M1EU WS- ES ADVERTESTIEBLAÜ WOU SHEER ES MSTIIERES. E JACHT HN YISSCHBRIJ. Herijk van maten en EBWichten. I I* mil&ITO. 53e Jaargang. Woensdag 11 Mei 1398. ITo. 38. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. DE KUNSTRIJDSTER. ZEEOORLOG. en maten en gewichten (-3 manceu- DAGEN 1—5 10—12 25 Mei •Woensdag XV. dreigde. Wordt vervolgd. waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 2 Donderdag 4 Vrijdag 6 Zaterdag 8 Donderdag 10-12 10—12 10—12 10-12 10—12 10—12 10—12 10-12 10—12 10—12 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 ■'V UREN na middag Wijk dat alle maten en gewichten onderworpen dat de voorwerpen behoorlijk schoon en droog moe ten worden aangeboden; dat de onjuiste gewichten kunnen worden gejusteerd tegen dadelijke betaling, volgens bij Koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 160), vastgesteld tarief DATUMS! voor I 26 27 28 2 Juni 3 4 6 9 10 11 Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt Mej. Wed. C. G. REITSMA, Oosterdijk, aan den herijk zijn De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dier gemeente, kosteloos verkrijgbaar zijn, aanvragen tot het bekomen van Jacht- en Vischakten, voor het seizoen 1898/99. Tevens wordt in herinnering gebracht, dat aan een en denzelfden persoon niet meer dan eene kleine vischakte voor één vischtuig wordt verleend, zoodat zij, die met meer vischtuigen wenschen te visschen, gehouden zijn eene groote vischakte aan te vragen. Belanghebbenden worden verzocht hunne aanvragen vóór den In Juni e. k. ter Secretarie dezer gemeente in te leveren. Sneek, den 5 Mei 1898. De Burgemeester voornoemd, ALMA. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en” WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie tot on derzoek der redenen van vrijstelling, van hen, die ten vorigen jare voorwaardelijk van den Schutterij- dienst zijn vrijgesteld, hare zitting zal houden ten ge- meentehuize op Vrijdag den 27 Mei 1898, des voormid- dags 11 uur. Voorts wordt herinnerd, dat indien zij niet voor de Commissie verschijnen, zij gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben. Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ten deze gevorderde bewijsstukken, zullen belanghebbenden van af heden zich ter Secretarie kunnen aanmelden. Sneek, den 13 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, J. van AKKEREN, Loco-secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, voor den prijs van 25 cents per stuk, afdrukken verkrijgbaar zijn van het aan den Gemeen teraad aangeboden Verslag van den toestand der ge meente over 1897. Sneek, den 10 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. van AKKEREN Loco-Secretaris. Sedert het oogenblik dat de haar huiverig makende vreemdeling met zijn onbeschaamde oogen en zijn groote blanke roofdiertanden voor de eerste keer de woning harer weldoenster betreden had, was ’t wel dadig gevoel van gerustheid, ’twelk zij gedurende de eerste dagen in haar nieuw tehuis zoo aangenaam ondervond, weer van Elsbeth geweken. Zij verkeerde in voortdurenden angst dat die man terug zou komen, en daar zij uit fijngevoeligheid er steeds op bedacht was dien angst te verbergen, gaf zulks aan haar houding tegenover mevrouw Deloria iets gedwongens en terughoudends, wat noodwendig van invloed moest zijn op beider gezellig verkeer. En daarbij was ’t zeker ook heel vergeeflijk, dat hare gedachten thans bijna voortdurend waren bij hem wien nu eenmaal geheel haar hart toebehoorde. Honderdmaal op een dag herhaalde zij bij zich zelve de woorden, die hij bij hun laatste ontmoeting ge sproken had. Haar ziel trilde bij de zalige herin nering aan de warme? innige betuigingen zijner liefde, maar achter die zalige herinnering verrees telkenmale bij haar als een zwart, somber spook, eene angstige bezorgdheid, als zij dacht aan de raadselachtige zinspelingen over een treurig noodlot [dat hem be- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bjj abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’/a cent. Groote letters naar plaatsruimte. te beschikken.* «Dien zelfden indruk heb ik ook gekregen bij mijne tot nu toe met hem gevoerde gesprekken. Zeg hem dat ’t mij aangenaam wezen zou, als hij bij gelegen heid eens weer bij mij komt.