81EL WS- EJ ADWTENTBLiD VOOR SSffl ES OMSTREKEN. J COÖPERATIEVE BOUTOEENIGINGEN, I J I F8UILLITOS. HENDRIK JAN SCHIMMEL. 1 I I I Zaterdag 9 Julil898. 53e Jaargang. ÏTo. 55. Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. KENNISGEVING. DE KÜNSTRIJDSTER. I ra 1 M. C. N. !- !1 XX. 2 a. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Een onzer verdienstelijkste letterkundigen der laatste halve eeuween der uitstekendste figuren van de weg stervende oude garde, van de besten hunner de even knie, van de meesten hunner de meerdere de zoo geliefde dramaturg, dichter en romanschrijver Hen drik Jan Schimmel, mocht jl. Donderdag zijn75sten verjaardag herdenken. ’t Zal zeker wel overbodig zijn, hier te herinneren, welke eereplaats Schimmel zich gedurende zijn nu vijftigjarigen letterkundigen arbeid, van zijn «Joan Woutersz” «Jan Willems levensboek”, onder de voortreffelijkste mannen op dat gebied veroverd heeft met hoevele heerlijke bladzijden hij onze letterkunde verrijkte, niet ’t minst, waar hij de uitkomende fi guren der groote mannen uit ons roemrijk verleden zoo uitnemend schilderde en talentvol omlijstte. Duizende onzer landgenooten hebben dan ook dank- Roman van A. OSKAR KLAUSZMANN. 55 XIX. Vervolg. De gevraagde aarzelde een oogenblik met zijn ant woord daarop zeide hij«Ja, dat’s waar. Maar dat neemt niet weg, dat hij hoegenaamd niets meer van mij te vorderen heeft. Men moet hem schrijven, dat hij niets meer van mij zal ontvangen niets meer «Gij stelt hem dus voor het feit, zijn bewêerde aan spraken in rechten te doen gelden «Ja, mijnheer de directeur!» «Heel goed!Gelieve zulks te schrijven, mijnheer Geszner. Nóg iets is die graanhandelaar Krause wellicht dezelfde die u onlangs een bezoek bracht?» »’t Is dezelfde, mijnheer de directeur! Mag ik nog iets zeggen?» »Spreek «Ik zou u heel beleefd willen verzoeken, mij niet meer naar de spreekkamer te laten brengen, maar de menschen, die mij zien willen, eens voor al af te wij zen.» «Welke redenen hebt gij voor dat verzoek?» «De vreeselijke straf, die ik ondergaan moet, drukt mij geestelijk al zoo diep neer, dat ’t voor mij bepaald een helsche marteling is, tegen mijn wil menschen te moeten zien, wier bezoek enkel uit nieuwsgierigheid of uit nog slechtere beweegredenen voortvloeit. En uit werkelijke deelneming komt niemand ik bid U, mijnheer de directeur, zulks te gelooven niemand! «Kent gij dit medaillon, mijnheer Krause De graanhandelaar, die op een zeer dringende uit- noodiging zich zoo spoedig mogelijk naar het hoofd bureau van politie begeven had, naderde de schrijfta fel van Lindequist, en een kreet van verrassing ont snapte zijne lippen. «Als niet alles mij bedriegt, dan ken ik ’t zeer ze ker. Wil u mij toestaan, het van naderbij te bekijken? Mijn God, hier blijft bijna geen twijfel over! Ik heb ’t voor eenige weken immers nog in handen gehad, ’t Is het zelfde medaillon dat mijn schoonzuster uit haar juweelkistje nam om mij’t zich daarin bevindende portret mijner vrouw te laten zien.« »Wilt gij zoo goed zijn, het open te doen?« «Juist, ziedaar de barst in ’t glas. Het brak, toen ik moeite deed het portret er uit te nemen!» «Men heeft, zooals gij ziet, getracht, het portret te verwijderen. Het is daardoor vernield geworden en een stukje is in ’t medaillon blijven zitten. Meent gij in dit fragment de gelaatstrekken uwer echtgenoote terug te vinden?» »Met volkomen zekerheid! Ieder die haar gekend heeft, zou ’t kunnen bevestigen.» «Gij herkent dus dit medaillon met onbetwijfelbare zekerheid als het eigendom uwer vermoorde schoon zuster Wilhelmina Abt? En gij houdt u overtuigd dat zij ’t niet reeds gedurende haar leven heeft weg gegeven, maar dat ’t zich tot aan haar dood in dat juweelkistje bevond?» Wordt vervolgd. