10. Gaat lis iniildenstaiul acltarnit? I lllllllllllit FBUILiBTON. 53e Jaargang. Woensdag 4 Mei 1898. No. 36. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. DE KÜNSTRIJDSTER. J 1 I iek, SCHUTTERIJ. LS! •t. jg- Wordt vervolgd. i waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt, T. K. VAN TUINEN, Nauwe Noorderhorne en Mej. Wed. C. G. REITSMA, Oosterdijk, Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. idel Bars, lues, men, het stan- orts, and- oor- igen die zijn aak- mde van ften ijne DltZ SE een als lig- I ben I ant 1. van ast een eren vone als Pijn naar ende eren, lL N l'° 'uj ge- eren stuift voor 'wat- en 2 i elk BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de artt. 7 en 8 van het Koninklijk besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. 55,) Roepen bij deze opde lotelingen der Schutterij, geboren in de jaren 1864 tot 1872, die als te zijn gehuwd of weduwdaar met een of meer kinderen, in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door sterfgeval als anderszins, in de eerste klasse der voor dit jaar te formeeren algemeene rol gerangschikt moeten worden om van die verandering in hunnen toestand vóór den 15 Mei e. k. ter gemeentesecretarie kennis te geven. Zullende bij verzuim dezer kennisgeving proces-ver- baal opgemaakt en aan de bevoegde Rechtbank worden toegezonden, ter toepassing van de Strafbepaling van art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad no. 12, herzien bij de wetten van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 86) en 3 Maart 1881 (Staatsblad no. 35), terwijl de nalatige bovendien onverwijld bij de Schutterij zal worden ingelijfd. Sneek den 30 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. van AKKEREN, Loco-Secretaris. Wanneer iemand beweert: »De middenstand gaat achteruit, ”dan is dat voorzeker geen nieuw idee. Reeds lange jaren werd dezelfde klacht geuit. Wij zeggen klacht, want gerust kan men een Hinken middenstand een grondslag voor een flink volk noemen. De oorzaak dier achteruitgang is ook gemak kelijk aan te wijzen. De kapitalen hoopen zich op in weinige han den en zoodoende concentreeren zich ook de ondernemingen die kapitaal vereischen, in wei nige handen. Kleine zaken, kleine fabrieken, industrieën en winkels verminderen in aantal. De minder talrijke groote zaken, die meestal in den vorm van naamlooze vennootschappen de industrie en den handel tot zich trekken, verslinden de veel talrijker kleine zaken. Dit is de gewone gang van zaken. Met groot-kapitalen richt men groote fa brieken op met kolossale machines en eene zoo ver mogelijk voortgezette verdeeling van den arbeid. Die fabrieken leveren goedkooper en veelal ook beter artikel dan de kleine indus- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Gelet op het Besluit van den heer Commissaris der Koningin dezer Provincie van den 7 April 1898 (Provinciaal Blad no. 42.) Brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen: lo. Dat met de uitreiking van de beschrijvings- biljetten der belasting op Bedrijfs- en andere inkom sten, voor het dienstjaar 1898/99 op den 13 Mei e. k. en met wederophaling der biljetten A en B twintig dagen daarna zal worden aangevangen, dat met een en ander, behalve des Zondags, onafgebroken zal worden voortgegaan, en dat de aanslagsregeling, bedoeld bij art. 19 7 der Wet, moet zijn afge- loopen den 1 September dezes jaars. Voorts worden de Ingezetenen hierbij indachtig gemaakt op de volgende bepalingen der Wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149.) Art. 15 2. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekering-maatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende beheerende ven- nooten van Nederlandsche vennootschappen en maat schappen, als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 16 bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen, als ook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroe gere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde be lasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alsvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 1b. en c be doelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve ver eenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekering- maatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende ven- nooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 lè of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen bedoeld bij art. 15 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestrafd met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf word opgelegd in geval van overtre ding van art. 