MEOWS- m AhVEKTEiHTIEBLA» VOOR XSEEk M 01STREKE1 Bekendmaking Hinderwet. j I VER UI T ZUIDEN. MrijvM voor üe Nationale Militie. LICHTING 1900. Iets over het bisWI Harinxma. Zij ÏTo. 100. Woensdag 14 December 1898. i FEUILLETON, 53e Jaargang. in dit blad Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. B E K E N D M AKIN G. Officiëele Advertentiën. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Gratis. KENNISGEVING. KENNISGEVING. if ’s morgens 9 tot Oordeel nu zelf, Ier ne Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der HINDER WET; Brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier Gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen die zich thans op dit blad abonneeren, ont vangen de nog in dit jaar verschijnende Nos. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis de volgende De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 1 December 1898, no. 43, le af- deeling J, alsmede op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jacht in de provincie Friesland, voor zoover betreft de jachtbedrijven, genoemd in art. 15, letters b, c, d, e en g, der voormelde wet, namelijk de jacht met windhonden, die met schietgeweer met of zonder staande honden of brakken, het schieten van water wild, het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet en het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, zal worden gesloten op Zaterdag den 24 December 1898, met zonsondergang. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden af- gekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 6 December 1898. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 12 December 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, JAC. van der LAAN, Secretaris. van die dingen waar- e Wilt ge iets koopen of verkoopen, hu ren of verhuren, vraagt ge dienstboden of biedt ge uw diensten aan, plaats dan deze en alle andere advertenties en ge geeft daaraan voor weinig kosten eene flinke publiciteit. r r Roman van WOLDEMAR URBAN. 19. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Militie; Brengen ter openbare kennis, dat bij Hoofdstuk III dier wet, handelende over de Inschrijving voor de Militie, onder anderen voorkomt het navolgende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande acht tien maanden in Nederland verblijf hield; 3. hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerlgheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de verzoekschrift met bijlagen van HIJLKE van der ZEE, mast-, blok- en pompmaker te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het plaatsen van een GASMOTOR in het gebouw, gemerkt Wijk 18, no. 30, kadastraal bekend gemeente Sneek sectie D, no. 608, staande buiten ’t Oost; Dat op Woensdag den 28 December e. k., des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwa ren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente in de gewone bureau-uren van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 14 December 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/., cent. Groote letters naar plaatsruimte. Zevende Hoofdstuk. (Vervolg.) «Galvan!* riep ook het jonge meisje uit; maar dat was een kreet die onwillekeurig in ’t hart greep, zoo veel liefde en blijdschap sprak er uit. Haar oogen glinsterden, hare handen, die zij met vurig verlangen haar broeder toestak, beefden, en haar lippen trilden zenuwachtig, alsof zij niet kon afwachten, ze op de zijnen te drukken. «Zustertje!* riep graaf Galvan blij en opgeruimd, »hoe gaat ’t, hoe gaat ’t?” Hij stak haar van het paard de hand toe, en con- desa Pepita ging opstaan in het rijtuig, om zijn hand haastig te grijpen en te drukken. Maar dat scheen nog niet voldoende voor haar teergevoelig hart. Met van geluk stralende oogen, wat haar gezicht geheel op helderde, fluisterde zij zacht en min of meer be schaamd: «Neem mij bij je op ’t paard, Galvan. Wilt ge Soli man heeft ons al zoo vaak samen gedragen.* «Kom dan, kind!* «Pak mij maar stevig beet, Galvan! Ik ben im mers niet van porcelein en zal niet breken. Ha! Galvan Met beide handen omvatte hij de tengere, fraaie gestalte zijner zuster, zich ver over het paard bui- «Galvan «Laat dat maar! Je moet eerst maar zien en dan geef je mij er een kus voor en alles alles is betaald. Zoolang ik leef, zal je de wereld nooit van haar leelijksten kant zien, dat beloof ik je. Maar laat dat rusten. Dat spreekt van zelf. Dus daarover geen woord meer. Zeg mij liever, hoe ‘t op ’t slot gesteld is. Wat doet de oude Barbara?*) Vertelt ze je nog altijd roovergeschiedenissen?* «O, meer als ooit en de eene al huiveringwekkender als de andere. Als wij gedurende de lange, lange zon nige dagen op ons eenzaam balkon te Valverde zitten, waar wij niets hooren als het ruischen der golven van de Ebro en het gepiep der krekels in de wijn gaarden, dan vertelt zij mij de vreeselijkste geschie denissen, die slechts op Gods aardbodem kunnen ge beuren. Zoo pas nog heeft zij mij op haar eigen aardige manier eene verschrikkelijke geschiedenis van Pedro Ayala verteld.* «Ha, ha, hal* lachte graaf Galvan luidkeels en on gedwongen. «Van den «koning der smokkelaars?* «Ja, van dien zelfde.