o VOOR SIM BS «ISTRBBBS. I MEI WS- ES' AIIVEHTENTiKÜLAO 4 i 1 fl I FKUILLKTO1 Hr F 2To. 22. Woensdag 16 Maart 1898. 53e Jaargang. Buitenland. EEN HONDERD-JARIGE. DE K.ÜNSTRIJDSTER. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. 1 H5® 1 en en Wordt vervolgd. i k’Wd o- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. nt s- .e-, m, S n I I Vóór een eeuw werd naar Sneek een stek overgebracht van het toen nog teere boompje, te Edam geplant, dat zou opgroeien tot den lommerrijken woudreus, die heden ten dage nog als voor tientallen van jaren, ja als in den tijd zijner planting, den naam draagt van Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Op gericht met het doel om het verstand van den eenvoudige te verlichten, hem van vooroor- deelen te bevrijden, en zijne dagelijksche be zigheden gemakkelijker te maken door het al gemeen bekend doen worden van nieuwe en het verbeteren van vroegere ontdekkingen, kan zij heden ten dage nog fier het hoofd opheffen over al wat zij ten nutte en ten zegen onzer landgenooten heeft gewrocht. Want zij deelde in den beginne premiën uit aan uitvinders van nieuwe werktuigen en in strumenten om de huisvlijt en de kunstliefde, die op het eind der vorige eeuw in ons vaderland op lagen trap stonden, tot mogelijken bloei te brengen, en trachtte daardoor ook een eind te maken aan de voorkeur, welke de ingezetenen schonken aan zijden- en andere stoffen, lakens, horloges, physische instrumenten enz., welke uit Frankrijk en Engeland kwamen, omdat zij misschien iets goedkooper waren dan de hier te lande vervaardigde. En evenals thans nog menige dame hare japonnen uit Brussel of Pa rijs betrekt, omdat dit gekleeder staat en veel effect maakt bij een goede vriendin, die minder door de fortuin begunstigd is, zoo wilde de Maatschappij aan dit toen reeds bestaande euvel een einde maken. Wij willen niet zeggen, dat haar, wat zij zich voorstelde, in alle opzichten is gelukt. De la kenindustrie te Leiden is niet weer tot haar vorigen bloei gekomen; de moerbeiboomen, welke geplant werden om de zijdewormen in Hoven van Europa hebben de verschillende regeeringen gepolst. Engeland schijnt gunstig voor Amerika gezind, zeker met het doel, om een nieuw Drievoudig Verbond te sluiten met Amerika en Japan, ten einde de overmoed van Rusland in China te kunnen bedwingen. De andere mogendheden hebben verklaard zich in geval van oorlog onzijdig te zullen houden. Duitschland en Oostenrijk echter, die juist niet zoo vriendelijk gezind zijn voor de groote re publiek, verklaarden zich niet voor de toekomst te kunnen binden. Het antwoord van Frank rijk was bepaald onvriendelijk. Ook in 1875 heeft Amerika de Europeesche regeeringen eens laten polsen. Toen was de Amerikaansche schoener Virginius door Spanje opgebracht en de bemanning voor een krijgs raad gebracht en doodgeschoten. Amerika achtte zich toen zwakker dan Spanje en de Hoven van Europa waren niet gunstig gezind. Nu echter, zeggen de Amerik. bladen, zijn we sterker dan Spanje. De oorlogsschepen, die in Amerika op sta pel staan, mogen niet afgeleverd worden aan vreemde mogendheden. Duitschland. De Duitsche eenheid, door het reuzengenie van Bismarck tot stand gebracht, is toch altijd een teer juffertje. En geen wonder. We zullen niet noemen de geschiedenis dier eenheidwe halen alleen maar aan het groote verschil in karakter tus- schen Noord- en Zuid-Duitschers, tusschen Prui sen en Beieren. De Pruisische >schneidige< militaire manieren passen nog niet goed bij het karakter der Zuid-Duitscher. Pruisen is ook te groot naar verhouding der andere deelen van het Keizerrijk; het heeft alleen eenige millioenen inwoners meer dan de andere Staten te zamen. In den Rijksdag is dan ook het aantal Pruisische afgevaardigden grooter dan dat der andere. Gelukkig wist de strijd tus