebben zich aangemeld, voor de le klasse: 15 jongens en 16 meis jes, voor de voorbereidende klasse4 jongens en 8 meisjes. Woensdag j.l. is o. m. te Groningen voor de nuttige handwerken geslaagd Mej. T. K. Dikland alhier. Tot gaarder der Veemarktgelden is benoemd de heer D. Bouma alhier. ’t Was voor de leden der Sneeker-Onderlinge Brand- waarborg-vereeniging j.l. Dinsdag avond eene zeer be langwekkende vergadering. Aan de orde was de benoe ming van een Directeur-Boekhouder, inde plaats van den heer J. H. Noordenbos, wegens zijne benoeming als Notaris te Balk. De president, de heer H. Rinia Kingma, opende de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Voorts werd den heer Noordenbos door ZEd. namens de leden eervol ontslag verleend en hem alle lof toe gekend voor de keurige administratie. Thans ging men tot stemming over van een nieu wen Directeur-Boekhouder. Door Commissarissen waren voorgedragen, de hoe ren Th. Boshuijer, L. J. Krook en Mr. M. C. Nijland. Uitgebracht werden 319 stemmen, waarvan verkre gen: zorgen. De werklieden-vereenigingen zijn de aangewezen lichamen om in dezen den eersten stap te doen. Want dien kant moet het toch uit, het leerlingstelsel moet weder ingevoerd om op den duur alleszins bekwame werklieden te krijgen. En waar de Provinciale Staten van Friesland misschien niet als die van Drenthe een subsidie zouden willen verleenen, omdat Leeu warden reeds een ambachtsschool heeft, zouden allicht de rijke zedelijke lichamen, de stichtingen, een handje willen helpen, evenals particulieren. Op bescheiden schaal begonnen, zal o. i. zulk een vereeniging op den duur zeer veel goeds ten opzichte van het ambachtsonderwijs uit richten. Dinsdag herdacht mej. A. van der Sluis hare 25- jarige dienstvervulling als onderwijzeres aan de school voor kosteloos onderwijs alhier. Bij het binnenkomen in haar lokaal, des morgens, werd zij aangenaam ver rast door een blijk van hulde, een Wilhelmina-stoel, haar door het hoofd der school, de heer Stüvel, namens het personeel aangeboden. BOLS WARD. De fanfarecorpsen rijzen als padde- I stoelen uit den grond. Ook hier is weer een nieuw corps opgericht, n.l. een christelijk fanfarecorps, on der den naam van «Halleluja.” Leden kunnen zijn zij, die behooren tot de Chr. jongelings-vereeniging «On derzoek de Schriften”, of in verband staan met de afdeeling «Bolsward” van den Chr. nat. werkmans bond. Eerstdaags zullen de oefeningen beginnen on der de leiding van den heer W. Jacobs, kapelmeester der d.d. schutterij. WORKUM. Het belastbaar inkomen in deze ge meente bedraagt 302.310 gulden. Het vorige jaar was de percentage voor den hoofdelijken omslag 5,91 pCt. Nu wordt er 5,62 pCt. geheven, zoodat de omslag een bedrag van 16,989 gulden op zal leveren. FRANEKER. Het gemeentebestuur van Franekera- deel heeft gunstig beschikt op een verzoek van Mr. J. baron van der Feltz, te Twello, tot slatting van de zoogenaamde «Oude Meer”, eene vaart nabij Tzum, over eene lengte van p.m. 3000 Meter. Deze vaart loopt door de gemeente Franekeradeel en vervolgens door Hennaarderadeel en Baarderadeel tot in de zeilvaart SneekFraneker. De slatting geschiedt voor rekening van den heer Van der Feltz. Deze beoogt er een tweeledig doel mede, nl. werkverschaffing en verbe tering der vaart om het vervoer van terpaarde te be vorderen. Hier is het schoolgeld verhoogd. Voor de laag ste klas van school A is het van f 8 op f 10 gebracht. Naderhand komt een voorstel, om alle schoolgelden op de scholen A en B 25 te verhoogen. C. van der Vliet en echtgenoote zijn hier 30 jaren weesvader en -moeder geweest in het wees huis der Herv. diaconie, alhier. Zij waren werkelijk vader en moeder voor de weezen. St. ANNA-PAROCHIE. De ijsclub alhier heeft be sloten tot het aanleggen van eene ijsbaan. Men wil een stuk land koopen ter grootte van 1 H. A. Het land, dat men op het oog heeft, is denkelijk zeer geschikt te krijgen. De bovengrond is goede tichelklei. Men on derhandelt met een steenfabrikant, die 1 Meter van het land zal afgraven en daarvoor de tichelklei ont vangt. De kosten voor de ijsclub zullen f 1200 be dragen. Staande de vergadering werden 70 rentelooze aandeelen a f 2.50 genomen. ZEVENWOUDEN. Werden hier vroeger zeer veel ladingen stalmest aangevoerd van Frieslands klei- greidhoek, thans maakt men meer gebruik van kunst mest. Vroeger voeren de schippers vaak halve nach ten door om spoedig weer een nieuwe lading te kun nen halen. Geen wonder, dat de stalmest in den greidhoek minder waarde heeft. Gelukkig kan men ze goed gebruiken voor de bloembollenlanden bij Haar lem en Leiden. 