in- er, Mms- M 1IIÏERTEST1ERLJ1I V* SUM ES OSSTREEES. .F ir sr, bbele rende twer- ctuur f 75). „BEKSENGOUD." FIÏÏILL1TOI. vak Uitgevers: POUWELS FALKENA, tegenover’t Tramstation Sneek. Officieele Advertentie». ;yn. o OPMAKING KIEZERSLIJST. in dit blad wor- J. prijs. 16 1“. SNEEK. ard, ch. >ch Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. aten )ede dde- eko- rage INS, '5 '5 ,0 ;o O ct. WgST* Wilt ge iets koopen of verkoo- pen, huren of verhuren, vraagt ge dienstboden of biedt ge uw diensten aan, plaats dan deze en alle andere ad vertenties Roman van E. WERNER, Schrijfster van «Aan het Altaar«, «Fata Morgana*, «De Alpenfee* enz. UITNOODIGING en KENNISGEVING. De Burgemeester der gemeente Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente. Nederlanders, die vóór of op den 15 Mei e. k. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en plaatsing op de Kiezers lijst verlangen, uit: A. 1°. om zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbe lasting betreft in eene andere gemeente of in meer ge meenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden (hoofdsom en Rijks-opcenten), daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljet ten vóór 15 Februari e. k. te doen blijken; 2°. om wanneer hun aandeel in aanslagen in de grondbelasting van onroerende goederen eener onver deelde nalatenschap, als mede-eigenaar, minstens één gulden bedraagt, daarvan vóór 15 Februari e. k. aan gifte te doen en, daarbij het aanslagbiljet of gewaar merkt duplicaat en de noodige bewijzen over te leggen; B. hen, die niet overeenkomstig het bepaalde sub A zijn aangeslagen, en voldoen aan eene der volgen de voorwaarden, hiervan voor zooveel noodig aangifte te doen vóór 15 Febr. e. k. 1“. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den 31sten Januari e. k. sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond: krachtens huur, achtereenvolgens in deze gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen het bedrag hieronder in de tabel vermeld, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter; 2°. dat zij op den 31sten Januari e. k. sedert den bepaald Gemeente I Huur- of Deel der Gemeente. rustelooze drijfjacht, die dagelijksche, opwindende strijd om ’t bestaan «Is deze u dan zoo zwaar gevallen spotte de ma joor. «Ik meende, dat dit tot nu toe een zaak was die uw broer aanging. Dat gij met onverzettelijke dap perheid altijd slechts de brieven met geldswaarde hebt aangenomen, die hij u toezond.* «Ik zal Ernst niet lang meer lastig zijn,* verklaarde de jonge kunstenaar met een beleedigd gezicht. «Ik hoop heel spoedig op eigen beenen te kunnen staan.* «Dat begint ook tijd te worden, Max,* zei zijn oudere broeder ernstig maar volstrekt niet op verwijtenden toon. «Gedurende zes jaren heb ik al je uitgaven te Berlijn bestreden en dat is mij niet altijd gemakkelijk gevallen, want je hadt heel veel noodig. Ik wou je echter in de gelegenheid stellen, je vrij te ontwikkelen en je volle onafhankelijkheid verzekeren bij je studies. De weg is je nu geopend; bewijs nu, wat je kunt.* «Ja, als het vak maar niet zoo bezet was!* ant woordde Max op zeer prozaïschen toon. «Alles werpt zich tegenwoordig op de kunst, er blijft geen ruimte meer over voor den op zich zelf staande en zijn ta lent. En daarbij die nijd, die jaloezie bij elk succes en bovenal die boosaardige critiek met haar eeuwige vitterijen; ’t is een ongelukkig bestaan!* Ernst trok de wenkbrauwen samen. «Is dat nu je geheele geestdrift voor je beroep?* «Geestdrift!* Max nam een tragische houding aan. «O, die verliest men gauw genoeg. De kunst en de roem zijn ten slotte ook maar hersenschimmen, 't Is vreeselijk zulks te ei kennen, maar’t is onvermijdelijk. Ik heb trouwens geen idealen meer. Het leven ver teert ze allen, ’t Is mij vaak, als was ik een uitge brande krater.* Wordt vervolgd. beetje theatraal was, evenals zijn overigens onberis pelijk costuum, maar een en ander stond hem goed. De jonge kunstenaar was in elk geval, wat men in de salons een interessante verschijning noemt. »Ik was een beetje van streek door de reis van gis teren,* antwoordde hij. «Eerst die lange reis met den trein van Berlijn en vervolgens van Neustadt naar hier nog drie uren in een rijtuig, dat maakt iemand doodmoe, dat kunnen mijn zenuwen niet uithouden.