schen de politieke partijen de grenzen vaak uit. Ook heeft de grondwet gezorgd, dat voor den Bondsraad, waar ieder der 22 bondstaten en der 3 vrije steden afzonderlijk vertegenwoor digd is, Pruisen slechts 17 leden, dus slechts ruim één vierde deel van het geheele aantal leden kiest. Maar toch komen er telkens tegenstrijdige belangen te voorschijn. Zoo nu weer de nieuwe regeling van het militaire strafproces. Beieren wil zijn eigen I ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. overmand, dat hij ook dadelijk weer opstond en met wankelende, onvaste schreden naar zijn slaapkamer ging. Zooals hij was, met kleêren en laarzen aan, wierp hij zich op zijn bed neêr. IX. De begrijpelijke verlegenheid en schuwheid, waarmee Elsbeth haar nieuw thuis betreden had, waren door de liefderijke voorkomendheid harer grootmoedige wel doenster reeds in den loop van den eersten dag van haar geweken. En haar jong hart was vol dankbaar heid jegens het lot, dat haar juist op ’t oogenblik der uiterste radeloosheid en van den grootsten nood eene medelijdende, deelnemende menschenziel had toe gezonden. Sedert den dood haars vaders toch was niemand haar met zooveel hartelijkheid en goedheid tegemoet gekomen als deze vrouw, van wie zij ’t zich bqna niet kon voorstellen dat deze haar voor enkele dagen nog totaal vreemd geweest was. En de ge zellige overvloed in haar nieuwe omgeving deed haar dubbel weldadig aan, na al de ontbering en het ver driet, waaraan zij gedurende haar verblijf binnen de armzalige vier muren van de altijd pruttelende en tot kijven geneigde vrouw Nitschke gewoon geworden was. Gedurende deze eerste dagen voelde zij zich vaak ernstig geneigd, te twijfelen aan de werkelijk heid van wat zij daar doorleefde, en als zij ’s morgens de oogen opendeed, had zij altijd eenigen tijd noodig om zich thuis te gevoelen in haar zoo wonderlijk ver anderde positie. De woning van mevrouw Deloria was noch groot noch buitengewoon deftig ingericht. Toen de mooie vrouw haar jonge beschermeling voor de eerste maal de drie vertrekken had laten zien, waaruit haar woning bestond, had zij als ’t ware tot toelichting gezegd: SI a a S S' a Romaa vai A. OSKAR KLAUSZMANN. 22 VIII. (Vervolg.) De graanhandelaar was opgestaan, en terwijl hij nog een stap nader bij den beambte kwam antwoordde hij min of meer plechtig»Zooals u ziet, mijnheer de commissaris, ben ik geheel ter uwer beschikking. Er is niets op de wereld wat mij nader aan ’t hart gaat, als de verzoening der misdaad welke jegens mijn ongelukkige bloedverwante begaan is. En zonder bedenking zal ik gaarne elk offer brengen, als ik daardoor kan bijdragen om op de een of andere wijze tot de ontdekking der ellendige moordenaars te komen.» Lindequist stak hem de hand toe. »Uwe medewerking kan ons onder de bestaande omstandigheden van veel nut zijn. En ik zal er voor zorgen dat men u ten allen tijde dadelijk bij mij toelaat, als gij mij wenscht te spreken. Voor 't oogenblik zal ik u niet langer ophouden. Goeden nacht Krause maakte een beleefde buiging en ging heen. Toen hij zijn huis weer bereikt had, vond hij daar binnen alles doodstil. Zijn oude huishoudster was dus in elk geval al naar bed gegaanmaar zij had toch niet verzuimd het avondeten voor haar heerschap klaar te zetten. De graanhandelaar trok dan ook een stoel bij de tafel, alsof hij nog iets van dat avondeten gebruiken zoumaar op ’t oogenblik toen hij zitten ging, voelde hij zich zoodanig door vermoeidheid en uitputting Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt, T. K. VAN TUINEN, Nauwe Noorderhorne Mej. Wed. C. G. REITSMA, Oosterdijk, waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. ’t leven te houden, zijn al lang verdord; het maken van horloges is hier niet inheemsch ge worden. Maar nog staat Nederland in ’t ma ken van