ft VOOR SM ES OilSTREkES. „HEKSEKGOÜD." MfflWS- EI ADVERTE5TIEBLAM F8ÏÏI1L8TOH. Zaterdag 27 Januari 1900. 55e Jaargang. AFKONDIGING. AFKONDIGING. ST ITo. 8. Uitgevers POUWELS FALKENA, tegenover ’t Tramstation Sneek. Officieele Advertentiën. f h~ de volgende 50 M2 tot 100 M2 200 M2 300 400 500 600 700 800 900 COURANT. verschuldigd zijn: 5. voor 6. 7. 8. van 9. 10. 11. 12. f van I .1 2. 3. 4. van- ataanplaatsen in de Ge- maar ver- x> Van a. b. c. a. b. c. 12 jaar en daarboven f 5, - 2,50 1,25 0,50 0,25 VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag, den 27 Januari 1900, des namiddags ten 61/, uur. Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. Beslissing op het adres van A. L. Hansma. Benoeming van eene onderwijzeres ter assistentie in de handwerken aan school no. 3. Aanvulling van het raadsbesluit van 25 November 1899, inzake onderwijzerstraktementen. Goedkeuring der rekening van den Waagmeester, over 1899. Adres van J. J. de Beer, houdende verzoek om res titutie van schoolgeld. Alsvoren van Sipke F. de Jong, betreffende be- looning als IJker der botervaten. Alsvoren van J. W. Meijer, tot aankoop van eenige strookjes gemeentegrond. Alsvoren van J. B. H. Baro, betreffende de aanleg van straten, enz. Uitbetaling uit denpost voor onvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1899. Reclames tegen het kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1899. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten lo. dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 19den December 1899 is vastgesteld navolgend besluit De Raad der Gemeente Sneek Gelet op het bepaalde bij artikel 14 der Wet van den 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156) Besluit Vast te stellen de volgende Verordening A. 3 De majoor was achterover in zijn stoel gaan liggen en keek met een ondeugend lachje naar den jongen heer, die zich-zelf blijkbaar als bijzonder interessant beschouwde bij die pessimistische bekentenissen. »Heel mooi gezegd!» merkte hij op. «Uitgebrande krater is goed’t is slechts de vraag, of er iets viel te verbranden. Ernst, wat zeg je nu eigenlijk van mijnheer je broer met zijn kraterziel «Max en ik, wij begrijpen mekaar al lang niet meer,* zei Raimar koel. »Ik zou echter wel eens willen weten, hoe hij met zulke beschouwingen tot de voorgenomen zelfstandigheid komen zal.* «Dat zal zich wel vinden,* verklaarde Max met een veelbeteekenend lachje. »Ik ben ’t nog niet geheel met mij-zelf eens over mijn plannen voor de toekomst, maar dat zal zich, hoop ik, spoedig ophelderen. Gij hebt er toch niets tegen dat ik hier eenige weken blijf?* «Het ouderlijk huis staat altijd voor je open, dat weet je, maar wat wilt gij dan wekenlang te Heilsberg? Anders beschouwdet gij elk hier gebracht bezoek als eene opoffering en hebt het steeds zooveel mogelijk bekort.* «Ik zoek immers ditmaal slechts ontspanning*, ver- Roman van E. WERNER, Schrijfster van «Aan het Altaar*, «Fata Morgana*, «De Alpenfee* enz. ADVERTENTIéN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’4 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Voor het stellen van een steenen of metalen ƒ3,- van een houten gedenkteeken ƒ2,- van een graftuin of het ƒ1- van een grafzerk over twee ƒ6,- een grafzerk over drie ƒ7- leedigde, half zelfbewuste houding het hoofd ophief. «Ik zou niet weten, heer majoor, wat daar voor bij zonders aan was. Ik verkeer, zooals ik zei, heel veel bij de Marlows en<zal op haar uitdrukkelijken wensch, eerstdaags de jonge dame portretteeren. Ik geloof dat ik haar niet onverschillig ben, maar te Berlijn is zij altijd door zoovele anderen met de deftigste namen en titels omringd, daar kan men zich nooit laten gelden. In Gernsbach op het land, gaat dat gemak kelijker, daar staat men alleen op den voorgrond.* »Nu, mijn smaak zoudt ge niet zijn, Max, hoe knap ge ook zijt,« zei de majoor droog. »Maar smaken ver schillen en de toekomstige bezitster van een millioen kan immers in haar overige eischen ook wel beschei den zijn.