WW8- ES ADVERTENTIEBLAD VWR SJEES ES «I8TIM. Parelvisscherij. VER IN T ZUIDEN. Nieuwjaarwenschen Zij FEUILLETON. Woensdag 21 December 1898. 53e Jaargang, No.. 102. Officiëele Advertentiën. KENNISGEVING. INVOER VAN RUNDVEE IN BELGIË. Gratis. in dit blad Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. Wilt ge iets koopen of verkoo- ge it goud- gevaarlijk vak is, Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. De BURGEMEESTER van Sneek brengt naar aan leiding eener bij hem ontvangen missive van den Heer Commissaris der Koningin in Friesland, dd. 16 December 11. 3de Afdeeling Statistiek no. 677, ter openbare kennis, dat de invoer in België van melk koeien uit Nederland langs het station Santvliet is verboden. Sneek, den 19 December 1898, De Burgemeester voornoemd, ALMA. ch- hte In.” der der ok er- m- >n- er- fd il- rd te in :n ir n die zich thans op dit blad abonneeren, ont vangen de nog in dit jaar verschijnende Nos. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. By abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Zevende Hoofdstuk. (Vervolg.) Nog slechts eene enkele bekoorlijkheid, die juist door het melancholieke verval gewonnen had, bood het slot Valverde aan, en dat was: zijn schilderachtig, heerlijk balkon, dat breed en gemakkelijk als eene gaanderij aan het zuiderfront, zich onmiddellijk boven de rivier verhief. Dat was zóó’n heerlijk plekje, dat ’t zelfs in Spanje en in de spaansche sloten tot de grootste schoonheden behoorde. Op prachtig gedraaide pilaren van porfier rustende, verhief zich het rijk versierde en gebeeldhouwde houtwerk; rechts en links twee reusachtige hellebaardiers van marmer, aan wier hel lebaarden de tienda dat wil zeggenhet tegen zon en regen beschermend dekkleed hing, dat ook nu uit heldere, elegant rood- en geelgestreepte wollen stof bestond. Van beneden tot hoog boven die tienda woekerden allerlei slingerplanten, verbena’s, winden, wilde wijngaard en zoogenaamde Judasbloemen, die in het vroege voorjaar uit alle hoeken en kanten met hun tallooze, het geheele gebouw overdekkende azuur blauwe bloemen omhoog schoten. Dit balkon met zijn bonte kleurenpracht en levendige vlugge architectuur, In de paleizen der vorsten, in de hotels der geldkoningen, wat treft men er eene weelde aanDe kostbaarste dingen schijnen er bijna geen waarde te bezitten. Het is al schittering van goud, van edelgesteenten, van paarlen. En die vorsten door geboorte of fortuin denken er misschien weinig aan, welke moeiten en geva ren verbonden zijn aan het verkrijgen dier kost baarheden. Welke verschrikkelijke nood, welke ramp zalige toestanden heerschten altijd in een land, waarheen het pas ontdekte goud of edelge- steentje de menschen trekt, die door den z.g. goudkoorts heeten aangetast. Wie herinnert zich niet, gelezen te hebben van de ruwe toe standen in Californië, wie las het vorige jaar niet van de onoverkomelijke hinderpalen, die de natuur van Klondyke aan de menschen in den weg stelde. Maar ook het zoeken van paarlen is een hoogst moeilijk werk en toch is al sinds eeuwen het beroep van parelvisscher uitgeoefend. In de golf van Perzië, bij de Solo-eilanden, aan de kust van Algiers, aan de kust van Midden-Amerika en vooral bij Ceylon wordt een soort van oneetbare mosselen aangetrof fen, die in het vleesch doffe witte bolletjes af scheiden, de paarlen, die reeds in de oudheid een lievelingssieraad der vrouwen waren. In vroeger tijd was de zucht om met paarlen te schitteren tot eene ongelooflijke hoogte ge stegen millioenen werden er aan verspildmen