1 Maart. De prijzen van het kalf- of melkvee zijn te Leeuwarden en Sneek beduidend gedaald. Vooral Vrijdag te Leeuwarden waren ze wel f 10 a f 15 lager. Kooplieden, die voor Utrecht hadden op gekocht, maakten ook slechte zaken; ze moesten öf met verlies verkoopen, öf hun vee houden. Ook in vette koeien was de handel slapper. Een boer ver kocht dezer dagen eene vette, jonge koe (500 pond schoon) voor 115 guldeneen vet varken (400 pond schoon) voor 102,50 gulden. Het varken kwam dus ’t aldwiif en hja iet fen in dimterkoeke. W. D. Net tosprekken. G.H. Koartswyl. Forkeard wirk makke (met plaatje). D. H. Z. Eerste Kamer. In de gehouden zitting der Staten van Zuid-Holland is met 52 van de 71 stemmen tot lid van de Eerste Kamer gekozen Jhr. Mr. Roëll, oud- minister. De Historische Optocht te Amsterdam. De Beurs was Maandagavond de verzamelplaats van deelnemers aan den hier te houden Hist. Optocht. Ongeveer 480 man, behoorende tot acht werklieden- vereenigingen hadden zich beschikbaar gesteld. Bijna allen waren ook tegenwoordig, zoodat de Beurs een eigenaardig schouwspel opleverde. Er moesten verschillende personen aangewezen wor den voor de verscheidene figuren en groepen van den Optocht. De heer Henri van den Hengel, tooneelkap- per, zocht als deskundige de geschikste personen uit, want men wilde de oorspronkelijke figuur in uiterlijk en gestalte zooveel mogelijk nabijkomen. Er heerschte eene opgeruimde geest onder de aanwezigen en toen later ieder zijne rol had, liet de aanwezige trompet ter een enkel vaderlandsch lied weerklinken, waarop de groote handelsruimte daverde van het gezang der werklieden. Spoedig daarna was de holle ruimte weer in het duister teruggekeerd. Hel Hindelooper museum zal weldra onder den hamer komen. Dinsdag 15 Maart wordt de verkooping in «Brakke Grond* te Amsterdam gehouden vanDe Hindelooper kamer met de poppen in plaatselijk costuum, de meubelen, de kleine huishoudelijke arti kelen, de wandversiering van oud aardewerk, enz. Buitendien is er echter nog eene rijke verzameling van goud- en zilversmeedwerk, munten en penningen, Chineesch-, Japansch-, Delftsch-, Engelsch-, Fransch- en Saksisch porselein en aardewerk, glazen, tinnen- en koperen voorwerpen, prentenboeken, costuums, enz. De Hindelooper Kamer zelf is nog te Hindeloopen en moet daar uit elkaar en in ontvangst genomen worden. Uitslag-Herstemming. Te ’s Gravenhage is tot lid van de Prov. Staten gekozen dr. W. P. Ruysch, (1.) met 5034 st. De heer v. Berckel (r.-k.) verkreeg 3658 st. Verkiezing te Amsterdam voor de Prov. Staten. In 'district IX werd mr. J. N. van Hall (1.) gekozen; in district I herstemming tusschen Bonnike (r.-k.) en Hubrecht (1.); in district V herstemming tusschen Roelof Kuipers (a.-r.) en J. Rapp(rad.) Tweede Kamer. De afdeelisgen hebben gekozen tot rapporteurs over de Militie wet (afschaffing der plaatsvervanging) de heeren Nolens, Veegens, Heldt, Rink en Fokker. De werkstaking bij den heer Hedeman te Almelo is geëindigd. Slechts langzaam aan echter kunnen weer alle weefgetouwen in dienst worden genomen. Een ongeluk. De Zuid-Exprestrein van de Holl. Sp. Mij. veroorzaakte nabij Schiedam een ongeluk. Een arbeider werden de beide beenen afgereden. Nadat de ongelukkige onder den trein was weggehaald, leefde hij nog. De Lombok-schat, die in het Rijksmuseum bewaard wordt, zal geveild jworden. Men had gewone vierkante bordjes tegen den muur van het museum gespijkerd, net alsof het museum zelf even zou verkocht worden. Branden. Door eene onbekende oorzaak is te Haar lemmermeer aan den Sloterweg afgebrand de boeren woning bewoond door J. G. Hoogstraten. Al het vee, een paard, huisraad, benevens den voorraad hooi zijn een prooi der vlammen geworden. Te Utrecht ontstond Woensdagmorgen om 4 uur brand in een perceel aan de Bloemstraat. Eerst om half zes mocht het gelukken het vuur te blusschen. De woning brandde geheel uit en van den inboedel kon niets gered worden. Eene verandering. «Walhalla*, het vroegere socia listisch vergaderlokaal te 's Gravenhage, is herschapen in een geheel-onthouderskoffiehuis, genaamd «Vrede.