« NATIONALE MILITIE. INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris der Ko- doen, haar niet meer uit het oog te verliezen. Zijn er soms nieuwe berichten omtrent haar ingekomen »Neen. Sedert het vertrek van dien Hübner heeft zij verder geen bezoek ontvangen en, voor zoover tot nu gebleken is, heeft zij hier in Breslau ook met niemand eenigen omgang. Sedert kort heeft zij een jong meisje bij zich genomen, een persoon op wien zij door het krantenbericht over eene mislukte poging tot zelfmoord opmerkzaam geworden is. Het meisje is van goede familie en geheel buiten verdenking. Maar ziedaar Rupp immers in eigen persoon.* Inderdaad was genoemde, tot groote verrassing der beide heeren, de kamer binnengekomen. Hij zag er erg vermoeid uit, als iemand die sedert geruimen tijd weinig of in ’t geheel niet geslapen heeft. »Ja, daar ben ik, mijne heeren spoediger, als ik zelf verwacht had. Mijn brief is toch zeker reeds ontvangen »Ja zeker. Zijt gij verder nog iets kunnen gewaar worden »Niet heel veel. Ik had mijn brief juist gesloten toen ik bemerkte, dat Hübner zich gereedmaakte met zijn reistasch het hotel te verlaten. Natuurlijk was ik onmiddellijk achter hem aan, en wij spoorden da delijk naar Breslau terug. Van het station ging hij in de eerste plaats naar een hotel garni in de Oude Boetelingstraat, hield zich daar een paar minuten op, om er zijn bagage achter te laten en vervolgde toen zijn weg, welks doel weder de woning van mevrouw Deloria was. Daar kon ik hem ter verdere observatie aan mijn collega Henckel overlaten, om naar het ge noemde hotel terug te keeren, teneinde voorzichtig eenige informaties in te winnen. Hij is daar voor vier dagen aangekomen en heeft zich als de handels- reiziger Hübner in het vreemdelingen-register inge schreven. Daarmee is mijn rapport ten einde en Roman van A. OSKAR KLAUSZMANN. 38 XIV. (Vervolg.) »En dan volgt hier het uittreksel uit de acten van den tuchteling Malinowski,* ging de hoofdcommissaris voort. »Hij is in de Oost-pruisische plaats Ragnit geboren, had vroeger een barnsteenvisscherij en heeft vervolgens te Memel, waar hij naar ’t heette als par ticulier woonde, allerlei duistere speculaties gedreven. Hij was gehuwd en had twee kinders, die echter, evenals zijn vrouw, reeds voor jaren gestorven zijn. Het vorige jaar werd hij wegens woeker en verval- sching van officieele stukken tot twee jaren tuchthuis straf veroordeeld. Hij appelleerde en vond toen ge legenheid uit zijn voorloopig arrest te ontvluchten, zon der dat ’t gelukte hem opnieuw in handen te krijgen. Dientengevolge werd op zijn zeer aanzienlijk vermo gen beslag gelegd en zijn signalement alom verspreid. Eenige maanden geleden meldde hij zich plotseling vrijwillig te Insterburg aan tot het ondergaan van zijn straf, teneinde zoo weder in het bezit van zijn ver mogen te komen. Hij heeft zich tot nu onberispelijk gedragen.* »Dat’s inderdaad bitter weinig,* merkte de commis saris op. »Maar wellicht gelukt ’t Rupp toch nog meer op te sporen. En in elk geval is die mevrouw Deloria, die zulke bedenkelijke relaties onderhoudt, niet zoo’n heel onschuldige en onverdachte persoon lijkheid.* »Zoo komt ’t ook mi] voor, en wij zullen verstandig ik verzoek een verlof van vier-en-twintig uren, daar ik mij erg uitgeput gevoel. Ook Henckel laat mijn heer beleefd verzoeken om ondersteuning door een collega.* «Beide is natuurlijk toegestaan. Gij hebt dien rust dag meer als verdiend, en ’t zou mij ook om uwent wil genoegen doen, als uwe nasporingen tot eenig gewenscht resultaat leidden.» Toen Rupp zich na een korte dankbetuiging met militairen groet verwijderd had, wendde de heer Lindequist zich met vragenden blik tot den commissa ris. «Welnu, Werner? Wat zegt ge er van? Wij zullen dien mijnheer Hübner toch wel wat nader in de oogen moeten zien.» «Zonder eenigen twijfel, en ik zal mij dadelijk voor dat doel op weg begeven. De relaties tusschen die mevrouw Deloria en dien Malinowski interesseeren mij bijzonder. Of daarbij echter eenig verband bestaat met de zaak van den moord op mevrouw Abt, komt mij na ’t geen we tot nu toe weten nog zeer twij felachtig voor.