* Max beschouwde ’t beneden zijn waardigheid, acht te slaan op dien uitvalhij wendde zich tot zijn broe der, die nog geen woord gesproken had. «Ik behoef tegenover jou natuurlijk geen geheim te maken van mijn wenschen en verwachtingen, maar ’t blijft natuurlijk onder ons. Ik heb voorloopig volstrekt geen zekerheid, maar ik geloof te mogen hopen. Dan behoefde ik niet langer op jou te steunen, je hebt of fers genoeg voor mij gebracht «Voor je toekomst als kunstenaar heh ik ze gebracht!* viel Raimar hem in de rede. «Daarmee schijnt ’t nu uit te zijn. Volgens je uitlatingen van straks zoudt ge de kunst eenvoudig den rug toekeeren als je een millioen trouwt.* De jonge man raakte een oogenblik in verlegenheid bij deze met volle scherpheid uitgesproken woorden, die bepaald het doel schenen te treffen; maar ver volgens trok hij met eene uitdrukking van minachting de schouders op. »lk geloof dat ge er mij een verwijt van wilt ma- ambtenaar bedoeld bij art. 261 der gemeentewet, ken nis worden gegeven, die daarvan, overeenkomstig art. 275 der genoemde wet, proces-verbaal zal opmaken en dit ter handstellen aan den gemeente-ontvanger, die onmiddellijk zal overgaan tot de maatregelen, voor geschreven bij de artt. 258, 259 en 260 der gemeente wet, terwijl ook de artt. 261, 262, 269 tot en met 273 en 281 dier wet van toepassing zijn. Art. 8. Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek, bij zijn besluit van den 19 December 1899 no. 3. ALMA, Voorzitter. JAC. van der LAAN, Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 26 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. VERORDENING op de invordering van Begrafenisrechten in de Gemeente Sneek. Art. 1. De invordering geschiedt bij gaardering door een beambte door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen. Art. 2. Van de ontvangst dezer gelden zal, in een vooraf door den Burgemeester geparafeerd register, aanteekening worden gehouden en de opbrengst in de eerste acht dagen der maanden Januari, April, Juli en October worden gestort in de gemeentekas, tegen quitantie van den Ontvanger, die aan Burgemeester en Wethouders zal worden overgelegd voor of op den laatsten dag dier maanden. Art. 3. De rechten sub 1°, 2’, 36 en 12° der ver ordening op de heffing van begrafenisrechten zijn ver schuldigd door den persoon, die de begraving heeft aangevraagd en invorderbaar dadelijk, nadat de ter aardebestelling heeft plaats gehad. Art. 4. De rechten sub 3a dier verordening moeten bij het opmaken der akte worden betaald. Art. 5. De rechten sub 4° tot en met 11° moeten worden betaald, zoodra de aanvrage is goedgekeurd, en voor en aleer tot het stichten, plaatsen of planten zal worden overgegaan. Art. 6. De rechten sub 13° moeten bij de aan vrage worden betaald. Art. 7. Wanneer iemand weigert het verschuldigde recht geheel of ten deele te betalen, zal daarvan door den beambte, die als gaarder is aangewezen, aan den ƒ3- 1,50 0,75 van De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten: lo. dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 19 December 1899 is vastgesteld navolgend besluit: De Raad der Gemeente Sneek, Gelet op het bepaalde bij artikel 14 der Wet van den 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156); Besluit: Vast te stellen de volgende Verordening: A. VERORDENING op de heffing van Markt- geld voor staanplaatsen in de Gemeente Sneek. Art. 1. Te beginnen met den 1 Januari 1900 zal eene belasting worden geheven onder den naam van marktgeld, wegens het innemen van plaatsruimte voor het uitstallen van koopwaren en goederen en het plaatsen van tenten, kramen en disschen op publieken gemeentegrond. Art. 2. De belasting zal worden geheven: voor het uitstallen van koopwaren en goedeien en het plaatsen van tenten, kramen, disschen enz., vol gens het in art. 3 bepaalde vaste recht. Art. 3. Het vaste recht zal bedragen: Voor, tenten, kramen, disschen enz., zoomede van alle waren of goederen, publieken gemeentegrond in- 10 ct. 5 klaarde de jonge kunstenaar. En daarbij hoop ik hier ook bekenden te zullen aantréffengij komt immers wel in Gernsbach, bij mevrouw van Maiendorf?