MEI WS- EJ ADVWEÏTIBLW VOOR SSM EJi OMSTREKEN. R k 1 I No. 34. Woensdag 27 April 1898. 53e Jaargang. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’tTramstation Sneek. Plaatselijk nieuws. t- t- e BIJVOEGSEL behoorende bij de Sneeker Courant van Zaterdag 23 April 1898. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. d- Woensdag jl. komt re- k )0 >0 10 •o •o 10 10 'O >5 O 21 n en a- 9 5 3 jl n 5e le De tafel was nog niet afgenomen, toen tweemaal haastig achtereen aan de schel getrokken werd. «Wil ik opendoen?» vroeg Elsbeth, door een gehei me vrees bevangen dat ’t Rudolf wezen kon, en zij voelde zich niet weinig verruimd, toen mevrouw Delo ria met het hoofd knikkende antwoordde »’t Is bepaald mijnheer Hübner. Zeg hem dat hij maar even in ’t salon gaat. Ik kom dadelijk bij hem.« Dat vermoeden bleek juist te zijn, ’t Was de bezoe ker van gisteren, die wenschte te worden toegelaten. Toen Elsbeth hem ingevolge den wensch harer wel doenster in het salon gelaten had, lachte hij haar toe, zoodat zijn sterke, hagelwitte tanden als die van een roofdier onder den zwarten knevel glinsterden. Wordt vervolgd. i aar nait geKKe, kwaadaardige mensch om mij heen te hebben, ’k Heb je overigens nog vergeten te zeggen, dat je overleden tante je een legaat van der tig duizend mark heeft vermaakt.” «Mij Hoe weet gij dat, vader »Ik heb ’t heden morgen aan ’t politiebureau ver nomen. Het testament, dat mijn schoonzuster pas enkele maanden geleden bij de rechtbank gedeponeerd had, is gisteren geopend geworden. Een sterk be wijs harer bloedverwantschappelijke liefde voor ons levert ’t nu juist niet, of ’t moet gemaakt zijn op een oogenblik dat zij niet geheel toerekenbaar was. Af gescheiden van dat bespottelijk kleine legaat heeft zij namelijk haar geheele vermogen aan eenige stich tingen vermaakt, waarvoor zij gedurende haar leven ook nog geen penning zou hebben over gehad. Ik hoop echter dat de geldigheid van dat onzinnig tes tament met succes zal kunnen worden bestreden. Zoodra wij den letterlijken inhoud kennen, zullen wij er met een advocaat over raadplegen.» »Wij zegt gij Hebt gij daarvoor misschien op mijn medewerking gerekend?» »Dat spreekt! Gij, de zoon harer zuster, zijt im mers in de eerste plaats benadeeld, en namens u zal dus het proces gevoerd moeten worden.» «Heere God, ook dat nog! Hoe komt hij daar dan toch toe? Maar er valt niet aan te twijfelen hij was immers als met handen omgekeerd, ’t Was, of zijn oogen mij wilden doorboren. En dat gezegde: er kleeft bloed aan dat geldHoe kan hij weten Ik moet daaromtrent zekerheid hebben en wel zoo spoedig mogelijk! Ik wil niet in een voortdurenden toestand van verdediging verkeeren tegenover een vijand onder eigen dak. Dat opwindend comedie-spel voor die anderen is waarlijk al mooi genoeg.» Terwijl die gedachten hem door 't hoofd vlogen, scheen het gezicht van den man met elk oogenblik meer te vervallen. Zijne anders zoo scherpe en energieke gelaatstrekken werden slap en er lag een zekere wanhoop in dien strak voor zich uitstarenden blik. «Als alles nu toch nog te vergeefs ware geweest mompelden zijn dunne lippen, en even als straks voegden zij er bij»’t Is om gek te worden ’t is niet meer om uit te houden!» Maar op eens rekte hij zijn lange, magere gestalte met een krachtigen ruk uit. «Dwaasheid! Spoken! Er is nog niets verloren! Wij zullen het spel wel tot een goed einde bren gen! Ik moet’t