)l'l VOOR Sulk EJ OiSTMH. iot BEKENDMAKING HINDERWET. IMW8- H 1DVER.TBTIBL1I» IJ FEUI&LK TOI. 53e Jaargang. Zaterdag 16 April 1398. No. 31. in VERKIEZING n. Lid der Kamer van Koopnamlel en Fabrieken te SNEEK. DE KUNSTRIJDSTER. )0N Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover ’t Tramstation Sneek. iek, Xzn. S! Wethouders voornoemd, nt I io« en waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. ABONNEMENTSPRIJS voor Sn eek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. >t- dags 11 tot des namiddags 1 uur, eene verkiezing zal plaats hebben van een lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, ter voorziening in de va cature, ontstaan door het vertrek van den heer R. van Driessen. Sneek, den 14 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ALMA, Burgemeester. Van AKKEREN Loco-Secretaris. een ren one als hjn aar g n BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op artikel 10 van het Koninklijk Besluit van den 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76); Brengen ter openbare kennis, dat ten Gemeente- huize, op Maandag den 23 Mei 1898, van des voormid- nt s- Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt, T. K, VAN TUINEN, Nauwe Noorderhorne en Mej. Wed. C. G. REITSMA, Oosterdijk, het an- rts, ad er den die ijn ik- ide ran ;en ine Itz :e en ds K- en ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij [abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2'/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinderwet; Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Se cretarie dier Gemeente ter visie ligt een bij hun col lege ontvangen verzoekschrift met bijlagen van FRAN- CISCUS JOHANNES TRELING, van beroep Zilver smid, wonende te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten van eene ZILVER- SMEDERLJ in het gebouw, plaatselijk gemerkt Wijk 2, no. 16, kadastraal bekend Gemeente Sneek, sectie P, no. 2596 staande aan het Kleinxand. Dat op Zaterdag den 30en April e. k., des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwa ren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen root evengemeld tijdstip ter Secretarie dbrgemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, 16 April 1898. Burgemeester en ALMA, Burgemeester. Van AKKEREN, Loco-Secretaris. je scheiden.” Nogmaals sloot hij haar in de armen, en terwijl haar gloeiende wangen tegen zijn schouder rustten, sprak hij haar over de naaste toekomst, zooals deze zich in zijn hoofd afschilderde. «Om uwentwil, Elsbeth, moeten wij onze liefde voor- loopig nog als een streng geheim bewaren. Ben ik dan ook al niet sterk genoeg, het kostbare geschenk af te wijzen, zoó mag ik je toch op dit oogenblik niet door een vormelijke en publieke verloving aan mij ver binden. Wij zullen elkaar in den eersten tijd slechts zelden, misschien zelfs in ’t geheel niet kunnen zien en spreken, want mijn tijd en kracht moeten thans uitsluitend gewijd zijn aan de oplossing van het duistere raadsel, waarvan ik je straks gesproken heb. Toch beloof ik je, geen beslissenden stap te zullen doen zonder je daarvan kennis te geven; terwijl je dadelijk bericht zult ontvangen, zoodra in mijn leven iets van beteekenis voorvalt. Datzelfde wilt ge mij ook wel beloven, nietwaar?