« »Ook ik zie werkelijk dat verband nog niet in. Maar wij mogen in dit geval geen enkele ook de schijn baar geringste omstandigheid onopgemerkt laten. Nu, aan u behoef ik dat natuurlijk niet eerst te zeg gen, de zaak is bij u in goede handen. Gij houdt u toch in voortdurende relatie met den graanhande laar Krause »Zeker, mijnheer. Die man is immers de eenige van wien men vertrouwbare berichten over de ver moorde kan inwinnen. En hij legt buitendien een voor ons zeer te waardeeren ijver aan den dag. Wij kunnen in alle opzichten op hem rekenen, en ik be schouw het lang niet voor onmogelijk dat hij ons nog heel gewichtige diensten bewijst, te meer, daar hij over een meer dan gewone scherpzinnigheid schijnt ningin in deze provincie van den 4 Mei 11. Ie Afd. M. en S. no. 623 (Prov. Blad no. 56), brengen ter open bare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats heb ben op Maandag den 20sten Juni e. k., des voormid- dags ten 10 ure; dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te ne men alle binnen deze Gemeente gevestigde Miliciens- Verlofgangers voor zoover zij vóór den lsten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren dat de verlofgangers, behoorende tot de lichting van 1890, voor zooverre niet gepasporteerd, ook ver plicht zijn, zich aan het voorschreven onderzoek te onderwerpen dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschij nen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opge legd aan den verlofganger 1". die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een an der toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd, dat de strafbe- palingen van art. 144 der aangehaalde wet ten streng ste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet verschijnen. Sneek, den 10 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. van AKKEREN, Loco-Secretaris. dat de verificatie van gewichten beneden het gram uitsluitend aan het ijkkantoor te Leeuwarden plaats heeft dat belanghebbenden behooren toe te zien, dat hunne na den herijk van de vereischte merken voorzien zijn en dat blijven tot aan den eerst- volgenden herijk, en dat het ijkkantoor te Leeuwarden, aan de Ooster- kade, voor het publiek geopend is eiken Dinsdag en Vrijdag van negen tot één uur. Sneek, den 19 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, J. van AKKEREN, Loco-Secretaris. VOORHEEN EN THANS. Eene vergelijking tusschen de zeeslagen van nu met die van voorheen dunkt ons niet on dienstig. Wij willen bij die vergelijking niet teruggaan tot den tijd, toen Grieken en Perzen, Romeinen en Carthagers elkander op zee bestreden met hunne triremen, zelfs niet tot de XVIde eeuw, den tijd der Galeien, vaartuigen, welke door slaven of galeiboeven werden geroeid. Zoodra het geschut een voorname rol be gon te spelen ook bij de oorlogen op zee, en de grootere Mogendheden zich genoodzaakt zagen, naast staande legers ook een blijvende oorlogsmarine in het leven te roepen, werden aan de oorlogskunst van admiraals en scheeps kapiteins geheel andere eischen gesteld. Soms meer dan 100 bodems, onder welke een aan tal linieschepen, drijvende zeekasteelen met 60, 80, 100 of meer kanonnen bewapend, werden dikwijls onder het oppercommando van één vlootvoogd vereenigd. Deze moest van zijn admiraalschip de zeer samengestelde vers dezer geheele macht besturen, terwijl het verder aankwam op de zeemanskunst van ie- deren kapitein en stuurman, om van het zeil- vermogen van hun vaartuig, van wind en strooming zoo goed mogelijk partij te trekken en de hun gegeven orders zoo stipt mogelijk uit te voeren. Waren twee vijandige vloten in zee, dan werd door vlugzeilende adviesjach ten de vijand opgespoord en was deze een maal gevonden, dan naderden elkaar langzaam en statig de beide slagliniën met voor- en ach terhoede, als twee legers, gereed tot een kamp tot het uiterste. Aan boord der schepen had ieder man zijn plaats ingenomen: de kapitein op de comman- do-brug, de manschappen bij de stukken, de geoefende schutters onder de bemanning in de marsen, die door zware zeilen tegen geweer vuur beveiligd waren, de konstabel, belast met het uitgeven van kruit, in de kruitkamer, de scheepsdokter met zijn instrumenten en pleis ters in de kombuis. Al spoedig had elk schip zijn tegenpartij: een zwenking, en nu braakten de elkander toegekeerde zijden dood en verderf uit den muil van 30 tot 60 kanonnen, in twee of drie rijen boven elkaar hunne dreigende BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat in dit jaar voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd in het voorma lig Telegraafkantoor, in orde als volgt: Voor de Verkoopers van maten en ge wichten 1 en 3 en 5 en 7 en 9 en 10 Vrijdag 11 en 12 Zaterdag 13 en 14 Maandag 15 en 16 Donderdag 17 en 18 Vrijdag 19 en 20 Zaterdag /■PL i IIIIK i i ■W- o r BELANGHEBBEN- j DEN UIT!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1