MMS- EJ ADVERTEWIEBLID V««lï SIKH ES 0»M. Woensdag 18 Mei 1888. 53e Jaargang. No. 40. FEOaSRETOS. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. BEKENDMAK1NG. PAARDENMARKT. k BEKENDMAKING F 5 ER, DE KUNSTRIJDSTER. i we- Uit de Raadszaal. Wordt vervolgd. - Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. VERKIEZING van vijf leden der Provinciale staten van Friesland. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek; Gezien art. 51 der Kieswet en art. 2 van het Ko- I f e- ft /- f 2 k INWERKINGTREDEN DER KIE ZERSLIJST. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek Gelet op art. 34 der Kieswet; Brengt bij deze ter algemeene kennis dat de in genoemd artikel der Kieswet bedoelde Kiezerslijst, zooals die thans nader voor deze Gemeente is vast gesteld, behoudens de bepalingen der wet, van kracht blijft van heden af tot den 15den Mei van het vol gende jaar en gedurende dien tijd op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd en in afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is. En zal deze op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Sneek, den 15 Mei 1898. De Burgemeester voornoemd, ALMA Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt en Mej. Wed. C. G. REITSMA, Oosterdijk, waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. behandelde, was volstrekt niet naar Elsbeth’s zin. Toen zij voor het gebouw der rijksbank het rijtuig verlieten, klopte het hart haar zwaar in de borst en zij wenschte vurig, dat de pijnlijke oogenblikken maar voorbij waren, welke haar daar binnen wachtten. Om ’t haar gemakkelijk te maken voerde mevrouw Deloria tegenover den beambte der bank, naar wien men de dames verwezen had, uitsluitend het woord, terwijl zij met veel flux de bouche verklaarde, dat zij meegekomen was om mejuffrouw Lobener te legiti- meeren, daarbij tegelijkertijd een massa papieren uit pakkende, die zij voor haar eigen legitimatie bij zich gestoken had. De beambte echter keek de papieren niet eens in maar wees deze met een betuiging van leedwezen af. »’t Spijt mij, mevrouw, maar volgens de bepalin gen waaraan wij bij de uitbetaling van belangrijke sommen streng gebonden zijn, moet de legitimatie van den ontvanger óf door een ambtelijk persoon, öf in elk geval plaats hebben door iemand die bij ons bekend is. ’t Zal de jonge dame zeker niet moeilijk vallen een dier voorschriften na te komen.« Mevrouw Deloria was oogenschijnlijk erg onaange naam teleurgesteld en uitte haar verontwaardiging over zoo’n kleingeestige behandeling in levendige be woordingen. Maar haar krachtige protesten bleven zonder uitwerking op de beleefd gedecideerde hou ding van den beambte, en toen zij vervolgens op haar verlangen naar het kabinet van den directeur gebracht werd, had zij ook daar ondanks haar welbespraaktheid geen beter succes. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’/a cent. Groote letters naar plaatsruimte. ZekerGij zoudt daarbij niets anders te doen hebben als onder mijn geleide naar de bank te gaan, voor de ontvangen som te kwiteeren en mij alsdan het geld overhandigen.* »Anders niets? En gij kondt er aan twijfelen, dat ik dit met ’t grootste pleizier doen zou? Is ’t dan na alles, wat ik u reeds te danken heb, iets meer dan eenvoudig mijn plicht?* >Nu, ’t zou toch kunnen gebeuren dat de een of ander u ondervroeg omtrent de herkomst van het geld, en dan zoudt gij in mijn belang een beetje van de waarheid moeten afwijken. Zoudt ge uit liefde voor mij ook dat over je kunnen verkrijgen?* Elsbeth aarzelde wel een oogenblik, maar ook da delijk daarop schaamde zij zich over die ondankbare aarzeling. »Ja. Maar ik weet waarlijk niet, wat ik in zoo’n geval zeggen zou.* ^Daarover zal ik je wel te zijner tijd inlichten. En ’t is niet eens waarschijnlijk dat ge tot deze kleine leugen zult gedwongen worden. Maar ik dank je in elk geval hartelijk voor je belofte en zal het offer, waar toe ge u bereid hebt verklaard, zeker nooit vergeten.