* Er bestond niets, wat zij hem op dit oogenblik niet gewillig zou beloofd hebben, en hoe langer hij in haar lieve, teedere oogen keek, des te verder ver wijderden zich de sombere gedachten, die hem zoo lang gedrukt hadden; des te meer begonnen zijne bezorgde gelaatstrekken op te helderen en ontkiemde in zijn hart op nieuw de hoop op een veel belovende, ge lukkige toekomst. «Gij weet niet, mijn lieveling, hoeveel gij mij heden hebt geschonken*; verzekerde hij gedurig opnieuw. «Nu heb ik toch weer iets waaraan ik gelooven mag iets, waarmee ik mij kan oprichten, als moedeloosheid en wanhoop mij willen neêrdrukken. Wat er dan ook ge beuren moge, thans vrees ik niet meer dat ik mij zelf i zou kunnen verliezen*. WAT ER ALZOO GEDAAN WORDT TOT LENIGING DER SOCIALE NOODEN IN FRIESLAND. II. (Slot.) Het onderzoek naar den toestand der ar beiderswoningen ten plattenlande heeft veel aan 't licht gebracht, wat anders worden moet. Waar in de meeste gevallen eene huursom van f 30 tot f 80 per jaar geëischt wordt, moest de woning hiermede in evenredigheid zijn, maar dit is lang niet altijd het geval. Men mag zeker eischen, dat eene goede arbeiderswoning aan de volgende voorwaarden voldoet. Ze moet hebben: lo. eene behoor- Roman vam A. OSKAR KLAUSZMANN. 31 XI. (Vervolg.) «Wat je dan voor mij wezen kunt, Elsbeth? Mijn redster en mijn troost mijn laatste toevlucht, als die vreeselijke gedachten mij naar den afgrond van den waanzin zouden willen drijven. Dat alles zoudt ge voor mij kunnen zijn. Maar ’t offer is te groot; ik mag ’t niet aannemen. Mijn toekomst is duister en onzeker. Ik zal van mijn tot nu gevolgd beroep moe ten afzien om dringende redenen, welke gij mis schien later wel eens zult vernemen en ik moet dus van voren af met een ander beginnen. Mijn finan- tieele omstandigheden zijn waarschijnlijk niet in den besten toestand, en buitendien zweeft boven mijn hoofd een noodlot, dat mij elk oogenblik kan verpletteren, hoe weinig ik ook door eigen schuld mag hebben bij gedragen om ’t in ’t leven te roepen. Heb ik nu on der dergelijke omstandigheden nog ’t recht, het lot van een ander aan ’t mijne te verbinden? Als ik zoo iets deed, zou ik daarmee dan geen roof, geen strafwaar dige diefstal begaan aan jou geluk?” Met van tranen glinsterende oogen keek zij hem met een blik van onbeschrijfelijke teederheid en toewij ding aan. «Alsof er voor mij geluk kon bestaan zon der jou Ik wilde van je afzien, omdat ik meende, je daarmee van een lastigen band te bevrijden. Maar nu ik weet dat je mjj noodig hebt, dat ik iets voor je we- zen kan nu behoor ik jou toe, en niets zal mij van j daarbij t De graanhandelaar Frans Krause had dien voormid dag in zijn kantoor een bezoek dat hem blijkbaar niet zeer aangenaam was. De kleine man met grijs haar, met wien hij nu reeds een kwartier lang druk in ge sprek was, mocht er dan anders gewoonlijk ook vrien delijk en goedhartig uitzien, op dit oogenblik echter vertoonden zich ernstige plooien in zijn gezicht en het voortdurend schudden van ’t hoofd bewees, dat de woorden van den andere tot nu toe alles behalve overtuigend op hem gewerkt hadden. »’t Gaat niet, mijnheer Krause, ’t gaat ook met den besten wil niet. Gij moet nu voor dekking zorgen, lijk ruime kamer, zoo noodig met eenige slaapplaatsen, met licht en lucht; 2o. eene bergplaats of achterhuis met privaat; 3o. zol der en kelder4o. flinke regenwaterbak. Nu ;s het een feit, dat verscheiden arbeiderswo ningen aan het type voldoen, maar andere zijn, vooral in arme gemeenten, niet veel meer dan een ellendige hut. Hoe hierin verbete ring te brengen Door b. v. eene maatschappij op te richten, welke zich ten doel stelt de oude krotten op te koopen en er luchtige wo ningen voor in de plaats te stellen. Het moet gezegd, dat hier en daar reeds veel, ook door particulieren, is verricht. En