winnen. SNEEK. Van de tien kweekelingen der Rijksnormaalschool alhier, die gisteren en eer gisteren voor de onderwijzersacte opgingen, slaagden negen. De afgewezene had geen permissie gekre gen dit jaar op te gaan. In de Telegraaf van onder ’t politienieuws voor, dat door twee chercheurs te Amsterdam, op verzoek v. d. C. v. P. alhier, is opgespoord een zekere van E., schipper op O., beschuldigd van verduistering. Als men weet, dat reeds een week geleden de plaats duidelijk was aangewezen, waar be doelde schipper zich moest bevinden, van zoe ken alzoo geen sprake behoefde te zijn, en diezelfde schipper eerst Woensdag j.l. naar Sneek werd opgezonden, dan valt ’t moeilijk, om in ’t vervolg een lans te breken voor den ijver van ’t Amsterdamsch politiecorps. Onze vroegere stadgenoote, Mej. Emme- lia Geertruida Lantinga, slaagde gisteren als onderwijzeres te Assen. In de Woensdag gehouden zitting der rechtbank te Leeuwarden, bestemd tot behan deling van strafzaken en gepresideerd door den heer mr. C. W. de Vriese, zijn o. m. de volgende vonnissen uitgesproken Wieger B., 40 jaren, koopman te Sneek, is ter zake dat hij den 1 Februari 11. alhier den koopman Sj. Muizelaar, van Hemelum, een slag in het gezicht heeft gegeven waar door deze bloedde, en den 15 Februari d. a. v. met een puthaak de deur der woning van zijn buurman Jarig van Vugt opengestompt en hem zelf een stoot tegen de borst gegeven heeft schuldig verklaard aan 2 misdrijven van mis handeling en beschadiging en veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Hette v. T., 49 jaren, oppasser in het krank zinnigengesticht te Franeker, is ter zake dat hij den 31 Januari 11. een verpleegde, die zijn boterham niet wilde opeten, op den schou der en tegen het hoofd geslagen heeft, en een ander verpleegde, die hierop aanmerking maakte, aangegrepen en van de stoel getrok ken heeft schuldig verklaard aan 2 misdrij ven van mishandeling en veroordeeld tot f 5 boete. Petrus H., 29 jaren, geschorst arbeider bij de Staatsspoor te Leeuwarden, is ter zake dat hij den 2 Maart 11. uit een kistje suikergoed, door de fabriek Deli te Amsterdam verzonden aan den heer Altof te Delfzijl, een hoeveel heid weggenomen heeft, toen hij die kistjes uit een wagen van Stavoren overbracht in een wagen voor Groningen bestemd schuldig verklaard aan diefstal en veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Margaretha P., 20 jaren, dienstbode, thans te Sneek, is ter zake dat zij op of omstreeks 25 Maart 11. een paar pantoffels uit den win kel van den schoenmaker de Lepper te Leeu warden heeft weggenomen, omdat zij van de kinderen gehoord hebbende, dat haar het loon niet zou worden uitbetaald als zij binnentijds den dienst verliet, zich daarvoor eenigszins schadeloos wilde stellen schuldig verklaard aan diefstal en veroordeeld tot 5 boete. BOLSWARD. Door den zachten winter was het onmogelijk voor de boterfabrieken om zich van de noodige hoeveelheid ijs te voorzien. «Hollandia» heeft, om in de leemte te voorzien, een lading Noorsch ijs doen aanvoeren aan de haven te Harlingen, wat met binnenschepen naar hier getransporteerd wordt. Men was dezer dagen druk bezig met het lossen daarvan. In dikke blokken, hard en vast, wordt het ver voerd, en als men die klompen, waarvan som mige meer dan 150 kilo wegen, zoo aanziet, wekt het onwillekeurig de gedachte, dat, moge het vriezen hier dezen winter al niet veel