* «Dus ook onze oude Barbara weet geschiedenissen van hem ’t Is wonderlijk welk een verbeeldings kracht ons volk bezit. Van de Pyreneën tot aan de De verhouding tusschen het dienstdoend per soneel en de heeren en mevrouwen is in Spanje we zenlijk iets anders als in de meeste andere landen. De dienstboden erven in de families als ’t ware van geslacht tot geslacht over. Iemand wegsturen, omdat hij wel wat te oud wordt om te werken of te bedienen, of omdat de familie-zelf in slechtere conditie geraakt, komt bijna nooit voor. Vreugde en smart wordt samen gedeeld als in éene familie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis de volgende De COMMISSARIS der KONINGIN in do provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 1 December 1898, no. 44, le af- deeling J, alsmede op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden: 1". dat, behoudens de onder 2° en 3° van dit be sluit vermelde uitzonderingen, de visscherij in de pro vincie Iriesland van 1 Januari 1899 af tot nadere aan kondiging zal zijn gesloten; 2°. dat de visscherij in de rivier de Linde zal zijn gesloten gedurende de maanden Maart, April en Mei 1899 3°. dat met de palingvisscherij, door middel van aalfuiken, voorshands op den bestaanden voet kan worden voortgegaan. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afge- kondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 6 December 1898. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 12 December 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. (Slot.) Friesland had altijd zijne vrijheid behouden of wist zich na tijdelijke onderworpenheid weer vrij te maken. In 1495 echter waren de ge schillen zoo erg en veelvuldig geworden, dat een der onderliggende partijen vreemde hulp inriep. Wij willen de verdere twisten van Bokke H. met de Galama’s niet bespreken, evenmin hoe Juw Jongema weer uit Bolsward verjaagd was en zich te Leeuwarden bevond. Juw zond een geslepen Bolswarder, Bokko Ennis, naar Gelderland om vreemde hulp. Zeshon derd man, onder Daam van Tijl en Jonker Fox (een Zuid-Duitscher) kwamen te Leeuwar den. Vandaar trokken zij naar Bolsward en namen de stad in. Groote verwoestingen wer den te Workum, Arum, Pingjum, Witmarsum gende, en beurde haar met een ruk vóór zich op den zadel. In een ommezien hadden hunne lippen el kaar te pakken en de armen van Pepita slingerden zich teeder om den hals van haar broeder, alsof zij hem nooit weer zou loslaten. Een allerliefst tooneel De fijne, aristocratische en lenige gestalte van graaf Galvan in zijn elegante en buitengewoon fraai klee- dende arragonsche dracht op het trotsche paard, met de fraaie kinderfiguur zijner zuster Pepita voor zich, beiden elkaar vol hartelijkheid en liefde in de armen sluitende. «Waar ben je zoo lang geweest?* vroeg zij. Hij lachte haar vroolijk en gelukkig toe. «Overal en nergens.* «Stoute, stoute Galvan, die ge zijt! Zoolang niets van je te laten hooren, terwijl je weet, dat je kleine zuster de uren telt tot aan je komst. Wanneer ben je gekomen?* «Zoo pas. Ik ben voor een klein half uurtje op het slot aangekomen, maar vond je daar niet en kon niet langer wachten, je te zien. Daarom zadelde ik zoo spoedig mogelijk Soliman en reed je tegemoet.— En gij? Wat hebt gij uitgevoerd zoolang ik niet hier was? Waar kom je nu vandaan?* Zij vleide het kopje stil tegen zijn schouder en fluisterde zacht: «Ik ben in de kerk geweest en heb de heilige madonna del Pilar gebeden, dat zij je in haar bescherming neemt. Wat zou ik anders doen? Wat kan ik anders voor je doen?* «Gij zijt «Stil, Galvan. Heb je ook wat voor mij mee gebracht «O, je zult in je schik zijn, Pepita. Ik heb uit honderden een mantille voor je uitgezocht, mooier als een prinses ze draagt vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitens lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4. van den buitenslands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in ’s Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te wor den ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Bur gemeester en Wethouders aan te geven tusschen den Isten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, inge zeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, vol gens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zin sneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder bekend, dat op Woensdag den iden Januari 1899 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari 1899 hun 19de jaar waren ingetreden, en die alzoo geboren zijn in 1880. Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek, den 2den December 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. Sierra Nevada vertellen de menschen elkaar de wonderbaarlijkste avonturen van dien man. Nu is hij hier, dan daar, speelt de voorzienigheid bij armen en ongelukkigen, redt de vervolgden en is een geesel voor alle politie- en militaire posten. Hij volbrengt wonderen van dapperheid en sluwheid zijn naam wordt een mythe, en heden morgen kocht ik te Madrid niet minder als zes verschillende dagbladen, die allen zijn portret brachten.* «O, laat hem mij zien, Galvan! Barbara zegt dat hij zoo’n knappe, mooie man is.« «Wat?* riep hij lachend uit, «heeft de oude Bar bara hem dan gezien?* «In de krant.* «Ha zoo. Hier zijn de kranten. of hij zoo knap is als ik, of nog knapper.* «Spot niet, Galvan. Er zijn mee men den gek niet mag hebben. Laat zien. Laat mij dat spaansche wonder eens kijken.* Half in zijn armen liggende, waarmee hij de teu gels van het paard vasthield, sloeg zij de kranten uit elkaar en bekeek de portretten bij de rij af. «Maar dat zijn immers allemaal verschillende por tretten, Galvan, die ook niet ’t minste op elkaar ge lijken.* «Dat ’s dan ook juist het dwaze van de zaak.* «Dien man hier moet ik kennen.* «Wat?* riep haar broeder plotseling haastig uit. «DezeIk geloof, dat ’t een tooneelspeler is, dien ik ’t vorige jaar in den schouwburg te Saragossa ge zien heb.* Wordt vervolgd. R COURANT. it. 4 St ting. 'g- :ing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1