* Zij bracht het gesprek haastig op andere dingen en gedurende den geheelen volgenden dag werd over die geldelijke aangelegenheid in ’t geheel niet meer gesproken. Op den morgen van den tweeden dag echter kwam met de post een aan mejuffrouw Elsbeth Löbener geadresseerde brief, waarin de directie van de rijksbank te Breslau haar meêdeelde, dat bij de kas van de bank voor haar een bedrag van dertigduizend mark gedeponeerd was, ’t welk zij ten allen tijde ge durende de gewone kantooruren in ontvangst kon nemen, mits zij zich voor dat doel persoonlijk aan meldde en door een anderen, voldoend bekende persoon, gelegitimeerd werd. Niemand de volstrekte meerderheid verkregen heb bende, wordt tot 2de vrije stemming overgegaan. Hierbij verkregen de heeren P. Fennema 9, Beek huis 3, Wielenga 1 en Pijttersen 2 stemmen. Alzoo werd tot le lid gekozen de heer P. Fennema. Bij de eerste vrije stemming voor een 2e lid ver kregen de heeren Pijttersen 4, Beekhuis 4, Wielenga 4, H. S. de Vries 1, D. Gorter 1 en Paehlig 1 stem. Daar niemand de volstrekte meerderheid heeft ver kregen, wordt tot tweede vrije stemming overgegaan, waarbij tot 2e lid wordt gekozen de heer J. J. Beek huis met 8 stemmen. Verder verkregen de heeren Wielenga 3, Pijttersen 3 en D. Gorter 1 stem. Bij de eerste stemming voor het le plaatsvervan gend lid verkregen de heeren Wielenga 6, Jobs. Gor ter 1, Pijttersen 5, Veen 1, H. S. de Vries 1 en R. 5. H. Visser 1 stem. Bij de tweede vrije stemming werd tot le plaats vervangend lid gekozen de heer Wielenga met 10 stem men. Verder verkregen de heeren Pijttersen 3 en Veen 2 stemmen. Bij stemming voor een 2e plaatsvervangend lid werd gekozen de heer H. H. Pijttersen met 10 stemmen. Verder verkregen de heeren Johs. Gorter 1, Veen 1, Paehlig 1, Visser 1 en Dokkum 1 stem. Bij stemming voor een vierde lid, wiens werkzaam heden eerst bij de opening der stembus beginnen, werd gekozen de heer Johs. Gorter met 7 stemmen. Verder verkregen de heeren Visser 2, D. Gorter 1, de Vries 1, Dokkum 1 en Paehlig 1, terwijl 1 stem van onwaarde was. Bij stemming voor een plaatsvervangend lid ver kregen de heeren D. Gorter 1, R. S. H. Visser 7, Dokkum 1, Pijttersen 1, Paehlig 2, H. S. de Vries 2 en Veen 1 stem. Bij de tweede vrije stemming werd gekozen de heer R. S. H. Visser met 9 stemmen. Verder ver kregen de heeren Dokkum 1, de Vries 3 en Veen|2 stemmen. V. Rekening van de Armvoogdij over 1897. De Commissie, belast met ’t nazien der rekeningen en begrootingen over 1897, stelt voor de rekening der Algemeene Armvoogdij in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van ƒ18464,945, en die van ’t Armhuis, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 4306,275 goed te keuren en daarbij een woord van lof te voegen voor den Secretaris-Boekhouder voor diens nette en accurate administratie. De heer Dokkum maakt de opmerking, dat alleen roggebrood op de rekening voorkomt, terwijl niets wordt gemeld van wittebrood of beschuit, wat toch ook dagelijks geconsumeerd wordt. De heer Pijttersen zegt, dat de levering van ’t rog gebrood alleen aanbesteed wordt, terwijl de heer Vis ser toelicht, dat de posten van wittebrood etc. zullen gevonden worden onder de wekelijksche posten van kleine voeding voor ’t Armhuis en niet bij den alge- meenen dienst. Zonder hoofdelijke stemming wordt de rekening goedgekeurd. VI. Adres van den heer Hijlke Halbertsma. Burg, en Weth. stellen voor op 't adres van den heer Halbertsma, waarbij hij verzoekt tot ’t daarstellen van kippenhokken etc., tot een gezamentlijk getal van vier Roman vam A. OSKAR KLAUSZMANN. 40 XIV. (Vervolg.) Vol liefde haar hand vattende, ging mevrouw Deloria nu voortWelnu, dan moet gij ook het verdere ver nemen, mijn lieveling! Een schuldenaar van mijn overleden echtgenoot maakt mij op zekere tijdstippen belangrijke sommen over, die ik, totdat de geheele regeling der nalatenschap van mijn man zal hebben plaats gehad, dringend voor mijn levensonderhoud noodig heb. Ongelukkigerwijze hebben mijn tegen standers in ’t proces daarvan kennis gekregen, en nu moet ik er op verdacht zijn, dat zij met behulp eener gemakkelijk te verkrijgen rechterlijke uitspraak voor- loopig beslag leggen op dat geld. Zij zouden daar van wel is waar hoegenaamd geen voordeel hebben, maar mij daardoor toch in groote ongelegenheid brengen, en juist daarom is ’t hun te doen.