natuurkundige en andere instrumenten in vele opzichten bovenaan, en door den in vloed der Maatschappij is onnoemelijk veel ge daan om de huisvlijt te bevorderen. Ook de kunstnijverheid heeft in haar steeds een krach tig beschermster gevonden. En al wordt heden ten dage door de Maat schappij in menig opzicht afgeweken van haar bij de oprichting afgebakend program de tijden veranderen en wij met hen wanneer het getij verloopt moet men de bakens ver zetten. Maar met haar zich steeds uitbrei denden werkkring, weet men ook nieuwe mid delen te vinden, al onthouden nog legio Ne derlanders, die het financieel goed kunnen doen, haar hun steun. Wat in grootere mate het geval is voor het lichaam: de Maatschappij tot Nut van ’t Al gemeen, is van toepassing op hare gele dingen. Het departement Sneek heeft even eens zorgelijke tijden gekend en moest ook thans veel meer steun hebben. Wat betee- kent toch een aantal van een kleine 60 leden op een zwerm van welgestelde ingezetenen? En zijn niet de Gymnastiekschool en de Lees bibliotheek de bewijzen, dat ook ons departement er naar streeft de jongelieden zoowel lichame lijk als geestelijk krachtiger te maken en zoo indirect de ingezetenen? Afgescheiden nog daarvan, dat op de Nutsavondjes dikwijls veel valt te leeren voor verstand en hart, al wil het ons voorkomen, dat tegenwoordig op de programs aan de muziek wel eens te veel plaats wordt ingeruimd. Het karakter verandert te zeer. Maar waar wij hedenavond de Nieuwenhui- zens, vader en zoon, in effigie nog eens voor ons zullen zien optreden, willen wij onzen bedenkin gen geen te groote plaats inruimen en hen drie werf van harte toejuichen, omdat zij den stoot gaven tot de oprichting eener Maatschappij, welke nu reeds zoo lang tot heil onzer land genooten heeft gewerkt. En tevens zij een welgemeende gelukwensch gebracht aan de af- deeling, die ons het meest ter harte gaat, en hoewel oud, nog niet verouderd ishet Snee- ker Departement van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen. hart was ’t na dat eerste gesprek in den tuin van het ziekenhuis tusschen haar nog niet weer gekomen. Slechts zoo nu en dan had mevrouw Deloria in den loop van een gesprek door een enkele opmerking te kennen gegeven, dat ook haar leven rijk geweest was aan teleurstellingen en bittere ervaringen, en in dergelijke oogenblikken kon zich over haar sprekend gezicht een donker wolkje verspreiden, dat Elsbeth bijna deed schrikken. Maar eenige nadere mededeeling van haar verleden had zij het jonge meisje nog niet gedaan, en Elsbeth was te fijngevoelig om haar door indringerige vragen lastig te vallen. Alles wat zij tot nu toe vernomen had, was, dat haar weldoenster weduwe was, want me vrouw Deloria had haar het in 't beste vertrek hangende portret in olieverf van een heer met grijzen baard en on miskenbare Italiaansche type, als het portret van haar overleden echtgenoot aangewezen. Maar zij had er even min bijgevoegd, wanneer dat verlies haar getroffen had, als dat zij aan haar overleden echtgenoot ook maar een enkel woord van liefderijke herinnering gewijd had. Aan den avond van den derden dag na haar intrede in haar nieuw thuis zat Elsbeth juist in gesprek met mevrouw Deloria op de canapé in de woonkamer, toen buiten de bel overging. De weduwe brak midden in een pas begonnen zin af, om te luisteren, en er lag duidelijk een onrustige spanning in haar stem, toen zij zeide»Wie kan dat zijn Ik ben geen be zoek wachtende en om dezen tijd zijn de bedelaars anders ook niet meer gewoon zich aan te melden.