be- teekend hebben, het in Noorwegen toch wel frisch geweest moet zijn, als vandaar nu nog ijs van nagenoeg een voet dik wordt verkregen. Dinsdag slaagden voor de akte als onderwijzer L. Eppinga en F. Reindersma te Drachten, J. A. Zuid- hoff te Beetsterzwaag, H. van der Sluis te Drachten en B. Lenstra te Nijeholtpa. Woensdag slaagdenN. J. Swierstra te Britswerd, Ti. H. Koppelman Dassen te Hartwerd, D. Fritsma en L. de Groen te Sneek en J. Krull te Molkwerum. Donderdag: J. L. van Noord te Hindeloopen, G. Oosterhout te Bozum, M. van der Staal en B. B. de Vries te Sneek, W. Witte en F. Smit te Harlingen. HEERENVEEN, 16 April. Ja, onze touwslager heeft gelijk, van %ijn standpunt volkomen gelijkwat ’doen we hier met de Belgen Dat is nu de tweede Zaterdag al, dat die groote buitenlander hem op de markt staat te overschreeuwen en touw verkoopt, touw, om er de heele wereld aan vast te knoopen, touw tegen een prijs, die geen prijs is, koetouwen en hoorntouwen, lang en mooi, maar niet sterk genoeg, om er ook maar één Nederlandsch koebeest je mee over de Belgische grens te trekken. ’t Is sarrend, ’t is tergend. Touwslager uw toorn is rechtmatig, ’t Is alsof de Belgen ons spottend toeroe pen «Goeie, Friesche boeren, heb jelui soms geen tou w genoeg, om al je vee vast te binden, nu je er geen en kel beestje van kunt af zetten over onze grenzen? Wel nu, dan willen we je daarin een handje helpen. Friesche boeren, houdt jelui vee, en Friesche touwslagers, houdt jelui touw. Wij, Belgen, hebben op heden nog vee genoeg en maken prachtige prijzen daar gaat geen cent van naar ’t buitenland. En touw hebben we ook genoeg, nog over zelfs, en dat brengen we nu over jelui goeie grenzengoedkoop hoorwe verdienen ge noeg aan het veeop het touw kan ’t een paar cente n lijden. Friesche touwslagers, blijft zitten met je touw «Halo! halo! halo! loop eens uit, wijf, laat eens zien, wat ’n eind touw voor vêf cent!« «Menschen, hij bedriegt je,« roept kwaad onze tou w- slager daartegen in, »’tistuig, niets dan tuig, wat hij verkoopt, maar hier heb je echte henneptouwen, echte hennep, daar sta ik voor in en anders geef ik 25 gulden aan de armen.» «Ha! ha! ha!» lacht de Belg met breeden mond, «ja, je kunt wel royaal wezen, je kunt wel vêf en twintig gulden geven, je kunt je touw van daag wel kwijt voor niemendal, je hebt de boeren nu al jaren lang te veel afgenomen, maar ik zal ze de oogen open maken. Loop uit wijf, loop uit! kijk r’s wat’n eind touw voor vêf cent.» En de Belg verkoopt druk. Al krijgt onze touw slager ook hulp van een paar vrienden, de buitenlander met zijn stem als een torenklok overschreeuwt hen alle drie, maakt spottende gebaren en doet z’n best, z’n concurrent steeds kwader te maken. «Leehjke Belg«, roept deze in ’t laatst, «wat doe je hier met je vuile rommel, ik zal je verslaan als de Radjah van Lombok. Hier menschen, pak wegik do e ’t van daag voor niets.» «Hiep, hiep, hoerazingt de Belg spottend«och, och, och, wat ’n brave manboeren, nu krijg jelui een paar van je te veel betaalde centen terug.» Zoo gaat dat door en men ziet haast geen boer-, burger-of buitenman meer, of hij draagt een of meer bossen touw mee naar huis. Want nog nooit heeft men zóó goedkoop zijn inslag kunnen doen. (Hepk. Ort.) Naar men bericht behoeft de rechtbank alhier deze week geen strafzitting te houden wegens gebrek aan «zaken.» LEEUWARDEN. Van een paar echtelieden uit