HIW8- H ADVERTENTIEBLAD ÏWR SM EJ OMSTREKEX No. 84. Woensdag 10 Augustus 1898. 53e Jaargang. Uit de Raadszaal. DE KÜNSTRIJDSTER. l, Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. >r aan een 3e lid ver- i- En je zult ide Wordt vervolgd. Roman van A. 64 Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. A. ris. ad. II. a. OSKAR KLAUSZMANN. XXIII. Vervolg. kortaf. »Wat raakt mij ten slotte Als gij lang op reis gaat, blijf -j- ik wil met dien alleen onder éen dak zijn en Ik zal hier of daar wel VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag, den 6 Augustus 1898, des namiddags te 6*/2 uur. Aanwezig 11 leden. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Ingekomen een schrijven van den heer P. Fenne- ma, dat hij wegens uitstedigheid verhinderd is, deze vergadering bij te wonen. Punten van behandeling: I. Resumtie der Notulen. De notulen der vorige vergadering worden na lezing onveranderd goedgekeurd. Mededeeling van ingekomen stukken enz. een schrijven van Ged. Staten, waarbij zij ’t adres, betreffende ruiling van grond met de Doopsgez. ge meente met een wijziging in de redactie terugzenden. b. een schrijven van mej. J. Nieuwenhuis te Sneek, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres met acte Fransch, aan school no. 1 aanneemt; c. alsvoren van mej. J. Nieuwenhuis, waarin zij eervol ontslag verzoekt uit hare tegenwoordige betrek king als onderwijzeres aan school no. 1. d. alsvoren van den heer F. Hoogland te Lemmer, dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan school no. 3 aanneemt; e. alsvoren van mej. W. van der Zee, te Workum, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school no. 1 aanneemt; f. alsvoren van den heer R. van den Berg, dat hij zijne benoeming tot commissaris der Muziek- en Zang school aanneemt; »Ja,« bevestigde zij de heele boel ook! ik hier toch niet langer in huis, gluiper niet meer Cl nu in ’t geheel niet meer, een onderkomen vinden.« Rudolf scheen door die op beslisten toon uitgespro ken verklaring pijnlijk verrast; maar hij deed toch geen poging, het oudje van haar plan af te brengen. •Gij moet natuurlijk zelf weten, Mina, wat je te doen staat. En daar ik je dus bij mijn terugkomst niet meer hier zal vinden, zou ’t mogelijk kunnen zijn, dat wij elkaar niet weer terugzien. En daarom Zij viel hem in de rede, terwijl zij de hand op zijn arm lei en haar gerimpeld gezicht dicht bij 't zijne bracht. »Ik ga daarom dadelijk de wereld nog niet uit, Rudolf, al blijf ik hier dan ook niet. Waarom zouden we elkaar dus niet wederzien? En zoudt ge mij nu niet willen zeggen, waar je eigenlijk heen- reist •Dat kan ik niet, Mina! gij hoort immers, dat dit nog onbepaald is. Maar ik mag mij niet langer op houden. Men wacht mij. Gij weet nu, wat gij hebt te antwoorden als iemand naar mij vraagt.» Hij maakte zijn arm los en liep haastig naar de Tot benoeming van 3 leden van het College van Zetters voor ’s Rijks directe belastingen, noodig in de plaats van de heeren H. Rinia Kingma, P. Fennema en J. J. Beekhuis, die 1 Januari 1899 aftreden, zullen 2 dubbeltallen aan Ged. Staten moeten worden voor gedragen. Tot le lid van het le drietal wordt benoemd de heer H. Rinia Kingma met 10 stemmen. De heer J. J. Beekhuis verkreeg 1 stem. Tot 2e lid wordt gekozen de heer P. Fennema met 10 stemmen. De heer J. J. Beekhuis verkreeg 1 stem. Tot 3e lid wordt gekozen de heer J. J. Beekhuis met 10 stemmen, terwijl de heer R. Feenstra Johsz. 