* «Dus gij hebt ook zenuwen meêgebracht, Max?* vroeg Hartmut. «Gij schijnt dus echt modern gewor den. Laat je eens goed bekijken, je ziet er werkelijk wel een beetje afgetakeld uit.* «Heer majoor!* zei de jonge man met min of meer spijtigen nadruk. »Ha zoo, gij neemt dat kwalijk? Men mag mijnheer den kunstenaar en toekomstigen Rafaël zeker niet meer bij zijn voornaam noemen?* Max maakte een halve buiging. «Excuseer, heer ma joor, den ouden vriend van mijn broeder sta ik gaarne die vroegere vertrouwelijkheid toe.* «Staat gij toe? Dat doet me pleizier en ik zal dan ook van uw welwillend verlof gebruik maken. Maar gij komt als uit de lucht gevallen. Wat verschaft ons dan toch eigenlijk de zoo plotselinge eer uwer te genwoordigheid «Ja, Max, dat zou ik ook wel willen vragen,* viel nu ook Raimar in. «Gij komt zoo onverwacht; is er soms iets gebeurd?* «Wel neen, volstrekt niets,* verzekerde Max. «Ik voelde alleen behoefte aan een beetje rust en ontspan ning. ’t Is waar, gij kent die behoefte niet, Ernst. Gij moogt er God wel voor danken dat gij hier rustig in uw stil Heilsberg zit en niets hoort en ziet van de drukte en beweging eener wereldstad. Die eeuwige, ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. vertoonde inderdaad nog geen zweem van ouderdom en in het dikke blonde haar was geen enkel grijs haartje te bespeuren. Raimar wierp op hem een lan gen, somberen blik. «Ja, gij dat ’s wat andersGij waart altijd met lijf en ziel bij je beroep, gij hebt altijd le midden van ’t bedrijvige leven gestaan. Ik heb tien jaren lang mijn kracht verspild, moéten verspillen aan bekrompen alledaagschheid en dan blijft voor ’t leven niets meer over.* «Ernst, doe me nu pleizier en neem niet zoo’n air van flauwe berusting aan barstte Hartmut los. «Word desnoods bitter tegen het lot en den schandelijken streek dien ’t je gespeeld heeft, maar deze droefgees tige toon kan ik niet verdragen, en die zal ik er uitja gen, al zou ik dan ook een donderbui moeten loslaten.- De aangekondigde donderbui kwam gelukkig niet tot uitbarsting, want juist trad een jonge" man het huis uit en naderde met een min of meer slaperig «goeden morgende beide heeren. «Goeden morgen, Max,* zei Raimar, zich omkeerende. «Komt gij eindelijk te voorschijn?* «Ja, ’t is elf uur,* bevestigde de majoor. «Zoolang heeft de jongeheer in de veeren gelegen.* Max Raimar trok een stoel bij en ging zitten. Hij was vrij wat jonger als de notaris en opvallend knap, waarvan hij zich echter ook volkomen bewust scheen. De broeders hadden eigenlijk slechts de donkere kleur van haar gemeen en de donkere oogen, die bij den oudste echter veel dieper waren en veel meer uitdruk king hadden, maar overigens bestond tusschen hen nauwelijks eenige gelijkenis. Ernst was in zijn uiterlijk de eenvoudigheid zelf, maar er lag toch een onbe wuste voornaamheid in, die zich nooit verloochende. Max had een zweem van genialiteit over zich, die een en ge geeft daaraan voor weinig kosten eene flinke publiciteit. bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den Sisten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de gom, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter 2°. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde per soon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pen sioen van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide ge vallen veikeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen d :n samengeteld 3”. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor haren mandie van minderjarige kin deren wegens goederen, waarvan hun vader het vrucht genot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor de mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbelasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, iudien hij het ge volg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrij kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dierfabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°, als vast week-, veertiendaagse!!