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2'/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Hendrik Jan Schimmel werd 30 Juni 1823 te ’s Graveland geboren en dus jl. Donderdag niet, zoo als uw vorig nummer meldde, 70, maar 75 jaar. Deze onjuistheid en de spinrag-magere manier waarop in de «Sneeker” van dit merkwaardig jubilé melding werd gemaakt, gaven mij aanleiding daarop even nader terug te komen. T. B. En vloekende spoedde hij zich naar beneden, bij de ijzeren trap neer. 1 In uwe jeugd moet gij bouwen om een onbezorgden ouderdom te hebben. Het is over eenige maanden dertig jaren geleden, dat de eerste coöperatieve bouwver- eeniging in ons land werd opgericht, en wel te Amsterdam. Hoewel eerst door de kapi talisten met schuinsch oog aangekeken, toen men door f 1 per week bij te dragen na twin tig jaren eigenaar kon worden, werd de toe stand langzamerhand gezond, nu men een tijd vak van 40 jaren voor individueele eigendoms- verkrijging stelde en den huurprijs van f 1 per week op ƒ1.75 bracht. Toch heeft men ingezien, dat gemeenschappelijk eigendom te verkiezen is boven individueel en daarom bepaald, dat de eventueel van een lid door de vereeniging overgenomen woning nooit aan een ander lid zou worden verkocht. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt en Mej. Wed. C. G. REITSMA, Oosterdijk, waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. ongelukkige gevangene alsof de borst hem breken zou. En toen gilde hij opeens: »Neen, ik wil niet ik kan ’t niet langer verdragen.» En alvorens een der beambten zijn bedoeling had kunnen raden, wipte hij over de leuning en stortte in de diepte. Maar de mogelijkheid tot pogingen van zelfmoord der gevangenen is niet de laatste, waarmee men in een strafgevangenis te rekenen heeft, en men is er dus zorgvuldig op bedacht, den gevangene elke ge legenheid tot uitvoering van dergelijke plannen af te snijden. Dat een levenszatte misdadiger van een on bewaakt oogenblik zou kunnen gebruik maken, zich van de galerij naar beneden te werpen, had men bij de inwendige inrichting van ’t gebouw niet buiten be schouwing gelaten, en op dubbele manshoogte boven den steenen vloer van de benedenverdieping, die zoo’n val onvermijdelijk tot een verpletterende zou gemaakt hebben, was een stijf gespannen net van sterk cocos- touw aangebracht, dat elk van boven vallend lichaam moest opvangen. Dit net, waaraan hij in zijn wanhoop blijkbaar niet gedacht had, werd ook de redder van tuchteling num mer 19. Maar de kracht van den terugslag was bij die aanzienlijke hoogte toch zoo geweldig, dat hij ’t bewustzijn verloor en onbeweeglijk liggen bleef. »Die ondankbare hond riep een der oppassers door en door kwaad, nadat hij van den eersten verlam men den schrik over het onverwachte voorval bekomen was. »Dat hij toch den nek maar gebroken had! Dat heeft men nu van zijn medelijden met dat ge spuis. Doe er maar dadelijk rapport van bij den direc teur. Onze straf zullen we toch niet ontloopen. Ik zal den kerel intusschen naar boven laten brengen. Maar ’t zal mij een les voor de toekomst zijn. Ik zal mij waarlijk niet weer zoo spoedig door mijn goed hart laten beetnemen.