* «Een enkele keer en dan nog m eest wegens zaken,* luidde het koele antwoord. «Ik ben haar rechtsge leerd raadsman.* «Dat doet er niet toe; wij moeten er de eerst vol gende dagen een bezoek brengen. Ik heb die dame te Berlijn leeren kennen, ten huize barer bloedverwan ten, die zij thans op bezoek verwacht. Mijnheer Mar low en dochter.* De notaris scheen deze mededeeling volstrekt niet te interesseeren, Hartmut echter herhaalde nadenkend: «Marlow? De chef soms van het bankiershuis te Berlijn?* »Ja juist Ja juist een millionairMax sprak dat woord met zekere plechtigheid uit. «Een oude, zeer soliede firma en zeer gezien in de finantieele krin gen. Ik verkeer veel ten huize van Marlowde zoon is voor eenige jaren gestorven, nu is er nog slechts een eenige dochter. Een heel mooi meisje, en natuurlijk van alle kanten gevierd en aangezocht, daar zij eenmaal eenige erfgename is eene brillante partij Raimar ontstelde en sloeg een doordringenden blik op zijn broeder. «Gij schijnt al bijzonder nauwkeurig onderricht zeide hij, maar de majoor viel hem luidkeels lachende in de rede: «Maar Ernst, merkt gij dan niet wat de geniale Max daar heeft uitgebroed? Hij wil trouwen met die erf dochter en den strijd om ’t bestaan als millionair voort- Izetten. Daarom is hij als een bom bij je in huis ko men vallen en dat noemt hij op eigen beenen staan Ernst antwoordde niet op dien uitvalhij keek nog altijd vragend naar Max, die thans met een half be- VERORDENING op de invordering het Marktgeld voor F meen te Sneek. Art. 1. De belasting, bedoeld in art. 2 der Veror dening op de heffing, zal worden geheven bij ver pachting voor een of meer jaren, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders. Art. 2. De belastingschuldigen zullen het marktgeld op eerste mondelinge aanvrage van den pachter moe ten voldoen; meer dan één belastingschuldige voor dezelfde uitstalling zijn hoofdelijk aansprakelijk. Art. 3. In geval van verschil omtrent de invordering beslist de politie, behoudens beroep op Burgemeester en Wethouders. Art. 4. Indien een belastingschuldige weigerachtig is om het verschuldigde te voldoen, zal de pachter hier- van terstond kennis geven aan den hiervoor aangewe zen ambtenaar, die daarvan overeenkomstig art. 275 der Gemeentewet, proces-verbaal zal opmaken en dit ter handstellen aan den Gemeente-Ontvanger, die dan on- middellijk zal overgaan tot de maatregelen, voorgeschre ven bij de ai tt. 258, 259 en 260 der Gemeentewet ter wijl ook de artt. 261, 262, 269 tot en met 273 en 281 dier wet van toepassing zijn. Deze verordening treedt tegelijk met die op de hef fing in werking. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering Voor het plaatsen van ken, dat ik ’t geluk pak, waar ik ’t vind. Neem me niet kwalijk, Ernst, maar ge zit sedert tien jaren in Heilsberg, en wat weet men hier in dit afgelegen kleine plekje van de wereld en hare eischen! Gij kent ze buitendien slechts uit het verleden, toen ze wellicht nog een romantische tint hadden, maar wij kinderen van het heden hebben geen illussies meer. Wij zien wereld en leven zooals zij werkelijk zijn en houden daarmee rekening; derhalve behoort ons de toekomst. Gij hebt met de uwe eigenlijk reeds afgesloten.* Daarmee ging hij opstaan en trad met eene houding, die reeds sterk aan den toekomstigen millionair her innerde, naar een der bloembedden, waar hij een knop afplukte en in zijn knoopsgat stak. «Zeg eens, Ernst,* de majoor sprak halfluid, maar er rommelde iets in zijn stem. «Als jij je door dien dommen jongen nog verder de les lezen en als een soort voorvader uit den voortijd behandelen laat, dan zal ik hem de waarheid zeggen!