droeg ze als borduursel op kleederen, schoe nen, tuigen en wapenen. Men schreef er ge neeskundige kracht aan toe, en de Oostersche volken doen dit nog. Wij weten nu wel, dat hieryan geen sprake is en de paarlen uit dezelfde stof bestaan als de schelp van een oester of het huisje van een slak, nl. uit eenvoudig weg, koolzure kalk. Hoe de paarlen ontstaan Volgens een Indisch verhaal uit regendrop pen, die door den parelmossel wordt opgevan gen, om door de verwarmende zonnestralen tot paarlen gevormd te worden. Wij weten nu, dat deze bolletjes in het lichaam van het diertje gevormd worden. Wanneer kleine voorwerpen, als zandkorrels of eieren van zeedieren in de schelp komen, worden ze met een laag koolzure kalk bedekt Roman van WOLDEMAR URBAN. 21. -- kende, uitkijkende en droomende, toen ontwikkelde zich allengs in hem de overtuiging, dat al het hoo- gere in den mensch leugen was, en dat hy die ’t hoogst staat, juist het meest liegt. Alle menschen zoo dacht Galvan bij zichzelf beliegen elkaar, als zij over deugd, over patriotisme, over liefde tot den naaste enz. praten zooiets bestaat niet. Een gren- zenlooze verachting voor alles wat zich mensch noemt, was bij Galvan ’t gevolg van die levensbeschouwing. Zelf alles ontkennende, wilde hij ook niet van ande ren gelooven dat zij uit goede beweegredenen handel den, en waar zulks al niet te ontkennen viel, daar beschouwde hij als domheid, wat niet tot de rubriek slechte neigingen te herleiden was. Het eigenlijke le- vens-element werd voor hem: haat tegen al het be staande en een onverzoenlijken strijd tegen alles wat zich tegenover hem plaatste. Maar mensch blijft mensch, en een menschenhart verloochent zich nooit, ook niet bij dergelijke afgronden. Dezelfde man die zoo dacht en de leugen tot zijn le- vens-devies verhief, door middel waarvan hij lachende en vleiende, zoetelijk keuvelende en tiranniek heerschende, zonder verschooning den strijd om ’t bestaan en om 't bezit voerde, diezelfde Galvan conde de Valverde beminde zijn zuster, zijn kleine half verlamde Pepita, bepaald afgodisch. Hoe dikwijls kwam hij alleen naar Valverde om zijn zuster te zien! Hoe koelbloedig, met hoeveel ware doodsverachting stelde hjj zich aan alle gevaren van zijn misdadig bedrijf bloot alleen uit liefde voor de kleine, ziekelijke, hulpelooze Pepita. Want hij hield blijkbaar meer van zijn zuster als van zichzelf, daar hij zich anders niet aan dergelijke ge varen zou hebben blootgesteld. Hij had Valverde Evenals het vorig jaar, geven wij ook thans onzen lezers de gelegenheid in het Nieuw- jaarsnummer hunne te plaatsen; wij hebben ook nu weder den prijs op 25 cent gesteld en verzoeken be- 1 leefd vroegtijdige inzending. Dit balkon was dan ook gewoonlijk de verblijfplaats van graaf Galvan, als hij althans op ’t slot Valverde vertoefde; wat echter tot groot leedwezen zijner zus ter in de laatste jaren gedurig minder en zeldzamer het geval was. Hier, waar de blik vrij en ongehinderd over het uitgestrekte Ebro-dal dwaalde; waar in de drukkend heete namiddagen het gemurmel der golven mijmerend omhoog klonk als verwijderd sirenengezang, hier had Galvan vroeger vaak urenlang gelegen en over de wereld en zich-zelf nagedacht. Hier was ’t ook geweest, dat de verpletterende tijding van het overlijden van zijn vader en van ’t ineenstor ten van zijne maatschappelijke positie hem bereikt had waar de schare schuldeischers van zijn vader hem ver rast had; van Hem, die toen nog weinig meer als een knaap was, betaling verlangende, en toen hij daaraan natuurlijk niet