* Welke afschuwelijke menschen moeten dat toch zijn! En er bestaat geen mogelijkheid, hen de uit voering van dat voornemen te beletten?* »Er bestaat slechts een enkel middelhet geld moest namelijk niet op mijnen, maar op een anderen naam worden overgemaakt, op den naam van een persoon die eerlijk en vertrouwbaar genoeg is om mijn volle vertrouwen te verdienen. Dan zou ’t onbereikbaar zijn voor mijn tegenstanders.* »En gij gelooft, lieve tante, dat ik >Dat gij mij dien dienst zoudt kunnen bewijzen? houdende goedkeuring en dankbetuiging van ’s Raads besluit omtrent haar adres. d. Schrijven van den heer J. H. van Gorkum, hou dende verzoek om eervol ontslag als Voogd van het Old BurgerWeeshuis, met ingang van 1 Juli a. s., gens vertrek uit deze gemeente. De Voorzitter stelt voor ’t laatste adres thans te behandelen en op eervolle wijze ontslag te verleenen tegen 1 Juli a. s., onder dankbetuiging voor de belang rijke diensten door adressant bewezen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. Hiervan zal mededeeling geschieden aan adressant en aan H.H. Voogden van het Old Burgerweeshuis. Voorts stelt de Voorzitter voor de rekening der Vereeniging Floralia te stellen in hadden der commis sie, belast met het nazien der rekeningen over 1897, om hierover rapport uit te brengen’t verslag van het muziekkorps voor kennisgeving aan te nemen, en om trent de subsidie voor 1898 indachtig te zijn bij de behandeling van de begrooting over dat jaar, en ver der de niet gememoreerde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Ook is nog ingekomen een boek, behelzende de economische beteekenis van de droogmaking der Zui derzee. De Voorzitter stelt hieromtrent voor dit boek bij de leden te laten eirculeeren. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. III. Benoeming van een Gemeente-Secretaris. De Voorzitter verzoekt den heeren Pijttersen en Veen met hem voor deze en volgende stemmingen, ’t stembureau uit te maken. ZEd. Achtb. deelt mede, dat er 30 sollicitanten naar deze betrekking dongen, terwijl 2 zich terugtrokken. Daarvan waren door B. en W. op de aanbeveling geplaatst: de heeren J. Kardux, commies ter secretarie te Deventer en P. C. Scheffelaar Klots, adjunct-com- mies tweede klasse ter provinciale griffie van Fries land (bureau Waterstaat), te Leeuwarden. Daar de heer Kardux de benoeming van Secre taris der gemeente Opsterland beslist heeft aangeno men, werd de aanbeveling door B. en W. gewijzigd en wel als volgt: 1. de heer P. C. Scheffelaar Klots te Leeuwarden en 2. de heer K. Alberts, Secretaris der gemeente Haskerland, te Joure. Tot stemming overgegaan zijnde verkregen de heeren: Jac. van der Laan te Wolvega 7, J. de Jongh alhier 1, P. C. Scheffelaar Klots te Leeuwarden 4, Johs van Ak keren alhier 1 en Mr. J. M. Goslings alhier 2 stem men. Bij de tweede vrije stemming verkregen de heeren P. C. Scheffelaar Klots 3, Jac. van der Laan 10 en Mr. J. M. Goslings 2 stemmen, zoodat is gekozen de heer Jac. van der Laan, secretaris der gemeente West-Stel- lingwerf, te Wolvega. Mededeeling zal hiervan aan de benoemde geschie den. IV. Benoeming van een stembureau (Stemmingen Prov. Staten.) Hiervoor zullen moeten worden gekozen twee leden en twee plaatsvervangende leden, ieder afzonderlijk. Bij de eerste vrije stemming van een lid verkregen de heerenP. Fennema 4, J. J. Beekhuis 3, Pijttersen 2, Kingma 1, Wielinga 3 en R. S. H. Visser 2 stemmen. »Gij ziet, mijn kind, dat ik van je vriendelijk aan bod gebruik heb gemaakt,* zei mevrouw Deloria. »Kleed je nu maar dadelijk, om met mij naar de bank te gaan. Ik zal de onrust, welke mij reeds verschei dene dagen kwelt, niet eerder kwijtraken, alvorens het geld in mijn handen is.