* Een nieuw soort misdrijf. Te Rotterdam deed dezer dagen een winkelier, wonende op de Kruiskade, bij de politie aangifte, dat bij hem inbraak was gepleegd en dat de dief of dieven zich hadden meester gemaakt van een gouden horloge, kleederen, enz., een en ander ongeveer ter waarde van 190 gld. De man was tegen inbraak verzekerd en dit bedrag werd hem dus door de inbraak-verzekerings-maatsch. uitbetaald, want bij onderzoek was gebleken, dat men zich met geweld toegang had verschaft tot het bewuste perceel. Door een samenloop van omstandigheden is even wel aan het licht gekomen, dat de winkelier zelf, geholpen door een zijner ondergeschikten, de onbe kende inbrekers zijn geweest ter wille van de assu- rantie-gelden. De justitie heeft de zaak in handen. Jenever toedienen aan een kind. De rechtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 18-jarigen C. Etten, uit de gem. Beilen, die in den voormiddag van Nieuwjaar aan het 7-jarig zoontje van den arbeider L. Stevens zooveel jenever heeft toegediend, dat deze dientengevolge dronken en be wusteloos is geworden, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. E. werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De eisch was eene maand. Een laffe daad werd hierbij ontdekt. «Apsyrlus,* de hengst der vereeniging te Beerta, wilde niet loopen, toonde zich koppig, geheel in tegenstel ling met zijn gewone doen. Den volgenden morgen was het nog precies zoo. Toen men het dier nauw keurig onderzocht, bleek, dat men het beest een luci fer achter in zijn lichaam had gestoken. Met groote moeite werd die verwijderd en liet eene ontstoken wonde achter. Tweede Kamer. Bij de behandeling der marine- begrooting, dienstjaar 1898, (we weten, dat de laatste minister van marine om zijne begrooting gevallen is.) bleek, dat de nieuwe minister van marine Jhr. Röëll volstrekt niet denkt aan stilstand op het gebied van scheepsbouw. Behalve de schepen, die gereed of nog in aanbouw zijn, nl. de Kortenaer, Evertsen, Piet Hein, Holland, Zeeland, Friesland, Gelderland, enz. wil de minister nog dit jaar met een nieuw schip voor den Indischen en den algemeenen dienst beginnen. Men weet, dat die dingetjes niet voor de poes zijn. Ieder vaartuig kost meer dan 3 millioen gulden. Hengstenkeuring. De uitslag der hengstenkeuring op het sportterrein te Groningen is 1ste prijs f 300 «Willem I* van Oostwold; 2e prijs f 200 «Wittekind* van De Redder te Harkstede3e prijs f 100, gedeeld door «Absirthis* van Beerta en «Kozir* van Loppersum. DO heer terpla aardaj niet vl en go SCI haar verkef slikte dadeli gevolg BEI dering direct' Het Een h te zar voor loopig BE] alhier (afd. 1 bekroi HA feeste: Het tembe gend allego dan et Dinsd; in all' ziekco zal de pen ti LE aan G te wi! trekw der p: Til verga' gen i: diend op werd om ve akte. Aar schok is spreker niet mogen gelukken, gunstige berichten in te winnen; de vader van den beklaagde was er mee ingenomen, dat zijn zoon gearresteerd werd, hij zelf heeft het niet breed en zijn zoon heeft hem reeds een maal bestolen en meermalen getracht het te doen. De eenige lichtpunten zijn zijne jeugd en de hoop, dat de op te leggen straf verbetering aanbrenge en hem leere, als hij weer in de maatschappij terugkeert, niet zoo rond te scharrelen. Spreker vordert, dat beklaag de wegens 5 misdrijven van diefstal met behulp van verbreking zal veroordeeld worden tot 3 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. A. Burger, advocaat en procureur te Leeuwarden, heeft maar één punt gevonden, dat hem belang inboezemt, nl. het motief tot de diefstallen. Beklaagde geeft op, dat armoede en honger hem er toe gebracht hebben, en pleiter gelooft, dat het O. M. geen recht heeft dit te bestrijden, want toen hij hem in het huis van bewaring opzocht en vroegheb je ’t hier nu beter? zei beklaagde: ja mijnheer, hier krijg ik warm eten en thuis nooit. Bij zijn vader aan buis heerscht armoede, want de man heeft geen werk en als men dan een