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestrafd met eene geldboete van ten hoogste ƒ400. Art. 34 le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrek kende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. la, h en k, zijn gehouden onver minderd hunne verplichtingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woon plaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onder- teekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onder- teekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47 7. Personen, die van een bewijs voor zien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in ge breke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste ƒ25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, be drijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste ƒ150. Art. 12 2, 2e lid 1°<7. Biljet B wordt uitgereikt 1". aan alle in het rijk wonende aan wie biljet A wordt uitgereikt, voor zooverre: d. zij den Ontvanger der Directe Belastingen uiter lijk op 15 Mei hunnen wensch om een biljet B te ontvangen schriftelijk hebben kenbaar gemaakt. Sneek, den 3 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. van AKKEREN, Loco-Secretaris. )r Roman van A. OSKAR KLAUSZMANN. 36 XIII. (Vervolg.) Hübner keek haar met een blik van bewondering aan. «Nu, aan moed ontbreekt ’t je niet, dat zouden zelfs je bitterste vijanden moeten erkennen. En wat wilden ze op ’t politie-bureau van je weten »lk moest hen nauwkeurige mededeelingen doen over de omstandigheden van mijn overleden broeder en zij zouden heel graag gewild hebben dat ik ook een portret van hem had kunnen overleggen.® »Een portret? Zoo en dat met welk doel?« Mevrouw Deloria trok de schouders op. »Dat weet ik niet. Misschien meenen ze wel dat hij uit zijn graf is opgestaan om een oude vrouw te verworgen en de bij haar gestolen voorwerpen te verkoopen door middel van een belasting-biljet, dat hij, naar ’t schijnt, ook eerst na zijn dood betaald heeft.« «Zeg eens, Stella, ’t komt mij voor dat de zaak er niet naar is, om er den gek mee te hebben. Twij felt men er dan aan dat hij werkelijk gestorven is?« »Tot op dit oogenblik nog wel niet. Maar wij die nen er toch op bedacht te zijn dat die twijfel zou kunnen ontstaan. En op ’t beslissend oogenblik zou ik toch niet graag zonder de noodige middels zijn om te kunnen vluchten.® »Dat wil zeggen: gijzoudt maken dat ge weg- kwaamt, zoodra en zoudt mij, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze opalle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, die op denl Januari 1898 hun 25e jaar zullen zijn ingetreden en mitsdien allen, die ge boren zijn in het jaar 1873, om zich voor den Schut terlijken dienst te doen inschrijven, waartoe ter Se cretarie dezer gemeente zal worden gevaceerd op Woensdag, 18 Mei 1898. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden ge bracht dat diegenen, welke vroeger in andere gemeenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1864 tot en met 1872, waartoe zij volgens hun ouderdom be hooren, dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is; dat voor ingezetenen worden gehouden alle Neder landers, alhier hun gewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan; dat zij, die in moer dan eene gemeente hun ge woon verblijf houden of den zetel van hun vermo gen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is; dat de registers ter inschrijving vanaf 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend, en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de schutterijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zullen worden ingeschre ven, en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blij ken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aan zien bestonden; dat eindelijk een ieder, die binnen deze gemeente niet geboren is, wordt aangemaand zich tijdig van eene geboorteakte te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede. Sneek den 2 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. van AKKEREN Loco-Secretaris. je van je gouden vrijheid maar al te goed weet te profiteeren.« »Maar de schijn bedriegt,* verzekerde hij. »In ernst, Stella: wij konden volgens mijn beschouwing de ge lukkigste menschen zijn, als gij je thans, in plaats van die lorrige som, een kapitaal liet overmaken dat groot genoeg was, ons vertrek naar ’t een of ander gezegend land mogelijk te maken, waar wij ons om de Duitsche politie en alle overige eigenwijze auto riteiten niet zouden behoeven te bekommeren. Ik beloof je plechtig dat ik het model van een echt genoot wezen en je niet de minste aanleiding tot klagen geven zal.