* Raimar maakte slechts eeneafwijzende beweging en ging-toen eveneens opstaan. «Max!* De geroepene keerde zich eenigzins verwonderd om zijn broeder stond voor hem uiterlijk kalm, uit zijn stem klonk de diepste bitterheid en achting. «Ik wensch je geluk met je plannen voor de toe komst, maar je moet mij daarbij buiten spel laten, en vóór alles wensch ik verschoond te blijven van je wijze lessen, ’t Is voor de eerste maal dat je je een dergelijken toon aanmatigt, en ik verlang dat ’took de laatste maal zij, want ik zal dien niet dulden zoo lang je in mijn huis zijt Wordt vervolgd, nemende, voor iederen dag: per 3 M2 oppervlakte voor elke 3 M2 daarboven onderdeelen er van voor een geheel gerekend. De bewoner van een huis zal op de stoep en de straat vóór het door hem bewoonde huis, des Dins dags tot ’s namiddags drie uur, voor zoover eene goede politie zulks toelaat, zijne eigene waren mogen plaat sen, zonder daarvoor iets als marktgeld verschuldigd te zijn. Ondernemers van zoogenaamde kermisspellen, kunst- vertooningen of andere openbare vermakelijkheden zullen iederen dag voor de ten dienste hunner ver- tooning of vermakelijkheid benoodigde oppervlakte Voor het gebruik van: De groote baar middel kleine 13. Voor boeking of overboeking a. b. c. ruimte van een graf, boven en behalve het recht sub 3af 5, 5. Voor het plaatsen van een grafzerk of het oprich ten van een steenen of metalen gedenkteeken f 5, 6. Voor het plaatsen van een halve grafzerk of hoofdsteen f 3, 7. LA AAA. kruis 8. Voor het stellen of kruis 9. Voor het aanleggen planten van een heester 10. Voor het plaatsen gi aven 11. graven 12. a. b. c. VERORDENING op de heffing van Be grafenisrechten in de Gemeente Sneek. Te beginnen met den eersten Januari 1900 zullen de navolgende rechten worden geheven 1. Voor het begraven op de algemeene begraafplaats van een lijk In een verheven kist Voor overledenen van van 1 tot beneden 1 2. Voor alsvoren in eene platte kist: Voor overledenen van 12 jaar en daarboven f 3, vanjl tot1,50 beneden 1 «0,75 3. Voor het uitsluitend recht tot bet begraven in een graf op de algemeene begraafplaats: a. Voor onbepaalden tijd f 10, b. 15 jaren5,— 4. Voor het stichten van een grafkelder voor iedere Een grafkelder graf voor onbepaalden tijd bepaalden Aldus vastgesteld in de openbare vergadering den Raad der Gemeente Sneek bij zijn besluit van den 19 December 1899 no. 3. ALMA Voorzitter, JAC. van der LAAN, Secretaris. 2o. dat vorenstaand besluit is goedgekeurd bij Konink lijk besluit van den 11 Januari 1900 no. 21; 3o. dat bij het sub 1 vermeld heffingsbesluit behoort, navolgende door den Raad der gemeente Sneek, mede den 19 December 1899 vastgestelde B. Voor 10 M2 of daar beneden meer dan tien tot vijftig M2 100 tot 200 300 400 500 600 700 800 Voor elke Voor opzetten en afbreken zullen volgens boven staand tarief hoogstens twee dagen, gedeelten 20 ct. 50 100 90 80 70 60 50 40 30 20 volgende 100 M2 of daar beneden 10 opzetten een geheel, gerekend worden. Art. 4. Buiten deze belasting vallen de opkomsten uit staanplaatsen op publieken gemeentegrond van die tenten en spellen, welke telken male vóór de ver pachting bedoeld in artikel 1 der Verordening op de invordering, bij name zullen worden aangewezen. De aanwijzing geschiedt door den Raad, en de ver pachting der desbetreffende staanplaatsen krachtens besluit ingevolge artikel 138 der Gemeentewet. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek bij zijn besluit van den 19 December 1899 no. 3. ALMA, Voorzitter. JAC. van der LAAN, Secretaris. 2o. dat vorenstaand besluit is goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van den 11 Januari 1900 no. 21 tot 1 Januari 1901; 3o. dat bij het sub 1 vermeld heffingsbesluit be hoort, navolgende door den Raad der gemeente Sneek, mede den 19 December 1899 vastgestelde: B. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1