1 stem verkreeg. Tot le lid van het 2e drietal wordt gekozen de heer Th. Camphuis met 6 stemmen. Verder verkregen de heeren D. Gorter 2, R. Feenstra Johsz. 1 en H. S. de Vries 1 stem, terwijl 1 briefje blanco was. Bij de eerste vrije stemming voor een 2e lid ver kregen de heeren R. Feenstra Johsz. 5, D. Gorter 2, H. S. de Vries 1 en T. L. Dokkum 1 stem, terwijl 1 briefje blanco was. Bij de tweede vrije stemming werd gekozen de heer R. Feenstra Johsz. met 8 stemmen. Verder ver kregen de heeren Dokkum 1 en D. Gorter 1 stem, terwijl 1 briefje blanco was. Bij de eerste vrije stemming voor kregen de heeren D. Gorter 4, H. S. de Vries 3, T. L. Dokkum 2 en Boerrigter 1 stem, terwijl 1 briefje blanco was. Bij de tweede vrije stemming verkregen de heeren Boerrigter 1, D. Gorter 5, H. S. de Vries 2 en Dok kum 2 stemmen, terwijl 1 briefje blanco was. Bij de herstemming tusschen de heeren Gorter, de Vries en Dokkum, wordt tot 3e lid benoemd de heer D. Gorter. V. Aanbieding der Gemeente-rekening, dienst 1897. De Voorzitter steltvoor de gemeente-rekening met bijlagen ten fine van onderzoek in handen te stellen van 2 raadssectiën, de eene van 7, de andere van 6 le den. De eerst benoemde van elke sectie is voorzitter. Tot de eerste sectie worden benoemd de heeren: Dokkum (Voorzitter), Veen, Beekhuis, J. Gorter, Wie- linga, Pijttersen en Risselada. Tot de tweede sectie worden benoemd de heeren: D. Gorter (Voorzitter), Camphuis, Visser, v. d. Steele, de Vries en Paehlig. De Voorzitter deelt nog mede, dat de rekening ter secretarie ter visie ligt. VI. Rekening der dd. Schutterij over 1897. De Commissie, belast met het nazien der rekeningen en begrootingen over 1897, stelt voor deze rekening in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 1202^)0 goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. De heer Pijttersen komt ter vergadering. VII. Begrooting der dd. Schutterij voor 1899. De Commissie, belast met het nazien der rekeningen en begrootingen, stelt voor deze begrooting in ont vang en uitgaaf tot een bedrag van f 1759 goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze begrooting goedgekeurd. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden tevens aangenomen door JAC. ATSMA, Oude Koemarkt en Mej. Wed. C. G. REITSMA, Oosterdijk, waar steeds voor belangstellenden exemplaren ter kennismaking gratis verkrijgbaar zijn. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2'/2 cent. Groote letters naar plaatsruimte. deur. Maar nu keerde hij zich nogmaals om en zei nog onvaster als te voren: »Gij zult ondanks je lange dienstjaren hier in huis wel geen gelegenheid gehad hebben, veel over te sparen, Mina. Daarom moogt ge 't mij niet weigeren, je met deze kleine bijdrage voor eenen onbezorgden ouden dag een be wijs mijner toegenegenheid Hij wilde haar zijn welgevulde beurs in de hand drukken, maar zij stiet zijn hand met de onbegeerde gave ruw terug. »Ik heb geen aalmoezen noodig, en als gij meent mij iets voor mijn zwijgen te moeten betalen, dan kent gij mij nog heel slecht, mijn jongen. Behoud je geld maar, wie weet, of je ’t op een dag nog niet beter kunt gebruiken als ik.