* Eerst toen zij in het rijtuig zaten, onderrichtte zij Elsbeth over ’t geen deze te doen en te zeggen had. >Als men je er naar vragen mocht, dan antwoordt gij dat het geld komt van een mijnheer Malinowski ziehier, ik heb den naam voor je opgeschreven, opdat je dien niet zoudt vergeten en dat het hier betreft de termijnsgewijze terugbetaling van een ka pitaal T welk die Malinowski aan je overleden vader schuldig was. Zult ge dat onthouden?* Elsbeth had een kleur gekregen tot over de ooren bij de gedachte, dat zij zelfs den naam van haar ge liefden vader tot een leugen zou misbruiken, maar zij onderdrukte hare bedenking en zei slechts: »Ik zal doen, tante Stella, wat gij noodig acht. Maar ik vrees dat men mij niet gelooven zal. Mijn vader was een arme man. Hoe zou hij in staat geweest zijn, iemand zoo’n groote som te leenen.* >0, zottinnetje! Kan die Malinowski dan niet op andere wijze als door leenen tot zijn verplichting ge komen zijn? Je vader was een uitvinder nietwaar? Moet het dan niet verklaarbaar voorkomen, als gij te kennen geeft, dat ’t volgens je vermoeden de ach terstallige koopprijs zal betreffen voor eene verkochte uitvinding? Van de bijzonderheden daaromtrent be hoef je immers niets te weten. Niemand heeft het recht zulks van je te verlangen, ’t Is voldoende als je maar in ’t algemeen op je tamelijk geloofwaardige verklaring voorbereid zijt.« De wijze waarop haar weldoenster heden de zaak VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag, den 14 Mei 1898, des namiddags te 61/, uur. Aanwezig 15 leden. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Punten van behandeling: I. Resumtie der notulen. De notulen der vorige vergadering worden na lezing onveranderd goedgekeurd. U. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. a. Een schrijven van het Muziekkorps, begeleiden de het verslag dier vereeniging over 1897, waarbij zij verzoekt de subsidie over 1897, ook voor 1898 toe te staan. b. Een schrijven van de vereeniging Floralia, hou dende inzending der nieuwe rekening over 1897. c. Een schrijven der Scherpschuttersvereeniging, BURGEMEESTER en WETHOUDERS meente Sneek maken bekend, dat de VOORJAARS-FAARDENMARKT alhier zal gehouden worden op Woensdag den 1 sten Juni e.k. Sneek, den 17 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. van AKKEREN, Loco-secretaris. ninklijk Besluit van 26 Februari 1897 (Staatsblad no. 69) Brengt ter algemeene kennis, dat op Dinsdag den 7 Juni a. s. zal plaats hebben de verkiezing van vijf leden voor de Provinciale Staten van Friesland in het kiesdistrict Sneek; dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij hem kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten voor dat Lid maatschap. Deze opgaven moeten inhouden de namen, de voor letters en de woonplaatsen van de Candidaten en on- derteekend zijn door ten minste veertig kiezers, be voegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn kosteloos ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar en wel op de gewone bureau-uren ge durende veertien dagen vóór en op den dag der ver kiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden per soonlijk door een of meer der personen, die haar heb ben onderteekend. De Candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering art. 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inle vert, wetende dat zij voorzien is van handteekenin- gen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering ge schiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou over blijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de ver kiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering be stemde opgave, als bedoeld bij art. 51, heeft onder teekend. Sneek, den 18 Mei 1898. De Burgemeester voornoemd, ALMA. der ge- COURANT. NEE <1 s J ir niiiniK i I I IIIII1K

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1