« »En Johannes?* vroeg zij op een toon die hem da delijk van het vruchtelooze zijner redeneering over tuigen moest. «Beschouwt gij mij voor zoo laag, dat ik hem een vermogen ontstelen en hem vervolgens lafhartig aan zijn lot overlaten zou? Neen, het blijft bij ’tgeen ik je reeds vroeger gezegd heb. Zoolang zijn tijd nog niet verstreken is, kan van onze her nieuwde vereeniging geen sprake zijn. Wij zouden daardoor het gevaar slechts grooter maken. Of ik er later toe besluiten zal, je wensch te vervullen, zal van de omstandigheden afhangen maar in de eerste plaats van je gedrag! Ik heb het genoegen, mijn eigen meesteres te zijn, te lang genoten, om mij onvoorzichtig weder in de vroegere slavernij te begeven.* Hij scheen nog eenige nieuwe verzekeringen op de lippen te hebben, doch zij liet hem niet toe ze uit te spreken, maar dreef hem aan te ver trekken. treffend. Als wij slechts vijf minuten met elkaar kunnen praten, zal hij alles vernemen wat hij te weten noodig heeft.* «Komt gij voor uw vertrek nog even bij mij?” »Als gij ’t beveelt, mijn waarde, zeker! Gij weet dat ik altijd mijn best gedaan heb, aan elk verlangen van je te voldoen.* «Goed, dan verwacht ik je dus heden avond,* ant woordde zij, zonder acht te slaan op den ironischen toon zijner laatste woorden. >En ga nu! Ik ben na de gebeurtenissen van heden voormiddag zoodanig ge schokt, dat ik graag een beetje rust zou willen ne men. En buitendien is ’t beter, dat Elsbeth je bij haar terugkomst niet meer hier vindt.* Hij ging lachend opstaan, na een nieuwe sigarette te hebben opgestoken. «Dus altijd nog jaloersch? Nu, ik beschouw dat als een compliment voor mij en kan ’t mij als zoodanig laten welgevallen. Maar, op mijn woord van eer, mijn hart zal nooit aan een ander toebehooren als jou.* Hij maakte eene beweging alsof hij den arm om haar heenslaan en haar kussen wilde, maar zij weerde hem op niet heel vriendelijke wijze af. «Neen, dat ’s tegen onze afspraak. Het oogenblik is nog niet aangebroken, waarop wij weer meer voor elkaar mogen zijn als twee goede kameraden. Gij weet zelf het best, waarom ’tnog niet gekomen is.* Met een min of meer theatralen zucht lei Hubner de hand op ’t hart. «Gij hebt ’t mij te vaak herhaald, dan dat ik ’t niet weten zou. Maar ’t is een wreed heid, Stella! En gij kunt niet vermoeden, hoezeer ik daar onder lijd.* «Je gedrag laat er intusschen bitter weinig van merken,» zeide zij met een spottend trekje om haar volle lippen. «Het heeft er al den schijn van, alsof overlaten.* «Maak je maar niet ongerust! Ik zal in elk geval niet eerder vertrekken, dan wanneer ’t strikt nood zakelijk is. Want ik maak er mij volstrekt niet on gerust over dat men nu reeds eenige verdenking tegen mij koestert. Ik geloof, dat ik mijn rol heden tamelijk goed gespeeld heb en zal er wel op passen, door een voorbarige vlucht eenigen argwaan tegen mij op te wekken.® «Gij zijt een verduiveld slimme vrouw, Stella! En in dien zin moet men althans achting voor je heb ben. Maar verontrust ’t je dan niet dat men zich bij deze gelegenheid ook wel eens wat zou kunnen bekommeren over je eigen omstandigheden?* »Ik ben er op bedacht geweest die mogelijkheid te voorkomen, door ongevraagd de weetgierigheid der heeren te bevredigen. Aan de echtheid der papieren, die ik uit voorzorg bij mij gestoken had, konden zij dan ook hoegenaamd niet twijfelen.* De besliste toon harer woorden en het gedecideerde harer geheele houding oefende blijkbaar op den andere een geruststellende uitwerking. Hij voelde zelfs weer lust tot schertsen. «Ik wil maar hopen, mijn schat, dat gij niet bij vergissing ook onze huwelijks-acte hebt meegenomen,® zei hij lachende. «De zaak is dus toch niet zoo erg, als mij in ’t eerst voorkwam. En ’tblijft er bij, dat ik morgen vertrek?* «Neen. Onder de veranderde omstandigheden wensch ik dat 't nog heden avond gebeurt. Maar gij zult Johannes slechts in tegenwoordigheid van een beambte mogen sprekendenkt ge hem desniettemin alles be hoorlijk aan ’t verstand te zullen kunnen brengen?» »Daarover maak ik mij volstrekt niet ongerust. De “'ge ’tgeïd daarvoor in handen hadt, methode die de goede Malinowski ons daarvoor aan volgens oude gewoonte, aan. mijn lot de hand heeft gedaan, was even eenvoudig als doel- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’/a cent. Groote letters naar plaatsruimte. irimiiiiiii nH «2 1 *1 lsE I :i 1. f— s O s ~O 5 ..QC S C5 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1