« Zij keerde hem den rug toe en ging in de keuken, waarvan zij de deur dreunend achter zich dichtsmeet. Het gebrek aan vertrouwen, ’t welk zij in zijn hou ding meende te zien, had haar blijkbaar diep gekrenkt, en daar hij voelde dat er op ’t oogenblik geen mo gelijkheid bestond haar tevreden te stellen, volgde hij haar niet, maar verliet stil het huis. Den eersten besteller, dien hij buiten aantröf, stuur de hij met een brief naar de Rijksbank. Een tweede brief, dien hij eveneens dadelijk bij ’t aanbreken van den dag geschreven had, wierp hij zelf in de voor ’t ontvangen van brieven en stukken bestemde bus van ’t gerechtshuis. Het bevatte zijne verklaring, dat hij ’t hem vermaakte legaat uit de nalatenschap zijner tante, mevrouw Wilhelmina Abt, aannam, met het dringend verzoek, tot het bepalen eener zoo moge lijk korten termijn voor de uitbetaling dier som. Toen ook dat was afgedaan, keek Rudolf op zijn horloge. Hij had nog een plicht te vervullen, die te dringend was dan dat hij de vervulling daarvan zou hebben kunnen uitstellen, en ondanks het vroege te begeven. De boekhouder stond juist klaar, naar zijn kantoor te gaan, toen Rudolf bij hem binnentrad. Ook hij schrikte van den ongedurigen, koortsachtigen blik van zijn onverwachten bezoeker. Maar hij trachtte zijn ontsteltenis te verbergen en ontving zijn vriend, dien hij sedert diens terugkomst slechts een enkele keer gesproken had, met groote hartelijkheid, teneinde hem de mededeeling van het doel van zijn komst, ’t welk hem wellicht hier gebracht had, te verge makkelijken. •Gij moet mij voor korten tijd bij je opnemen, Georg, zei Rudolf haastig. »Slechts eenige dagen en ik beloof dat ik je in geen enkel opzicht tot last zal zijn, ’t Is er mij alleen maar om te doen, dat niemand mijn verblijfplaats verneemt. Bij onze oude vriendschap bezweer ik je, mijn verzoek niet af te slaan.» •Mijn woning is natuurlijk tot je beschikking, zooals alles wat ik bezit,» verzekerde Wendrich met warmte: Je kunt hier zoo lang blijven als je verkiest.» Rudolf drukte hem de hand, en de boekhouder voelde met nieuwe bezorgdheid, hoe koortsachtig de vingers van zijn vriend waren. »Ik dank je dank je wel zeer! En je zult er niet over praten, niet waar I Mijn vader mag in geen geval weten, waar ik mij bevind.» •Gij hebt dus onaangenaamheden met hem gehad en ’t is tot een openlijke breuk tusschen je-beiden ge komen De assessor maakte eene afwerende beweging. Vraag mij niet, Georg, bid ik je. Slechts zooveel kan ik je zeggen, dat ik hem nooit weer zien wil nooit weer Om zeker te zijn voor goede plaat sing der advertenties inde SNEEZER COURANT” van Vrijdag a. s., verzoe ken we den ingezetenen beleefd, ons tijdig hunne opgaven te zenden. DE UITGEVERS. morgenuur sloeg hij langzaam den weg in naar de woning van mevrouw Deloria. Wel had hij vooraf beproefd, schriftelijk afscheid van Elsbeth te nemen en haar te schrijven, dat hij wegens redenen, die zijn geheim moesten blijven, thans van elke hoop op hunne vereeniging voor altijd moest afzien. Maar ondanks alle moeite en inspanning had hij juist dien brief niet klaar kunnen krijgen. En toen hij ook het vierde mislukte ontwerp had verscheurd, was hij tot de over tuiging gekomen, dat T onmannelijk was, zich op zulk eene wijze aan de hartverscheurende smart van een laatste persoonlijke ontmoeting met het jonge meisje te onttrekken. Zij had er recht op, de wreede ver klaring, die den geluksdroom van haar jong hart ge heel vernietigen zou, uit zijn eigen mond te vernemen, en hoe onbeschrijflijk zwaar de vervulling