van goeden in vloed zal zeker zijn geweest het onderzoek van wege het »Nut< ingesteld naar hetgeen in verschillende deelen des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschied. Maar ook de gemeenten hebben door hare verordeningen de macht om te dezen opzichte zoo goed te werken. Gelukkig hebben ver scheiden dit begrepen, maar de naleving der verordeningen laat soms veel te wenschen over. Het politie-toezicht in de gemeenten ten opzichte van de woningen der ingezetenen is drieledig: Er kunnen toch maatregelen geno men worden: lo. ter voorkoming van onge- ukken, 2o. ter bevordering van den welstand T-h last not least in het belang der volksge zondheid. Daarom mag, wat dit laatste be treft, geen last tot het betreden van wonin gen gegeven worden ter verzekering van be palingen op het bouwen, afbreken en herstel len van sommige gebouwen, wanneer die be palingen meer in ’t bijzonder den eigenaar of bewoner betreffen, maar ’t algemeen moet gebaat worden. Daarom ook zullen de bij verordening voorgeschreven maatregelen om ongelukken door bouwvallige huizen te voor komen, zoo heilzaam kunnen zijn. Wil de Vereeniging «Door Arbeid tot ver betering* trachten den arbeider eene betere woning te verschaffen, in nauw verband daar mede staat, dat ook beproefd moet worden hem voor matigen prijs aan een stukje grond te helpen, opdat hij wat aardappels en groen ten kan telen, en zoo mogelijk eene koe of eenige schapen kan houden. Maar de Vereeniging heeft ook de ontgin ning van woeste gronden op haar program. Daarom was der Vereeniging zoo welkom, dat haar eene flinke som werd toegezegd om in West-Stellingwerf eene proef met heide-ont- Het aanslaan van de huisbel verstoorde dit zalige oogenblik van liefdesgeluk, en voornamelijk Elsbeth, die zich wat al te laat haar gebroken belofte herinnerde, schrikte hevig, ’t Bleek wel is waar dat ’t slechts de werkvrouw was, die dadelijk naar de keuken ging, zonder iets van de aanwezigheid van den vreemden jongen man in het salon te bemerken, maar Elsbeth had nu toch geen rust meer en verzocht haar geliefde, haar te verlaten. Rudolf stribbelde niet tegen; want hij ging nu im mers heen met de zekerheid dat ’t niet voor altijd behoefde te zijn, en het afscheid, dat hem tendeel viel, was dan ook van een geheel anderen aard, als de ont vangst van zoo straks. Met vluggen lenigen tred liep hij de trap af. Wel scheen de strijd, dien hij tegemoet ging, hem thans niet gemakkelijker toe dan vroeger, maar hij had een gevoel, als waren in de laatste uren zijn krachten geweldig toegenomen en als was hij verzekerd nu een onoverwinnelijken bond genoot als medestrijder aan zijn zijde te hebben. XII. want ik kan den wissel onmogelijk nogmaals prolon- geeren. Tienduizend mark is voor een kleinhande laar als ik een veel te belangrijke som. Ik raak zelf in verlegenheid, daar ik reeds op het geld gerekend had.* «Dat kan ’k mij heel goed verklaren, waarde heer Saling, en ’t hindert mij geweldig, op deze wijze een beroep te moeten doen op uwe welwillendheid. Maar op een paar dagen zal ’t u dan ten slotte ook wel niet aankomen, en ik geef u mijn woord dat de zaak heden over een week in orde zal zijn.* «Beloften altijd weer beloften! Neem mij niet kwalijk maar daarmee komen wij niet verder! Ik moet ten slotte wel gelooven dat ’t u niet zoozeer aan de mogelijkheid, als wel aan den goeden wil ont breekt, mij te betalen.* «Maar, mijnheer Saling, dat kan u toch geen ernst zijn. Wij doen toch niet voor de eerste maal derge lijke geldzaken met elkaar, en mij dunkt dat gij mij tot nu toe altijd als een reëel man hebt leeren ken nen, op wien gij staat kondt maken.