-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gemeenten door Ons, Gedepu teerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verande ring van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, ge wijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Krachtens art. la worden in 1900 alléén ambtshal- .veop de kiezerslijst geplaatst zij, die zijn aangesla gen in de grondbelasting (voor een bedrag van ten minste één gulden) over het dienstjaar 1899, in de ver mogensbelasting of in de bedrijfsbelasting van het dienstjaar 1 Mei 1898—1 Mei 1899; of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belas ting over het dienstjaar 1899; een en ander, mits het te dier zake verschuldigde t ij d i g zij voldaan. In de tabel, bedoeld in de artt. 1 en 2 der Kies wet, is voor zoover deze gemeente betreft, het volgende Mini- Vrije wo- Vrije mum in- ningof kost en komen, inwoning bedoeld in artikel lnwonino U 2°. 2. 2. f 1,25 f 350.— f 62,50 f 250. -. De formulieren tot het doen van aangifte zijn koste loos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met in achtneming van het volgend voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift «Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet” en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Voorts wordt nog onder de aandacht gebracht, dut het opzettelijk doen van valsche opgaven, waarvan de plaatsing op de Kiezerslijst afhankelijk kan zijn, ge straft wordt als misdrijf, onderscheidenlijk met ge vangenisstraf van ten hoogste één jaar. Sneek, den 23 Januari 1900. De Burgemeester voornoemd, ALMA. lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten (vrije wo ning of inwoning en vrije kosten inwoning komt hier bij mede in aanmerking), van ten minste het bedrag hieronder in de tabel vermeld. of dat zij op den lsten Februari e. k. in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pen sioen van gelijk bedrag, (in de beide laatste gevallen kan, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld); 3“. dat zij op den lsten Februari e. k. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,(nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten min ste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4U. dat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari e. k. alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2". genot van pensioen; 3°. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijkspost spaarbank 4°. aflegging van een examen; Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Jan. e.k. hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2°. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Aan hen die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermelde geval, zal een aangifte-biljet ter invulling worden toegezonden. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt verder uit de Artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende: Abt. 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingeze tenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoo ver zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangesla gen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogingsbelas- ting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld 2 «Nu ja, 't was je moeder zij ruste in vredeMaar nu is zij dood en je broer eindelijk klaar met zijn studies. Nu smijt je, hoop ik, den geheelen rommel hier toch overboord.* «Ernst keek hem verbaasd aan. «Wat moet ik over boord smijten?* «Wel, je heele kantoor met klerk en acten incluis. Of wilt ge misschien je leven lang hier blijven, om met oorkonden te bekrachtigen, dat de een aan den ander een stuk land verkocht heeft, of dergelijke we reldschokkende gebeurtenissen meer? Je bent nu vrij; welnu, weg dan ook uit dit erbarmelijke Heilsberg en het volle leven weer in!» Raimar lachte even, maar ’t was een mat, hopeloos lachje. «Nu nog? Op mijn leeftijd? Daarvoor is ’t te laaf.* -Onzin!* zegt de majoor kort en bondig. Op jou leeftijd? Of ben je soms al een grijsaard met je zeven en dertig jaren? Kijk mij dan eens aan! Ik ben drie jaar ouder, maar men moest ’t eens in ’t hoofd krij gen mij oud te noemen!* Hij sprong op en ging in streng militaire houding voor zijn vriend staan. De statige, robuste gestalte R COURANT, ging, ion.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1