voldoen kon, in verwenschingen en be- leedigingen losbarstende, die nu nog menigmaal in de borst van den trotschen, heerschzuchtigen Galvan na klonken. Zijn handen balden zich ook nu nog, als hij er aan dacht, hoe leelijk men toenmaals hem en zijn zuster, het arme hulpelooze kind, had beet gehad; hoe de bezittingen, die tot Valverde behoorden, ver kocht en vervreemd, hoe men het meubelair en alles wat niet spijkervast in ’t slot was, weggesleept had. Hier was ’t ook geweest, dat een woekeraar uit Bar celona, toen Galvan hem voornaam uit de hoogte had te woord gestaan, hem een domme jongen genoemd en hem geslagen had. Nooit had Galvan dat ver geten. Hij was toenmaals achttien jaar. De man was allang dood, maar de vlek op Galvan’s wang, die zijn hand er geslagen had, brandde er nu nog, als hij daaraan dacht. De duiker vult, voor hij te water gaat, ooren en neusgaten met katoen of was, haalt de longen vol lucht, neemt een spons met olie in den mond en daalt snel naar beneden. Ge woonlijk zinkt hij 30 a 35 Meter, eer hij de parelbank heeft bereikt. Hier gekomen, ver zamelt hij zoo snel mogelijk de mosselen, die in zijne nabijheid zijn. Na enkele minuten kan hij het in de diepte niet langer uithouden en trekt aan het touw, op welk sein de mannen in het schuitje hem snel naar boven trekken. Na de eerste vijf duikers begeven zich vijf andere in zee; vervolgens komt de derde en eindelijk de vierde ploeg; en zoo wisselen de mannen elkaar geregeld af. Tegen vier uur des middags keert de geheele vloot naar het strand terug en heerscht er een levendig ge woel, een echte Indische markt met veel ge schreeuw en waarbij ieder moet toezien niet bedrogen te worden. Kleine paarlen is door gaans het betaalmiddel. De grootte der paarlen is zeer verschillend. De prachtstukken bereiken de afmeting van een kers en worden duur betaaldde kleinste zijn niet veel grooter dan een papaverzaadje. De hoofdkleur is het eigenaardige matte withet paarlwit met een zilverachtigen weerschijn. De paarlen uit de Perzische golf hebben min der glans en eene geelachtige kleur. Verder vindt men paarlen in alle kleuren: blauw, roodgrijsbruinzelfs koolzwart en kleurig. De duiker moet natuurlijk haastig werken en heeft geen tijd te onderzoeken, wat hij bijeen verzamelt. Vele mosselen bevatten geene paarlen, maar hebben toch nog waarde ze leveren het paarlmoer. Dat het parelvisschen een zal ieder wel begrijpenzoo’n ontmoeting met een grooten haai is nooit amicaal. Het werk verkort echter ook nog het leven. Wanneer een parelvisscher, na vier minuten in het wa ter geweest te zijn, weer boven komt, loopt hem vaak het bloed uit den neus en vaak zelfs uit de ooren. Geen wonder dan ook, dat deze mannen zelden ouder dan een goede dertig jaar wor den. ken van een spaansche grandetrotsch, ongenaakbaar en verachting aan den dag leggende voor alles wat hem omringde, moest eensklaps van zijn maatschap pelijke hoogte afdalen en naar middels omzien om voor zijne zuster en zich-zelf een bestaan te vinden; hij moest afdalen tot die groote lage klasse van menschen, die moeten werken, om te eten. Ja, als hij een gewoon mensch geweest was, dan zou hij ook als zoo iemand hebben kunnen leven. Maar nu, met den titel van een graaf de Valverde, met de opvoeding van een grande, in ’t bezit van een slot men had hem het naakte slot moeten laten houden, omdat het ’t laatste overblijfsel was van het eenmaal zoo reusachtige majoraat was zulks onmogelijk. Slot en titel drukten op hem, die niet wist wat hij morgen eten zou, als eene bespotting, als