dier treu rige taak dan ook wezen mocht ’t was voor hem een plicht van eer, die te vervullen. Het toeval wilde, dat hij de vrouw, die tot nu als werkster bij mevrouw Deloria in dienst geweest was, op straat tegenkwam, en toen zij zag dat hij aan de schel van de huisdeur der voormalige kunstrijdster wil de trekken, bracht zij hem, zonder dat hij ’t vroeg, op de hoogte van het vertrek der beide dames op den vorigen avond. Over het doel der reis en haar tegenwoordige verblijfplaats kon zij hem evenmin inlichtingen geven als over den vermoedelijken duur harer afwezigheid. Rudolf voelde, hoe bij deze onverwachte mededee ling de tot nu zoo manhaftig bestreden zwakte hem met alle macht overmeesterde. T Viel hem moeilijk de trap af te komen, en een vreeselijke hoofdpijn begon hem te folteren terwijl hij door de thans reeds drukker geworden straten liep, om zich naar de woning van zijn vriend Wendrich opneming der boeken en kas haar geheel zal kunnen worden aangenomen. De Voorzitter merkt op, dat er in de vorige verga dering juist uitdrukkelijk is bepaald om tijd te geven, opdat ieder deze verordening op zijn gemak kon na gaan en ieder schriftelijk zijne bezwaren kon indie nen. Ook hij wil deze verordening liefst zoo spoedig mOgelijk behandeld zien, doch heden avond zal dat niet meer gaan; gaarne zal hij aan het verzoek voldoen om voornoemde verordening in de eerstvolgende, nog vóór de verplichte September-vergadering, te behan delen. De heer Johs Gorter zegt, dat geen der leden eenige schriftelijke aanmerking heeft ingezonden, zoodat allen er zich zeer zeker mee kunnen vereenigen; hij is er voor, deze verordening heden avond nog te behande len. De Voorzitter zegt, eerst de punten te zullen be handelen; mocht er dan voldoende tijd blijken te zijn, dan zal hij nog tot behandeling der Verordening over gaan. 3. Benoeming van een stembureau voor de verkie zing van een lid van den Gemeenteraad. Tengevolge het genomen ontslag als lid van den Raad door den heer v. d. Steele, is eene verkiezing uitgeschreven op 14 September, de stemming op 23 September en de herstemming, zoo noodig, op 3 Octo ber a. s. Voor dit stembureau zullen moeten worden geko zen twee leden en twee plaatsvervangende leden, ieder afzonderlijk te kiezen. Voor deze en volgende benoemingen worden de heeren Dokkum en Beekhuis tot stemopnemers aan gewezen. Bij de stemming van een lid verkregen de heeren P. Fennema 7, D. Gorter 1, H. S. de Vries 1, A. Veen Ezn 1 en J. J. Beekhuis 1 stem, zoodat tot eerste lid is gekozen de heer P. Fennema. Bij de eerste vrije stemming voor een 2e lid ver kregen de heeren Beekhuis 4. D. Gorter 2, Paehlig 1, H. S. de Vries 2 en A. Veen Ezn. 2 stemmen. Niemand de volstrekte meerderheid verkregen heb bende, wordt tot 2de vrije stemming overgegaan. Hietbij verkregen de heeren Beekhuis 7, H. S. de Vries 2, D. Gorter 1 en Paehlig 1 stem. Zoodat tot 2e lid werd gekozen de heer J. J. Beekhuis. Bij de eerste stemming vooreen le plaatsvervangend lid verkregen de heeren Camphuis 1, D. Gorter 4, de Vries 2, Veen 3 en Johs. Gorter 1 stem. Daar niemand de volstrekte meerderheid heeft ver kregen, wordt tot tweede vrije stemming overgegaan. Hierbij verkregen de heeren Camphuis 1, de Vries 2, D. Gorter 5, Veen 2 en J. Gorter 1 stem. Niemand wederom de volstrekte meerderheid ver kregen hebbende, wordt tot herstemming overgegaan tusschen de heeren