* j zijzelf een coöperatieve vereeniging kunnen vormen, maar bij overdracht mogelijk anderen eigenaar worden, aan wie men oorspronkelijk in de verste verte niet gedacht heeft. Maar tevens de proef op de som, dat men veel be ter doet aandeelen uit te reiken in het ge meenschappelijk eigendom van de coöpera tieve vereeniging. Hoe ook geprezen, kan mij dit systeem dan ook maar half bevallen, al werden op het voetspoor van deze vereeniging in 1886 de Berlijnsche coöperatieve bouwvereeniging en ook andere in Denemarken gesticht. Voor mij blijft van Marken’s stichting, welke ik de vorige maal aanstipte, verkieslijker, hoe wel niet alle woningen in het «Agneta-park» zijn verhuurd, zooals sommigen zeggen, omdat de arbeiders niet onder toezicht van den di recteur willen wonen, die daar ook zijn villa heeft, maar, wat mij waarschijnlijker lijkt, om dat vele arbeiders het bedompte wonen in de stad verkieslijker vinden dan het genot van frissche lucht en licht. Een oude quaestie, zooals men ook'reeds zag. Ik heb daar buiten noch bloedverwanten, noch vrien den achtergelaten, bij wie ik zoodanige deelneming onderstellen kan.« »Dat wil ik wel gelooven, en daar gij werkelijk overspannen schijnt, zal zooveel mogelijk aan uw ver zoek worden voldaan. Komt er echter iemand met een ambtelijke opdracht, dan moet ik u natuurlijk laten voorkomen, onverschillig of ’t u al of niet aan genaam is den betrokken persoon te spreken. Hebt gij den brief aan den officier van justitie geschreven, mijnheer Geszner?» De griffier antwoordde toestemmend, en voorlezing en onderteekening volgden op dezelfde wijze als bij ’t eerste schrijven. Zoowel de directeur als de griffier zetten daarop als waarmerk der handteekening van Mali nowski eveneens hunne namen er naast, en de eerste drukte vervolgens op den knop van de electrische bel, om den binnenkomenden oppasser te bevelen: «Num mer 19 terug naar zijn cel.« Tusschen de beide oppassers klom Malinowski we der naar boven naar de tweede verdieping van den cellulairen vleugel. Hij was slechts gedurende de eerste week van zijn gevangenschap in een der ge meenschappelijke slaapzalen geplaatst geweest; daar na had men hem op zijn verzoek een cellulaire cel aangewezen. De gang, waaraan deze lag, bestond in eene vrij in de ruimte hangende ijzeren galerij waarvan de eene zijde door een leuning beschermd werd. Zich met beide handen aan die leuning vastklemmende, bleef de gevangene plotseling staan, wijl een nieuwe, vree selijke hoestbui zijn zwak lichaam deed schudden. «Wacht even!« riep de achter hemloopende oppas ser zijn collega toe. «Wij zullen hem eerst weer wat op adem laten komen.» Maar de aanval scheen ditmaal maar geen einde te zullen nemen. Over de leuning gebogen, hoestte de 10 jaren bijdraagt en dan zijn geld -|~ de winst terugvraagt. Op zich zelf niet verwer kelijk, want zoo heeft de Vereeniging als 'spaarbank gewerkt. Maar daar werd zij niet voor opgericht. En nu is het een feit, dat juist zeer vele leden hun geld na dien tijd te rugvragen, zoodat er reeds twee millioen gul den terugbetaald is; een jaar of vijf geleden beliep de jaarlijksche uitbetaling niet minder dan ƒ180.000. Het is dan ook wel uitlokkend voor de leden om na tien jaren gemiddeld 147 terug te ontvangen, terwijl men, door wekelijks 23 cents te storten, 119.50 betaalde. En er zijn zeer vele leden, die tien aandeelen hebben. Mij lijkt de slimste bepaling, dat in elk ge val 23 cents per week moet betaald worden of een schrapping als lid voor de deur staat. Dat is zeker wel een voorname factor, dat eigendomsverkrijging van de woning voor den werkman steeds precair blijft en het te ver kiezen is hem een aandeel in het gezamenlijk aantal huizen te geven. Een goede bepaling is ook deze Wanneer een lid sterft, kan zijn weduwe lid blijven of het bedrag van den inleg de winst tot len dag van zijn overlijden terug krijgen. Zelfs kan zij uit een reservefonds tijdelijk on dersteund worden. Maar welke waar krijgt men