* «Dat heb ik ook, maar juist daarom kan ik mij uw tegenwoordige houding niet verklaren. Een man in uwe positie kan ’t toch niet moeilijk vallen, zich elk oogenblik als hij T verkiest tienduizend mark te ver schaffen. U bezit drie mooie huizen, hebt een beste zaak en een groot crediet bij de bank en ik houd mij overtuigd, dat ’t u slechts een pennestreep be hoeft te kosten, om het dubbele en driedubbele van het bedrag te verkrijgen, dat gij mij schuldig zijt.« Wordt vervolgd. ginning te nemen. Sedert heeft dit goede voorbeeld navolging gevonden. Een bekend Amsterdammer toch schonk voor eenige jaren f 45000 aan den Wethouder der gemeente Opsterland, v. Zin deren Bakker, om het ontginningswerk in die streken te beginnen. Deze deed zich door enkele personen bijstaan en zoo konden in ’t voorjaar van 1896 9 H. A. heide en bosch, bij het dorp Jubbega gelegen, aangekocht worden. In den zomer werd het werk voor goed begonnen en in November waren 37 arbeiders bezig den grond 1 Meter om te spitten. Er werd van ’s morgens acht tot ’s namiddags vier uur gewerkt en 60 cents per dag verdiend, wat daar veel is. Maar ook werden enkele hoeven gebouwd, welke er netjes uitzien. Het bovengenoemd type is hier gevolgd: flinke kamer en kelder, schuur met stalling voor 2 koeien en eenige varkens. Bij elke woning behoort 1 H. A. deels wei- deels bouwland, waar rogge en haver goed groeit. En daarvoor wordt be taald eene huursom van f 42 Het is waar, dat een groot deel van de milde schenking in den vorm van specie in den grond zal verdwijnen, want voorloopig moet elk jaar goed gemest worden, wil men niet zien, dat de aarde weigert vruchten voort te brengen. Maar daarom juist kan het aan schaffen van eenig vee van zulk een goeden invloed voor later zijnen de commissie heeft daarvoor ge makkelijke betalings-conditiën ge maakt. Hoofdzaak moet voorloopig blijven: de arbeidersgezinnen werk te doen verrichten, dat voor hen zelf voordeelig is. ’t Zal zeker eene groote voldoening èn voor den schenker èn voor de commissie zijn als de dertien wo ningen, welke men plan heeft te zetten, door eene ordelijke, arbeidzame bevolking zijn be woond. En nu reeds, terwijl nog niet alles ver richt is, wat men zich voorstelt, zijn anderen opgestaan om ook te ontginnen, om nog meer menschen die werken willen aan een bestaan te helpen. Maar nog verder strekken de bemoeiingen der Vereeniging zich uit: Door de brochure: «Is regeling van den onderhoudsplicht in Fries land noodig”, kwamen toestanden van verwaar- loozing van landerijen en waterafvoer aan ’t licht, welke men zich niet gedroomd had. Het bleek, dat tal van kleine verkeersmiddelen ver- VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 19 April 1898; des namiddags ten 61/, uur. 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Rekening van het Old Burger-Weeshuis, over 1897. 4. Alsvoren van de Brandweer, over 1897. 5. Adres aan de Provinciale Staten dezer provincie, inzake verbetering van vaarwaters. 6. Alsvoren van de onderwijzeres P. W. J. van Dam. 7. Alsvoren der Scherpschuttersvereeniging. 8. Alsvoren van den heer L. Hertzberger. 9. Verzoek van het Bestuur der vereeniging «Floralia.* 10. Benoeming van een Stembureau voor de ver kiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken. 11. Alsvoren van Commission, inzake reclames tegen den Hoofdelijken Omslag, dienst 1898. A 1 1 irantle. it j t in 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1