de Vries, D. Gorter en Veen, waar bij tot le plaatsvervangend lid wordt gekozen de heer D. Gorter met 4 stemmen. Verder verkregen de heeren de Vries 3 en Veen 3 stemmen, terwijl 1 briefje van onwaarde was. Bij stemming voor een 2e plaatsvervangend lid werd gekozen de heer A. Veen Ezn met 6 stemmen, terwijl de heer de Vries 5 stemmen op zich vereenigde. IV. Alsvoren van dubbeltallen voor 3 leden van het College van Zetters. g. proces-verbaal van van den Gemeente-Ontvanger op 9 Juli jl. h. een schrijven van Ged. Staten, waarbij aan R. J. v. d. Weij, als huurder der Buma-Zathe, een huur- vermindering van f 500,is toegestaan i. Plan voor een veemarkt van de heeren Dokkum, Camphuis en Risselada. j. een schrijven van den heer Heiligers te Gro ningen, dat hij zijne sollicitatie voor leeraar in de Hoog- duitsche taal aan ’t Gymnasium en de Hoogere Bur gerschool intrekt; k. een schrijven van den heer Hazen te Groningen, met een gewijzigde concessie-aanvrage voor ’t leggen eener bronwater-leiding. Verder is nog ingekomen een adres van den heer Alle de Haas, verzoekende wegens drukke werkzaam heden, eervol ontslag met ingang van 1 Oct. a. s. uit zijne betrekking als onderwijzer in Tteekenen, aan de Herhalingsschool. Ook is nog ingekomen een schrijven van de heeren F. Blok en F. de Wolf, dat zij wegens te late opleve ring van het door hen aangenomen werk, verbreeding der Kade, enz., in eene boete zijn vervallen van 23 X f 10 f 230, wat echter zijn oorzaak vindt in te late levering van ijzerwerk, weshalve zij verzoeken van bedoelde boete kwijtgescholden te worden. De Voorzitter stelt voor: het eervol ontslag van mej. Nieuwenhuis thans te behandelen en dat ontslag met ingang van 1 September eervol te verleenen. Wordt alzoo besloten. Verder ’t schrijven van den heer Hazeu aan te hou den en te behandelen, wanneer de concessie-aanvrage om een bronwaterleiding van den heer Eijdman te Delft, in behandeling komt; ’t adres van de heeren Blok en de Wolf in handen te stellen van den Gemeente-Architect, ten fine van advies: ’t plan voor een veemarkt van de heeren Dokkum, Camphuis en Risselada met ’t voorstel daaromtrent van de Commissie voor openbare werken, in handen te stellen van den Gemeente-Architect, om eene bereke ning van kosten te maken, en deze dan gelijktijdig te behandelen en te vergelijken. Nu de heer Heiligers zijne sollicitatie heeft inge trokken als leeraar in de Hoogduitsche taal aan de Hoogere Burgerschool en ’t Gymnasium en de overge bleven sollicitant niet ’t volledig radicaal heeft, stelt de Voorzitter voor, op advies van Ged. Staten, eene nieuwe oproeping te doen en wel dan, wanneer de examens achter den rug zijn, omdat er zeker dan wel zullen zijn, die het vereischt radicaal hebben verkregen. Verder worden de niet-gememoreerde stukken voor kennisgeving aangenomen. De heer Johs Gorter vraagt of het door hem heden middag ingezondene ook nog in behandeling komt; hierop zou hij zeer prijsstelten, daar ’t de bouwver ordening betreft. De Voorzitter antwoordt dat er heden zooveel pun ten ter behandeling zijn, waardoor hij vreest dat er geen tijd over zal blijven. De heer Beekhuis zou er wel voor zijn, heden die bouwverordening nog te behandelen, daar er anders zeer zeker weder op onmogelijke plaatsen gebouwd zal worden, hij meent dat de verordening zoo wel in N COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1