voor zijn geld Een woning met tuintje in een gezonde buurt met groote voor- en slaapkamer, flinke keu ken en ruime plaats met waschhok achter, welke laatste ook voor de bovenbewoners bestemd is. Ieder gezin heeft voorts zijn eigen kelder. Dat de woning gezond is kan blijken uit het gering aantal sterfgevallen, dat in deze buur ten is te betreuren, gemiddeld ’s jaars 14 per 1000 inwoners, terwijl de sterfte te Kopen hagen gemiddeld 21 per 1000 is. Het is dan ook wel te begrijpen, dat er naar de woningen dezer vereeniging veel navraag is, en alle steeds bewoond zijn. Voor een deel komt dit zeker ook, omdat in de laatste jaren velen eigenaar zijn geworden, voor wie de Vereeniging oorspronkelijk niet bestemd was, kooplui, architecten, onderwijzers, ook dames, die hun huis voor niet hoogen prijs verhuren. Al weder een bewijs, dat men wel goede woningen voor de arbeiders kan stichten of Sedert dien tijd werden vele coöperatieve bouwvereenigingen opgericht, en Friesland staat in de voorste rij. In verhouding tot zijn grootte is men dan ook hier te lande meer dan elders tot coöperatie overgegaan. Toch was het grondidee niet van Neder- landschen oorsprong. Reeds voor vijf en der tig jaren kwamen werklieden elders tot de overtuiging, dat het voor hen voordeeliger zou zijn een eigen huis te stichten, dat zij na verloop van jaren door wekelijksche bijdragen het hunne mochten noemen. En ’t wekt mis schien de belangstelling op daarvan iets te vernemen, omdat zij werkzaam waren bij de firma Burmeister en Wain, een bekende fa briek te Kopenhagen, welke door de goede zorg van een onzer stadgenooten zoovele ma chines aan zuivelfabrieken in onze provincie en daarbuiten heeft geleverd. ’t Is wel een groote maatschappij, deze coö peratieve vereeniging. In 1865 werd zij door 230 arbeiders gesticht, en telt nu 16000 leden, natuurlijk ook arbeiders die bij andere firma’s werken. Terwijl in het eerste 10-jarig tijd vak 169 huizen gebouwd werden, is dat nu het laatste decennium 80 per jaar, zoodat in 1893 de aflevering van het 1000ste huis met een groot feest gevierd werd. Hoe werkt de Vereeniging nu? Ieder, die lid wenscht te worden betaalt een zekere en tree en verbindt zich gedurende 10 jaren we kelijks 23 cent bij te dragen. Zoodra men ƒ14 gestort heeft, krijgt men een aandeel in de Vereeniging, Elk kan er tot 10 krijgen. Van de bijdragen der leden wordt dan een huis, bestaande uit drie verdiepingen en voor twee huisgezinnen ingericht, verloot. (Het kazerne- systeem wordt dus wel zoo liberaal mogelijk toegepast). Stel nu, dat men een huis wint. Dan mag men er in gaan wonen, maar kan het ook verhuren en een zekere som aan de Veree niging afstaan, om dan het huis na 25 jaren zijn eigendom te kunnen noemen. Maar nu kan het wel gebeuren, dat men niet in de gelegenheid is elke week zijn contributie te betalen, of ook wel, dat men van de zaak niet meer weten wil. Dan kan men zich uit- koopen en krijgt 2/3 van het gestorte geld met de winst terug, m. i. een halve maatre gel. Want het komt veel voor, dat men BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen- Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Hinder wet ter openbare kennis, dat aan JOLT STIENSTRA, slager te Heerenveen en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot het oprichten van een SLAGERIJ, in het perceel, kadastraal bekend ge meente Sneek, sectie B, no. 2653, staande aan de Nauwe Noorderhorne, wijk 7, no. 82. Sneek, den 7 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAG. van der LAAN, Secretaris. NEEKER COURANT, «W^ïwu*»*** .1 I 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1