jongman van 19 jaren voor zich ziet, die geen werk kan krijgen, dan is dat wel droevig, maar het is toch zoo. Tot zijn 15e jaar heeft beklaag de school gegaan, en nu zou men denken, dat hij iets meer geleerd had dan vele anderen en beter iets zou kunnen verdienen, maar het is zoo niet, hij is te dom om te leeren, de directeur van de gevangenis zei nog, zich niet te verbazen, dat hij geen werk kon krijgen, omdat hij nergens verstand van kon krijgen. Beklaag de is een uit zijne krachten gegroeide jongen, men be hoeft zijn bleek en zwak gelaat slechts te aanschou wen. Pleiter verzoekt de Rechtbank, met clementie over hem te oordeelen. Griekenland. De Atheensche politie heeft twee vrienden van Karditzi gearresteerd, waar van de eene verdacht wordt met genoem den Karditzi den aanslag op Koning George te hebben gepleegd. Karditzi is zeer terneergeslagen, maar blijft weigeren zijne medeplichtigen te noemen. Onder de vele telegrammen, die Koning George ontvangt, waaronder natuurlijk van zijne ouders, de Koning en Koningin van De nemarken, is zeker een der treffendste dat van de weduwe van Carnot, den vermoorden pre sident der Fransche republiek. Karditzi heeft bekend en gezegd, dat de Koning zou gedood zijn, had de hand van zijn medeplichtige niet gebeefd. De brutaliteit van Karditzi blijkt wel vooral hieruit, dat hij Zon dag bij het Te Deum tegenwoordig was en een der hardste hoera-roepers was, toen de Koning voorbijging. De correspondent der Times heeft het rijtuig van den Koning gezien. De eene lantaarn was juist onder het glas ge troffen door een kogel, die er klaarblijkelijk van voren in kwam. Ook het spatbord was geraakt. Het tuig is op vier plaatsen door boord. De beide paarden zijn licht gewond. De gemeenteraad van Athene zal een ge- denkteeken oprichten ter plaatse, waar de moordaanslag werd gepleegd. De Koning, die meermalen heeft willen aftreden, moet daar nu niet meer aan denken, nu hij ziet, dat zijn volk zóóveel sympathie betoont. Italië. Zooals men weet, is de nood in vele deelen van dit schoone schiereiland zeer groot. Reeds heeft de regeering de invoerrechten op mais verlaagd en nu komt ook Koning Um berto met een waarlijk koninklijke gift de nooden van zijn volk verlichten. Z. M. heeft 150.000 lire geschonken om in de zwaarst be proefde streken te verdeelen. als altijd, het meest te lijden. Spanje. Ook in dit toch zoo zwaar terneer gedrukte land heeft de Regeering de invoer rechten op mais verminderd om het volk te helpen. De quaestie met de Vereenigde Sta ten van Amerika betreffende het vergaan der Maine is nog lang niet opgelost. Eerst over eenige weken moet de commissie, die de zaak onderzoekt, met haar rapport gereed kunnen zijn. De Amerikanen zijn wel niet meer zoo opgewonden als op de eerste dagen na het ongeluk, maar toch nog verre van gekalmeerd. Algemeen heerscht nog de meening in A.me- rika, dat Spanje moreel en financieel verant woordelijk moet worden gesteld voor de ramp en dat dit rijk eene zware schadevergoeding moet betalen. Eenigen tijd geleden meldden wij, hoe de bekwame Spaansche gezant Dupuy de Lome zich door het onderscheppen van een vertrou- welijken brief aan een vriend op Cuba te Washington onmogelijk heeft gemaakt. Spanje heeft zich gehaast een opvolger voor hem te benoemen. Deze, de heer Polo de Bernabé, heeft Dinsdag Gibraltar verlaten en zal ver moedelijk reeds den lOen Maart zijne functie kunnen waarnemen. Hem wacht geen gemak kelijke taak. Was zijn voorganger bekend met alle poli tieke personen in Washington, hij moet nog beginnen vertrouwd te raken met personen, die niets liever willen, dan hem weg te zenden en Cuba in te palmen. Belgte. Koning Leopold II heeft enkel doch ters. Zijn broeder zou dus moeten opvolgen, maar diens zoon, prins Albert, zal wel de vermoedelijke troonsopvolger zijn. Deze nu, die altijd zeer veel sympathie betoonde voor de Vlamingen, zal een reis maken, zeker om zijne kennis te vermeerderen, zooals meer aan staande vorsten gewoon zijn. Zijne Hoogheid is Dinsdagmorgen vertrokken om verscheidene maanden in de Vereenigde Staten door te brengen. Hij is slechts vergezeld van een adjudant en twee bedienden. MM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 2