den kleinen stand, alhier, die beiden, maar voor al de vrouw, zich aan ergerlijk misbruik van ster ken drank schuldig maakten (dagen lang ge bruikte zij als voedsel slechts wat brood; het overige deed de jenever,) was laatsgenoemde, de vrouw dus, sedert ruim een week zoek. Eer gisterennacht werd haar lijk in de Potmarge drijvende gevonden. Het was vreeselijk mis vormd, waarschijnlijk doordat het in aanraking met een stoomboot was gekomen. De man bevindt zich in het stadsziekenhuis, waar hij eene zware operatie heeft ondergaan. In de civiele rechtzitting van het Hof, gepresideerd door den heer mr. W\ B. S. Boeles, zijn beëedigd: de heer mr. H. M. Cohen Ter- vaert, als substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Winschoten en mr. J. J. Croles, als advocaat bij het Hof. LEEUWARDERADEEL, 18 April. De Gemeenteraad heeft heden den borgtocht van den nieuw te benoemen gemeente-ontvanger van 10 000 verhoogd tot 13.000; doch het voorstel van Burg, en W^eth., om de jaarwedde van dien ambtenaar van /800 te verhoogen tot /1000, met 6 tegen 5 stemmen verworpen. SCHOTERLAND. De vaart of wijk, op last van baron Van Heemstra gegraven door zijne landerijen te Jubbega, zal den kinderen niet meer beletten, getrouw de school te be zoeken. De baron heeft er in toegestemd, dat een z.g. «barte” passage verleent aan de ruim 30 schoolkinderen. Dit schoolverzuim heeft ongeveer 11 weken geduurd. BEETS, 18 April. De werkzaamheden in de veenderij alhier zijn wederom in vollen gang, of beter uitgedrukt, van aanmerkelijk minder omvang dan een paar vorige jaren. Omdat er nog een massa oude turf voorradig is, zijn en kele verveners voor turffabricatie onverschillig. Daardoor, en ook omdat voor een der grootste veenbazen een baggermachine is werkende, zijn er dit voorjaar lang niet zooveel bagger- lieden aanwezig dan vorige jaren. Als loonen van dertig duizend tevreden te stellen.» «Ik behoef over die keus volstrekt mijn hoofd niet te breken, want ik ben besloten uit die nalatenschap hoegenaamd niets aan te nemen.* De graanhandelaar vloog op van zijn stoel. Zijn gezicht had een nog valer tint aangenomen. «Niets? Dus ook ’tlegaat niet? Is je dat ernst?» «Dat meen ik in vollen ernst, vader!* «Maar dat zou immers een opgestapelde dwaasheid zijn! Meent ge misschien rijk genoeg te zijn, om dergelijke sommen eenvoudig het venster te kunnen uitwerpen «En zelfs al was ik doodarm, dan zou mijn besluit daardoor nog niet veranderd worden.» «Een grootsch idee dat moet men zeggen! Maar gij zult dan toch ook wel de een of andere reden hebben voor deze heroïke daad van zelfopof fering. En misschien zou men die dan ook wel mogen vernemen «Er kleeft bloed aan dat geld, vader en daarom kan ik ’t niet aannemen.» Frans Krause vertrok zijn gezicht alsof hij spot tend wilde lachen. Maar dat lachen wilde niet luk ken. Zijn blik had dien van den assessor ontmoet, en nu boog hij zich weer over zijn boek en begon ADVERTENTIëN 4 cent per régel. Bjj abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 1 ■g- g i r r 1 9 9n va, ui o, utc gcuj-duub wciu; uijua mei aanroerae. Zij at er zelf immers bijna ook niet van en ging al heel spoedig met half gesloten oogen in een hoek van de canapé liggen, als iemand die in een halve dom- meling, of wel in erg ingespannen nadenken verzon ken is. •W** x****-*vsz UICIVU lügüU U.V öldjJüll. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1