een vloek. En hij moest dien dragen. Hij, de achttienjarige, moest de erfenis aanvaarden die duizendmaal verschrikkelij ker was als die van een daglooner, die sterft zonder een cent na te laten. Hij had de verplichtingen van zijn stand zonder er aan te kunnen voldoen. Wel licht, als de gelegenheid zich daartoe had aangeboden, zou Galvan getracht hebben door handenarbeid te ver werven, wat hij en Pepita noodig hadden maar deze bood zich niet aan. Hij zou wellicht zijn eigen land met zijn handen bebouwd, met zijn zweet be mest hebben maar dat ging niet, want hij had geen land; hij had slechts een vervallen, half afge brokkeld adellijk slot met een mooi balkon. Hier, op dit balkon was ’t, dat in Galvan voor ’t eerst de menschenbeschouwing ontkiemde, die hem ten slotte tot de meening bracht, dat niet de waar heid, maar de leugen de grootste steun was voor onze en ge geeft daaraan voor weinig kosten eene flinke publiciteit. en er ontstaat daaruit, na verloop van jaren, uiterst langzaam een parel. De parelvisschers weten, dat een gewone parel eerst na 20 jaren gevormd is. Doch welk gevaarlijk bedrijf is het parel visschen. De parelmosselen worden aange troffen op banken, die enkele mijlen van de kust afliggen. Jaarlijks, van Juni tot Septem ber, komen aan de kusten van Ceylon een groot aantal, soms wel 150.000 menschen bijeenpachters, schippers, duikers, kooplieden enz. Nadat de pachtcontracten gesloten zijn en aan ieder de plaats is aangewezen, waar hij met een bepaald aantal schepen en duikers visschen mag, worden aan den oever hutten van bamboe opgeslagen, tot tijdelijk verblijf der duikers. Bij het aanbreken van den dag wordt door een kanonschot het teeken tot het begin der visscherij aangegeven. De booten haasten zich om op hunne plaats te komen. In elk vaartuig zijn 20 visschers. Vijf er van laten zich tegelijkertijd met een touw naar be neden zakken met een zwaren steen tusschen de voeten. Zij zijn bijna geheel ontkleed; aan den gordel hangt een mand voor de mos sels en de hand is gewapend met een scherp mes, om ze van de rotsen los te maken, alsook ter verdediging tegen de vraatzuchtige haaien, die hen voortdurend bedreigen. In Amerika komt een zeer groote haai voor, de menschenhaai of tintorera, die meer dan 5 Meter lang is. De duikers daar hebben als wapen een stacato in hun gordel hangen, een stevig stuk hout met een ferme punt aan ieder eind. Zoo lang de haai onder hen is, hebben de duikers weinig gevaar, want de mondopening der haai is lang niet voor aan den kop. De haai zou zich dus eerst moeten omwentelen en in dien tijd kan de dui ker wel ontkomen. Is de haai echter boven den duiker en opent hij zijn grooten bek met 5 rijen tanden, dan neemt de duiker de stacato stevig in de hand en brengt hem, zoo ver hij reiken kan, in den muil van het vraatzuchtige dier. De haai, zijn prooi half in zijn bek zien de, slaat de kaken naar elkaar toe, om met één slag den man door midden te bijten. Daar door wordt echter de eene punt der stacato in den boven-, de andere in den onderkaak ge dreven. De haai is dan weerlpos, kan zijn bek niet open of dicht doen, en de duiker gaat zoo spoedig mogelijk naar boven. pen, huren of verhuren, vraagt dienstboden of biedt ge uw diensten aan, plaats dan deze en alle andere ad vertenties arragonsche zonnige dagen op het balkon lag, naden pen voor haar. Pepita behoefde slechts een wensch Galvan, opgevoed volgens de gewoonten en aanspra- als men ’t misschien nergens vindt. OURANT. N

Sneeker Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1