* Elsbeth wilde juist dienstvaardig opstaan, om eens te gaan kijkenmaar reeds deed de werkvrouw de kamerdeur open, om te melden, dat er een heer was, om mevrouw te spreken. Frankrijk. Eene belangrijke zaak. De Fran sche Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de straffen tegen het mishandelen, verlaten en misbruiken van kinderen en jeug dige personen worden verscherpt. Tevens wordt strafbaar gesteld het om niet of tegen geld afstaan van kinderen onder 16 jaar aan kunsten makers en dergelijke personen of aan landloo- pers en bedelaars. Gelijke straf (6 mnd. tot 2 jr. gevangenisstraf en boete) wordt bedreigd tegen tusschenpersonen, die voor zulke doel einden zich kinderen laten overgeven. De voogden, die daartoe medewerken, worden van rechtswege van de voogdij vervallen ver klaard en de ouders kunnen uit de ouderlijke macht worden ontzet. De rechter van instruc tie zal, na het openbaar ministerie gehoord te hebben, in al zulke gevallen de kinderen voorloopig aan een bloedverwant of een ande ren persoon, aan eene liefdadigheidsinstelling of het armbestuur kunnen toevertrouwen en de rechtbank mag daarover definitief beslissen. De >Vereeniging tot bescherming van Kinde ren» wordt bevoegd verklaard een vervolging in te stellen en als civiele partij op te treden. Dit is een beter ding dan al dat getwist over al of niet duelleeren tusschen Picquart en Esterhazy. De getuigen van Esterhazy willen een eereraad samenstellen, die moet uitmaken of Picquart al of niet verplicht is te duelleeren. De laatste heeft er nog heelemaal geen antwoord op gezonden. Binnen twee maanden zullen de verkie zingen voor de Fransche Kamer plaats heb ben. Ongeveer veertig afgevaardigden schijnen geen schik meer in hun baantje te vinden. Het wordt anders in Frankrijk goed betaald ze beuren ruim tweemaal zooveel als de Ka merleden in Nederland. Het zullen dan ook wel meest die leden zijn, die vreezen niet weer herkozen te worden. Maurice Lebon, van Rouaan, wil niet weer om de Dreyfus-Zola-zaak. Ook Ernest Carnot, de zoon van wijlen president Carnot, verlaat het parlementaire leven. Spanje-Amenka. Komt er oorlog of komt er geen oorlog? Dat blijft nog steeds eene vraag. De Amerikaansche gezanten aan de »Dat ’s nu ons geheele rijkmaar ik denk dat ’t groot genoeg is voor ons beiden. Ik houd niet van die uitgestrekte woonhuizen, waarin men zich eigenlijk nooit recht thuis voelt, en daarbij had ik ook nog een andere reden, mij zoo eenvoudig te huisvesten. Ik wilde niet gedwongen zijn, mij zelve te plagen met dienstboden, die in de meeste gevallen onze vijanden en altijd onze astige bespieders zijn. Hier kan ik volstaan met een werkster, die ’s morgens en ’s avonds een uur komt, zonder dat ik veel last behoef te hebben van haar aanwezigheid. Het middageten laten we ons uit een nabijgelegen hótel brengen, of wij gebruiken ’t in een goede restauratie, al naar ’t uitkomt. Dat ’s wel wat duurder, maar ook veel prettiger, en op een paar honderd gulden meer of minder komt ’t gelukkig op mijn jaarlijksche rekening niet aan.< Het geld scheen inderdaad voor mevrouw Deloria van weinig beteekenis. De grillige versiering harer woning, waar werkelijke kostbaarheden naast allerlei bonte, goedkoope prullen als een warwinkel door elkaar stonden, bewees duidelijk, dat zij gewoon was, zonder zich lang te bedenken, de ingeving van ’t oogenblik te volgen. Dezelfde voorliefde voor het oppervlakkig schitterende en verblindende, die zich reeds in haar manier van kleeden openbaarde, trad ook in hare ge heele omgeving aan ’t licht, en Elsbeth, die van haar fijnbeschaafde vader een levendig gevoel voor zaken van kunst geërfd had, vond dat alles eigenlijk maar weinig naar haar smaak. Maar haar vereering voor de vrouw die zich harer zoo grootmoedig had aange trokken, was te oprecht en te diep, dan dat ’t bij haar zou zijn opgekomen ook maar in stilte eenige afkeu rende opmerking te maken over enkele harer eigen aardigheden. Tot een herhaalde vertrouwelijke uitstorting van ’t jes I 3n IJ ■i.» L 7?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1